Dům pod náměstím

Dům pod náměstím https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499137/bmid_dum-pod-namestim-Mva-499137.jpeg 4 133 133

Román o pomíjivosti času a neměnnosti lidských životů. Starý dům na hlavní ulici kousek pod náměstím v malém městě na Vysočině jako by měl svou vlastní paměť. Osudy jeho obyvatel se do jeho stěn zapisovaly od roku 1695 a dům má co vyprávět. A tak vypráví. Především o konci devatenáctého století, kdy v něm začala fungovat pletařská dílna, z níž později vznikla velká a dodnes fungující továrna. O odvážném mladém muži Josefu Vlkovském, který si zde roku 1925 otevřel obchod s potravinami. O prudkém vzestupu živnosti, otevření velkoobchodu, ale i o válečných omezeních, rodinné tragédii, znárodnění a konfiskaci majetku. Dům vypráví svůj vlastní příběh, prolínající se s tragickým osudem ředitele textilní továrny Knopa, a pokračuje přes nové začátky a změny v devadesátých letech až do současnosti. Čas plyne, dům s obchodem „U Vlků“ zůstává. Skrze studentku Anežku si pak současnost podá na usmířenou ruku s minulostí. Markéta Hejkalová na pozadí vyprávění o historii jednoho domu postupně odkrývá silné osudy obyvatel kraje uprostřed naší země.... celý text

misssicccka
20.03.2023 3 z 5

Je to jak hokejove utkani - tri tretiny, prvni dost utahana, ale dum ma navrch, v dalsi maji navrch postavy, ta je nejctivejsi a obsahuje historicky nejzajimavejsi cast. Pak je posledni tretina, jiz soucasnost, nastava zmatek a miseni postav. Moc nahod, vsichni jsou vlastne pribuzni, nebo neci znami, lec o tom ani nevi.
Je to takove podobne stylu pani Mornstajnove, bohuzel zrychlene a je toho tam zbytecne moc.
Ale i tak se mi to líbilo, asi proto, ze k Brambora Cíty mam zvlastni vztah.

poselpulnoci
06.03.2023 2 z 5

Nový román Markéty Hejkalové rozhodně netrpí nedostatkem čtivosti, ale tím, že si za hlavního byť ne jediného vypravěče zvolila postavu při vší neobvyklosti překvapivě plochou a nevýraznou, její příběh postrádá někoho nebo něco, co by autorce umožnilo zachycený běh událostí a přehlídku lidských osudů nahlédnout z nečekané či alespoň svébytné perspektivy. Takhle si bohužel čtenář z knihy odnáší spíše povšechné dojmy a k tomu palčivý pocit, že se navzdory specifickým kulisám s podobným vyprávěním nesetkává v české literatuře zdaleka poprvé.

bookcase
05.03.2023 5 z 5

Mně se to moc líbilo, hlavně to, jak byla historie naší země zaznamenána v životech několika rodin, které jsou spojené s konkrétním domem. Jen by se mi zamlouvalo, kdyby to bylo delší, ten dům i "jeho" rodiny si to zaslouží. A taky bych uvítala rodokmen rodin, ke konci už jsem si musela připomínat, kdo byl s kým a v jakém vztahu.

kosátkoo
03.03.2023 2 z 5

Anotace mě nalákala, ale samotné čtení už pak tak zábavné nebylo.

Senga
30.01.2023 3 z 5

Ze začátku příběh vyprávěl dům, to bylo ještě přehledné. Pak se z toho stal příběh rodiny Vlkovských a dalšího spletence lidí provázaných vztahy, o kterých neměli někdy ani tušení. Vyprávění přešlo na samotné aktéry. Jejich životy prostě plynuly, čas běžel, dům stál a kniha skončila. Přišlo mi to nějak bez myšlenky, pointy - pominemi-li tu, že vše se mění, jen kamenný dům vzdoruje času, vyjma tedy jeho zubu.....

Jahýnek
27.01.2023 3 z 5

Posloucháno jako RADIOKNIHA.
Oslovil mne ten nápad popisovat dějiny lidí z pohledu němého svědka - domu, který dovoluje odstup, nadhled a bezpečné základy proti zbytečnému dojímání se. Zpočátku se mi líbilo postupné přidávání postav a košacení děje, ale za půlkou se již generace střídaly na můj vkus moc rychle a nestíhala jsem si je osvojit, což možná vyplývá z poslechu a při čtení by si je čtenář mohl lépe vstřebat.
Oceňuji, že z toho autorka neudělala na závěr americký "happyend" a některé souvislosti (příbuzenské vztahy) nechala poznat jen čtenářům a nikoli postavám 1*
Až budu mít cestu přes Havlbrod, určitě se zkusím v kavárně na náměstí zastavit. Autorce děkuji za nevšední zážitek, i když nemohu hodnotit výše.

