Dům mezi větrem a řekou

Dům mezi větrem a řekou https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218847/bmid_dum-mezi-vetrem-a-rekou-wh0-218847.JPG 4 7 1

Hrdinou autorovy románové prvotiny je muž střední generace, domněle vyrovnaný poštmistr, který se ve svém rodinném životě ocitá v tíživé krizi. Ve snaze vymanit se z ní, vrací se do rodné vesnice, konfrontuje sám sebe se vzpomínkami na dětství a rodiče, i s novou realitou jeho rodiště a dochází tak k vnitřní obrodě.

honajz
29.04.2021 2 z 5

Mně to přišlo hodně depresivní a ne-lidské. Jako jo, beru, že autor si chtěl zavzpomínat, ale spousta situací je podána podle mne zbytečně černě a navíc jim chybí - jak to říct - pochopení pro člověka. Tohle je přesně ten typ humanistické prózy, kde je člověk až na posledním místě. Tedy skutečný, obyčejný člověk, se všemi jeho klady i zápory, jak je tomu u každého z nás. Ačkoliv se sem tam text otře o víru, o Bohu zde není ani slovo, přitom na vesnicích lidé chodí a chodili i za komunistů do kostela běžně. Chybí té knize láska - je sice vidět, že autor měl rád tatínka, ale už ne lidi z té vesnice, hlavní postava nemá ráda svou ženu, vytváří zbytečné provokace. Prostě mi u té knihy chyběl empatičtější vhled a popisy postav a situací, a také nějaké to pozitivno či naděje.

česká literatura dětství rodný kraj vesnice

Věroslav Mertl
česká, 1929 - 2013
1986  70%Pád jasnovidce
2001  75%Hřbitov snů
2005  100%Kruhy pod očima
1978  71%Dům mezi větrem a řekou
2008  0%Šustot smrti

Kniha Dům mezi větrem a řekou je v