Durotan
ekniha

Románový prequel k filmu Warcraft: První střet, který bude mít v českých kinech premiéru 9. 6. 2016.

Ve světě Draenoru ohrožují silný nezávislý klan Frostwolfů stále nemilosrdnější zimy a ubývající zvěř. Když se ve Frostfire Ridge objeví záhadný cizinec Gul‘dan a nabídne jim nová loviště, postaví tím náčelníka Durotana před krutou volbu – opustit své území, pýchu a tradice, nebo odvést klan na výpravu do neznáma.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/302524/durotan-nbA-302524.jpg 4112

Edice:Warcraft
ISBN:978-80-7398-348-2

Miro.slav
20.10.2017

Keďže je táto kniha napísaná ako úvod k filmu, a teda určená pre široké publikum civilov, tak nemá zmysel si vylievať hnev (a iné tekutiny) na autorku, či samotný Blizzard. Skrátka treba uznať fakt, že film (konečne) vznikol a nie je určený len pre dlhoročných fanúšikov Warcraftu. Je to jednoducho filmová adaptácia s istými zmenami a tieto zmeny sa premietli aj do knihy. Máme tu teda herný svet aj s doterajšími knihami a máme tu filmový svet s novými príbehmi (určite vzniknú aj ďalšie). Buď budete neustále on*novať nad tým, ako to dok*rvili, alebo si necháte vychutnať aj vizuálny Warcraft (podobne je to aj s knihami a seriálom GoT). Nič viac, nič menej.

A teraz ku knihe. Síce bola čítaná v angličtine, no zážitok z knihy bol vcelku dobrý. Bolo však cítiť, že je písaná narýchlo a je určená pre masy. Ako už bolo napísané vyššie, rozhodne ju neporovnávam s predchádzajúcimi príbehmi.

Lenka.Vílka
29.06.2017

Film První střet pro mě bylo první setkání se světem Warcraftu, takže jsem byla na začátku trochu zmatená, ale potom se začali vzájemně řezat a bylo to jako každý jiný film, kde se lidi třískaj s něčím, co vypadá v jakémkoliv směru jinak než oni sami. Takže tahle kniha je plusem pro lidi jako jsem já. Asi ne povinnost před filmem, ale něco jako doplnění (jé, ještě jsem nečetla Durotana, tak vynechám kino!...to se fakt nestalo). Dějově dobré. Sice víte, jak to skončí a kam se postavy dostanou, ale je dobře popsané to "jak" se tam dostanou. Písmo velikosti pro třeťáky z knihy sice dělá špatně udržitelný špalek, u kterého jsem měla obavy, že ho do knihovny nevrátím v tom stavu, v jakém jsem ho dostala, ale jinak si nemám na co stěžovat. Určitě si přečetu i další knihy ze světa Warcraft. I přes ty rozdily (jak píšete pode mnou) mezi filmovým a knižním světem.

Devastion
16.05.2017

Za mě se kniha četla pomalu na jeden dech a velmi obsáhlý příběh který vás pohltí do světa Warcraftu a nechá vás prožít všechny situace s hrdiny v knize, ale některé gramatické chyby a slovní spojení v ní obsažené jsou hodně k naštváníhodné.

AajaPal
29.12.2016

super knížka, která se nádherně četla!

Grayi01
02.10.2016

Tento komentář může obsahovat spoilery !!

