Pernští delfíni

Pátá kniha pentalogie Drakeni z Pernu.
Děj knihy se podle vnitřní chronologie odehrává během devátého Míjení.

Když přiletěli lidé na planetu Pern, aby ji kolonizovali, nepřišli sami. Spolu s nimi přes hvězdné dálky dorazili také delfíni s uměle navýšenou inteligencí, aby obydleli oceány nové planety, zatímco jejich lidští partneři budou obsazovat pevninu. Zanedlouho však přišla pohroma: z oblohy se jako déšť snášely smrtící stříbřité výtrusy zvané Vlákna, pod jejichž útoky se sny lidských kolonistů o novém, idylickém životě rozpadly. Místo nich museli lidé vést zoufalý boj o holé přežití a pod tlakem těchto okolností na delfíny pozapomněli...
O mnoho století později se pernští drakeni připravovali podniknout nejúžasnější akci v dějinách Pernu, která měla planetu zbavit hrozby Vláken jednou provždy. Tehdy mladý bronzový jezdec T'lion a jeho přítel Readis navázali jako první kontakt s legendárními „plavouny" - delfíny. A zatímco drakeni napínali všechny síly, aby úspěšně završili vytyčený úkol a ukončili tím jednu epochu pernské historie, T'lion a Readis spolu s delfíny začínali s úkolem novým: obnovit dávný svazek mezi obyvateli souše a oceánů...

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61442/pernsti-delfini-5gC-61442.jpg 4.437

Drakeni z Pernu 5.

Jazyk vydání:český
Překlad:Jan Mrlík
Edice:Trifid (393.)
Autor obálky:Lubomír Kupčík
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7387-403-2

Kniha Pernští delfíni

ludek.n
30.05.2018

Kniha Pernští delfíni nepokračuje v rozvíjení příběhu dračích jezdců, ale jde paralelně s událostmi, popsanými v knize Všechny pernské weyry. Zatímco se drakeni zabývají úkolem, jak jednou provždy zbavit planetu hrozby Vláken, jiní nacházejí smysl života v obnovení komunikace s delfíny, kteří přicestovali na Pern spolu s prvními osadníky. Protože se kniha nesnaží děj posunout k nějakým novým mezníkům pernské historie, postrádá nějaký zásadní dramatický vývoj a omezuje se jen na doplnění reálií pernského světa. Autorka si k tomu ovšem vybrala to nejvděčnější téma, jaké vůbec mohla, čímž dodala svému vyprávění nádech éteričnosti a vetkla mu do vínku vskutku uhrančivou atmosféru. Jedním dechem ale také musím přiznat, že na mě to bohužel funguje jen napolovic. Draci jsou prostě draci a delfíni je nemohou plnohodnotně nahradit, alespoň mně to tak připadá.

czpilar
12.03.2017

Kniha dokresluje děj k předchozím čtyřem dílům Drakenů z Pernu. Dle mého je zatím z celé série nejslabší, ale určitě stojí za přečtení pro pochopení širších souvislostí.

Ellbereth
25.09.2015

Kniha se znovu odehrává na Pernu, ale nevěnuje se tolik drakům, ale spíš dokresluje děj i z jiného pohledu. Mohu říct, že jsem si zde objasnila pár věcí, které v předchozích dílech nebyly tak zřejmé. Pro mě osobně to bylo velmi příjemné čtení, rozhodně lepší než čtvrtý díl, který byl až trochu moc rozvláčný. Pokud máte navíc rádi delfíny, tak rozhodně doporučuji :-)

duben
26.05.2015

Zatím pro mě asi nejslabší kniha z série o Pernu. Sice příjemně doplní informacemi o širším dění na Pernu a ukáže další zajímavý pohled na postavy. Ale není to až tak chytlavé jako předchozí díly a při čtení už to není takové napětí, že by člověk nechtěl dát knihu z ruky, nebo se nemohl dočkat kdy si bude moct přečíst další kousek.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Anne McCaffrey
americká, 1926 - 2011