Dva proti Říši

Dva proti Říši
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1578 1578

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

Daydreamer
17.03.2016 5 z 5

Poté, co jsem si tuhle knihu přečetl, mi přijde komické, že jsem ji původně ani číst nechtěl. Zajímám se spíše o události válce předcházející. Ale právě proto se mi od Jiřího Šulce dostala do rukou kniha Zrádci a najednou nebylo co řešit :-). Obě autorovy knihy jsou prostě úžasné. U obou víte, jak to dopadne,ale přesto : znáte ten pocit, kdy si nesmírně moc přejete, aby to dopadlo jinak? Daleko příznivěji? Prožil jsem ho u obou těchto knih, ale dojmy z téhle knihy jsou pochopitelně čerstvější :-). Napadá mě, jak se dnes plýtvá na spoustu "figurek" slovem "celebrita"... Do téhle knihy se takové slovo jistě nehodí, ale - jsme dostatečně hrdí na své předky, skutečné hrdiny? Nejen ty výsadkáře, ale na všechny ty obyčejné lidi, co jim dokázali pomáhat a naprosto přesně věděli, co jim hrozí v případě prozrazení? Stačí si přečíst dovětek knihy, kde jsou jejich osudy stručně popsány, včetně dětí!...Nacistické bestie se neštítily ničeho...A proto si myslím, že těmhle skutečným hrdinům patří veškerá naše úcta.
Moc vám děkuji, pane Šulci.

Rade
27.02.2016 5 z 5

Výborná románová rekonstrukce událostí okolo atentátu. Stále mě překvapuje nejen hrdinství parašutistů, ale hlavně rodin, které parašutisty ukrývaly, rodin s dětmi – a stejně do toho šly i s tím rizikem, že to odnesou všichni. (90%)

Dant76
22.02.2016 5 z 5

Vynikající kniha o okolnostech atentátu na Heydricha a hlavně o osudech našich parašutistů a statečných vlastenců, kteří jim pomáhali. Na ty všechny, kteří v tu dobu položili život, by se nikdy nemělo zapomenout, čest jejich památce.
Kniha samotná se rozjíždí pozvolna a nejlépe se četla třetí část, která pojednává o samotném atentátu a o tom co následovalo až do známého konce v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Bylo by zajímavé vědět, jak by dopadl osud mnoha lidi, nebýt zrady Karla Čurdy, tedy jednoho z parašutistů. Ale to jsou jen kdyby ... a ty historie nezná ...

hedus
15.02.2016

Další z velice povedených děl. Jedním slovem DĚKUJI pane Šulci. Doporučuji všem kteří se zajímají o druhou světovou válku.

simlenka
26.01.2016 5 z 5

Strhující čtení. Doporučuji i těm, kteří knihy z války nemusí

TheSarcasm
26.01.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha. Je to napínavé, i když všichni víme jak to dopadne. Druhá světová válka mne zajímá a hodně už jsem přečetl, přesto jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Autorův styl mi sedí, rád si přečtu jeho další knihy.

Jonny
11.01.2016 5 z 5

Po přečtení HHhH (http://www.databazeknih.cz/knihy/hhhh-himmleruv-mozek-se-jmenuje-heydrich-47785) jsem se vrhl na tuhle knihu. Bylo zajímavé číst o stejné události z pohledu jiného autora. Knihy si ani moc neodporují, spíš doplňují obraz o celé události. Ale některé události popisují různě, a jsou to ty zásadní - atentát, bitva o kostel. Těžko říct, kde je pravda - když jde v obou případech o románové zpracování, které se snaží být co nejvěrnější.

Alushka07
05.01.2016

jak válečnou moc nerada, tahle kniha mě fakt nadchla, si člověk přál, aby to bylo jinak, aby přežili a všechno dopadlo dobře

JakubCh
01.01.2016 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba...

milenarehakova
25.11.2015 5 z 5

Jedna z knih,u kterých víte jak skončí a i přesto Vás neuvěřitelně pohltí.

