Zakladatelka rodu

Zakladatelka rodu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3102/bmid_zakladatelka-rodu-BTA-3102.jpg 4 186 55

Dynastie Morlandů série

První díl epické ságy o rodině Morlandů, žijící na drsném severu blízko skotských hranic, je zarámován vzrušující dobou války Dvou růží - rodu Lancasterů a Yorků, bojujících o anglický trůn. Zakladatelka rodu - chudá, ale urozená Eleanor Courteneyová přijde na Morland proti své vůli jako nevěsta Roberta Morlanda, syna zcela nevzdělaného chovatele ovcí, ale jednoho z nejzámožnějších mužů Yorkshiru. Na rozdíl od svého otce je mladý Robert jemný a vzdělaný muž. Do snoubenky, kterou mu vybrali, se zamiluje na první pohled. Eleanor je však ohromená a zděšená. Tajně miluje Richarda, vévodu z Yorku, a zasnoubení se synem sprostého chovatele ovcí ji uráží. Děsí ji i studený, tvrdý, divoký kraj Yorkshiru a primitivní dům, v němž se má stát paní. Musí poslechnout - ve svém srdci však ví : vzít si ho musím, ale milovat ho nebudu nikdy. Eleanor se jako manželka dědice morlandského panství stává významnou osobností kraje, podporuje York a je přítelkyní králů tohoto rodu - Richarda i Edwarda. Vůči svému muži splní povinnost, porodí mu deset dětí a po letech trpného soužití - téměř na sklonku života - si ho hluboce zamiluje. ISBN 80-7176-681-X (soubor)... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Founding , 1980

keselylenka
03.01.2021 3 z 5

Tohle za mě bylo velmi těžké čtení a to jsem už četla všechno možné. Prostředí a historická epocha mě lákaly, ale byly zde pasáže, se kterými jsem velmi bojovala. Druhý díl si ale přečtu.

certik003
02.10.2020 5 z 5

Hodně čtivý román, velmi dobře popisuje realitu života v 15. století a musím přiznat, že jsem byla překvapená, co všechno musí zastat paní domu, přestože je z dobře situované rodiny. Líbilo se mi historické pozadí z doby války růží a to jak se promítala do jejich životů. Čtivosti také hodně pomáhala osobnost Eleanor, která byla velmi výrazná, i když viděno mýma o šest set let staršíma očima mi přišlo její chování k dětem až jako bezcitné. Ale taková byla doba. Moc se těším na další díl, jak si povedou její potomci.

Shardlake
28.09.2020 5 z 5

Kniha mi byla doporučena. Po přečtení 1. dílu se už teď upřímně těším na pokračování osudů rodu Morlandů žijícího na severu Anglie. Příběh je zasazen do skutečných událostí Anglie 15. století, doba války Dvou růží, boje o anglický trůn, doba intrik, bojů o moc a postavení. Vřele doporučuji čtenářům historie o Anglii.

PetaZ
16.09.2020 5 z 5

Prvni dil skvely, jsem zvedava jestli autorka udrzi laťku, dynastie je dlouha

martiline
27.05.2020 5 z 5

Román se mi jeví jako silně autentický ... žádné místo pro romantiku, tvrdá realita 15. století ... což mi připadá jako skutečný život, jako by autorka v té době žila a věděla ... A to se mi na knize líbí. Už se chystám na druhý díl ...

hankapimi
08.02.2020 5 z 5

Z 15. století existuje jen velmi málo historických knih z důvodů nedostatku dostupných a spolehlivých pramenů. Autorka má můj hluboký obdiv, že začátek své ságy zasadila do tohoto opomíjeného historického období a prostudovala pečlivě všechny dostupné materiály. Jen ta představa tolikadílné historické ságy je obdivuhodná ! Navíc autorka píše čtivě, drží se dostupných historických pramenů a popisuje velmi podrobně jak obyčejní lidé i šlechta žili, co si oblékali a z jakých materiálů, čím se zdobili, co jedli, jak bydleli. Zakladatelka rodu Morlandů Eleanor musí být tak trochu "Matka pluku" , v té drsné době mezi samými válkami a tahanicemi o anglický trůn nebylo pro slabochy žádné místo. Dávám netradičně plný počet hvězd, pomyslně smekám před autorkou klobouk, těším se na další díl a doporučuji všem milovníkům historické četby.

MKrat
03.10.2019 5 z 5

krásný román - kus historie

mil.seb
01.07.2019

Krásný příběh zchudlé šlechtické dívky kterou provdají na drsný sever ,kde přes všechny překážky založí velkou rodinu ,které je oporou na panství které vlastní pílí zvelebí je nápomocna nejen svým mnoha potomkům svým vnoučatům ,ale celému Jorkšírskému okolí které pomůže zvelebit především tím že vytvoří pracovní podmínky mnoha lidem!