zazvorek
21.01.2023 3 z 5

Myšlenka domu jako vypravěče příběhu se mi moc líbí. Dům bohužel postupně ustupuje vypravěčům - osobám a zbývá pro něj velmi málo prostoru. Poselství je přesto jasné: zatímco kolem procházejí velké i malé dějiny a osudy všech kolem jsou spletité, on sám - navzdory všelijakým úpravám - tu pořád stojí, celá dlouhá staletí, ve hmotě stejný, se svou vlastní pamětí. Příběhy postav nebyly nezajímavé, ale - jak tu bylo již tolikrát zmíněno - stávají se postupně nepřehledné, jsou většinou jen načrtnuté, čtenář se k nim nedostane blíž. Vůbec to není špatné čtení a myšlenka je skvělá, jen to není stoprocentní.

kob
21.01.2023 4 z 5

Velké časové rozpětí, různé rodiny, několik generací... Některé příběhy by si zasloužily více prostoru, aby to nebyl takový telegrafický průlet několika stoletími a čtenář se neztrácel v souvislostech mezi postavami. Ale to by asi pak bylo na několik dílů.

Jirinamac
19.01.2023 3 z 5

Začátek se mi docela líbil, ale postupně už jsem neměla přehled v osobách, když někdo umřel, pak se někdo s někým zapletl a narodilo se nemanželské dítě nebo spíš několik dětí a po r. 89 se zase někdo vrátil a byl(a) to snacha nebo něčí dítě. Občas mluvil dům, občas lidi nebo dokonce jogurty a salámy v regálech. Kdyby toho bylo méně, tak by to bylo lepší.

Snoopi
18.01.2023 4 z 5

Vcelku povedená fikce v reáliích skutečného města. Přiznávám, že moje hodnocení tentokrát nebude nezaujaté, jelikož autorku osobně znám a vážím si jí. Navíc dům, kolem něhož se všechno točí, doopravdy v Havlíčkově Brodě stojí. Jsem ráda, že jsem jej díky knize objevila, jinak bych ho slepě míjela. Ještě prozradím, že uvnitř se skutečně nachází i kavárna... a pro čtenáře i menší překvapení :-)
Kniha je to hřejivá a milá, a přestože v ní není nouze o tragické momenty, rozhodně nevyznívá pesimisticky. Četla se mi dobře, ovšem vzhledem k bohatému výskytu postav, jejich vzájemné provázanosti a obsáhlému časovému období, vměstnanému do malého prostoru, doporučuji čtenářům dělat si poznámky, které jim pomohou s orientací v textu.
Největší slabinu knihy bohužel vidím ve značně nevyvážené a rozkolísané roli vypravěče. Dokud události vypráví personifikovaný dům - velmi citlivě a vnímavě - nechá se v celém dění poměrně dobře orientovat. Jakmile se však děj překulí do 20. století, vypravěči se stávají přímo sami aktéři. Tehdy přibývá i mnoho postav, které se náhle objevují a zase mizí, je těžké se v nich orientovat a děj se zbytečně zašmodrchává. Líčení je rychlé a klouže po povrchu, působí poněkud uspěchaným dojmem, zvlášť když se delší časový úsek koncentruje do jedné kapitoly.
Právě v těchto momentech se tvorba knihy autorce lehce vymkla kontrole. Možná si ukousla příliš veliké sousto, když chtěla čtenářům přiblížit dramatické osudy majitelů jednoho domu, navíc čtivě, a zvolila proto velmi široké časové rozpětí. Líbí se mi ale její myšlenka, kterou nám skrze dílo předává: mění se lidé, mění se dějiny, mění se čas, jenom ten dům zůstává, jenom on představuje stálici a přežije nás.
V textu se objevují i dobové výstřižky z novin a vtipné aluze na reálie, charakterizující danou dobu - mne například hodně pobavilo označení Havlíčkova Brodu jakožto "megapole brambor". Také musím ocenit práci, kterou si autorka dala s dohledáváním faktů, určitě to nebylo nic snadného. Kniha je to určitě zajímavá a mohu ji doporučit.

