Domácnosť bez odpadu

kniha od:

Domácnosť bez odpadu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413572/bmid_domacnost-bez-odpadu-hYU-413572.jpg 4.1 134

Čo treba robiť, ak si chcete zjednodušiť život a produkovať menej odpadu. V knihe Domácnosť bez odpadu Bea Johnsonová hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Spolu s manželom Scottom a ich dvomi synmi dnes produkujú iba jeden kubický decimeter odpadu za rok a výrazne sa zlepšila celková kvalita ich života: trávia spolu viac času, ročné výdavky skresali o neuveriteľných 40 percent a sú oveľa zdravší. Autorka na základe vlastných skúseností ponúka praktické tipy, triky a tajomstvá. Stovkami jednoduchých odporúčaní vyvracia mýty o hnutí zero waste. Vďaka tejto knihe sa naučíte vyrobiť si doma horčicu, baliť deťom do školy obed bez použitia plastu, zbaviť sa nevyžiadanej pošty a užívať si dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby. Domácnosť bez odpadu je štýlová a ústretová príručka, ktorá vám krok za krokom poradí, ako si zlepšiť zdravotný stav, ušetriť peniaze a čas, no aj ako môžete dopomôcť k žiarivej budúcnosti nielen svojej rodine, ale celej planéte. Viac informácií nájdete na internetovej stránke zerowastehome.com. Sledujte @zerowastehome na Twitteri, Instagrame a Facebooku. Kniha je vytlačená na recyklovanom papieri, knižný blok – Recystar Nature, obálka - Recycling Brown. Všetky použité farby nesú označenie “eco-friendly”.... celý text

Žánr:
Dům a byt , Osobní rozvoj a styl , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Aktuell
Originální název:

Zero Waste Home , 2013


více info...

Komentáře (38)

Komentáře 38 Recenze 1

HelenBarbora
HelenBarbora
06.01.2023 5 z 5

Kéž by lidi hledali cesty a možnosti jak snížit ve svých domácnostech a díky svým návykům produkci odpadu. Aleno_S - kdo chce, hledá cesty. Kdo ne, hledá výmluvy. Kolik vám zabralo napsání tak dlouhého komentáře? Není to ztráta času? A s jakou přelomovou myšlenkou přicházíte osobně vy?
Knihu moc všem doporučuji a věřím, že lidstvo půjde cestou snižování odpadu.
Všem moc díky, kdo se nad myšlenkami autorky alespoň zamyslíte :)

BSqrpz
BSqrpz
14.02.2021 5 z 5

Asi takhle, ti co tu píší o kopřivách a odbočování při jízdě autem, by měli také přiznat, že Bea Johnson uvádí i extrémy ze svého života, ale jejím hlavním cílem je zjednodušit si život právě snížením odpadu, navíc nikoho do toho nenutí, jen ukazuje, jak se to dá dělat.Na mě ale nejvíc zapůsobila, když přestala přispívat na Instagram.Co se v červnu loňského roku přesně stalo?Bea si dovolila v den, kdy všichni měli černá okénka kvůli BLM , dát normální příspěvek, s krajinou.To co se pak strhlo, je nevídané, tolik negativity, přitom z její strany o rasismus rozhodně nešlo.A za to ji obdivuji, že se nenechala převálcovat , a začala sociální sítě ignorovat.


DominaCZ
DominaCZ
25.09.2020 odpad!

Je to furt jak u blbců-svý skleničky a do nich nakupovat a uchovávat. To ale není žádná novinka, tato možnost byla už v 98 ve Zdravých výživách, kdy jste si z obrovských nádob vybírali oříšky, rozinky a různé směsi dle výběru do pytlíčků.
A žádnej boom se z toho nedělal. Jen dnes, poňáč je to trend, ale nic extra přínosnýho.
Od toho linky třídírny a jiné stroje jsou, aby to dělaly.
Stačí to neházet do řek nebo nenavlíkat kačenkám na krk žejo.
Ale myslim si že co mám ve svý popelnici je docela má věc.
Už mám tý eko hysterie docela dost.

kristyna.havlov
kristyna.havlov
12.01.2020 5 z 5

Výborná knížka, skvělý obal (eco), přečtená jedním dechem. Doporučuji!