Pixx-73
23.11.2015 5 z 5

Skvěle napsaná a hodně napínavá kniha. Dokonalé vykreslení temné atmosféry protektorátu. I když jsem samozřejmě věděl jak příběh dopadne, stejně jsem knihu téměř nedokázal odložit.

milamarus
05.11.2015 5 z 5

Čtivé dialogy, skutečné postavy na skutečných místech a především úžasný střih. Ten bych vyzdvihla. Bylo to lepší než film. Ano, konec byl takový, jaký se dal u takového názvu a za daných okolností předpokládat - Říše zvítězila, ale nikdo nemohl popřít, že čin, který většině Němců připadal nejen zneklidňující, ale přímo nežádoucí, se stal skutečností.

Jiří Šulc není jedním z těch autorů, kteří rádi opisují jeden od druhého a citují se navzájem. To je jasné. Podařilo se mu toto frekventované téma ukázat z jiného úhlu. Čtenářům představil parašutisty ne jako stroje na zabíjení, ale jako (ne)obyčejné muže, kteří si dokázali i v akci uchovat lidskost a trošku té bezstarostnosti. To mě moc bavilo.

ParanoidCK
01.10.2015 5 z 5

V půlce audioknihy jsem se rozhodl, že tuto knihu chci mít "v ruce", tak jsem si ji pořídil, začal číst znovu od začátku a nelituji. Je to ten typ knihy, kdy děj včetně konce je všeobecně známý, ale přesto vás kniha nepustí. Ideální je současně sledovat dokument ČT "Heydrich - konečné řešení". Podobně strhující knihy na obecně známá témata, které bych doporučil: Jan Novák - Zatím dobrý a David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy.

bejan
27.09.2015 5 z 5

Výborně zpracovaná látka. Velmi dobře napsaná kniha. K tématu doporučuji ještě tyto knihy: Jan Novák: Zatím dobrý, Kettner. Jedlička: Tři kontra gestapo

misakron
17.09.2015 5 z 5

Skvělá kniha o části jedné z nejsmutnějších kapitol našich dějin. Ač člověk ví, jak to dopadne, kniha vás tak strhne, že se nemůžete zbavit naděje, že přeci jenom... :)

77yasmin
27.08.2015 5 z 5

Myslím si, že tato kniha by měla být jako školní povinná četba. Skvěle napsaný příběh o jedné z nejhorších chvil v našich dějinách. Všichni víme jak tento příběh skončí, a přesto jim všem fandíte a přejete si, aby to zvládli a přežili. A možná se někdo splet a všechno nakonec dopadlo jinak. Bohužel nedopadlo ....Čest jejich památce!!

rubicka
27.08.2015 5 z 5

Strhující! I když víte, jak to všechno dopadne, tak přesto nemůžete přestat číst, protože co kdyby, že jo?

Petiz
16.08.2015 5 z 5

Jiří Šulc píše strhujícím způsobem. Cetla jsem od neho tri knihy a vsechny byly skvele - zajimave, poutave, poucne. Muzu jen doporucit.

Lodja
15.08.2015 5 z 5

Dva proti říši nejsou hodnotní z toho důvodu, že se dozvíte, jak to bylo - o atentátu na Heydricha ví každý absolvent vlastivědy v páté třídě. Uvědomíte si, že není samozřejmé ani to, že na mapě Evropy je ještě nějaká Česká republika a kolika životy se ten náš stát (na který dneska už umíme jenom nadávat) musel vykoupit a že i vysílání do Londýna bylo pěkně o krk.
A kromě tohoto cenného uvědomění se u Šulcovy prvotiny nebudete nudit. Ani stránečku. Smekám, protože takhle už jsem se do žádné knihy dlouho nezačetla.

lopukx
06.08.2015 5 z 5

Smekám, tak poctivé napsané dílo by si zasloužilo stát se povinnou četbou na školách. Jsem opět hrdá, že jsem z tohoto malého koutu Evropy, že jsme měli a máme odvážné lidi kolem sebe a skvělé autory. Jen si naši Evropu nesmíme odevzdat hordám barbarů, jež nevyznávají naše hodnoty a kteří už číhají na hranicích, jako při pádu říše Římské. Pro ty jsme Unii nebudovali. Děkuji pane Šulci.