Dvě smrti - Příběh koně / Smrt Ivana Iljiče

Dvě smrti - Příběh koně / Smrt Ivana Iljiče https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2071/bmid_dve-smrti-pribeh-kone-smrt-ivana-il-CyK-2071.jpg 4 51 6

Strhující příběh závodního koně, jenž prožije hvězdný život plný obdivu a slávy, aby se ve stáří dočkal zapomenutí a pohrdání, je jen paralelou k osudu lidí, kteří podlehnou během svého života klamnému zdání, že úspěch a obdiv jsou trvalými životními hodnotami, jimiž nemůže nic otřást. Autor, ruský klasik a zakladatel filosofie hlásající mj. zásadu lásky k bližnímu a nutnost nepřetržitého mravního sebezdokonalování, tak vytvořil obdivuhodný obraz osudu, který může potkat každého z nás. K novele je připojena tematicky příbuzná povídka Smrt Ivana Iljiče, považovaná za Tolstého mistrovskou drobnou prózu.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Havran

Холстомер / Смерть Ивана Ильича (Cholstomjer / Smjerť Ivana Iljiča) , 1886

shnilaspageta
21.03.2024 5 z 5

Naprostý skvost, L.V. Tolstoj opět potvrdil svůj um vyprávění. Pravda, že smrt Ivana Iljiče mi přišla živější, na druhou stranu vcítění se do koně je vskutku originální nápad. Zde nelze jiné hodnocení, něž-li 5*.

meluzena
22.05.2021 4 z 5

Dva příběhy těch, kteří vědí, že to mají „za pár“.
• PŘÍBĚH KONĚ je o kdysi krásném a rychlém koni s vynikajícím rodokmenem... který se ale narodil strakatý, což bylo nepřijatelné. Z dobrých kruhů byl tedy vyloučen a teď na stará kolena vypráví mladým koním svůj životní příběh. 3/5
• SMRT IVANA ILJIČE je úsporné mistrovské dílo (viz hodnocení stejnojmenné knihy). 5/5

PhoebePollard
18.05.2019 4 z 5

Já jsem četla jen Cholstoměra, v jiné sbírce povídek, ale stejně jsem si ten příběh zamilovala. Krátké, výstižné, geniální.

MOu598
25.07.2017 5 z 5

Četla jsem v prosinci 2014. Podle mých poznámek:
V první povídce odstrkovaný kůň na konci života vypráví ostatním o svém osudu a hlavním pánovi.
Druhá povídka je sugestivní, lidská, krutá, o strachu ze smrti. Mrazivá.
Stojí za to číst. Tolstoj umí vyprávět.

puml
16.04.2013 5 z 5

Nejlepší, co jsem zatím od Tolstoje četl. Krátké, výstižné a naprosto pravdivé. Doporučuji.

WEIL
11.08.2011 5 z 5

Tolstojevšina, jak se jí říká i ve filozofii se v této knize snad nejvíce metaforicky odráží.

"Dočasnost lidského života vede k pokusům o mravní a filozofické probírání se vlastními životy".