Dřív než půjdu spát

Dřív než půjdu spát https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92705/bmid_driv-nez-pujdu-spat-8kd-92705.jpg 4 719 189

Vzpomínky: právě ty definují, kým jsme. Bez paměti člověk přestává existovat. A právě takto žije Christine, která po autonehodě ztrácí paměť pokaždé, když usne. Každý nový den je pro ni první a zároveň poslední. Její manžel Ben jí každé ráno trpělivě vypráví její vlastní život a obětavě se o ni stará… Anebo je vše trochu jinak? Christine se podaří za pomoci mladého doktora začít psát deník, a jeho stránky jí jednoho dne prozradí: Nevěř svému muži. Napsala to však vůbec sama? Jak se lze dopátrat pravdy o minulosti, když jediné, co znáte, je dnešek?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Before I Go To Sleep , 2011

KriKri
14.09.2015 5 z 5

Výborná kniha. Donutí nejít spát a číst a číst a...

Lucka385
04.09.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila a velice mě bavilo jí číst. Příběh je napínavý, dobře napsaný, smysluplný a konec překvapivý. Škoda, že kniha nebyla byť jen o stránku delší. Chtěla bych vědět, jaké bylo probuzení.....takhle si to můžu jen domýšlet.

Nelly
31.07.2015 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, od které se neodtrhnete. Samozřejmě Vás asi cestou mezi řádky napadne, jak vše je (nebo to i několikrát přehodnotíte), ale to nic neubírá na napínavosti knihy, kdy kolikrát cítíte bezmoc a frustraci hlavní hrdinky.

milamarus
23.07.2015 5 z 5

Ke knize jsem se dostala shodou náhod pár týdnů poté, co jsem přelouskala Pořád jsem to já (od: Lisa Genova). Tato je psaná v první osobě, většinou deníkovou formou, což u mě umocňovalo Christininu osamocenost v boji s vlastní hlavou a lidmi, kterých nebylo v jejím okolí moc.

Jasně, párkrát mě napadlo, že zapsat si průběh celého dne – tolik rozhovorů, činností a detailů, tolik nezbytného zachycení jejích vlastních pocitů a vzpomínek, které jí přepadly - je trošku nereálné (navíc když to píše na jeden zátah, ve spěchu a obavách, že bude při psaní přistižena).

Každopádně šanci, že v tomto skličujícím a smutném vyprávění bude už konečně jasné, jestli tím nepřítelem je jenom její paměť, to nijak netenčilo. Naopak.

jefff
28.06.2015 4 z 5

Ač to není literárně nijak skvostné dílo, co do napínavosti může konkurovat nejlepším. Začátek je mírně vláčnější, ale stejně vás pořád zajímá co bude dál...finále není taková bomba jaká by mohla být, ale jako celek kniha funguje a milovníky thrillerů rozhodně potěší.

Šárka5875
23.06.2015 4 z 5

Kniha se velice dobře četla. Nepostrádala napětí, dokázala mě vtáhnout do děje. Pouze konec příběhu mi přišel tak trochu urychlený, v podstatě otevřený. Ale určitě můžu knihu doporučit k přečtení.

Diorissimmo
12.05.2015 2 z 5

Podivný, celkem předvídatelný příběh, napsaný stylem, který mě příliš nezaujal. Nezáživný děj, nesympatické postavy, zvláštní dialogy. Dočetla jsem jen díky tomu, že jsem chtěla vědět, jak to celé dopadne a konec byl takový, jak jsem víceméně předpokládala. Z tématu ztráty paměti se dalo vytěžit mnohem víc. Reálie knihy mi připomínaly spíš začátek devadesátých let, než současnost. Místy mě kniha neuvěřitelně nudila. Takový slabý pokus o thriller.

sumcicka
23.04.2015 2 z 5

Pro mě velmi neuvěřitelný a za vlasy přitažený příběh, napsaný nijak zajímavým stylem, navíc s několika nelogickými chybami v ději. Dohromady tedy pro mě zcela nezajímavá kniha, jejiž konec jsem pouze prolistovala, abych se ujistila, že skončí tak, jak jsem předpokládala.

vertunka
06.04.2015 5 z 5

Knížka mě nadchla a přečetla jsem ji doslova na jeden zátah. Děj měl spád a pro mě nečekané rozuzlení. Nevím co bych vytkla.

