Dům na kopci

Dům na kopci https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485573/bmid_dum-na-kopci-8wR-485573.jpg 3 387 104

Do starého domu zvaného Hill House přijíždí čtveřice pátračů: odborník v okultních vědách doktor Montague, jeho asistentka Theodora, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o níž se téměř nic neví. Společně se rozhodnou přijít na kloub podivným úkazům, jimiž je dům proslulý. Ten však má s těmito nebohými tvory své vlastní plány. Oldschoolová hororová klasika patří k nejznámějším dílům Shirley Jacksonové. Na tento román se odvolávají i takové hvězdy temných žánrů, jako jsou Neil Gaiman nebo Stephen King. Už několikrát se o jeho adaptaci pokusili filmaři, ale vystihnout obrazem hrůzu, jak ji slovně vylíčila autorka, se jim většinou nedaří.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Argo

The Haunting of Hill House , 1959

Elf2010
27.10.2018

Takže, nejdříve chci říct, že jsem knihu dočetla zrovna když na Netflix přidali seriál, jehož předlohou (nutno podotknout velice volnou předlohou) tato kniha právě je, což mi umožnilo ji přidat do jedné z kategorií Čtenářské výzvy 2018. A teď ke knize: očekávala jsem že se budu více bát, ale bohužel se tak nestalo. I když některé scény měly potenciál být strašidelné, reakce postav tomu vůbec neodpovídaly, až mi bylo chvílemi protivné jak se smějí, a zlehčují tu danou situaci. Zdálo se mi že to bylo spíš o psychickém stavu Eleanor, než o duchach v tom domě. Hodně scén vyzývalo k o hodně hlubším detailům, jako například zkoumání toho chladného prostoru...jinak samozřejmě přimhourim oči vzhledem k tomu že kniha byla napsána v r. 1959 ;)

SSTknihy
14.05.2018 3 z 5

Jedním z mých oblíbených duchařských filmů je Zámek hrůzy z roku 1999. Hvězdně obsazený horor, ve kterém se objevili například Liam Neeson, Catherine Zeta-Jones nebo Owen Wilson, je především vizuálně zajímavá podívaná. Byla jsem proto hodně zvědavá na knižní předlohu. Jak už to tak bývá, kniha se od filmu liší, ale tentokrát musím připsat body vizuálnímu zpracování. Kniha je komornější, umírněnější, filozofičtější a bohužel díky tomu i nudnější.

alnahu
10.04.2018 3 z 5

Dům na kopci -spíš fantasy kniha -nežli horor, jak je uvedeno, knize scházelo opravdové napětí ,ale jinak se četla docela dobře . Strašidelný dům na kopci "Hill House "- si pronajme doktor Filosofie John Montague ,aby zde zkoumal nadpřirozené jevy .Hlavní osobou z pozvaných je podivínská Eleanor Vanceová , skrze její vědomí se vžijeme do románu.

ludek.n
15.03.2018 2 z 5

Dům na kopci je možná slavným románem významné spisovatelky, ale z mého pohledu se jedná o duchařskou slátaninu s rádoby psychologickým podtextem. Od první do poslední stránky jsem se nedokázal zbavit pocitu, že autorka klouže po povrchu věcí a dějů, aniž by chtěla cokoli z naznačeného nějak více specifikovat a zaměřit (snad z obavy ze ztráty široké čtenářské obce). V jejím podání se dvaatřicetiletá Eleanor chová jako rozmazlené dítě, kterému ubližuje celý svět. Příběh místo aby s přibývajícími stránkami košatěl a rozkvétal, začne stravovat sám sebe v neuchopitelných introspektivních sekvencích hlavní postavy a končí tak náhle, jako by to zčista jasna autorku přestalo bavit. Mě to bohužel ani bavit nezačalo, o nějakém mrazení v zádech ani nemluvě.

Jája92
22.02.2018 3 z 5

Čekala jsem , že to bude lepší kniha, bohužel zapadla do průměrného hodnocení.

Rednee
17.02.2018 3 z 5

Tato kniha nebyla nejhorší, ale ani nejlepší. Na to, že je to hororové téma, tak jsem čekal více. Děj knihy až do příjezdu do domu se četl dobře, tak jako každá kniha, když se seznamujete s novou knihou, dokonce jsem se i zasmál některým pasážím, ve kterých vystupovala paní Dudleyová. Další stránky se četly už s menším zájmem. Nebylo tu zde napětí, zápletka, nic tajemného, jak jsem očekával. Konec byl velmi předvídatelný a už jsem byl popravdě rád, že mám knihu přečtenou a je to za mnou. Jinak popis prostředí a atmosféra u mě zvítězili, tak proto dávám 3 hvězdičky :)

povi
16.02.2018 3 z 5

Atmosféra byla vykreslena působivě,ale chyběl mi hlubší popis charakterů jednotlivých postav.Celkově na mě příběh působil chaoticky,skákal sem a tam,chvílemi jsem se ztrácela,pro mě by bylo lepší,kdyby byl děj natáhnutý a podrobnější.Až doslov mi to trochu doplnil.

