Dračí oči: Čarodějka

Učit se tančit, vyšívat a jak být hezká? To není nic pro princeznu Elenu. Chce bojovat po boku bratrů a prožívat velká dobrodružství. Ani se nenaděje a její sen se začne stávat skutečností. Osudové setkání s rudým drakem Ašrakem změní malé princezně život. Musí opustit svůj domov a odjet k elfům do kouzelného lesa, kde se má naučit ovládat a hlavně skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro mladé dámy... Dokáže Elena čelit všem změnám a nástrahám osudu, které na ni čekají? S pomocí mladého draka Charlika a svérázného přítele Michaela na to nebude sama. Bude to však stačit? Nepůjde totiž jen o ni, ale o budoucnost celého světa!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/185940/draci-oci-carodejka-185940.jpg 3.8215

Dračí oči (1.)

Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

Josef.Šlechta

Nádherný příběh se složitým životem hlavní hrdinky a jejím růstem z malé holčičky po bojovnici. Prostě super kniha!!

A.K.A.R.

Úžasné.Úžasné.A zase úžasné.Kniha Dračí oči je přesně třikrát taková.Snad jediná vítka může být nízký věk hlavní hrdiky ,jinač má kniha samé plusy.Já vím ,že se opakuji, ale tato kniha je prostě úžasná a jedinečná.Hned jsem si ji zamilovala a snad mi dáte za pravdu ,když napíši ,že by si ji snad měl přečíst každý co má rád draky a neposedné dospívající bojovnice.Nikdy nezapomenu na Michaela s jeho nadávkami na Elenu i na její vzpurnost.Prostě božské.

Dani3

Je pravda, že mě věk hlavní hrdinky trochu zaskočil. Tak nějak podvědomě jsem si ji musela představit o něco starší. Ale to nemění nic na tom, že jsem se s ní hodně nasmála.
Co mě ale vadilo, bylo promlouvání ke čtenáři a zmínky o mobilních telefonech. To se tam prostě nehodilo.

I přes to všechno mě Elenin příběh bavil a další díly si určitě nenechám ujít.

Aelka

8letá hrdinka která všechny předčí svojí moudrostí, silou, vytrvalostí a šikovností... myslím, že kdyby jí autorka dala vyšší věk nebo naopak přizpůsobila její vlastnost nízkému věku, nebyla by to špatná kniha. Není mi jasné, pro koho je vlastně kniha určena-malá hrdinka a přitom vulgární výrazy, které podle mě do dětské knížky nepatří. Neseděly mi ani moderní slova a občasné promlouvání autorky ke čtenáři vyloženě ruší. Výrazná podobnost s Eragonem.

Dracicanda

Tuto knihu jsem si od začátku oblíbila jen mě zarážel věk hrdinky. Také mě pobavily pidimužíci a moje fantazie se opravdu nezastavila.

any333
30.11.2017

Před touhle knihou jsem na ni četla cosi jako fanfikci a jsem si jistá, že takovou chybu už neudělám. Autorka tamtoho totiž skoro přesně okopírovala děj originálu a jestli mi tam předtím připadala hlavní hrdinka málo dětská a až moc inteligentní, tady se to jen potvrdilo. Ale třeba je to těmi jejími elfskými kořeny, nevím.
Každopádně jsem se na začátku hodně ztrácela. Svět byl skvělý, akorát jsem nedokázala rozpoznat myšlenky toho a toho a taky mi to do sté strany připadalo hrozně táhlé. Ano, autorka to zkušeně popsala, jenže neustálé líčení zbytečností začne nudit. Nakonec však tohle odeznělo a já se vážně začetla, což mi vydrželo až do poslední strany. Líbí se mi autorčina realita a taky se těším, co nám představí v dalším díle.
Jen, přijde mi takhle zpětně, že se vlastně nic kromě Elenina útěku zásadního nestalo. Akční chvilky tam rozhodně byly a kolikrát se tam i něco rýsovalo, ale patrně to má přijít až příště. A taky mě trochu rozčaroval konec, protože neříká téměř vůbec nic o tom, co bude dál. Ale tady je to má vina, jsem prostě nedočkavá na odkrytí souvislostí.

