Elementálové

Elementálové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475037/bmid_elementalove-Bnv-475037.jpg 4 149 149

Po bizarním a znepokojivém incidentu na pohřbu matriarchy Marian Savageové se McCrayovi i Savageovi těší na poklidné, odpočinkové léto v alabamském Beldamu při pobřeží Zálivu, kde se na pláži z třpytivě bílého písku tyčí tři viktoriánské domy. Dva z nich jsou obyvatelné, ale třetí leží pohřbený pod obrovskou písečnou dunou. Ačkoliv v něm celá desetiletí nikdo nepřebýval, nelze říci, že by dům byl prázdný. V jeho útrobách číhá něco smrtícího. Něco, co děsí Dauphina Savage i Lukera McCraye od doby, kdy byli děti, a stále je to pronásleduje ve snech. Jde o něco strašlivého, co má dost možná na svědomí nevysvětlitelná úmrtí, k nimž v Beldamu došlo v minulých letech – a nyní je to připraveno znovu udeřit. Román Elementálové (1981) Michaela McDowella, unikátní duchařský příběh o strašidelném domě, je jednou z nejlepších knih vydaných během zlatého věku hororů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. McDowell, známý především pro své scénáře k filmům Tima Burtona, Beetlejuice a Ukradené Vánoce (také pod názvem Noční můra před Vánocemi), je v současné době doceňován jako jeden z nejlepších autorů moderního hororu a mistr jižanské gotické literatury.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Elementals , 1981

Mishi
13.09.2021 3 z 5

Téma strašidelných domů mám ráda, takže jsem se na knihu těšila. Motiv opuštěného domu pohřbeného v písku skrývajícího hrůzné tajemství je originální, postavy propracované a uvěřitelné. Ale... Rozjezd byl velmi zdlouhavý, tajuplná atmosféra se začala objevovat snad až v půlce knihy. Začalo to vypadat slibně, ale pak to nějak ustrnulo. Události sice gradovaly, ale nějak mě to nezasáhlo, nebála jsem se.

To-z-kanálu
06.09.2021 4 z 5

Je tam strašidelný dům a tajemné věci kolem něj, ale hororových prvků se neobjevuje mnoho. Kniha upřednostňuje příběh rodiny. Písečné prostředí bylo velmi zajímavé. Příjemné tajemno jsem cítil po celou dobu. Nikdy jsem nedokázal předpovědět, co se bude dít dál. Dávám 75%, slabší čtyři hvězdy.

trollkvinna
27.08.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu hodně těšila. Nejsem vyloženě uspokojená, ale taky nejsem úplně zklamaná. Možná za to může moje převysoké očekávání.
Každopádně se kniha čte velmi dobře. Přijde mi, že tam nebyli žádné zbytečné popisy navíc a nic tam taky nechybělo. Skoro jako bych se dívala na film. A možná se mi to jen zdálo, ale hodně jsem rozeznávala, že to je psané někým, kdo psal scénaře pro Burtonovy filmy. Prostě už od začátku to bylo zvláštní, ale takovým trochu zvrhlým a divným způsobem zvláštní. A možná proto se mi to dobře četlo a byla jsem zvědavá, jak se věci budou vyvíjet.
Bohužel ale popisek na obálce "Slabší povahy, mějte se na pozoru." , mě tedy opět zklamal. Chvílemi jsem byla napnutá, ale že by to bylo nějak drastické nebo děsivé, to nemohu říct. Možná to ale znamená, že nejsem slabší povaha.

Kačka655
26.08.2021 5 z 5

Naprosto skvělý příběh! Atmosféra a lidi co vás pohltí. 10000% Doporučuji a snad se přeloží další jeho knihy. Rodina, minulost, historie a přitom tak krásné domečky :D :-) Prostě Top!

vnimat_Krasu
16.08.2021 5 z 5

Opojně nesnesitelné postavy, líbezně písečná atmosféra. McDowell si tu jde za svým. Nakrásně dávkuje děs, aniž by ho sáhodlouze vysvětloval. Místo toho je radši břitký, svižný a na sotva třech stech stránkách i nebezpečně návykový. Elementálové mají svou nádhernou americkou patinu. A ačkoliv tohle letní dobrodružství nevybíravě směřuje ke katastrofě, mám beztak sto chutí se do Bedlamu za pár let vrátit. Jsou to totiž takoví Účastníci zájezdu na houbičkách.

gotika horory duchové a přízraky strašidelné domy gotické romány Alabama

Michael McDowell
americká, 1950 - 1999