Jelikož tato kniha byla i prezentována jako alternativní děj , tak nemohu porovnávat se zrodem hordy, ikdyž sem se tomu ze začátku neubránil, ale po prvotním rozčarování jsem se s chladnou hlavou nad knihou zamyslel znovu. Jako prequel k filmu slouží dobře je poutavá, čtivá a zhltl jsem ji behem dne. jako fanoušek Warcraft knih jsem měl trošku problém se změněním zásadních věcí, ale přeci jen jde o "alternativní vesmír" , a při vydání knihy a následně filmu bylo jasně řečeno, že se nebude držet původního lore. S přihlédnutím k tomuto tedy nechápu rozhořčení nad tím, že se Durotan nedrží původního lore ..... Rozdílů mezi Zrodem hordy a Durotanem je bezpočet, ale to byl i záměr. jediné co mi trošku nesedlo bylo to ze Durotan a Orgrim jsou ze stejného klanu, ale samotný děj knihy jak už jsem psal výše je poutavý a pro lidi co o Warcraft serii nezavadily nebo nejsou rejpalové kvůli každé změně je to kniha čtivá, záživná a mohu doporučit.

pobijecmuch
24.09.2016

Pro fanouškovské nadšence WarCraftu zbytečná kniha, pro náhodné čtenáře a diváky filmu vcelku přijatelné vysvětlení, co se vlastně událo před samotným dějem uváděného filmu.
Jak už tu píšou ostatní komentující, je tam spoustu překlepů a vcelku nelogických věcí. To je, ale přece jedno, tato fantasy pohádka zasloužila znovuoživení.

radim8690
29.08.2016

Zdravym vsechny nadsence Warcraftu.
No, kniha ode me dostala 2 hvezdy a to jen za spisovatelskou cast, protoze pribeh je tak dokurvenej a nesmyslnej (fanatici jiste souhlasi), ze jsem knihu docetl do 150 strany a musel jsem skoncit. Na internetu jsem si nasel rozpracovany spoil abych vedel co by me jeste cekalo za zmeny (oproti zrodu hordy, jejiz pribeh je spravny, az na ojedinele vyjimky, a logicky), a jsem rad, ze jsem knihu odlozil. Osobne mam Christie opravdu rad, ale az se priste zase bude radit s klukama od blizzardu tak doufam, ze u toho nebudou hulit nejkakej brutalni material.

PS: chceteli mit opravdu jasno tak si prectete serii knizek podle casove osy a durotana muzete klidne vynechat bez ztraty kvetinky.

Kamdar
15.08.2016

Příběh samotný dokáže vtáhnout do děje. Kniha se čte takřka sama, a až na některé nezáživné pasáže je náročné vracet se zpět do reality, ALE...

...ale profackujte někdo toho korektora, protože ty gramatické chyby a překlepy naopak vracejí do reality velmi rychle.
V jednu chvíli se vlk jmenuje Led, po chvíli je znám jako Ice, a podobně. Slovní spojení typu "olbřímí chřtán" do stylu knihy taky moc nezapadají. O překlepech ve slovech ani nemluvě. Sice jich není mnoho, ale i těch pár zabolí.

Byxy123
11.08.2016

Poutavá. Napínavá. Čtivá. Nevím jak jinak bych ji specifikovala nebo popsala. Jinak bych musela něco z příběhu vyzradit. :)
Jediné, co se mi trochu nelíbilo byly chyby jak pravopisné, tak občas v překladu. Vím, že se nedá uhlídat vše, ale bohužel jsem na tohle trochu háklivá. :D

subisi
25.07.2016

Na filmu jsem byla v kině a jako správná hráčka wowka jsem nemohla odolat a nepřečíst si tuhle knížku. Knížka se mi velice líbila a moc dobře se četla. Určitě je lepší si dříve přečíst knížku a pak se kouknout na film, protože ho lépe pochopíte.

Iverson
28.06.2016

Velmi hezky rozepsané a místy opravdu poutavé. Jednotlivé postavy konečně dostaly takový prostor, jaký si zasloužily.

Fremr
21.06.2016

Knihu jsem ještě nečetl, takže zatím nehodnotím. Ani nevím jestli ji budu číst, protože nechápu jedinou věc... Celou sérii Warcraft, včetně WOW, která v ČR zatím vyšla, překládal téměř celou a velmi dobře Jan Netolička. Dle data vydání knihy a filmu to vypadá na to, že tohle je hodně rychle spíchnutý překlad a to ani nevím jak dlouho vznikala kniha... Ach jo, kvůli penězům se bude mršit i Warcraft. Z toho je mi smutno a to, že děj je vycuclej kde se co hodilo z jiných knih či Warcraft univerza ani není třeba komentovat.