Tessina
23.11.2017

Když čtenář promine trochu zmatku v prolínání děje, tak si užije pár stran velmi dobře napsané fantasy o dracích, elfech a o malé dívence, která je obdařena magií, kterou se během příběhu bude snažit naučit ovládat aniž by to kolem ní všechno vyletělo do povětří.

185Sera
23.11.2017

NEJÚŽASNĚJŠÍ KNIHA NA SVĚTĚ!!!!!!
Moc doporučuji.

Adelaide777
18.10.2017

Začátek byl úžasný - draci, elfové, nádherný příběh... ale konec mě trochu zklamal. Myslím, že ho mohla spisovatelka trochu více rozepsat. Příběh moc rychle ukončila. Připadalo mi to, jako když nevěděla jak knihu dokončit...
Jinak ale hezká knížka.

AnusaUltra3600
16.09.2017

POZOR SPOILER
Myšlenka osmiletého děvčátka jak se se svým přítelem na život a na smrt, protlouká magickým světem a sama je chytřejší než většina elfů mi sama o sobě přijde poněkud naivní, ale budiž když jsem ignorovala dívčin věk bylo to O.K. Problém jsem, ale měla se sledováním času a často jsem nevěděla co se v odstavci děje.
samo o sobě hovoří například to jak Michael zjišťuje co všechno si sebou Elena odnesla do přírody a pak je náhlé přeskočení na Elenu, která zdá se žádnou z těchto věcí neodnesla a Burgíci je ukradli až potom co se elfové vydali Elenu hledat. Kopírování Eragona jsem schopná, překousnout a když to vemu s nadhledem je to dost dobrá kniha. 3* dávám kvůli tomu jak jsem se v knize často ztrácela a nechápala jsem co se tam děje, kdo mluví, nebo čí jsou ty popisované myšlenky.

-LaraRead-
19.06.2017

Dobré, mám moc ráda Michaela, ale autorka až moc kopíruje Eragona a zvolit jako hlavní postavu malou holku, která se chová rozuměji než všichni okolo, mi přijde dost... No asi nejsem jediná, kdo se nad tím pozastavil.
Ale rozhodně stojí za přečtení už kvůli skvělému druhému dílu.

Janeyx
12.06.2017odpad!

Podle popisu jsem myslela, že to bude něco úžasného, ale kniha mě zklamala. Je vhodná spíše pro mladší čtenáře.

Percabethka
11.06.2017

Středověký fantasy svět, kde osmileté holčičky přemýšlí jako dospělí, skřítci se cítí jako mobilní telefony bez signálu a elfové pijí kakao s našlehanou smetanou – vítejte v Kérale.
Ačkoli hodně lidí českou fantasy kritizuje, já jí vždy bránila. Myslím, že jsem fantasy knih od našich autorů přečetla docela dost a většina z nich se mi moc líbila. Ale tohle?
1. Autorka kopíruje Eragona tak, že to vyloženě bije do očí - nalezení vejce v lese, létání na drakovi, označení dotekem draka a následné sdílení magie, oslovení Maličká, magické studium u elfů, telepatie, elfové mají strážce lesa a bydlí v příbytcích ve stromech, ... A takhle bych tu mohla pokračovat ještě hodně dlouho.
2. Osmileté "děvčátko" (pravděpodobně nejčastěji používané ​slovo v knize) se chová jako dospělá žena, je moudřejší než všichni elfové dohromady, výborně se orientuje v zákonících, dva měsíce pochoduje krajinou, zdolává stovky kilometrů a uniká všem elfům, kteří se jí snaží najít. A přitom pobíjí všechny své nepřátele a léčí koně a trpaslíky. Ano, opravdu jí je OSM.
3. Tolik trapných poznámek na jednom místě jsem už hodně dlouho neviděla. (To se týká hlavně Michaela, ale ani ostatní postavy na tom nejsou o moc líp).
Navíc jsou tam dvě kapitoly, z nichž má každá asi 110 stran, ale jiné mají třeba jen dvě strany. Autorčino "čtenář odpustí" vždy jen člověka vytrhne z příběhu. A spousta dějů tam z časového hlediska naprosto nedává smysl.
Ztracený čas a vyhozené peníze.
Když už jsem si jí ale koupila, dočtu i další díly...