Opatov
19.04.2019 5 z 5

První díl rozsáhlé ságy je příběh mladé dívky, která byla proti své vůli provdána. Tento svazek dal základ dynastii Morladu. Moc hezký příběh, který donutí ke čtení dalších dílů. To vše na pozadí skutečných historických událostí. Rozhodně to není červená knihovna. Doporučuji.

katallinka
13.08.2018 4 z 5

Kniha rozhodně není lehkou oddechovou knihou. Nicméně příběh této rodiny se mi velmi líbil. Navíc jsem si neustále dohledávala postavy, které opravdu žily a porovnávala s příběhem, který autorka vytvořila. Rozhodně se pustím i do dalších dílů.

Alma-Nacida
25.07.2018 3 z 5

Trochu jsem se obávala, jestli to nebude příliš romantické čtení, což se naštěstí nevyplnilo. Doba, do níž je příběh zasazený, i příběh sám je zajímavý, ale pořád trochu váhám nad historickou správností některých skutečností, např. jak je to s výskytem kytary v 15. století? A na starořeckou kitharu je to už zase moc pozdě. ;-) Zakladatelka rodu Eleanora je od středního věku spíše nesympatická baba princmetálová a např. osud Isabely mě uvrhl do emancipační pohotovosti. :) Ale jinak nemám výhrady a určitě dám šanci i dalšímu dílu.

jiri77
12.04.2018 4 z 5

Historii mám rád ale Anglické dějiny šli tak trochu mimo mě ale díky téhle knize jsem se trochu přiblížil k jejich odhalení. Pravda je ,že těch postav je tam mnoho ale díky rodokmenu,který je vytištěn na začátku knihy ,se čtenář vždy zorientuje v dynastii Morlandů. Kniha ,chvílemi bez děje, samé svatby ,porody a úmrtí a zase dokola ,ale přesto se našli postavy ,které mi byli sympatické a čekal jsem ,jak se to s nimi vyvine. Ze zvědavosti určitě sáhnu i po dalších dílech a uvidím jak mě tahle sága dlouho udrží.

nikikostadinova
24.03.2018 3 z 5

Ačkoliv hodnotím třemi * tak mě tahle sága zajímá a sáhnu po druhém díle. Nevadilo mi ani množství postav (ba naopak). Možná to je tím že mi jedna z ústředních postav, Eleanor, nebyla sympatická ( ale to je mnou). Možná dobou děje (nesnáším domluvené sňatky a tak dále). Ale já se hlavně nemohla začíst. Ale jak říkám budu pokračovat a možná mě budou bavit příběhy z novější historie.

Janadvorackova
12.11.2017 4 z 5

No, krom sci-fi mám ráda i historii a tohle je fajn volba na dlouhé zimní večery, které mě čekají. Knihu poslouchám a hodlám tímhle způsobem schroustat i ty ostatní.
Příběh je klasika :).
Načetla to Heda Čechová.

Ookmalej
03.09.2017 2 z 5

Autorčin styl psaní mě nezaujal a příběh jakbysmet. Asi jsem to vzala za špatný konec nebo to zkrátka není můj styl četby. Snažila jsem se do strany 90. Nudilo mě to. Ovšem tím nechci odradit milovníky (a milovnice) historických romancí. Věřím, že kniha si své čtenáře našla, ovšem já se k nim neřadím.

čef
05.04.2017 5 z 5

Konec stoleté války, válka růží, nástup Tudorovců - co zajímavějšího si lze přát lidem jako já, postižených dějepisem. Navíc rodinné radosti a potíže Morlandovců v reáliích 15. století jsou mnohdy inspirativní a tak vůbec nevadí nutnost stále kontrolovat rodokmen, aby čtenář věděl o kom je řeč. Mám doma ještě všechny ostatní díly a to je dobrá četba na roky.

Meri47
10.02.2017 5 z 5

Krásně napsané, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Doufám, že se mi povede přečíst celou ságu.

Avefa2pe
05.08.2016 5 z 5

přečetla jsem všechny díly této ságy a nemohla se od nich odtrhnout, líbí se mi zpracování , popisování děje, návaznost .

ritz
11.05.2016

Za mě super, určitě bych chtěla časem přečíst celou sérii...

anna7042
05.03.2016 5 z 5

Přečetla jsem celou ságu komplet a vzhledem, že autorka chce dojít až do současnosti, měla by sebou hodit. První díly vycházely dvakrát do roka, teď jeden tak za dva roky. První díly byly nejlepší a pěkně generačně skákaly. Od poloviny ságy se to hodně zpomalilo a děj se vleče. Téma první světové se plouží už v několika dílech, prvotní razantnější spád mě vyhovoval lépe. Ale je to skvělá sága, čtivá a podává kus anglické historie, kterou mám moc ráda.