Rilian
19.06.2016

Zpočátku jsem byl ke knize a k filmu velice skeptický, protože jsem fanda světa Warcraftu se vším všudy. Knihu Zrod Hordy jsem četl a velice se mi líbila. Po přečtení Durotana jsem si ji pro srovnání přečetl znovu.
Než jsem viděl film, měl jsem podobný názor jako Hymnus. Zrod Hordy mi přišel více promyšlený a více spjatý s celým universem. To samozřejmě neznamená, že by kniha Durotan nebyla čtivě napsána. Film mě velice mile překvapil, protože poprvé zde bylo bráno ohled na fanoušky. Zároveň však film musí být srozumitelný i pro lidi, kteří o Warcraftu neví nic. To vyžaduje samozřejmě určité změny či zjednodušení děje (tj. například vynechání postav nebo přidání jedné postavě na důležitosti). Myslím, že oproti jiným počinům zde zůstalo z původního příběhu poměrně dost. Samotný film popisuje s určitými změnami děj knihy Poslední Strážce. Nedošlo zde jako například u Star-Treku nebo Star Wars k odříznutí všeho, co se dělo předtím tlustou čarou. Příběh Durotana byl pro potřeby filmu upraven, tzn. vynechání některých vedlejších dějových linek nebo zjednodušení vztahů mezi jednotlivými postavami. Oproti Zrodu Hordy zde hrají větší roli orkští Předkové, je zde vysvětleno, proč opouští Draenor, naproti tomu v knize není zmínka o Legii nebo Kil´jadenovi.
Souhlasím, že kupříkladu scéna s Drakou a jejím vyhoštění mi připadala zbytečná. Stejně tak musím souhlasit s konva ohledně korektury. Těch překlepů tam bylo skutečně mnoho.

konva
15.06.2016

Tato kniha vypráví historii z filmového Warcraftu a v mnohém se liší od událostí, které se udály ve světě herního Warcraftu. To ale z celkového hodnocení nic neubírá, je to přeci jen jiný svět vyprávějící podobný příběh. A vypráví jej velmi dobře. Kniha se četla dobře a koncept sjednocení Hordy se mi zde líbil možná víc, než ten originální.

Korektura pravděpodobně neproběhla a pokud ano, ten člověk by měl dostat vyhazov! Není kapitoly, aby v ní nebyl překlep, nebo hůř, i špatné i/y :D

pegascom
15.06.2016

Kedze mam fantasy tematiku rad, hraval som Word of Warcraft, a dlho ocakaval film, prednostne som si knihu precital. Hlavna dejova linia bola az prilis jednoducha. Vzdy na tom kniha utrpi, ked je autorovi nieco prikazane a musi sa niecoho drzat. Su to pripady, ked sa k pocitacovym hram dodatocne pisu pribehy. Nieco podobne je aj v tomto pripade. Kazdopadne to nebolo zle, ale cakal som viac. Zaujimave pre mna boli hlavne lovecke vypravy a samotne boje.

Lukinsons
10.06.2016

Opravdu zábavná kniha, kterou kazí jen ty překlepy. Doporučuji přečíst před filmem, protože ten je už od začátku docela zběsilej.