Věrka256
31.03.2017

Takže já jsem tu knížku četla už dřív (asi loni, mozna predloni) ale vím že jsem se do ní zamilovala. Byla to moje první tlustá knížka a naprosto mě uchvátila. Četla jsem ji asi dvakrát, ale neomrzí. Sice mi teď trochu připomíná skleněný trůn ale stále tam je šílené moc prvků odlišných. Třeba ve skleněném trůnu je Celena taky bojovnice atd.... Ale tohle byl ojedinělý příběh ve kterém jsem si zamilovala i draky. Tady se staly mim oblíbeným fantasy zvířetem. Abych to nějak zakončila, úžasné, suprove, bombastické... Jednoznačně doporučuju

Calla2002
29.03.2017

OMG!! To je jedna z nejlepších knížek vůbec! Úplně tu holku žeru :-D se jí nedivým kdybych mohla taky by jsem šla cvičit s mečem než se učit tancovat a učit se dělat nějaký pukrle XD
NAPROSTO URČITĚ DOPORUČUJU !! ;-D

Lefula
23.01.2017

Boží knížka. Moc se my líbila. Popravdě zamilovala jsem si tuhle knížku hodně, že jsem ji chtěla přečíst znova. Ale nepřečetla. :D
Fakt boží! Chci další pokračování, protože tohle.... neumím ani říct, co si o té knížce myslím. :D ale jinak je boží. ;)
Nevadí mi dlouhé kapitolky. (Aspoň víc zábavy. :D )
Prosím pokračuj v tom.
Už se nemůžu dočkat na další díl. :D

Shinomaru
21.01.2017

Tuhle knihu jsem si zamilovala, už se těším, až si přečtu poslední díl :3

LoverBooks
08.01.2017

Já nevím... přišlo mi to takové dost nemožné, aby tak malé dítě bylo tak vzdělané a ještě k tomu se umělo skvěle ohánět mečem.
A pak ještě ty dlouhé kapitoly...

Dominka09
03.12.2016

popravdě jsem z knížky chvílemi zmatená..podle mě je to tak "zvláštně" napsané a vadí mi, že spisovatelka občas používá fráze jako "čtenář odpustí", naprosto mě to odvádí od příběhu. Takže, až na to že hlavní hrdinka je podle mého gusta až moc dokonalá na 8 leté děvče je příběh chvílemi poutavý a zajímavý a jelikož už jsem se do této série začetla a podle komentářů u dalších dílů už to bude jen lepší tak asi budu i dál pokračovat ve čtení až do konce.

miska015
14.11.2016

Nemám moc ráda knížky, ve kterých vystupuje nějaký člověk, který je stejně jako hlavní postava tohoto příběhu-dokonalá, nejlepší, úžasná, nejkrásnější, nedostižná, nejmocnější, nejchytřejší, vševědoucí a já nevím co všechno ještě. Prostě mi to příde až moc nereálné. Styl psaní je celkem dobrý(na prvotinu), občas mi ale nejde na rozum, co nám vlastně autorka chtěla zdělit. Doufám že ostatní díly budou vyvedenější.

anonym02
31.10.2016

Možná bych dala i čtyři, ale nejde mi do hlavy to, že je osmileté dítě tak vzdělané a že kapitoly byly velmi dlouhé. Kniha mi nepřišla moc povedená, ale je to pouze můj názor, ostatním se samozřejmně tato kniha může velmi líbit, ale na to, že je to YA mě to moc nebavilo.

katallinka
12.10.2016

Bohužel knížka se mi příliš nelíbila. Přišla mi zbytečně dlouhá a bohužel bezdůvodně. Vlastně celá knížka je bez nějaké větší akce pouze vyprávění bez pointy. Možná druhý díl vše vysvětlí a začne se konečně něco dít, ale bohužel Čarodějka je pro mě celkem zklamáním. Také si myslím, že všichni kdo četli Odkaz dračích jezdců, musí nalézt hodně až příliš podobných situací nebo postav. Samozřejmě oceňuji, že tuto knížku napsala česká autorka a i nápad se mi líbí pouze nebyl tak dobře proveden.

