Anděl temnoty

Píše se rok 1897 a z New Yorku se za rok stane druhé největší město světa. Dolní Manhattan má nejrizikovější chudinskou populaci. O tom dobře ví Laszlo Kreizler, jeden z prvních lékařů na světě, který se věnuje soudní psychiatrii, a hrdina románu, jehož si autor přenesl ze svého velmi úspěšného historického thrilleru Psychiatr. V napínavém příběhu se opět setkáváme s ním i jeho spolupracovníky a jejich napínavé pátrání se rozvine, když kdosi unese dceru španělského diplomata. Stopy míří k jisté zdravotní sestře a z ní se vyklube členka jednoho z místních gangů, podezřelá z vraždy vlastních dětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407868/big_andel-temnoty-Hy0-407868.jpg 4.5127

Dr. Laszlo Kreizler 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Kalibr

The angel of darkness, 1998

Kniha Anděl temnoty

knihomoli

Příliš mnoho postav, příliš mnoho písmen, stavba klasického románu, příjemně strávený čas.

Kee

(+ SPOILER) Potěšila mě změna vypravěče - Stevie je skvělou volbou, protože čtenáři zprostředkuje charaktery postav z odlišného úhlu pohledu. Jedná se o chytrý tah; ačkoliv je Stevie na svůj věk velmi vyspělý (zejména kvůli životu na ulici), stále je v určitém ohledu dítětem, což činí náhled na vražedkyni z různých důvodů mnohem zajímavější, než kdyby průběh vyšetřování vyprávěl dospělý muž.

Opět se mi dostalo kvalitního příběhu, komplexně napsaných postav a pečlivě vybudovaných historických reálií. Kniha je rozsáhlá a v určitých pasážích jí pod tíhou popisů dochází dech, ale v celkovém hodnocení stále patří k žánrové špičce.

Taktéž cením konstrukci charakteru Libby Hatchové, která je důvtipnou smíchaninou známých vražedkyň, skrývajících se v dějinách i v současnosti (a zajímavou zápletkou, která se v detektivkách zas tak často nevyskytuje). Přestože je v knize popsáno zejména dobové smýšlení, myslím, že určitá dichotomie bude v uvažování o ženách, jež vraždí vlastní děti, přítomná vždycky - zdá se, že pro většinu lidských myslí je tato představa až příliš znepokojivá a neuchopitelná.

martina.culik

Kniha obsahuje stejně zajímavý a napínavý příběh jako první díl. Je až k neuvěření, jak prohnaná může být žena, když zabrnká na správnou strunu.
Potkáme se se všemi hrdiny z knihy Psychiatr - určitě doporučuji přečíst si nejprve první díl, jelikož potom se čtenář snadněji zorientuje v postavách a pochopí narážky týkající se předchozího případu.

jjanca
03.10.2021

Predtým, než som sa do knižky pustila, som sa bála, či ma bude kvôli rozsahu a popisom baviť. Moje obavy sa ukázali byť zbytočné a od príbehu som za nevedela odtrhnúť. Áno, je dlhá. Áno, obsahuje veľa popisov. Ale ani raz som sa pri čítaní nenudila. Autor dokázal všetko tak živo popísať, že som sa skutočne cítila akokeby som bola aj ja v New Yorku a pustila sa do pátrania spolu s hlavnými postavami, ktoré boli všetky do jednej sympatické. A navyše si človek uvedomí, ako sme sa ako spoločnosť za vyše 120 rokov posunuli, aké ťažké muselo byť v minulosti sa domôcť spravodlivosti. Doktor Kreizler a spol., tešilo ma!

Nina291
30.09.2021

Jsem zvyklá na autorův styl psaní a proto vím, že když přeskočím pár stránek, tak se nic neděje. Samotný příběh je skvělý a ta atmosféra.... jako bych tam byla.

soukroma
04.04.2021

Děsivě pomalé a zdlouhavé, zbytečně zamotané (nikoli však v souvislosti s jednoduchou zápletkou), s přílišným místopisem N.Y. (pro neználky jako já už přes čáru, navíc nepříliš se slučující s vypravěčem a jeho zkušenostmi/vzděláním, tedy předkládané znalosti třeba ohledně budovaného muzea apod.) a tolika se prolínajícími odkazy na předchozí knihu (tak zmatečné, že ani ve třetině jsem tomu předchozímu případu nepřišla na kloub - a vzhledem k celkové nespokojenosti s tímhle druhým dílem se o předchozí knihu nebudu pokoušet; obě knihy dohromady mají přes 1100 stran, jenže pokud by je autor spojil, z druhé rázem ubude dobrá třetina až polovina všech zpětných odkazů, vyvětlivek a opakujících se náznaků a výsledek by byl sice ohromně dlouhé, ale aspoň "čisté" čtení).
Od poloviny byla kniha přeci jen akčnější, v poslední třetině pak následovala najzajímavější část - soudní proces. Mezitím se ale zase upozadil klíčový aktuální případ únosu dítěte. A na konci autor neušetřil skoro nikoho a zkoumání důvodů pro konání vražedkyně ani po dlouhatánském a podrobném zkoumání nebylo završeno úspěchem.

astroweb
22.03.2021

První část se mi hodně líbila - Psychiatr, i když si děj už moc nevybavuji, ale za to Anděl temnoty je parádní Román se vším všudy, škoda, že hodnocení nabízí pouze pět hvězdiček.

Heli0202
24.07.2020

Po přečtení Psychiatra jsem se marně snažila sehnat tuto knihu, všude byla vyprodaná. Když už se opět objevila na pultech knihkupectví, tak jsem ji přečetla jedním dechem. Je pravda, že než se Stevie dostal přímo k vyšetřování trvalo poněkud déle, tak to stálo za to :) Způsob jak je kniha napsaná a jaké detaily se vykreslují dají čtenáři vážně pocit, že je na onom místě a je součástí celého vyšetřování. Velice se mi i líbilo, používání začínající kriminální práce a psychologie dohromady, což vykreslí naprosto úžasný obraz. Rozhodně doporučuji :)