Druhá šance

Druhá šance https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468004/bmid_druha-sance-34G-468004.png 4 417 136

Sci-fi českého autora o nekonečném putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím. Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice své fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam. Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím.... celý text

Jitulin90
25.03.2023 4 z 5

Uz dlouho jsem neměla v ruce tak krásnou knížku. Příběh byl velmi čtivý, napínavý... Normálně sci-fi nečtu, ale tohle mě moc mile překvapilo.

Ticiana
22.03.2023 4 z 5

Kniha je velice ctiva a rozuzleni je na konci. Za mne moc hezky pribeh, ale myslela jsem, ze trochu jinak skonci. Petka, Jenny a Ella byli fajn, Daniel uplne na palici. Libil se mi popis Domu a pak casti s Ghostem. Kniha je hodne propracovana, jednotlive dilky zacnou zapadat az pozdeji. Myslim, ze tohle je jedna z tech knih, ktere se po case oplati precist znovu.

Atemar
07.03.2023 5 z 5

Kniha je velice čtivá. Krásné utíká a nejde se od knihy odtrhnout. Zároveň jak knihu člověk čte tak musí nad knihou přemýšlet jak dopadne a proč se to děje takto. Postupem dostane odpovědi na knihu. Kniha se mi moc líbila a věřím že si ji přečtu ještě jednou. Všem ji doporučuji

Kniholenka9
05.03.2023 3 z 5

Autor píše velmi zajímavě, ale těch postav už tam na mě bylo moc. Například Xavier a jak to s ním dopadlo? Nepochopila jsem jak Druhá šance souvisí s portály a dómy. Po dočtení se mi hlavou honí plno nezodpovězených otázek. Sci-fi asi nebude žánr pro mě.

assaly
18.02.2023 5 z 5

Adame díky, knihu jsem si koupila díky výhře na knižních závislácích. Žádnou kampaň na ni jsem předtím nikde neviděla, takže by mě kniha jinak asi minula, i když scifi čtu ráda. Doufám, že je to scifi, že se během pár let nepřeklopí do reality, jak už se to párkrát stalo. Přečetla jsem ji asi až příliš rychle, protože občas jsem se trošku ztratila, ale to je právě to kouzlo příběhů - nepřežvykovat každou větu jako hnidopich, ale užít si celý příběh. Ani v životě neznáme hned a stále všechny souvislosti a pokud se před námi poskládají v ucelený obraz, tak je obvykle už příliš pozdě na cokoli. Před chvílí jsem dočetla poslední stranu a moje recenze je - wow! Vyprávět děj by bylo příliš složité, důležité jsou pocity, motivy a pohnutky a ty jsou skvěle vykreslené. Za sebe jdu pátrat po dalších dílech autora.

Hesonit
13.02.2023 4 z 5

Naprosto skvostně provázaný design knihy (desky, přebal, motiv na předsádce, oddělení tematických celků symbolem nekonečna) s obsahem.
Jako by autor měl kostičky z lega a postupně z nich stavěl příběh, v němž lidská bohorovnost, bezohlednost, touha měnit minulá rozhodnutí, být šťastný a nikdy neselhat vedou k totální destrukci. Příběh ponechává prostor k vlastním představám a pokračování možných scénářů, což pokládám za skvělé.
V rámci tématu narušování časoprostoru a jeho lineárnosti moc pěkný příběh bez filosofování, moralizování, s reflexí skutečných vzorců lidského chování.

Vidlička
26.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý nápad s přeskoky z jedné reality do druhé, bohužel trochu "nevydojený". Několik nedovysvětlených linek (Ella, ta manželka, stín/temnota...) a konec na jedné straně trochu předvídatelný, a na druhé takový neslaný nemastný. Mě prostě chyběla nějaká ta přidaná hodnota u ale jinak docela dobře napsané knížky, takže tři hvězdičky, kterými hodnotím, září velmi silně.

veverrka11
20.01.2023 3 z 5

Druhou šanci mi zaslal sám autor po jednom z livestreamů KD, moc děkuji!
Co spojuje osudy starého muže a jeho dcery s dvěma mladými lidmi? Má jejich cesta vůbec nějaký konec?
Knížka je psaná téměř až strohým stylem, na který jsem si docela dlouho zvykala. Po začtení jsem sice byla stále zmatená jako na začátku, ale styl i příběh mě nutili číst dál a přemýšlet nad souvislostmi.
Děj je vyprávěn jako příběhy několika lidí, které, jak už to v knihách bývá, se někde protnou. V ději je také zakomponováno téma paralelních světů a cest časoprostorem, které je pro žánr sci-fi poměrně typický. Nicméně v této knize najde světů spoustu a občas vám může dělat problém se v nich zorientovat.
U některých postav jsem měla problém vytvořit si nějaký vztah nebo sympatie. Byly takové, které jsem nesnášela už od začátku i takové, které jsem měla ráda. Jenže nejen děj, ale i postavy jsou komplikované. Zatímco Jenny jsem měla ráda, o Pětkovi jsem nevěděla, co si mám myslet. Ella se poměrně rychle změnila z obyčejného člověka na superhrdinu a Daniel se občas choval jako psychicky nemocný.
Celkově se mi knížka četla poměrně dobře, ač jsem se občas ztrácela v časoprostorech. Posledních pár stran jsem zhltla opravdu jedním dechem, až mi skoro přišel konec lehce uspěchaný.
Doporučuji všem milovníkům sci-fi, cestování časoprostorem a těm, kteří si rádi v ději všímají i těch nejmenších detailů a spolu s postavami si skládají střípky dohromady.