Laverna89
10.06.2016

Durotan je skvělá fantasy jednohubka, která má především nalákat na film. Proto se příběh v některých částech odklání od původního lore. Pokud Durotanovi dokážete odpustit (nebo jste zatím neměli čest se s hlavními postavami seznámit), nebudete litovat. Knihy Christie Golden jsou všeobecně velmi čtivé. Tato mě jen trochu zklamala překladem. Lok´tar ogar!

mixér
09.06.2016

Knihu jsem přečetl jeden den před tím, než jdu do kina na film. Příjde mi že zde vzniká něco, co můžeme vidět třeba u hry o trůny a to oddělené universum vycházející ze stejného základu, ale měnící některé děje a události. Takto si představuji, že bude probýhat filmová serie Warcraft. Přece jenom už v knize je mnoho rozporů s původním lore, ale nechám to na vás, aby jste je našlic :)

Ellissabeth
09.06.2016

Necetla bych asi kdybych nechtela jit na film. Ale bylo to hezke a jsem zvedava na pokracovani. Pribeh je psan ctive a stale poutave. Kazdy WoW fanousek by mel cist. Bylo to mile cist knihu jako uvod k filmu par dni pred premierou.

-Endy-
05.06.2016

Já jsem přesně ta warcraftovsky nevzdělaná lama, která si četbu knihy naprosto užívala :-D
Ano, oplývám nějakým tím základním chápáním WoW-univerza, je mi jasné, na co si u téhle knížky lidé stěžují a ne, zatím se k nim nepřidám...ALE - rozhodně to nalákalo můj zájem o četbu původních knih a o to, jestli pak ze mě bude stejný hnidopich :-D
A teď vážně - boha jeho, který Kája Mařík dělal ten překlad???

betys6914
01.06.2016

Všichni si těžují, jak se kniha odlišuje od Zrodu Hordy a že je to celé překopané a kydaj hnůj na Blizzard. Přičemž sám Blizzard už dopředu avizoval, že kniha je prequelem k filmu, který sám o sobě lore/příběh obměnuje, takže i kniha bude logicky změněná, aby dopovídala filmu. Otázka proč příběh odchýlili od jeho původního znění, je už věc jiná.
Každopádně se Durotan čte skvěle, ani na chvíli neztrácí akci a stránky otáčíte jednu za druhou a najednou je konec. Za mě 5 * i přes drobné chyby v textu. Tahle kniha má navnadit na film a svůj úkol rozhodně splnila.

Hymnus
01.06.2016odpad!

Pro ty, kteří jsou tak přesvědčeni o tom, že jsem ve svém prvním komentáři snad lhal, nebo jsem dokonce knihu nepochopil ;)

Stačí si přečíst knihu Zrod Hordy od spisovatelky Golden, té samé, co napsala Durotana. Např. co mě zarazilo jako první. Orgrim a Durotan od narození ve klanu frostwolfů. Ve Zrodu Hordy (ZH) nebyl Orgrim frostwolf. Jasně se tam píše o naprosto neobvyklém přátelství, které mezi nimi vzniklo, přestože byli každý z jiného klanu. Další, to jak se dali Durotan a Draka dohromady je také úplně jiné v obou knihách a to ani nemluvím o tom, že ve ZH neni zmíňka o tom, že by frostwolfové někdy posílali své nemocné do vyhnanství. Tam Draka klan nikdy neopustila. Další, v Durotanovi je Guldan záhadnej neznámej šmejt. V ZH je jeho místo jasně popsáno i to jak se k tomu jeho šmejdstní dostal (kde je v Durotanovi Nerzhul, posvátná hora Oshu´gun, do které se ve ZH Durotan také vydal). A další, v Durotanovi se píše, že se Durotan nikdy nepotkal s Draenei, dokud se snimi v knize Durotan nepotkal. V ZH se s Orgrimem dostanou přímo do jednoho z jejich měst a klábosí se samotným Velenem. Ve ZH tuším taky ještě nebyl hlavní frostwolfskej šaman slepý (teď si nevzpomenu na jméno). Abych to shrnul, stejné místo, stejný čas, stejné postavy a absolutně jiný děj. Tyto dvě knihy se navzájem absolutně vylučují (pokud jsme se tedy nějak nedostali do paralelního vesmíru, kde je vše jinak). Zkrátka a jednoduše, Blizzard si chce nahrabat mega filmem, ale z mě neznámého důvodu se rozhodl nezfilmovat již vytvoření děj, od kterého se dosud vše odehrávalo a tvořilo celistvou časovou linii, ale prostě nepochopitelně vše změníme a budeme se tvářit, že se nic neděje. Proč by taky, když kina budou plná dětí hrajících wowko, které žádnou z knich warcraftu nečetly.

