Eliza a její nestvůry

Eliza a její nestvůry https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416959/bmid_eliza-a-jeji-nestvury-SPF-416959.jpg 4 357 94

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Eliza and Her Monsters , 2017

Cometka
05.11.2019 5 z 5

Rozhodně nejsem cílovka, vlastně jsem tak už dvakrát cílovku překročila, ale ta knížka je pecka! Všem doporučuju přečíst, tam se najde snad každý. A hlavně, je dobré si občas uvědomit, jak nás online svět ovlivňuje. Jednu chvíli jsem Wallace fakt nesnášela, tak málo empatie měl, ale budiž, chlapi jsou občas zabržděný :-) i tak ho miluju a Elizu, to je jasná věc. Krásná knížka a ješte dlouho předlouho o ní budu přemýšlet.

Alex.Barunka
05.11.2019 3 z 5

Já už prostě nejsem cílovka, a není to dáno tím, že je kniha primárně určena tomu a tomu, ale prostě to tak už necítím. Na hodnocení se tohle ale neodrazí, protože hodnotit knihu na základě věkové kategorie nemá smysl.

Nicméně v případě Elizy půjdu proti proudu. Eliza má dvě velké výhody. Opírá se nejen o jeden, ale hned o dva příběhy a je hodně dobře napsána. Ale jinak je prostě poskládána z prvků, které se na papíře opakují dennodenně. Středoškolská atmosféra, dívka která v kolektivu nezáří, ba naopak, první láska a neuvěřitelná vlna předvídatelnosti. Na to, aby čtenář uhádl, jak to skončí, potřebuje jen prvních pár kapitol. Navíc je Eliza nesmírně šablonovitá. Příběhů podobného ražení už bylo napsáno spousty. A i přesto, že se Eliza o něco málo liší, pořád je potřeba tu laťku nějakým způsobem zvedat.

Palec nahoru za nakousnutí závažnějších problémů, které jsou někdy až ke škodě lehce upozaděny a rozhodně by se příběhem mohly více prolínat. Eliza je dobrá, ale není výborná.

Kacennnka
02.11.2019 5 z 5

Eliza je kniha, kterou když správně čtete, může vám dát hrozně moc. Je to kniha o psychice introvertní středoškolačky, který vytváří populární webkomix, ale nechce, aby to někdo věděl. Je to příběh, který odráží čím dál tím více důlěžitá témata: deprese, sebevražda, introverze, úzkosti, vyhoření... A taky dělá to, na co většina knih pro mládež zapomíná - mluví o vztahu dospívajících s rodiči. Elizu čtěte, protože ta kniha vám dá hrozně moc. Protože je potřeba o takových věcech mluvit a protože vám Eliza necpe svůj názor, ale chce, abyste si ho udělali sami.

Lunox
01.11.2019 5 z 5

*vrhněte se na ní

Lunox
31.10.2019 5 z 5

Za mě nejlepší knizka tohoto roku a možná i co jsem kdy četla. Smála jsem se, rozplývala se, brečela jsem, vztekala se a nakonec, úplně emocionálně vyždímaná, obrátila poslední stránku... Takhle si představuji, že s vámi zacvičí fakt luxusní knížka a to Eliza a její nestvůry opravdu je.

Za mne vážně top strop a vyhněte se na ní!

petuzla5591
26.10.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Občas se mi nelíbilo chování Elizy k její rodině. Potřebuji si přečíst Nestvůrné moře!

HankaHail
23.10.2019 2 z 5

Velmi pěkný nápad na příběh. Kniha je velmi podobná Fangirl. Takže pokud se vám (ne)líbila, tato na tom bude velice podobně. Fangirl mi moc nesadla, Eliza se mi líbila o trochu více. Líbilo se mi, že sama vytvořila nový svět, jak příběhově tak i graficky a ne jen čerpat z již existujícího materiálu. Taky postavy tu byly více sympatické. Co mi pilo chvílemi krev bylo chování Elizi k jejím rodičům. Chovala se jak kráva, jinak to říct nejde.

