Dva světy

Dva světy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27609/bmid_dva-svety-gyI-27609.png 4 21 7

Kniha Dva světy vznikla jako volné pokračování románu Dědeček Oge – učení sibiřského šamana. Zatímco první díl byl inspirován příběhem, který autorka zaznamenala v několika verzích jako vyprávění o životě šamana Ogeho na sibiřské řece Podkamenné Tunguzce, díl druhý je částečně jakousi výpovědí o šamanských centrech v jihosibiřské republice Tuva. Přestože se jednotlivé děje odehrávají na různých místech, v časové rovině na sebe navazují. V knize Dědeček Oge je zachycen násilný přechod od rodové kočovné společnosti k socialismu a vyvrácení evencké tradice a kultury, kniha Dva světy je věnována pátrání po skutečné duchovnosti v současném světě, již se snaží postihnout Ogeho následovník Kuktyče. Ten se v první polovině 90. Let vypraví do vzdálené republiky Tuva, kde probíhá národní obrození a renesance šamanismu, aby zde ve třech šamanských centrech v hlavním městě Kyzylu nalezl moudrost, které se dotkl díky šamanovi Ogemu. Jeho cesta ho zavede i na tajemné místo v Sajanských horách, do skal Ortaa-Sargol…... celý text

Kyri
26.03.2024 5 z 5

Velmi působivý román, který zahrnuje reálie ze světa na Sibiři po rozpadu Sovětského svazu.

lencin
05.09.2020 4 z 5

Volné pokračování knihy "Dědeček Oge". Výpivěď o šamanských centrech v jihosibiřské republice Tuva. Pátrání po skutečné duchovnosti, kterou se snaží postihnout Ogeho následovník Kuktyče. Ve třech šamanských centrech hlavního města Kyzylu hledá moudrost,které se dotkl díky Ogemu. Jeho cesta jo zavede i na tajemné místo v Sajanských horách.
(2009)

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Volné pokračování Dědečka Ogeho od Pavlíny Brzákové mě dokonale nadchlo, stejně jako Dědeček Oge. Knihy jsou výjimečně sugestivní, téměř hypnotické a dlouhou dobu vám zůstávají v hlavě a duši. Rozhodně doporučuji obě dvě.
„Po ulicích chodila spousta lidí, ale ti lidé už nežili odkazem předků. Zapomněli. Neznali nic, co by je spojovalo s minulostí. Viděl jejich plandající postavy bez souvislosti. Nijak nepokračovali – byli to lidé bez vlastní země. Stáli na ní oběma nohama, ale duchem byli pryč.“

pajaroh
08.05.2017 4 z 5

Plnohodnotné pokračování Dědečka Ogeho, tentokráte ne o souladu s duchem tajgy a přírodou, ale o nesouladu s lidmi aneb kterak převrátit podstatu šamanismu a udělat z něj byznys.

shmaic
28.01.2015 3 z 5

Tato kniha se mi nelibila tak, jako ta prvni (Oge). prilis rychly zaver a doplnujici texty byly na konci zklamanim, svuj ucel vsak kniha plni. Popisuje hrany samanismus a jeho prodej na jedne strane a hledani toho skutecneho na strane druhe. Narozdil od Ogeho se dej odehrava v civilizaci a mezi lidma, me zklamani mohlo pramenit prave z tohoto faktu. prilis mnoho mista je zde venovano zkazenemu na to dobre zde nezbylo dost prostoru. Kniha pusobi znacne depresivne.

arket
17.06.2014

Nevím, dle mého názoru Dědeček Oge je zajímavější počtení, ale stejně stojí za přečtení.

Ikkju
25.09.2011 5 z 5

Výborné čtení o domorodých tradicích evenků a šamanismu. Osudy jsou popsané realisticky, bez příkras, a na konci knihy je i vysvětlení jak takový román vzniká - autor chce knihou něco říct, a použije k tomu třeba i příběh postav mimo děj...