Ivča39
31.03.2015 4 z 5

Knihu jsem neznala, ani film a začátek mě ihned zaujal. Můj pocit z ní však je, že těch úvah bylo na mě trochu moc a připadalo mi to trochu zdlouhavé, závěr byl překvapivý a docela super.

callahanh
26.03.2015 4 z 5

Moje četba byla ovlivněna tím, že jsem před ní viděl filmovou adaptaci, tudíž nemohu dost dobře zhodnotit, jak moc je kniha předvídatelná, když jsem znal pointu. Nicméně mě potěšilo, že předloha je lepší a není tak nevýrazná jako samotný film. Watson tu pracuje s hodně zajímavou premisou, z níž vychází solidní příběh, který je psán čtivě a je především prodchnut takovou atmosférou nejistoty, kterou prožívá i hlavní hrdinka. Tempo je docela svižné a děj má spád, což je důležité. Autor si viditelně dává pozor, aby tu neměl moc nesmyslů, takže některé potenciální nelogičnosti doslovně vysvětlí, což vůbec nevadí. Přesto si myslím, že při zevrubnější analýze by se možná na pár nesmyslů přišlo, ale to je podružné. Before I Go To Sleep je příjemná oddechovka, která je naštěstí lepší a chytřejší než unylá filmová adaptace, netrpí množstvím zbytečných postav a vedlejších linií, ale je přímočará a dost čtivá. Původně jsem chtěl dát jen tři hvězdičky, ale za ten otevřený konec, který nabízí dvě varianty možného vývoje a do kontextu knihy parádně sedne, přidávám jednu hvězdu a deset procent. 70%

mladkovazuzana
18.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka, velice překvapivý konec, byla jsem nadšená

marky7739
12.03.2015 5 z 5

Pro mě velmi čtivá kniha, cítila jsem se chvilkami bezmocná a ztracená jako hrdinka. :-)

Hanule_bambule
10.03.2015 4 z 5

Vzpomínky, tak důležitá součást každého z nás...nedokážu si pořádně představit probudit se každé ráno a nepamatovat si tolik času a každý den znovu a znovu zažívat šok, překvapení i bolest ze zjištění, kdo a kde jsem. Konec mě spíš zklamal, čekala jsem asi něco jiného, ale celkově se mi příběh líbil a byl napínavý a čtivý. Doufám, že autorovu prvotinu budou následovat další a další :-)

zoew
02.03.2015 3 z 5

Čekala jsem větší trhák. První dvě třetiny knížky se mi docela vlekly, pak děj trochu nabral na tempu a největší čtivost, spád a akci mělo posledních asi 50 stránek. Kniha podle mě mohla být kratší.

simlenka
27.02.2015 3 z 5

velmi čtivě napsáno, nicméně posledních 90 stran jsem věděla jak to dopadne a proto jen 3 hvěždy... není to špatná kniha, na prvotinu super, jen mi nepřijde tak dokonalá, jak všichni tvrdí....

studentice
18.02.2015 4 z 5

Děj knihy mě zaujal od první stránky. Vzpomínky, něco zdánlivě tak banálního... Bez nich se ale ale život stává utrpením, nejen pro pacienta, ale i pro všechny blízké

luciasek86
12.02.2015 5 z 5

Kniha má velmi zajímavý děj velmi mě zaujala. Jak těžké to musí mít žena, která neví co se kolem ni děje z důvodu ztráty paměti, jakým lžím se pokouší každý den věřit. Poté co si začala psát po domluvě s doktorem deník tak kniha více vtáhla do děje. Velmi pěkná knížka dobře se čte má zápletku a nečekané rozuzlení a závěr. Tuto knihu jsem četla jedním dechem. Vřele doporučuji.

Nereovna
06.02.2015 5 z 5

Dlouho jsem nečetla nic tak napínavého a čtivého. Vynikající knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Během třech dnů jsem ji měla přečtenou. Na to, že je to autorova prvotina, tak je naprosto dokonalá. Už aby vyšlo od autora něco dalšího. Doporučit ji mohu všem, kteří mají rádi napětí ;-)
Po přečtení této knihy jsem shlédla film, který je pro mě tedy obrovským zklamáním...

hledaseniki
02.02.2015 4 z 5

Už nějakou dobu jsem se na tuhle knihu chystala, teď nastal čas a já musím říct, že to určitě nebyla ztráta času, protože kniha mi dělala společnost několik večerů a čím víc jsem se blížila konci nemohla jsem knihu odložit, což je samozřejmě dobře, což knize nemůžu brát, protože se čte velmi dobře. Jedná se o prvotinu britského autora, který ukazuje, že umí psát a nenechá se zahanbit skandinávskými autory, přesto něco tomu chybělo, asi pořádná finální jízda, která by čtenáře uzemnila, to se nekonalo, což mě zklamalo....
Celou dobu čekáte na odhalení pravdy, protože po celou dobu jako by autor čtenářům házel klacky pod nohy a zamotával jim hlavu, což je naprosto v pořádku, jen po tom dlouhém hraní nenásledovala žádná bomba a překvapení se taky nekonalo, alespoň já překvapená nebyla. Přesto kniha byla dobrá a doufám, že to nebyla poslední kniha S. J. Watsona.