Případ nepolapitelného sprejera

Případ nepolapitelného sprejera https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34048/dvojcata-v-akci-pripad-nepolapitelneho-sprejera-34048.jpg 4 19 2

Dvojčata v akci série

Další dva případy pro detektivní kancelář Huklor: Smrt vášnivého filatelisty a neznámý sprejer v detektivních příbězích pro děti kolem 10 let. Starší bratr Pana Mautnera spáchal sebevraždu a on neví, proč. A tak se detektivní kancelář Huklor (Martin, Andrea, Kvído a Hugo) ujímá případu. Druhý případ se týká neznámého sprejera, který ničí fasády domů v okolí. Tady spíš než velké dobrodružstí čeká Martina a Andreu dlouhé sledování možných pachatelů. Druhý příběh z řady Dvojčata v akci. Volně navazuje na knihu Poklad hraběte Domanína.... celý text

IHT
25.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Jako dite jsem knihy tohoto autora hltal a moc se mi libily. Stejne tak detske knihy s detektivni zapletkou (E. Kastner atp.). Proto jsem dceri (9 let) nadsene doporucil tuto knihu a znepokojene sledoval, jak se s ni dva tydny pere. Hodnotila ji docela pozitivne (snad v euforii, ze uz to skoncilo) a ja si ji precetl taky, abych ji ukazal, ze to mela mit rychleji (mne to trvalo 100 minut a nekolikrat jsem u toho usnul).
Musim bohuzel uznat, ze autorovi se v 72 letech uz zdaleka tak nedarilo, jako pred 40 lety.
Prvni pripad sebevrazdy je bez jednoznacne pointy (viz komentar od vodopad152), cili vlastne odlozeny. K tomu bych mel hodne velke vyhrady, protoze psat o sebevrazdach je hodne ozehave tema (jak vi vsichni dobri novinari - ctenari radi napodobuji a po medialne proflakle sebevrazde se obvykle zvednou pocty sebevrazd ve velkych mestech - dle statistik z velkych mest USA). Psat o sebevrazde pro deti by tudiz melo byt o to citlivejsi a hlavni pointa by mela smerovat k odmitnuti takoveho reseni jako unahleneho. Aspon v teto knize byl duvod k sebevrazde relativne posetily a konec pripadu totalne nedotazeny.
Podobne druhy pripad s "nepolapitelnym" sprejerem je slaby. Dvojcata vysetruji a sleduji, poskladaji par stripku, ale finalni rozuzleni jim naserviruji dospeli kolegove formou prosteho sdeleni, "kdo to byl". O motivu sprejera nepadne zadna zminka, o spolecenske zavaznosti take ne - nedivil bych se, kdyby mladi ctenari po precteni knihy vyrazili do ulic se spreji si hrat na tajemneho fantoma. :(

Jedina pekna linka jsou detske pohledy na svet rodicu - ta mi porad pripominala Borika a porad byla prijemne usmevna. Jinak za me slaboucke a nedomyslene a spise nedoporucuji

vodopad152
14.11.2014 5 z 5

I když jsem četla jen jednu knihu a tuto z série Dvojčata v akci obě dvě se mi moc líbily. Jen jsem nepochopila jestli to byla sebevražda nebo vražda.

detektivky pro děti

Vojtěch Steklač
česká, 1945 - 2021
2004  88%Boříkovy lapálie
2003  90%Čenda a spol.
1989  89%Aleš & spol.
1980  90%Bořík & spol.
1978  88%Pekelná třída

Kniha Případ nepolapitelného sprejera je v