SedllY
31.05.2016

Já jsem vcelku spokojen. Kniha má za hlavní úkol navnadit milovníky fantasy a hlavně ty znalé světa Warcraftu na film, to se za mě rozhodně povedlo! :)
Váhal jsem mezi 3-4 hvězdami. Konec knihy(začátek filmu) mě však potěšil a i přes mnoho pravopisných chyb(ti překladači si to snad ani po sobě nečtou, nebo nevím) dávám hvěždy 4.
Lok'Tar ogar!
For the Horde!

michal0934
31.05.2016

Kniha se četla dobře a kdo nepochopil její význam tak si může stěžovat na nesrovnalosti. Tato kniha doplňuje děj Warcraft FILMOVÉHO universa a ne Warcraftu jako takového, takže je jasné že tam je mnoho rozdílů.

Highlander

U mě dobrý. :)

Knihy jsem četl všechny, ale v celistvém příběhu celého světa Warcraftu mám velké mezery - nebo bych to spíše nazval chaosem.. takže nemůžu tvrdit, že bych tady viděl nějaké rozpory s příběhem z her a ostatních knih.. ale ať už tam jsou, nebo ne, kniha se četla velmi dobře, děj odsýpal a rozhodně nenudil.

Mám jen nutkání sundat jednu hvězdičku za spoustu chyb v knize... nicméně za to kniha nemůže. Takže nechávám 5 hvězdiček, protože každý příběh Warcraftu je skvělý, ať už je 'historicky přesný', nebo ne. ;)

P.S. Krásná filmová obálka. :)

stdriverlc
29.05.2016

Jako člověk, který si před cca deseti lety zahrál Warcraft 3 na LANce a jen tak pro zábavu, jsem z knihy naprosto nadšený. Neskutečně čtivý a poutavý příběh, kde fandíte hlavní postavě co vám klouby dovolí. Díky neznalosti světa a dřívějších knih jsem si mohl knihu vychutnat se vší parádou. Už se těším na film. :-)

Hymnus
28.05.2016odpad!

Naprosté popření předchozích dílů série. Některé z nich psala dokonce sana Christie Golden. Zdá se, že se páni a paní z Blizzardu snaží z Warcraftu vytřískat (peněz), co to půjde. Předpokládám, že první Warcrafťácký film bude, stejně jako kniha Durotan, popírat opět vše, co již bylo napsáno. Časová i dějová linie filmu v předchozích knihách totiž je. Pokud jste, stejně jako já, fanoušky celé série, důrazně doporučuji tuto knihu nekupovat, na film do kina nechodit (radši si počkejte až bude někde zdarma ke stažení, ale radši na to nekoukejte ani zadarmo) a dál žít ve sladké nevědomosti, jak moc to pos...y.

Cebarr
24.05.2016

Kdybych nečetl předchozí warcrafty nebo nechral hru dal bych 5 z 5 takle mužu dat maximalně 2... Docela hodně mě naštvali jak hodně to změnili... :(

pichova.veru
18.05.2016

Skvělá kniha, perfektně se četla a příběh byl poutavý :) Warcraft jinak neznám. Už ted se těším na filmové pokračování.

honza7843
13.05.2016

Výborná kniha, má spád a děj. Jediná věc, co mně osobně jako obrovského fandu Warcraftu mrzí jsou ty odchylky filmového univerza od zbylých knih a her...pokud se na to budu ovšem dívat "jakože žádné hry a knihy Warcraft neexistujou", tak má film dobře zvládnutý předkrm v podobě této knihy, tak doufám, že moje očekávání nebudou zklamána...