Dynastie Windsorů

Dynastie Windsorů https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499005/bmid_dynastie-windsoru-FMf-499005.jpg 4 16 9

Málokterý královský rod ovlivnil evropskou historii 20. století tolik jako ten britský. Významný francouzský historik sleduje dějiny rodu od konce 19. století, resp. od roku 1917, kdy král Jiří V. přijal rodové jméno Windsorů ve snaze odstřihnout se od německých kořenů dynastie. Autor popisuje peripetie rodu, neslavnou historii krále Eduarda VIII. i statečný postoj jeho bratra Jiřího VI. za druhé světové války. Knihu uzavírá životní příběh současné britské královny a její rodiny až do začátku dvacátých let 21. století.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Pangea

La Saga des Windsor , 2011

cenichajda
16.11.2023 3 z 5

Na knihu jsem se velmi tesila, miluji tento typ literatury. Nicmene jsem byla zklamana.

Presne jak pise Michalka98, o vevodech z Windsoru je skoro tretina knihy (nerikam, ze to nebylo zajimave, naopak. Za me urcite nejzajimavejsi z cele knihy), nicmene vlada kralovny Elizabeth II. byla jen par stranach. O detech kralovny se nedozvite skoro nic, o vnoucatech uz vubec nic. Za me treba uplne chybela svatba Charlese a Camilly, ktera si myslim, ze by take zaslouzila nejake okomentovani.
Velke plus je urcite na konci knihy rodokmen, ktery Vam pomuze se zorientovat.

Bohuzel co je velke minus teto knihy je korektura. Ta neni vlastne zadna.
Na jedne strane se doctete, ze se kralovna vdavala v listopadu o par odstavcu nize uz je to unor, aby na dalsi strane to byl opet listopad. Ze zpevaka Eltona Johna, je Elton Jones a misto roku 1983 mate rok 183. A takhle bychom mohli pokracovat. Carky, tecky ve vetach je naprosto neznamy pojem.

Je to velka skoda. Kniha se cte opravdu velmi dobre, nikde se nezaseknete a pokud Vas tento zanr bavi, verim, ze budete nadseni. I proto zamrzi, ze se korekce knihy tak odbyla.

Michalka98
06.08.2023 3 z 5

Faktograficky je to podařená kniha, nicméně k ní mám několik výhrad. Mám dojem, že kniha by se mohla přejmenovat na Vévoda a vévodkyně z Windsoru a ti ostatní. Autor jim věnoval více než polovinu knihy a toto nerovnoměrné rozdělení nepůsobí dobře. Vláda královny Alžběty II. je značně ošizená a o nejmladších Windsorech se neznalý čtenář nedozví téměř nic. Kniha se dobře četla, ale absence fotografií jí opět značně ubližuje. Celkově hodnotím jako průměr.

ToVy
08.07.2023 3 z 5

Kniha se velmi dobře četla, nebyla nudná, což velmi oceňuji a asi nebyla ani pasáž, kde bych se zasekl a kniha nějak vázla. Co bych však vytkl, že nejdelšímu časovému úseku, tedy vládě Alžběty II., která vládla více jak 70 let byla věnována třetina knihy, kdežto jejím předchůdcům kteří nevládli ani padesát let (nepočítám období královny Viktorie, které je v záblescích události pouze vzpomínáno), jsou věnovány dvě třetiny knihy. Navíc vyobrazením krále Eduarda VIII., který abdikoval a stale se vévodou z Windsoru a jeho následným životem, je kniha velmi tendenční a neříkám, že není objektivní, ale touto tendenčností hodně ubírá této knize na objektivitě.

Madelisi
10.06.2023 3 z 5

Na knize oceňuji členění, tematické podkapitoly se snadno četly. Díky této publikaci jsem si udělala pořádek ve všech těch dnešních Kentech a Gloucesterech. Dynastie Windsorů dodá přesně to, co slibuje podle jména, a mnohem víc. Začíná se totiž už u královny Viktorie.
Na druhou stranu mi současné události přišly trochu odbyté.

Vadila mi jedna věc. Málo citované zdroje. Občas se vyskytly časové nesrovnalosti v textu. Neproporcionální zastoupení jednotlivých členů rodu. U vévody a vévodkyně z Windsoru jsem měla pocit, že čtu o Sussexech. Poučné srovnání.