"Poprvé po několika staletích mě potkal nejsmutnější osud nás domů. Nikdo se o mě nestaral, v zimě nezatápěl v kamnech, nevětral, aby se mi do koutů nedala plíseň, nevyměňoval tašky, které odnesla vichřice. Ještě pár let a bylo by po mně. Člověk, o kterého nikdo nestojí a nedbá, také brzo umře, i když ho žádná nemoc nerozežírá."
"Vily jsou pyšné a drží se spolu. Moderní a elegantní Knopova vila se jednou řadou oken dívá na romantické věžičky a arkýře Šupichovy vily a druhou na melancholicky pustnoucí dvojvilu bratří Veselých. Na nás obyčejné domy shlížejí svrchu, a my jsme přitom mnohem užitečnější - i když možná ne tak krásné. Kolik lidí by beze mě nemělo práci!"
"Svět se uvelebil v orosené pavučině babího léta a teď si v ní hoví."
"My domy tušíme, že se něco nedobrého chystá, i když ještě nevíme co, i když ještě doufám, že se ve svých pocitech mýlíme. Zrovna tak jako vy lidé."

jaste
12.01.2023 3 z 5

Uz tu bylo asi vsechno receno. Nemastne, neslane, prekombinovane.

knihovna1
10.01.2023 5 z 5

Knihu jsem si poslouchala na ČR. Moc se mi líbila. Osudy rodin okresního města během století. Překvapivé propletence. Hodně jmen a postav napříč generacemi. Knihu si ještě znovu přečtu, abych se lépe soustředila na postavy. A mohla se k nim vracet během čtení. Paní autorka a tempo knihy mi připomíná knihu Hotýlek od paní A. Morstajnove. A Havlíčkův Brod projíždím často cestou na chalupu. Kniha byla pro mě překvapením a dlouhá akorát, skoro mě mrzelo, že končí. Zajímavý je také rozhovor s autorkou na ČRO.

jaroiva
06.01.2023 2 z 5

Připadalo mi zajímavé vyprávět příběhy z pohledu domu. Ale pak se to nějak přehodilo a bylo to celkově takové spíš bez příběhu, bez chuti a zápachu.

Krisařka
30.12.2022 2 z 5

Ze začátku knihy jsem si říkala,že je čtivá a baví mě .. jo je čtivá a bavila mě ..ale musím se přiznat že poslední kousek knihy už sem prostě jen dočetla .. nějak ztratila to kouzlo . I tak dobrá četba .

martineden
12.12.2022 4 z 5

Mně se kniha moc líbila, dějiny jednoho domu, jednoho města a kraje.. Nejvíc mě bavila poslední část s Anežkou, umím si představit, že by byl celý román o ní a vyprávěla ho jen ona. Vyprávění z pohledu domu mi připadalo naivní, takové jako pro děti... Ale z knihy čiší znalost prostředí a dějin. Autorka sama pochází z rodiny spisovatele odsouzeného ve vykonstruovaném procesu v 50.letech, tuto dobu taky popisuje podle mého názoru nejlépe. A současnost umí také. Doufám, že bude psát dál, těším se na další díla.

lapagerie
12.12.2022 3 z 5

Není to špatný nápad, vyprávění z pohledu domu, v jehož zdech se proplétají lidské osudy. Jenže postupem času jsem se přestala orientovat v postavách a jejich provázanostech.

los
01.12.2022 1 z 5

nápad dobrý, ale provedení špatné: vyprávění je naivní, schematické (působí spíš jako převyprávění), nevěrohodné a kompozičně nedomyšlené = na začátku je vypravěčem dům (jeho komentáře, rozuměj domu o lidech, mají ráz téměř večerníčkový), ale přibližně ve dvou třetinách knihy autorka bez nějaké logiky přejde do ich-formy; nebo ty nemastné neslané postavy, univerzální loutky dobově nezařaditelné = autorka vůbec nerespektuje historické souvislosti ani dobovou mentalitu (člověk 18. století se nechová a nemyslí jako člověk 20. století)

alnahu
28.11.2022 4 z 5

Zajímavý příběh jednoho domu na Vysočině,který vypráví své dějiny a žije vzpomínkami na minulá léta-nezvyklé vyprávění. Mě se kniha líbila i když co kapitola,tak nový obyvatelé tohoto domu a jiné období .

marca_m
25.11.2022 3 z 5

Z této knihy mám trochu pocit nevyužitého potenciálu. Příběhy z dob dávných byly nezáživné a opravdu mluvil hlavně dům. Osudy z dvacátého století měly svižnější tempo, vyprávění se neslo spíše v duchu rodinného dramatu. Zde mi vadila přemíra propojení postav, nemám ráda tyto překombinované vztahové propletence, které by reálně nikdy nemohly nastat.

cornetka
19.11.2022 3 z 5

Na mě bylo v knize hodně postav a jak se různě střídali, tak jsem se ztrácela a nepobírala jsem souvislosti.