Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487434/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-ISV-487434.jpg 4 1419 424

Literární senzace pro všechny asociály Svérázné Eleanor je jedno, co si o ní kdo myslí. Vystudovala literaturu, ale pracuje jako účetní. Miluje křížovky, po Glasgow chodí s taškou na kolečkách a víkendy tráví se svou jedinou kamarádkou – vodkou. Když pozná Raymonda, má ho jen za otravného kolegu. Mnohem víc ji zajímá místní zpěvák, se kterým si plánuje budoucnost. Co na tom, že on o její existenci nemá ani ponětí. Eleanořině cestě za štěstím se budete smát, i když k smíchu vlastně není.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Kniha Zlín

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

Efka1969
20.03.2020 5 z 5

Krasna kniha!

TomTomis
16.03.2020 5 z 5

Svérázná Eleanor a její cesta ke štěstí, k větší svébytnosti a samostatnosti. Pomalými kroky dokazuje sama sobě, že chce prožívat štěstí, že stojí za to. Objevuje svoje omyly, někdy smutná cesta, někdy plná smíchu. Někdy je Eleanor nepochopitelná, někdy nepochopená. Sledujeme její traumata a odkrýváme její příběh minulosti...

Jizi
15.03.2020 4 z 5

Eleanor. Zvláštní, trochu podivná, možná až nepříjemná, na první pohled nepříjemně stereotypní single třicátnice trávící víkendy s pizzou a vodkou.
Eleanor. Poznamenaná, poraněná, nikdy neošetřená. Ta, co ani netušila, že by ošetřit potřebovala, že ty rány se dají opečovat, že její "normálnost" vůbec normálností být nemusí.

Ano, kritizovat by se toho dalo spousta, kdybych chtěla. Jenže já nechci. Já si z téhle knihy odnáším velice intenzívní zážitek, kdy jsem po poslechu prvních jedenácti kapitol nevydržela a sáhla po papíru, protože ačkoliv Petra Špalková čte opravdu skvěle, já potřebovala vědět, co bude dál, prostě rychleji. Palec nahoru za skvělý překlad.

Titina
12.03.2020 5 z 5

Příjemné a neotřelé čtení. Moc jsem si knížku užila. Eleanor mi byla sympatická celkem od začátku i s jejími výstřelky, na konci knihy jsem ji měla opravdu ráda a přála jí zasloužené štěstí. Raymond je pro mě ztělesnění dokonalého charakteru.

Pebbles
12.03.2020 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si k Eleanor našla cestu – svým způsobem jsem čekala, až se dozvím, čím vlastně Eleanor „trpí“, ale potom už mi to bylo úplně jedno, protože jsem Eleanor začala obdivovat … obdivovat za to, jak dokáže být přirozeně svá a neřeší, co si o ní kdo myslí, zda se zařadila „do proudu“, zda nevybočuje z řady. Opravdu má můj obdiv a stejně tak má můj obdiv i Raymond, že Eleanor přijal takovou jaká je – přirozená.

mekkejla
27.02.2020 5 z 5

Já jsem si Eleanor zamilovala vcelku rychle, v jistém smyslu je takový "Shaldon", ale celou dobu jsem se děsila toho odhalení, proč je jaká je. Nakonec to nebylo vzhledem k postupným narážkám tak šokující, ale na hrůze to tomu neubralo. Snad už se má Eleanor teď opravdu skvěle a Raymond je nejen její kamarád.

Ophelie
24.02.2020 4 z 5

Ojedinělá kniha, která vám vykouzlí nejeden úsměv na tváři, pobaví, zároveň ale i rozesmutní a někdy dokonce dojme až k slzám. Eleanor mi zpočátku nebyla sympatická, ale čím víc jsem ji poznávala a postupně se odkrýval její příběh, tím víc jsem ji měla ráda. Život se s ní rozhodně nemazlil a po dočtení ve mě zanechal tento příběh především víru v naději, dobro a lásku. Až mi bylo líto, že se musím s Eleanor rozloučit. Knihu rozhodně doporučuji!

juliesze
23.02.2020 4 z 5

Hvězdičku ubírám za takový trošku zvláštní začátek, kdy jsem tedy opravdu měla chvíli pocit, že je Eleanor typickým příkladem člověka s ADHD. Příjemný zvrat ke konci. Je zcela devastující, co dokáží napáchat rodiče na svých dětech. Kniha byla božská spíš v tom, že mi otevřela oči, jak absurdně se občas lidé chovají. Proč chodí na večírek později, proč kupují určité věci a podobně. A také, že si neříkají věci tak jak jsou. Milé čtení, nic se nedrhlo, netáhlo. A dokonce jsem sama byla zvedavá, jak se to celé stalo.

S.H.
22.02.2020 4 z 5

Trvalo mi dostat se do světa Elanor,ale nakonec se mi to povedlo a knihu jsem si užila. Měla neskutečnou sílu a štěstí,že měla kolem sebe dobře přátele.

adriane9
16.02.2020 5 z 5

"Zlato se pozná v ohni a stateční lidé v neštěstí". /Seneca
Naprosto úžasná, místy vtipná a místy zoufale smutná Eleanor. Nejdřív jsem myslela, že má El aspergera, ovšem tohle důvodem jejího chování opravdu nebylo. Takže shrnuto, Raymond úžasnej kámoš a tuhle knihu psanou přímo pro mou čtenářskou duši, jsem milovala od začátku do konce.

Bara94
10.02.2020 2 z 5

Tak dlouho jsem měla Eleanor doma a chystala se na ní, tak dlouho jsem se těšila .. až jsem si ji předem bohužel asi příliš zidealizovala.