Veruu95
21.10.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když mi přišla trochu rozvleklá. Ale nápad byl rozvinut velmi dobře, chválím také grafické zpracování a ukázky z komiksu. Doporučuji k příjemnému počtení.

Johanaop
16.10.2019 5 z 5

Tohle bylo parádní!! Líbí se mi, že se tady přibližuje téma panické ataky a celkově nahlédneme do typického světa introvertů.
Další plus jsou krásné ilustrace. Závidím Elize její tvoření (jak já bych chtěla být takhle kreativní) a knihu rozhodně doporučuji všem :) Jen lituji, že si nemohu přečíst nestvůrné moře...

Barča 008
13.10.2019 5 z 5

Tohle bylo naprosto boží! Miluju knížky o lidech, kteří něco tvoří. :3

martinakraus
10.10.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha plná skvělých citátů, náhledu do života člověka, který nejen, že je introvert, ale ještě trpí duševní nemocí, aniž by se celý příběh točil jen kolem toho a uvěřitelných postav. Osobně bych hlavní zvrat knihy uvítala dřív, než cca 100 stran před koncem knihy, ale to je pravděpodobně osobní preference. Knížka se dobře četla a byla fajn, ke konci mě i rozplakala, ale není to dílo, ze kterého bych si sedla na zadek. Za mě jděte do čtení bez vyššího očekávání, ať už je hype okolo ní jakkoliv velký.

Ivuska.09
05.10.2019

Ale ano, není to špatný příběh. Dokonce je v něm několik moc pěkných citátů. Je založený na vztazích a na tom, že vlastně není až tak špatné být introvert. Každý kolem sebe nepotřebuje milion dalších lidí. Webkomiks mě příliš nebavil (pokud autorka napíše dodatek týkající se právě tohoto tématu, rozhodně se do něj pouštět nebudu), ale životy hlavních hrdinů a jejich trápení byly dobře zpracované a považuji je za přednost příběhu.

Kudík
04.10.2019 5 z 5

Moře je plné nestvůr.

Eliza je i přes svojí silnou stydlivost, uzavřenost a láskou ke kreslení a vajíčkům, sympatická postava. Její bratři, Churche a Sully, jsou TOP sympaťáci. To platí i pro její online kamarády, Maxe a Emmy, a jejich vzájemné špičkování. A pak je tu roztomilej hromotluk Wallace, dokud nezačne sledovat pouze vlastní zájmy. V tu chvíli se zdá, až do Wellhouseovy zatáčky, že to je někdo úplně jiný.
Kniha obsahuje krásné ilustrace, za ty dávám hvězdu navíc. Přečteno za den.

julythreemosen
29.09.2019 5 z 5

Tohle... Bylo... Mega... ROZTOMILÉ! Nejvíc! Byla jsem nadšená už když jsem slyšela přirovnání k mé all-time-favourite Fangirl, a ano, stoprocentně vidím dost jasné podobnosti mezi těmito dvěma knihami, přesto je Eliza pořád neskutečně originální, chytlavá, čtivá, až návyková... Moc jsem si knihu užila a úplně mi drásá nervy, že si nemůžu přečíst Nestvůrné moře! (Autorka by se třeba mohla inspirovat Rainbow a jejím Carry on?...) Každopádně, jednu malou výtku mám, i když všechno jinak bylo perfektní a ňuňu a prostě nejvíc! Moc se mi nelíbilo Wallacovo chování na samém konci po jednom nejmenovaném zvratu, opravdu jsem měla sto chutí ho proplesknout a říct mu, ať se vzpamatuje! Vše ostatní bylo ale tak dokonalé, že jsem ochotná to přehlédnout... A na závěr to musím ještě jednou zopakovat - tohle bylo opravdu nesmírně nestvůrně dokonalé...