Dva prstýnky

Dva prstýnky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177649/dva-prstynky-177649.jpg 4 108 28

Millie Werberová před svými blízkými celý život tajila, co prožila za druhé světové války, jaké prodělala utrpení i jak v těch nejtemnějších dnech našla svou lásku. V roce 1942, kdy už žila v ghettu, se jako šestnáctiletá dívka vdala za svou velkou lásku Henieka. Jistou dobu se jim dařilo vyhýbat transportům do Osvětimi, i když hladový život v ghettu a nucené práce ve strojírenské továrně byly vyčerpávající. Nakonec, ale došlo k drastickým událostem – židovskému spiknutí, kterého se účastnil i Heniek a další členové dívčiny rodiny. Kdosi však spiklence prozradil a všechny čekal koncentrační tábor Osvětim…... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Víkend

Two rings , 2012

Anet95
04.12.2016 3 z 5

Skutečný příběh, čtivý, jen mi vadilo to, že autorka během příběhu několikrát prozradila, že přežila a jak si povídali když byly všichni spolu, to mi zkazilo celkově čtení, už někde v půli bylo jasné jak to dopadne, proto mě to od půlky nebavilo. Ale jinak hezké.

Aleh
08.08.2016 5 z 5

Je to skutečný příběh mladé židovské dívky, která se ve vzpomínkách vrací k událostem v letech 1942-1945. Žila s rodinou v židovském ghettu v Polsku, poznala útrapy pracovního tábora a přežila dokonce 6 měsíců v nelidských podmínkách v koncentračním táboře v Osvětimi.
Dlouhých 60 let o tom nemluvila ani před svou rodinou a téměř na sklonku svého života se rozhodla své vzpomínky sepsat a zveřejnit. V této temné době ale prožila také svou první velkou lásku. Neskutečné a přece ze života…

Chemiczka
10.03.2016 5 z 5

Moc hezky napsaný životní příběh přeživší z ghetta, pracovního tábora a Osvětimi. I bez realistického popisování krutostí a násilí, z ní cítíte strach a v některých pasážích i bezmoc a ochotu vše vzdát a raději utrpení skončit.
Mladá Manja se musí vyrovnat nejprve se ztrátou pohodlného domova, maminky a bratra.... později ztráta dalších desítek známých a příbuzných. Pak přijde zamilovanost, láska a svatba - v tak kruté době na tak krutém místě se vyvine malé semínko naděje na budoucnost, ruku v ruce s první láskou k Heinekovi. Rychlé vystřízlevění v podobě zrady ze strany Židů samotných a hlavně odchod manžela do Osvětimi. Snaží se přežít, ale i ona jako desítky či stovky jiných začne toužit po náruči smrti, ta se zdá milosrdnější než náruč nacistů. Ale opět se stane malý zázrak a je zachráněna. Přežije Osvětim, pracovní tábor v Lipsku i další pochod smrti.
Po válce se šťastně vdá, porodí dva syny a i s prvotními obtížemi začne lepší život v Americe.

Z celého příběhu je stále cítit hořkost, nenávist nejen vůči nacistům, ale i Židům a Bohu. Ano, má na to právo to bezesporu, ale není snad neodpuštění základem nenávisti, která opět povede jen ke zlému. Je spoustu důvodu, pro které se může Millie na Boha zlobit, že nezasáhl, že nebyl tam kde ho potřebovali......ale v jejím životě Bůh byl ve skutcích všech lidí, kteří ji tolikrát pomohli bez vidiny vlastního prospěchu. Všichni Ti, kteří zradili ji nebo jejího prvního manžela, potřebují spíš politovat, že válku přežili na úkor desítky jiných a hlavně si nesou její stín až do smrti.

yndiC
14.01.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. Patří tedy mezi ty slabší z tohoto žánru, vzhledem k tomu, že se autorce již některé vzpomínky vytrácejí (pro ní jedině dobře), ale i tak je příběh velmi silný a zdrcující. Autorka popisuje jak život před transportem do Osvětimi, tak i život po té co přežila a žila v USA. Knihu mohu určitě doporučit. Kniha je psaná v ich-formě a to jí dodává na síle.

Maky
15.03.2015 3 z 5

Škoda že už se vzpomínky hrdinky vytrácejí :-( Každopádně velké plus za závěrečné kapitoly týkající se pobytu v USA. Málokterá kniha popisuje útrapy přeživších po válce a jejich začleňování zpět do společnosti.

mi-nul-o
06.07.2014 5 z 5

Velmi dobře popsaná krutost a nesmyslnost toho všeho. Tak dobře, že téměř lituji, že jsem to četla.

Bublinka
01.04.2014 5 z 5

Dojemný příběh, zároveň dost krutý...opět jeden z několika strašných příběhů obětí anisemitismu.

Zorka
08.12.2013 3 z 5

Od knihy jsem si slibovala víc. Příběh napsaný podle skutečné události byl pro mě spíše průměrným literárním dílem, zážitky jsou sice vyprávěny v ich-formě, navzdory tomu na mě ale nepůsobily tak osobním dojmem, jak jsem čekala, jsou to spíše "střípky", útržky vzpomínek. Toto téma by si zasloužilo lepší zpracování.