Enolain
31.12.2022 5 z 5

Za me teda pekna pecka...chytlo me to od prvni kapitoly a pekne to odsejpalo.. nevite co bude na dalsim radku.. pekne originalni tema..

mallamut
09.12.2022 4 z 5

První kniha kterou jsem četl díky Tiktoku kde ji její autor párkrát zmínil a když mi knihy Dobrovského nabídli se slevou při uzavírání košíku vzal jsem ji. Čte se výborně, děj hezky plyne, skvělé vymyšlený svět a dobré postavy. Bohužel celý dojem kazí mnoho nevysvětlených, nebo mnou nepochopených věcí a dějů. Vlastně celý výsledek je že moc nevím co, kdo a proč. Jinak by to bylo na plný počet.

marierachel
01.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Myslím, že pro hodnocení Druhé šance je důležité vědět, z čeho pisatel recenze vychází a co očekával. Žánr sci-fi nečtu, tudíž nemám v tomto ohledu s čím srovnávat. Pokládám se za náročného a zkušeného čtenáře, jsem absolventkou dvouoborové filologie. Reklamní kampaň kolem knihy mě zcela minula, autora jsem neznala, knihu mi půjčila kamarádka s tím, že "Adam Pýcha je génius a na konci vše dokonale zapadne". Mé očekávání bylo díky ní docela vysoké. Bohužel bylo z velké míry nenaplněno.
Docela se mi líbilo se mi vykreslení postav. Byly načrtnuty velmi hrubými tahy, nešlo o žádné psychologické vhledy. Jednalo se spíše o jakési archetypy. Poloprázdné plátno, do kterého si čtenář může sám promítat své asociace. Nevýhodou tohoto zobrazení bylo pro mě ale to, že jsem se na hlavní hrdiny před otevřením knihy nedokázala těšit a bylo mi relativně jedno, co s nimi bude dál. Co se týče děje, zdá se mi promyšlený, nápaditý a překvapivý.
Kniha je psaná čtivě. Co mi ale silně vadilo, je to, že jsem se poctivě snažila zapamatovat si jména a okolnosti všech postav v knize, ale asi 60 % z nich úplně zbytečně, protože s příběhem nebyly nijak propojeny, pravděpodobně měly za úkol pouze ilustrovat pouze nějaký aspekt Druhé šance nebo dómů. U Xaviera už mě to vyloženě naštvalo.
Závěr knihy mě zklamal. Čekala jsem, že opravdu všechno zapadne, ale zcela souhlasím s uživatelem kure91. Více jsem se toho nedozvěděla, než dozvěděla. Objasněna mi byla pouze Jenny a Gedeon. Nedokázala jsem si spojit mladého Daniela s rozpadajícím se Danielem na poušti a Danielem se zlatými zuby. Chybělo tam příliš mnoho dílků skládačky. Nechápala jsem Danielovy motivy, a vlastně i motivy dalších postav. Doufala jsem, že mi to vše objasní Danielův vztah s temnotou, ale ta podle mě zůstala zcela nevysvětlená, což pro mě bylo asi hlavní zklamání knihy. Nevím, možná jsem to všechno správně nepochopila. Možná tam toho bylo prostě všeho moc neprotlo se to. Knihu nemám chuť číst podruhé, abych to zjistila.

Monika_cz
26.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha se četla velice dobře, líbil se mi styl, jakým byla napsaná. Líbilo se mi, že byla kniha spletená a vše se odhalovalo na konci. Čtenář si tak mohl vše postupně skládat celý příběh, bohužel jsem některé pasáže nepochopila. Abych to uvedla na pravou míru, danou pasáž jsem pochopila, ale nějak mi některé nezapadaly do hlavní dějové linie.

Z tématu dómů, kde ukrajují jiné reality, jsem byla nadšená. To samé z tématu druhé šance, kdy stačí jedna pilulka a můžete změnit vlastní život. Ale asi bych se spíš klonila k variantě udělat z toho knihy dvě.

Poslechla jsem si také rozhovor autora, kde vysvětluje knihu. Je to zajímavé, ale myslím si, že kniha by se měla pochopit jako taková, bez vysvětlování (u některých autorů to ani nejde). Některé kapitoly, jako třeba Xavier, jsem nechápala pořádně, jak zapadají. Takže občas trochu zmatení.

Chválím zajímavé kapitoly, jako například nekonečné putování pouští nebo Ellino proskakování dómy (realitami, časem?). Super zápletka s divadlem a použité scény z reálného světa, což jsem zjistila až po poslechu autora, což je škoda, mohlo se to objevit rovnou v knize.