terr.all
21.06.2016

Při prvním čtení mi velice vadilo, že hlavní hrdince je 8 let a chová se poněkud vyspělěji ale až nepřirozeně. Také děj začíná pomalu a rozjíždí e až ve střední části knihy. Přesto se mi velice líbilo prokleslení prosředí a charakteristika postav a nakonec jsem knihu četla s chutí ačkoli jsem nevěila že někdy sáhnu po pokračování ne-li po knize samotné znova. Na proložení volného času určitě, ale pro vášnivého čtenáře snad jen do 15 let.

pink_unicorn
07.06.2016

Zajímavá kniha, moc se mi líbila. Mám tento styl velmi ráda a autorčino pojetí fantasy světa mě potěšilo. Jediné, co mi trochu vadilo, byl pomalejší rozjezd děje, pořádná akce začíná až takřka v půlce knihy. Jinak jsem byla spokojená a určitě se brzy vrhnu na pokračování.

Veronika03
14.04.2016

Do knihy se absolutně nehodí hovorové výrazy, poněkud "moderní" slova a časté a dost zbytečné vulgarismy, které autorka používá. Trošku není jasné, pro koho je kniha určena (věk Eleny, oproti tomu použitá slovní zásoba, někdy dost nepatřičná do dětské knihy...).
Hlavní hrdince je 8 let. Celou dobu čtení jsem čekala, že to bude mít nějaký důvod a po pár kapitolách bude starší, to se ovšem stalo až na konci knihy. Na věk 8 let se, myslím chová až přehnaně vyspěle a to, že v boji porazí mnohem starší nepřátele, střílí z luku, který by mohla jen těžko natáhnout a dělá další silácké kousky, zní prostě jako nesmysl...

Dost výrazné jsou i hrubky, opakující se slova a, jak je zmíněno v jiném komentáři, často je na jednom řádku přímá řeč jedné postavy a chování druhé, to je dost matoucí.

Knihu jsem dočetla, ale další díl už mě neláká...

Zelený_Drak
06.04.2016odpad!

ČÁST 1 ZE 2
Po knize jsem sáhla, abych něčím pravidelně prokládala jinou rozečtenou knihu, ve které jsem se dostala k vleklé a pro mne málo záživné části. Dopadlo to tak, že tamta sloužila k prokládání této. Toto není YA (říká se, že YA je 14 až 21 let), navzdory zmiňovanému "do prdele" je to kniha pro děti od 7 do 10 let (do 12, pokud někdo nezačal číst knihy ve velkém hned, jak se to naučil) a navíc je velmi špatně napsaná. Na prvotinu by to bylo dobré jedině v případě, že by to byla prvotina školačky a dala by ji na Wattpad a ne do tisku. Nechápu, že to tu pochválily dospělé ženy.

Na příběhu je vidět, že byl ponechán tak, jak vzniknul, bez větších úprav. Elenin příběh můžeme stylisticky rozdělit zhruba na tři části, kde v prvních dvou je vidět, jak autorka zkouší, co by jí sedělo. Kapitoly s Bretou byly o poznání lepší. Jsem přesvědčena, že byly napsány mnohem později a do prvního dílu byly vsunuty až když autorka psala druhý díl. Na jednu stranu tam nemají co dělat. Měly by otevírat druhý díl a ne vnášet do prvního samostatnou a neuzavřenou dějovou linku. Na druhou stranu, byť nezmizel problém s opakováním slov, naznačují, že autorka se někdy mezi oběma díly posunula a další díl by neměl být zatracen na základě prvního.

Musím se ale autorky zastat v tom, že Elena se nechová na dvacet. Nedělejme z dětí nemyslící blbečky. Nezapomínejme že v našem světě bychom našly zcela skutečné holky, které se v devíti letech zvládly bez podpory rodiny rozvést. Elenino vystupování i myšlení zcela odpovídá jejímu věku a výchově s výjimkou heroických kousků, kde to ale autorka v kontextu celého příběhu přepískla spíš z vlastní neznalosti a působilo by to stejně nedůvěryhodně i kdyby hrdinka byla o něco starší. V tomto souhlasím s Gwahirem, který o tom navíc asi ví víc než já. Můžeme sice vzít v potaz, že někdo "to má v krvi", ale v té má podle vyznění knížky Elena hlavně magii. Také si nemyslím, že se Eleně rodiče nevěnovali. Na poměry "středověkých" královských rodin s ní matka trávila opravdu hodně času. Kromě toho jsem si nevšimla, že by v knize byly hrubky, a to na ně mám celkem oko (možná nějaké chybné čárky, ale nechci knize křivdit). Hovorová čeština v přímé řeči a v myšlenkách je zcela v pořádku a žádoucí. Našla jsem jeden překlep.

