Dům na kopci

Dům na kopci https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485573/bmid_dum-na-kopci-8wR-485573.jpg 3 387 104

Do starého domu zvaného Hill House přijíždí čtveřice pátračů: odborník v okultních vědách doktor Montague, jeho asistentka Theodora, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o níž se téměř nic neví. Společně se rozhodnou přijít na kloub podivným úkazům, jimiž je dům proslulý. Ten však má s těmito nebohými tvory své vlastní plány. Oldschoolová hororová klasika patří k nejznámějším dílům Shirley Jacksonové. Na tento román se odvolávají i takové hvězdy temných žánrů, jako jsou Neil Gaiman nebo Stephen King. Už několikrát se o jeho adaptaci pokusili filmaři, ale vystihnout obrazem hrůzu, jak ji slovně vylíčila autorka, se jim většinou nedaří.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Argo

The Haunting of Hill House , 1959

chanahd
09.01.2017 4 z 5

Sice to není přesně to, co jsem očekávala, když jsem knihu začala číst, ale líbilo se mi to. Je to kniha s atmosférou.
Děj plyne pomalu, svým tempem, ale určitou tísnivou atmosféru to má.

Ivan Kučera
05.12.2016 3 z 5

„Ticho sa opieralo do dreva a kameňa, a čokoľvek tade kráčalo, kráčalo samo.“ Klasika hororových strašidelných domov, z ktorej v podstate dodnes čerpá množstvo spisovateľov, scenáristov a režisérov. Ja som mal najskôr česť s prvým filmovým spracovaním z r. 1963 a vizuálne bombastickým, ale o to prázdnejším remakom z produkcie Stevena Spielberga. Až v r. 2016 som sa konečne dostal ku knihe. Pre poriadok dodám, že v r. 2018 pribudol Flanaganov celkom zdatný seriál. Kniha začína dobre, ale ku koncu ma nudila a prial som si, aby sa skončila. Ani kvalitný český preklad nedokázal zamaskovať nezaujímavé postavy, nudné dialógy a biednu zápletku. Prvé desiatky strán autorka kladie dôraz na pôsobivú atmosféru prekliateho domu a psychológiu postáv (v tej dobe bol výskyt bisexuálnej postavy šokujúci). Avšak s pribúdajúcimi stranami to začne stagnovať a už sa to nezlepší. Za zásluhy žánru bez debaty 4*, ale ak mám hodnotiť úprimne a sám za seba, tak 3*.

Raymi
09.10.2016 3 z 5

Kniha sice čtivá,ale i tak zklamání.Těšila jsem se na pořádnou dech beroucí duchařinu, ale je to spíš psychologický příběh o nešťastné ženě (a několika dalších účastníků) v odporném starém domě.Dle mého názoru za jevy v domě mohly právě její potlačované emoce.

ELMA
18.09.2016 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle není horor. Alespoň ne prvoplánovitě. Takže pokud čekáte staršího bratra Domu v růžích, zklamu vás a vemte si jinou knihu.
Ač se zde vyskytuje dům, který má být strašidelný a přitahovat neštěstí, jde zde předvším o lidské osudy a vlastní lidská neštěští. Těžko říct, jak moc mohl sám dům za tyto neštěstí. Ačkoli - cokoli zde kráčelo, kráčelo samo...

bookcase
01.09.2016 4 z 5

Zajímavý román, ale moc jsem se u něj nebála. :)

evickakyticka
27.08.2016 odpad!

Po dočtení knihy se cítím naštvaně. Rozhodně jsem naštvaná, uděluji odpad (byť toto označení nemám ráda). Takovou slátaninu už jsem dlouho nečetla. Postavy se chovaly divně, nelíbily se mi. Děj příběhu o ničem, kde jem se jako měla bát? Toho ledového vzduchu v knihovně? Toho smíchu či ťukání větvě o okno? No potěš koště, to snad ne.... Mohu jedině prominout, že originál je z roku 1959.Toť vše.

LadyKet
13.08.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Konec člověka nechá trochu v rozpacích a na pochybách, co si vlastně o tom všem má myslet.

Alyx
28.07.2016 4 z 5

K Domu na kopci je třeba přistupovat jako k šedesát let staré knize, z níž ty ostatní "duchařiny" vycházejí. A jako taková je úžasná. Je to spíš psychologický román než horor.

Zajímavé je, jak knihu "adaptoval", či spíše z ní vyšel, Stephen King ve svém scénáři filmu Dům v růžích. Vzal si motiv psychologa, který se snaží dokázat existenci paranormálních jevů tím, že do strašidelného domu přivede lidi nadané parapsychologickými schopnostmi. Pochopitelně kromě některých citací z úcty (padající kamení), nebo přímé zmínky (Jak řekla Shirley Jacksonová, některé domy se rodí zlé), vytvořil vlastní příběh.

jasmína
17.07.2016 5 z 5

Za mě pět hvězdiček. Ač na duchařské knihy nejsem, tato mě vnesla do jiného světa, ačkoli hlavně díky Eleanor.....

PeM
08.04.2016 4 z 5

..str. 118....od této stránky jsem začala knihu vnímat, to před byla jen dlouhá omáčka...docela dobrá "duchařina", jen konec jsem asi moc nepobrala...

Jekysek
28.02.2016 3 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se k téhle knize dokopala... K jejímu přečtení mě dohnal nedostatek čehokoli jiného, jinak by byla pořád neotevřená v poličce.
A to by byla škoda.