Marekh
04.02.2018 3 z 5

Od této knihy jsem očekával větší napětí. Knihu bych hodnotil jako průměr.

misantroop
26.01.2018 2 z 5

Atmosféra mě moc nezaujala a děj to bohužel nezachránil. Těšil jsem se na tuto knihu a bohužel mě zklamala

martunka
06.01.2018 5 z 5

Fakt dobře napsaný příběh. Při jeho čtení jsem se příjemně bála.

Tomas@S
03.01.2018 4 z 5

Udajne ma byt tato kniha hlavni inspiraci a prvnim dilem v dlouhe rade knih a hororovych filmu rozvijejicich tema strasidelnych nemovitosti. Kdo vi jestli se ji neinspirovaly rovnez realitky v Praze, inzerovane ceny jsou v soucasne dobe totiz vice nez srasidelne :-) Zpatky ke knize, celkem jednoduchy a primocary pribeh, ktery me docela slusne pohltil a pak byl najednou konec. Autorka nejde zbytecne do hloubky, nepitva se v tematu, proste postupne buduje atmosferu az do zaverecne udalosti a pak skonci. Nic nadbytecneho. Vedle tohoto pribehu jsou zminovane horory v podstate jen napodobeniny omylajici stejne tema.

Eicherik
16.12.2017 4 z 5

Žánrově se Dům na kopci pohybuje někde mezi gotickým a psychologickým hororem. Příběh se mi líbil, je takový lehce temný a zůstane vám po něm smutek na patře.

EvaT86
03.12.2017 4 z 5

Mně se tato kniha líbila, i když neobsahuje žádné krvavé scény, jak by mnozí od hororu čekali. A to je na ní právě to nejlepší - plíživý strach, nejistota, temné stíny a ponurá atmosféra..

mulderka
22.11.2017 3 z 5

Jaký pán, takový krám aneb lehce pošahaná autorka zplodila odpovídajícně praštěnou hrdinku, která se octla ve strašidelném Hill Housu na pro ni správném /fakt??/ místě.
Barák jest to vskutku nesympatický už od prvního pohledu a já osobně bych z něj v reálu prchala nejpozději po stránce cca 25. Mrazivě vylíčená atmosféra se vážně povedla. Bohužel jinak nic moc.
Spíš než avízovaný horror, jak si ho já představuju, máme před sebou hodně psycho, lehce "thriller"/ když zavřu všechny oči/. Moc klábosení a skoro žádná akce, což mi drásalo nervy daleko víc než to nepříliš věrohodné "BUBUBU", s kterým autorka hooodně šetřila.
Byla jsem zvědavá, co můj milovaný Mistr King na díle této osoby vidí. Asi něco, co já ne. Pokud mu nejde o to psychologično-patologično.
No tak jo, Shirley, máš to za tři. Ale jenom proto, že se tě Stephen zastává :-)

Knišíl
17.10.2017 5 z 5

Horory moc nečtu, spíše sleduji filmy. Stejně jako Blattyho Exorcista i zde se hraje na nejednoznačnost interpretace. Jacksonová rozhodně nabízí skvělý jazyk (popis domů, charakteristiky postav atd.), možná nevyděsí tím způsobem, jak jsme zvyklý ze současného hororu, ale o to víc potěší, že kniha není přehlídkou duchů, upírů, vlkodlaků atd., existují i jiné než nadpřirozené běsy, avšak tím neubírám Hill Housu jeho kouzlo, záleží na úhlu pohledu každého z nás. Přesto někteří knihu určitě odsoudí kvůli její "vleklosti". Za mě parádní kniha, kterou neponičil ani zub času a myslím, že stojí za přečtení, i když hororu nehovíte, jedná se spíše o psychologické strašení.

Peršanka
23.07.2017 4 z 5

Rozčilujícím způsobem rozpité, plné náznaků. Napínavé, ale ne plně.

Veronika33
18.07.2017 2 z 5

Myslela som, že kniha bude topka, presne môj žáner, ale chyba. Štýl písania knihy vzhľadom k roku jej vydania bol pre mňa maximálne nezaujímavý a nudný. Tak ako som sa na knihu tešila, tak som z nej sklamaná. Slabota.

Cryptkeeper
19.06.2017 2 z 5

Fuuuuha..
Tak moc jsem chtěl knihu vychválit a neházet ji hned do jednoho pytle,jako většina tady,dát ji šanci...ale bohužel to nejde.
První půlka hrozně utahaná,druhá půlka,kdy už konečně dojde na náznak napětí a mrazení,autorka opět zajde do starých kolejí a čtivost je pryč.
Tohle byla bohužel akorát tak strašidelná bída:)

Jane100
16.04.2017 1 z 5

Marně přemýšlím, co bylo záměrem této knihy. Jestli unudit čtenáře k smrti tak gratuluji, autorovi se to povedlo na 100%. Kniha absolutně nesmyslná bez jakékoliv logiky. Dočetla jsem jí jen protože měla silné listy a velké písmo.

Ronnie68
02.03.2017 4 z 5

Kniha se mi četla celkem dobře a rychle. Některé chvíle byly opravdu napínavé, ale začátek mě moc nebavil, proto jen 4 hvězdy.