Doteky Severu / Touch Of The North

Doteky Severu / Touch Of The North https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218003/bmid_doteky-severu-touch-of-the-north-sLb-218003.jpg 5 3 2

Ke vzniku této knihy dala impulz příprava výstavy fotografií "Doteky severu", kterou chce přiblížit krásu severských zemí spolu s moudrostí a duchovním poznáním jejich obyvatel. V nezapomenutelné severské přírodě a jejích obyvatelích našla něco, co sami často hledáme a nedaří se nám to nalézt. Osobitost, krásu a radost z každodenních maličkostí, kterých si zapomínáme vážit, protože je mnohdy ani nedokážeme rozpoznat. Proto se pokusila zaznamenat a na těchto stránkách přiblížit jejich atmosféru ve víře, že se vás Sever dotkne a možná vás i přiláká.... celý text

pajaroh
07.01.2022 4 z 5

Doteky severu, a to velmi jemné a bohužel krátké. Kniha byla vydána roku 2006, takže fotografie, které tvoří její značnou část, jsou sice řekněme méně ostré než ty současné "dokonalé", ale mnohdy více vypovídají. Například Geirangerfjord se zelenými loukami dnes už nenajdete (je zastavěný hotely) a já jsem moc ráda, že jsem ho poznala jen pár let po autorce.
Island byl pojatý turisticky (jak mě jenom štvaly ty barevné lodě plné turistů na bilém, tichém ledovcovém jezeře) a je to škoda, protože autorka má potenciál všímat si těch krásných věcí, které jsou mnohým návštěvníkům skryté, ale do textu je zahrnula vzácně.
Jak jsem pochopila, kniha vznikla k výstavě fotografií (kterou bych určitě chtěla vidět), což je pěkné doplnění. Ale pro samostatné dílo se mohla autorka o těchto několika zajímavých cestách mnohem více rozepsat.

Corvus
06.08.2014 5 z 5

Nádherná publikace od milovnice přírody Petry Doležalové. Cestopis mapující poznávací trip po mrazivém severu (který vydala vlastním nákladem), je lahůdkou pro milovníky krásné severské přírody. Kniha obsahuje celou řadu atmosférických fotografií z oblastí za polárním kruhem, Islandu, Špicberk. Má atypický formát, je kvalitně provedená na křídovém papíře a je psaná dvojjazyčně (čeština/angličtina). Nádherný dárek od přítelkyně k Vánocům. Doporučuji.

cestopisné příběhy Norsko fotografie člověk a příroda

Petra Doležalová
česká, 1976