Moje tuším druhá hororová knížka, a splnila přesně to, co jsem očekávala. Psychologické drnkání na nervy, temný dusivý dům, postavy které si nehrají na hrdiny.
Hill House mě nadchnul, to co se v něm odehrává se mi také zamlouvalo. Řekla bych, že by na mě příběh tak nepůsobil, kdybych se tolik neztotožnila s Nell. Ano, sice to je narušená sebestředná dětinská osobnost, ale některé její stránky mi odpovídají. A to, jak reagovala, bylo naprosto v rozporu s tím, co bych dělala já, Tak nějak mě fascinuje. Proč se -vysvětlete mi to někdo- pořád všichni smějí? To bylo to, co mě doopravdy děsilo. Ne nadpřirozeno, ale neobvyklé reakce.
Každopádně čekala jsem něco jiného, gothic horror asi není nic moc pro mě :D

mmmisulka.r
08.02.2016 3 z 5

Ačkoli jsem přečetla spoustu negativních hodnocení a i já sama hodnotím pouze 3 *, nemůžu říci, že se mi kniha nelíbila. Naopak, byla jsem mile překvapena. Bavila mě, upoutala a prostě mě opravdu dost zajímalo co bude a jak to dopadne. Je mi úplně jedno, že se téměř polovinu knihy neděje nic tak hrozného, mě bohatě stačilo seznamování se s Hill Housem. Fungovalo to přesně jak měl, drnkalo to na struny od samého počátku. Šlo o takové to vnitřní napětí, zvědavost a očekávání. Prostě to nebylo vůbec tak špatné. Ano, béčkové, ale na tuto kategorii naprosto dostačující :-). Recenze již brzy...

Metcheque
04.02.2016 3 z 5

Dlouho jsem nečetl klasickou tradiční duchařinu, takže jsem jen uvítal, když se Dům na kopci Shirley Jacksonové objevil na pultech knihkupectví. Prvních 75% knihy je poměrně poklidných. Čtenář je sunut pomalým tempem kupředu bez jakýchkoli zvratů. Parta amatérských záhadologů se sejde v odlehlém opuštěném domě a v doprovodu mechanicky floskulující a věčně nevrlé paní Dudleyové tráví svůj čas hraním šachů, procházkami po lese a pitím brandy.

Určitým zlomem je příjezd paní Montagueové, manželky doktora-organizátora. Její arogance poněkud zamíchá vztahy mezi postavami a nervozita by se dala krájet. Zde bych konečně očekával nějakou akci, vyvrcholení se však žel zaměřilo výhradně na efektnost. Zatímco první polovina knihy je víceméně racionální, její konec se utápí v polosnech, absurdních dialozích a afektivních explozích. Kniha ve svém závěru nakonec sebepotvrdila svou béčkovost, byť v rámci žánru dělá svému jménu čest.

coquus
28.01.2016 4 z 5

Knížka na mě působil celkem tajemnou a tísnivou atmosférou, což nemusí fungovat u každého.

Zlajda95
18.11.2015 5 z 5

První kniha, která ve mě doopravdy vyvolala strach! Já jsem sice strašný strašpytel, ale knihy ve mě nevyvolávají strach na rozdíl od filmových hororů. Tohle je ale první kniha, která to dokázala!

Navíc strašidelné domy a narušené postavy! To je moje! :)

Séboun
13.10.2015 5 z 5

Ze všech postav je nejvíc cool paní Dudleyová! :D

5/5

Dousabel
15.09.2015 3 z 5

No, vleklá hrůza to rozhodně nebyla. Když už u mě začalo aspoň trochu mrazení v zádech, tak to rychle skončilo a hlavní hrdinové se začali smát. Ale chápu účel knihy, účelem knihy bylo naprosto se vcítit do postavy "narušené" Eleanor a prožívat její děsy prostřednictvím jí samotné. Jenže ona mě natolik rozčilovala svým chováním, že to u mě prostě nešlo :o) Takže to není chyba autorky, ale moje, že jsem se nedokázala ponořit do jejího nitra.
Nicméně kniha se četla velice dobře, svižně, oceňuji výborný překlad a velice zdařilou obálku. A nenechám se odradit a moc ráda si od SJ zase něco přečtu.

kanitsuj
01.09.2015 3 z 5

Má očekávání byla trochu jiná, přesto se mi příběh ve výsledku líbil, ale byl na můj vkus příliš krátký. Spíše se jedná o jakousi psychologickou novelu s hororovými prvky ironizující žánr gotického románu. Zajímavý je popis "pouta" mezi domem a hlavní hrdinkou. Knížka ve mne i po 14 dnech od přečtení zanechává pocit znejistění, zda jsem ji správně přečetla a pochopila.

Andyyy87
30.08.2015 1 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst, protože Shirley Jackson inspirovala mého nejoblíbenějšího autora Stephena Kinga. Musím bohužel říct, že mě zklamala. Již níže zmiňovaná věta z doslovu "Některé strašidelné příběhy ve vás vyvolají jedno či dvě zamrazení, ale jinak nabízejí poklidnou četbu. Dům Na Kopci vyvolává vleklou, lepkavou hrůzu.", mě hodně překvapila, protože já se nebála ani jednou a to se vyděsím docela snadno. Další knížky od autorky už asi zkoušet nebudu.

Ewik
25.08.2015 3 z 5

V doslovu knihy se píše: "Některé strašidelné příběhy ve vás vyvolají jedno či dvě zamrazení, ale jinak nabízejí poklidnou četbu. Dům Na Kopci vyvolává vleklou, lepkavou hrůzu."

Bohužel musím konstatovat, že u mě to bylo právě naopak. Našlo se pár situací, kdy mě opravdu běhal mráz po zádech, ale jinak se příběh odvíjel celkem klidně. Námět byl zajímavý, ale nijak zvlášť mě neoslovil, takže na to brzy po přečtení zapomenu. Ani žádný z hrdinů se mi nijak moc nezalíbil.