Příběh samotný by byl silný, to, že Eleanor neměla lehký život, je čtenáři ale jasné již na začátku knihy, celkově je dějová linka poměrně snadno předvídatelná. Pár vedlejších postav mi v knize bylo ale sympatických a sžila jsem se s nimi kupodivu více, než s Eleanor samotnou. Za sebe bych ubrala tak třetinu obsahu, k dočítání jsem se musela přemáhat.

fénix56
06.02.2020 5 z 5

Když jsem si přečetla začátek knihy, myslela jsem, že budu číst humoristický román. Občas se však objevila věta, která nasvědčovala, že se z toho vyvine spíše drama. A taky že vyvinulo. Vše nasvědčovalo tomu, že introvertní podivínka Eleanor zažila něco hrůzného, což je příčinou její neobvyklé povahy.
Knížku jsem četla jedním dechem, zvědavá, jestli se s traumatem z dětství dovede Eleanor vypořádat a držela jsem jí při tom palce....

Selket
06.02.2020 4 z 5

Na úplném konci mi přišlo, že autorka přepálila zápletku a ani při zpětném pohledu mi to nesedí. Jinak je ale kniha vážně moc dobrá. Odsýpá to a atmosféra i postavy dýchají.

Petass
02.02.2020 5 z 5

Přečetla jsem ji jedním dechem. Držela jsem Eleanor pěsti a doufala, že to dopadne dobře. Těšila jsem se, že to bude sranda, ale čím dál jsem četla, tím větší tíseň na mě padala. Občas jsem se usmála, ale byl to hořký humor. Spíš mi často tekly slzy... Už mám za sebou Backmanova Oveho, který bude mít v mé knihovně vždy místo. Brit-Marie mu dělá společnost. Přidám k nim Eleanor, která jim je možná trochu podobná, ale její příběh je mnohem složitější, mistrně vystavěný! Doufám, že se bude mít Eleanor i nadále skvěle, zaslouží si to. Doporučuji!

LooneyCZ
26.01.2020 5 z 5

Tahle kniha se četla vážně skvěle! Musím souhlasit s citátem na přebalu knihy: opravdu mám chuť uspořádat večírek a obejmout i toho největšího podivína :) Eleanor je svá a člověk jí prostě musí držet palce, aby její odhodlání změnit svůj jednotvárný a tragický život mělo šťastný konec. I Raymonda, chodící klišé na téma ajťák, si nejde neoblíbit. Skvělá kniha, řadím mezi své oblíbence.

Mrzí mě, kolik lidí v souvislosti s touto knihou mluví o autismu. Je to zavádějící. Sama autorka odmítá, že by Eleanor měla PAS a tvrdí, že její chování je čistě výsledkem traumatu z dětství. Pokud někdo knihu čte s tím, že jde o příběh autistky, tak si tím podle mě celý příběh značně zkreslí.

Aghatte
25.01.2020 5 z 5

Já jsem se zasmála, zaplakala si a nemohla odložit, takže jsem knihu zvládla za jedno odpoledne.
Opět mám ale rozporuplné pocity z vykreslení "autistické" osoby. Na někoho, kdo byl tak vymezen ze společnosti, mi prostě přišla až příliš vstřícná a otevřená. A nemyslím, že za to může přátelství s kolegou. Znám pár podivínů, sama nejsem právě komerční šablona, proto mi přišlo pár scén nevěrohodných.
Nicméně, ničemu to nevadí, chtěla jsem, aby se mi to líbilo, měla jsem ji ráda. Její popis McD mě rozesmál na celé kolo, jak trefné to bylo. Naopak nikdy nikdo by mě nedostal do depilačního studia a ani ta nehtová či kosmetická anabáze mi příliš nesedí k jedincům s problémy se začlenit do společnosti. Já nesnesu, když na mě sahá někdo cizí. Bylo tam pár rozporů, chápu i ty ne moc nadšené komentáře. Ne každý v tom vidí ten wow efekt.

Osamělá, nadprůměrně inteligentní, v minulosti týraná, sociálně a emočně nezralá alkoholička s neřešeným posttraumatickým syndromem, žena, která netouží po ničem jiném, než žít normální průměrný život a dělat obyčejné věci. Držím jí palce.

alena4154
24.01.2020 3 z 5

Hlavní hrdinka je dost nesympatická, přesto vás to nutí číst dál. Nebylo to úplně špatné, ale taky to nebylo úplně dobré.

ujira
23.01.2020 4 z 5

Netradiční téma vyrovnání se s traumatem z dětství. Hlavní hrdinka musela být přes všechny rány velmi silnou osobností a i když teprve v dospělosti projde, pod vedením terapeutky, očištěním a přijetím minulosti, dovede se vidět s nadsázkou a přijmout lásku, které se ji v dětství nedostalo.

patch
17.01.2020 4 z 5

Skvělá kniha, četla jsem co to šlo. Hlavní hrdinka je netradiční, tak trochu mi připomíná mě.

Phoe-be
15.01.2020 4 z 5

Velmi zvláštní kniha, humbuk okolo ní vytvořený mi zpočátku komplikoval čtení - měla být velmi směšná, nebo humorná... Eleanor je určitě velmi nekonvenční, její způsob myšlení, schopnost komunikovat i slovník jako takový, ale za tím vším je její dětství a to nebylo vůbec růžové. Snad i proto mě kniha málokdy vysloveně rozesmála. Když jsem hodila za hlavu recenze a “povolila si” číst ten příběh po svém, nečekat na srandu, která nepřichází, tak jsem si knihu užívala mnohem víc. Bála jsem se velkých klišé na konci, autorka se jim elegantně vyhnula. Kniha mi nevyrazila dech, ale námět je originální, celkově lehce nadprůměr.