Rovněž se knize nedá upřít pár vtipných momentů, ale většinou nedotažených, takže já jsem se nezasmála. Někdy není jasné, zda to autorka myslí vážně nebo jako nadsázku. Například když Elena během chvilky vyková hromadu seker. Asi nejlepší je vykreslení vztahu mezi Elenou a Aškou. Jen málo vedlejších postav má zapamatovatelné charaktery a také mi vadilo, jak se bez většího smyslu různé prvky objevují a mizí.

Inspirace autorky: Souhlasím s tím, že se zde mnoho prvků podobá Odkazu dračích jezdců. Nepřijde mi to ale jako problém, protože Paolini vykrádá přinejmenším Drakeny z Pernu (McCaffrey) a osu příběhu Star Wars. Elfy v lese také nevymyslel (Tolkien v podstatě také ne, ale základní národy pro svoji sérii Paolini stejně jako mnozí jiní převzal od něj). Odkaz je prostě jedna z těch opravdu neoriginálních sérií, takže tohle neřeším. Ale to si nikdo nevšiml, že pidimužíci se podezřele podobají Nac mac Fíglům (Pratchett)? Ani to mi nevadí, jen mě překvapuje, že to tu ještě nikdo nezmínil a naopak mnozí (i ti, co kritizují plagiátorství) Bugríky chválí a přitom to opravdu jsou plešatí Nac mac Fíglové obarvení na hnědo, a to úplně ve všem od divné mluvy, přes zálibu v nakopávání až po způsob transportu (nejen) věcí. Tonička Bolavá vám nikomu nic neříká? A scéna s vlky připomínala podobnou z Hobita jen mně? Další šelmy autorka dokonce označila jako vrrky (později je překřtila na dankinsary, pokud to nemělo být něco dalšího). Když se objevil Morfeus, hned jsem si vzpomněla na Matrix. Autorka asi vzdala hold své oblíbené filmové postavě. Čarodějka se nejvíc podobá Paoliniho knihám tím, že je to také takový šílený slepenec převzatých prvků (Christopherovi to ale přeci jen lépe drží pohromadě). Do podobných knih přidávám některé z těch, které se mi při čtení vybavily.

Promluvy ke čtenáři mimo poznámku pod čarou jsou v tomto příběhu barbarstvím a stejně rušivě působí i psychologie, psychiatrie, schizofrenie, mobilní telefon, signál, rušička a vánoční stromeček. A překvapivě kříž. Kříž na hrobě je v Evropě často jen ze zvyku, ale pořád platí, že zde je jednoznačná spojitost s křesťanstvím, které se v autorčině světě nevyskytuje. Tento prvek by si proto zasloužil nějaké vysvětlení.

A nyní (zdaleka ne úplný) seznam nedostatků, které měl autorce vytknout její redaktor než šla kniha do tisku. Nasbírala jsem je na prvních 150 stranách, pak mě jejich nekonečné zaznamenávání omrzelo. Jsou to právě ony, kvůli kterým dávám knize odpad. Pokud mi někdo chce oponovat a Dračích očí 1 se zastávat, ať nejprve vyvrátí, že tam je bezpočet takovýchto nedostatků. Jsou to znaky špatně napsané knihy. K vydání v této podobě vůbec nemělo dojít, dílo mělo být vráceno autorce k důkladným opravám.

--- Pozor, komentář obsahuje SPOILERy! ---

Po technické stránce mi hodně vadí, že po promluvě jedné postavy často bezprostředně (bez grafického oddělení) pokračují činy nebo myšlenky jiné postavy. Podle mě na taková místa patří odstavec. Např. zde mluví Elena, ale nevypadá to tak:
""Kdo jsi?" Michael udělal další krok zpět. A ještě jeden a další. Netušil proč, ale ustupoval, jak jen mu nohy a nerovný terén dovolovaly. Nespouštěl z ní oči."