4444913
14.04.2023 5 z 5

Za mě plný počet.Výborná kniha po faktografické stránce dokonalá.Občas nutně potlačuje některé události aby se to všechno vešlo.Zklame evidentně bulvárem odchované čtenáře (že Berny) kteří by očekávali své známé (zhusta nepravdivé ) historky takže v tom případě nebrat.Odporovala bych té glorifikaci-je to souhrn FAKTŮ a toho si cením zas já.Má i kuráž,chlapec.Není takový sebevrah aby napsal že Diana podváděla Charlese dřív než on ji ale má dost kuráže a slušnosti aby datoval obnovený vztah mezi Charlesem a Camillou správně až do roku 1987 .Frajer který mě fakt potěšil.

McBerny
29.12.2022 3 z 5

Kniha stranící vládnoucí linii královskému rodu, spíš než o historii jde o její glorifikaci

Knihomolka97
14.11.2022 4 z 5

Přiznám se bez mučení, že jsem s touto knihou trochu bojovala, trvalo mi ji přelouskat podstatně déle, než jsem čekala a vlastně chtěla. Na knihu jsem se těšila, britská královská rodina mě od jisté doby zajímá, ale přišla asi v nejméně vhodné období, protože moje hlava tolik informací, jmen, dat prostě nebrala.
Tím nechci říct, že by kniha byla špatná, ba naopak. Dozvěděla jsem se toho spoustu nového, kniha je nesmírně obsáhlá a nahuštěná informacemi. Je to zajímavý kus historie až do současnosti.
Některé části byly zajímavější, některé o něco méně zajímavé.
Bavila mě část krále Eduarda VIII., jeho skandální románek a následný sňatek s Willis Simpson, chaoticka vláda a abdikace.
Nechybí třeba i zmínka o královně Viktorii, dále svatba Williama s Kate, prostor dostal i Harry s Meghan a mnoho dalšího. Na konci knihy najdeme také rodokmen.
Co mě ale zklamalo hned na začátku, že v knize nejsou žádné fotografie. To je podle mě velká škoda, protože si myslím, že v takové knize by alespon pár fotek být mělo.

Ctenar1202
22.10.2022 5 z 5

Královských rodin je v Evropě víc, ale upřímně, která má největší pozornost? Ano, ta britská. A v knize můžeme sledovat historii této rodiny od konce 19. století až po současnost. Postupně se přes 377 stran dostaneme až k informacím o současných členech rodiny. Takže o Williamovi, Harrym, Catherine a Meghan. Ano, i Harry a Meghan jsou zde zmíněni, Co zmíněni, je jim věnováno docela dost stránek a mě to neskutečně bavilo. Autor se snaží zůstat nestranný a to se mi líbilo. Čtení v knize je zpočátku, nebo aspoň pro mě bylo, lehce těžkopádné. Než jsem se srovnala se všemi daty a nahuštěnými informacemi, tak jsem si chvílemi připadala jako na hodině dějepisu. Ale byla to předmluva, takže jsem se těšila na samotný příběh a s ním jsem velice spokojená.

Knížku doporučuji všem. Jak znalcům královské rodiny, kteří si tímto mohou oprášit trochu znalosti, tak i těm, kteří vědí, že někde na severu žije kdosi, kdo kraluje...opravdu dostane velice ucelený soubor informací podaný čtivou formou. Jediné, co mě opravdu mrzí, že v knize není ani jedna fotografie. Ty by se rozhodně hodily. Na konci knihy je královský rodokmen od Královny Viktorie až po děti Harryho a Meghan.

maryzka
08.10.2022 4 z 5

Kniha je zajímavá popisující asi bych to nazvala konec 19.století až 21.století ukončená a uzavřená éra královny Alžběty II. Pokud jsem měla názor tak ten, že to byla kronika vlády a společenských změn roku, který byl donucen po I. světové válce změnit jméno- pokračování různých společenských změn a události, kterým musela čelit královská rodina do odcházející nejstaršího člena rodiny. Nyní nastává nová éra. Jeden příběh strýce zemřelé královny připomíná příběh nebo osud prince Harryho. Co mě však zklamalo, že zde nejsou vůbec fotografie