Jak neuloupit smaragd

Jak neuloupit smaragd https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265522/bmid_jak-neuloupit-smaragd-nax-265522.jpg 4 209 44

Dortmunder série

První díl takzvané „dortmunderovské série“, pojmenované podle smolařského zlodějíčka Johna Dortmundera, patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického a kriminálního žánru. Zdánlivě prostý plán na uloupení vzácného drahokamu se nečekaně zkomplikuje a Dortmunderova parta se musí postupně vloupat do muzea, banky, blázince, vězení a na policejní stanici. Kniha byla v roce 1972 zfilmována jako Ukradený diamant s Robertem Redfordem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Humor
Vydáno: , Cosmopolis

The hot rock , 1970

guru
12.01.2013 5 z 5

Dobre napísané, s rýchlym spádom a navyše s nemalou dávkou vtipu. Rozhodne všetko len nie nudná kniha.

dwarfik1
03.01.2013

Skvělý humor !!!! Film jsem neviděl - rád bych porovnal.

Aliii
14.09.2012 5 z 5

Úžasně vtipně napsaná kniha, u které se zaručeně pobavíte.

pet-kyval
16.11.2010 5 z 5

[031/10] Dortmunder je nespíše můj nejoblíbenější mužský charakter. Dalo by se samo sebou polemizovat i nad postavami pana Lukjaněnka, ale Dortmunder je stoprocentně na první příčce humoristických knih. Hodně s ním sympatizuji nejspíše z jeho nepochopení k pokroku a technickým vymoženostem, nad leností lidí dělat věci klasicky rukama a místo toho si zjednodušovat život. V 'Zatracené smůle' to je pohrdání záznamníky, v 'Jak neuloupit smaragd' reklamy pro odnaučení kuřáků jejich zlozvyku.

(030) Dortmunder vytáhl kamelky a strčil si jednu do pusy. Nabídl balíček Kelpovi, ale Kelp zavrtěl hlavou: ,,Těch jsem nechal. Zabraly na mě reklamy proti rakovině."
Dortmunderovi uvízla ruka s cigaretami ve vzduchu: ,,Reklamy proti rakovině?"
,,No. V televizi."
,,Televizi jsem neviděl čtyři roky," dal se slyšet Dortmunder.
,,Tos o něco přišel," podotkl Kelp.
,,Zřejmě že jo," kývl Dortmunder. ,,O reklamy proti rakovině."
,,Přesně tak. Ty člověku naženou! Počkej, až nějakou uvidíš."
,,Hm," řekl Dortmunder. Zastrčil krabičku a zapálil si cigaretu v ústech.

Každopádně pan D. E. Westlake svou práci umí a ještě jsem se nesetkala s jedinou jeho knihou, kde by mě vůbec nepobavil. Se slovíčky se musí umět pracovat, aby dokázaly člověka rozesmát, což se o vytváření například hrůzy říci nedá. Ano, je určitě zajímavé někoho postrašit, že se bojí jít na WC bez paličky na maso, ale podle mě je daleko horší propracovat věty tak, aby vyvolaly smích. Proto u mě humor v knihách je daleko před ostatními žánry a do cíle dobíhá za bujaré radosti a mexických vln.

(118) Všichni vystoupili z chladných útrob lincolnu do rozpáleného světa a Murch se zadíval na stroj před sebou a zamnul si ruce: ,,No ta je, ta bude válet."
Dortmundera se náhle zmocnilo podezření. ,,Ale užs přece někdy s nějakou letěl, ne?"
,,Copak jsem ti neříkal," prohlásil Murch, ,,že já uřídím všecko?"
,,Jo," kývl Dortmunder, ,,tos mi říkal, teď si vzpomínám."
,,Přesně tak," pravil Murch a pořád se na helikoptéru křenil.
,,Uřídit dovedeš všecko, to jo," řekl Dortmunder, ,,ale otázka zněla, jestli jsi už někdy řídil nějakou helikoptéru."
,,Neodpovídej mu," zarazil Murche Kelp. ,,Já nechci slyšet odpověď, a on taky ne, aspoň teď ne. Pojďte, naložíme."
,,Fajn," kývl Murch, zatímco Dortmunder pomalu vrtěl hlavou.

Jako vždy, i 'Jak neuloupit smaragd' má svůj styl. Humor, zápletku, katastrofu a černé zoufalství, kuriózní situace a vůbec vše, co je pro knihy D. E. W. charakteristické.