Na jednu stranu autorka používá málo slov, na druhou stranu na čtenáře co chvíli vyskočí nějaké relativně neznámé. Působí to dojmem, že si je autorka vyhledala a zasadila je do textu, aby to vypadalo, že má slovní zásobu, kterou ve skutečnosti nemá. Některá slovní spojení se mi také nezdála.

Zelený_Drak
06.04.2016odpad!

ČÁST 2 ZE 2
--- Pozor, komentář obsahuje SPOILERy! ---

Nevěděla jsem, že "denervující" jde použít ve smyslu znervózňující (a docela o tom pochybuju) a "prospekt" jako vyhlídka (ale prospektivní je něco ve smyslu "pohled vpřed"). A dolomila se v pase? Jeho tón by se mohl krájet? Spojení "pro forma" je sice v pořádku (byť to není kurzívou, a to by mělo, aby bylo jasné, že to není česky), ale hodí se do dětské knihy, když jsem tu na něj já narazila prvně? Také jsem ještě nikdy neslyšela spojení "bosá hlava", u nás máme jen "bosé nohy" (tím nepopírám, že někde se to možná říká). Zvedl ji na ruku? Jako mimino nebo nějak jinak? Nebylo by pohodlnější, kdyby si osmileté dítě posadil za krk? A co je to za šperk, ta "braka"? Podle mého pátrání je braka nějaký lovecký pes. Slovo "kavalkáda" jsem si také musela hledat. Dívali se na ni všichni obyvatelé města? Vážně někdo zrovna nebyl mimo město nebo neseděl na záchodě? Otočila oči? Jak se to dělá? Obě ženy se vzájemně pozorovaly? Vždyť Eleně ještě není ani devět.

Po zápase s Darsem Eleně stéká krev z rozbitého rtu, ale Dars ji ani jednou nezasáhl do hlavy (lze předpokládat, že hlava byla v podobných zápasech jako cíl zcela zakázaná). Jak si rozbila ret? Na straně 50 má z dalšího střetu s Darsem opět rozbitý ret. Nemohlo by se jí občas rozbít něco jiného? A na straně 119 najednou Elena prohlásí, že je léčitel. Proč se to dozvídáme tak pozdě? Nemohla si už dřív po cvičných soubojích vyléčit zranění?

A co to opakování slov? Někdy je to záměr (občas funguje jak má, občas ne), ale v těchto případech určitě nejde o úmysl:
"Elena dřela víc než většina hochů a mužů na cvičišti, většinu z nich byla schopna porazit."
"Vypadala mírně z formy. Na bradě a na košili měla zbytky krve z rozraženého rtu, vypadala unaveně."
"... udělala přesně to, co po ní chtěl. Jenom to udělala tak nějak po svém..."
"Její panenky byly protažené, čočkovité, přirozeně hnědá barva ustoupila do ostře modrozelené. Ty oči byly chladné, ostré jako nůž." A o kousek dál ještě: "Její panenky se pomalu zakulatily, chladná modrá zeleň ustoupila její obvyklé hnědé." (Spojení "modrá zeleň" je i samo o sobě dost zvláštní.)
"Ty oči nechtěl už nikdy vidět. Při vzpomínce na ty oči se mu rozlévala žilami hrůza."
"Elena na ni upřela oči. Jejich hněď byla tak temná, že měla oči téměř černé."
str. 102 a 103, rostliny 6x, bylinky 3x, rostlinka 1x
"... jít dceru hledat." + "... jít Elenu hledat."
"Byl to zvláštní smích. Byl ostrý..."
str. 112: "Elfové jsou svým specifickým způsobem národ rozverný, pro důvod k oslavě nejdou nikdy daleko. Aška Eleně vysvětlila, že tato slavnost bude na její počest." ... Bude se jíst, pít, zpívat a vyprávět." + str. 116: "Elfové byli vždy považováni za moudrý a rozvážný národ, ale byli také bujaří a rozverní. Cizincům to sice nedávali příliš najevo, ale pro důvod k oslavě nikdy nemuseli chodit daleko. Momentálně byla oním důvodem Elena. ... Elfové tančili, zpívali, jedli, pili a radovali se."
"... na jazyce svých předků bude muset ještě zapracovat. Jazyk předků? Převalovala to slovo na jazyku..."
"... doprovodit ji na kraj lesa. Doprovázeli je elfové. Koně lidí jako by cítili, že tajuplný les opouštějí, a vykračovali si o poznání lehčeji než na cestě do lesa. ... Cesta na kraj lesa..."
"... hledali značky. Časem se to hledání stávalo čím dál snazší."
str. 123 na 2/3 stránky 6x les.
"... opravdu nesmyslný. Když nad tím tak přemýšlela, znělo to opravdu hloupě."
"Aby příště nedošlo k nedorozuměním podobného rázu, upozorňuji vás, že podobná nedůvěra nebude již příště tolerována."