Jinak hodnotím jako čtivé, poutavé a možná by měl člověk dát knize druhou šanci, třeba pochopí víc.

Na konci knihy je vypsaný playlist, který poslouchá Jenny, bylo by super kdyby byl takto třeba na Spotify.

Martiiiik
26.11.2022 3 z 5

Dala jsem Druhé šanci druhou šanci.. :-) Snažila jsem se na knihu dívat jako na první počin.. Když ji člověk četl podruhé, už věděl, takže se mohl soustředit trochu více na jiné věci.. Některé pasáže jsou velmi dobré, to člověk ani nedutá, ale pak se to překlopí a říká si proboha proč autor dal sem zrovna tohle... Celá struktura je poměrně zmatená a mnoho otázek zodpovězených není.. Zakomponování reálných historických osob či událostí mi přišlo trochu umělé a zbytečné.. Je to prostě fantasy.. Tak uvidíme, jaká bude další kniha, ale potenciál by tu byl :-)

david8843
19.09.2022 3 z 5

Strašně dobře napsané, ale neuvěřitelně bezcílné a zmatené. Až v poslední třetině se formule trochu stabilizuje a kniha začne pracovat s čtenářovým očekáváním. Knižní svět je poutavý se spoustou zajímavých myšlenek, důmyslností připomínající dílo Blakea Crouche. A to až do samotného závěru, než si člověk začne všímat určité nedomyšlenosti a prvoplánovosti. Bohužel to vede k učebnicové deus ex machina v závěru, při které kniha bez vysvětlení začne porušovat pečlivě budovaná pravidla světa. Adam má talent a těším se na jeho další knihu. Tohle je ale bohužel promarněný potenciál. Not great, not terrible - 2.5/5

kure91
24.08.2022 4 z 5

Tohle bude na hodnocení docela oříšek, protože se ve mě sváží dva přístupy k hodnocení díla. Ale protože mám dobrou náladu, tak začnu těma pozitivama. Musí se nechat, že knížka se četla pěkně, děj odsýpal a oproti některým jiným českým autorům jsem neměl problém se slohovou stránkou věci a podobně. Dalším plusem může být čtivost a napětí v ději, kdy nebylo moc hluchých míst, kterými bych se musel na silu prokousávat. Jenže tímto se dostávám k samotnému ději a, milí čtenáři teď přijde očekáváné místo, kde budu muset začít být kritický. Až do konce jsem doufal, že nepřijde syndrom Lost, kdy bude víc otázek než odpovědí a mám trošku pocit, že právě to nastalo. Dlouhou dobu jsem měl pocit, že všechny různé časové, osobní a prostorové linky se krásně splétají a nakonec dojdeme k rozuzlení, ale z mého pohledu se tak nestalo. Ano, potkali se všichni na jednom místě, kde došlo ke katarzi a gradaci děje, ale jako čtenář nejsem uspokojený. Protože mi přijde, že se vlastně nic nezměnilo. Možná je to jen má chyba, ale vlastně jsem vůbec nepřišel na kloub tomu, kdo byl Daniel, kdo byla Ella, jaký účel měla ona Temnota, kde se vzal GHOST? Jako jediné, co jsem bral nějak za vysvětlené byla Jenny, ale aj tak... Takže musím dost zvažovat, jak hodnotit, ale jelikož jde o autorovu prvotinu, tak ty 4 hvězdičky udělím.

ZachyMe
28.07.2022 5 z 5

Bavilo mě to. Nevím, zda bych si to koupil, ale v knihovně mě to zaujalo. Je to komplikované, ale přehledné. Hodně kapitol bych viděl jako film nebo seriál. Za mě to bylo vážně zábavný.

dzeta
28.07.2022 odpad!

Škoda, že knížky neumí přestat číst a odložit. Hrozná slátanina a nebo nejsem příznivcem scifi.

LuCc1211
25.07.2022 odpad!

Knihu jsme přečetla s velkým zapřením. Bohužel pro mě jedna velká slátanina a škoda času nad knihou. Bohužel nejsem typ, co knihu odloží a nepřečte. Dávala jsme ji šanci až do konce. Bohužel to nevyšlo

jprst
25.06.2022 1 z 5

Tak jsem to nakonec zvládl, ale mezi autorovy fanoušky mě to zcela určitě nezařadilo. Snažím se vyhýbat označení slátanina nebo odpad, ale tento výtvor k tomu má dost blízko. Dost jsem se musel přemáhat, abych to dočetl. A hodnocení? Asi nejlépe sedí "velké NIC" a škoda papíru.

MotyckovaP
08.06.2022 3 z 5

Knihu jsem cetla jenom proto, že byla ve cteci vyzve. Nooo....kdybych byla milovnikem sci-fi, urcite bych byla nadsena. Kniha se dobre cetla, preskakovani v case mi vubec nevadilo. Klobouk dolu pred autorem. Fantazie neskutecna. Ale muj zanr toto proste neni a ani nebude.