A to jsem toho hodně vynechala, především míru zamoření slovesem být.

Některé rozhovory vyloženě iritují:
"Je drobná a nikdy nebojovala. Dars je větší, silnější, dobrý bojovník, nebude s ní mít žádné potíže."
"Děvče, že? Se soudem počkej na konec souboje, můj pane."
To jako Elenina matka neví, že její dcera je děvče? Nebo si myslí, že Elenin otec to neví? Nebo proč to jako říká? Kdyby tam stál šestiletý chlapec proti desetiletému, tak by si otec nemyslel, že ten starší vyhraje? Čtyři roky jsou totiž v tomto věku opravdu velký rozdíl bez ohledu na pohlaví. Proto také nevěřím tomu, že o dva roky později osmiletá Elena už byla schopná porazit většinu hochů i mužů (!) na cvičišti.

Nebo třeba, když Aška mluví s Elenou o probuzení a Elena namítá, že zasvěcena nebyla, protože žádný obřad neproběhl. Aška ale nepopsala nic, co by vyvolávalo dojem nějakého předem připraveného rituálního obřadu.

"Vyrazil Eleně zbraň z ruky a srazil ji na zem. Nehodlal s tím přestat."
Cože? S čím nehodlal přestat? S vyrážením zbraně nebo srážením Eleny na zem? Čtenář z předchozího děje zná odpověď a nesouvislá mluva se tu snad dá omluvit tím, že mluví malý kluk a Áron to asi pochopil, protože je zvyklý cvičit děti, ale...

Později Elena nad Darsem zvítězí v jiném boji a výhružně zasyčí: "Dál se o tom nebudeme bavit!" O čem? Vždyť se o ničem nebavili. Poslední, co Dars řekl, bylo: "Já ti ukážu!"

A když Elena trvala na svém, že to byl "mrňavej hnědej chlapík", tak to bylo poprvé, co to řekla, a nikdo jí to nevyvracel, takže nevím proč "trvala na svém".

Občas se najde špatně srozumitelná věta i mimo přímou řeč: "Nastalo odpoledne, kdy na ni matka neměla čas, nebylo povinností, kterých se musela zhostit."
"Elena vyměnila všechny své šperky za ty z červeného sametu." (Šperky nejsou ze vyrobené sametu, jen na něm ležely.)

A Elena má jednu nepříjemnou vlastnost. Každou chvíli se ošívá. Nezačne přešlapovat, hrát si s pramenem vlasů, popotahovat za nějakou šňůrku (až na jednu výjimku). Ošívá se, šije sebou nebo se usilovně snaží, aby se neošívala. Vzácně se také vrtí.

A perlička na závěr ze strany 344 : "Vykastruje tě jak vola."

Popelka222
20.03.2016

Nejhezčí knížka co jsem kdy četla.

Lucik38
16.01.2016odpad!

Zaujala mě obálka,ale kniha se mi vůbec nelíbila.Přišlo mi to jako kopie jiné knížky,nebudu jmenovat.A moc mi vadilo,že je Eleně teprve 8.Mě kniha opravdu vůbec nebavila :(

lailaj
18.12.2015

tato knížka se mi velmi líbila a četla jsem ji jedním dechem, skoro jsem se od ní neomhla odtrhnout :-) a podobným způsobem jsem přečetla i další díly