Alena_S
Alena_S
09.08.2019

První háček: Váš den musí mít 40+ hodin. Práce? Nezkoušejte. Celý den budete vyrábět a vymýšlet, kam pro zbytek, abyste při jízdě zahýbali jen doprava a neměli tam obal. Ale jsou to přece jen tipy a můžeme si z nich vybrat, tak dobře. A je jich opravdu hodně a pro každou situaci, od základů po extrémy.
Takže se připravte na "objevy" typu: "Nepoužívejte kopřivu místo rtěnky, bolí to." - Že jo??

U tématu hygieny - zvlášť dámské, ale stačí to utírání se rukou (a pak si prstem vyčistit ucho, ušetříte tyčinku), močení do citrusu apod., jsem zavřela knihu se zadoufáním, že se mi o tom nebude zdát. Jistě to u nich zajímavě voní. Když jsem se na goodreads dočetla, jak si vybírala psa podle barvy podlahy, zase jsem se vrátila s tím, že tohle musím vidět.

Takže se mi bohužel nedařilo brát paní autorku vážně, natož si většinu z toho představit v ČR.
Přesto doporučuji všem! Ať už Vás láká myšlenka bezodpadové domácnosti, nebo absurdno. Nechte se překvapit, čím z toho, případně obojím, kniha obohatí právě Vás.

tsal
tsal
19.07.2019 4 z 5

Domácnost bez odpadu se ke mně dostala trochu pozdě, protože kdo má načteno z internetů, sebevzdělávání v této oblasti věnuje alespoň pár chvil týdně a sám už má za sebou nějaké ty experimenty, tomu už kniha moc nedodá. Maximálně pár menších typů a pocit sounáležitosti, protože alespoň na chvíli máte pocit, že nejste šílenci v dobře fungujícím světě, ale dobře fungující jedinci v šíleném světě.

Pro nováčky je to ale hodnotný zdroj informací, který nejen ukáže, že alternativní způsob života není až tak těžký, jak se na první pohled zdá, ale že se na něj hlavně musí s rozumem a že si ho každý musí nastavit podle svého. A hlavně že je to běh na dlouhou trať a ne nějaký hurá plán. Bea Johnsonová nevydává svůj návod jako jediný správný. Právě naopak několikrát zdůrazňuje, že si každý musí najít tu svou cestu, protože jen tak u změn zůstane doživotně. To mi přijde jako nejdůležitější poselství knihy. Bohužel se podle komentujících zde zdá být opomíjeno.

Pokud bych měla jmenovat negativa, je to typicky americké opakování až do zblbnutí, které jsem bez výčitek přeskakovala, a kulturní rozdíly mezi USA a ČR. Některé věci jsou vážně trochu úsměvné. Na druhou stranu se náš životní styl stále více přibližuje tomu americkému a úsměvná vyjevení tak budou čekat i některé Čechy.

(V diskuzi vyjádření k několika z mého pohledu neoprávněným kritikám z místních komentářů.)

rottovat
rottovat
18.02.2019 3 z 5

Nic moc tedy, čekala jsem nějaké objevnější informace, jasný postup, kterým autorka dosáhne onoho zmiňovaného odpadu, který se za rok vejde pouze do jedné zavařovačky. Přišlo mi, že jsou zde omílány v podstatě již známé věci. A něco už mi i přišlo přehnané, např. přírodní kosmetika je určitě fajn, ale natírat si obličej mletým kakaem nebo kurkumou, to mi už přišlo nějak moc.

palka452
palka452
19.01.2019 5 z 5

Vždy jsem velmi třídila ale my třídíme a 98 procent planety ne takže je to někdy na prd pro většinu lidí kterým jsem tuto knihu půjčila bylo nepřijatelné utírání zadku rukou...

Dandy1
Dandy1
17.01.2019 3 z 5

Zajímalo by mě, jestli autorka chodí do práce nebo se živí blogováním a psaním knih. Pracující člověk asi nebude mit tolik času všechno si vyrábět doma sám. Spousta nápadů zde prezentovaných je z dob našich babiček. Opravdu se nechci vracet k nákupům mléka do konvičky a masa do papíru, z kterého kape krev. U nás je bezobalový obchod dražší než obyčejný. Co je pro mě důležité, je netahat domů balené pití, nenakupovat kvanta oblečení a jiných zbytečností. Letáky mi nesmí do schránky. Nepoužívám brčka... Ale na dovolené si dopřeju i frappé do plastu, protože bych si tam jinak nic dát nemohla. Je potřeba tlačit na výrobce, aby vše nebylo v deseti obalech a poloprázdných krabicích.

Wikira
Wikira
03.01.2019 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila a nezklamala mne. O bezobalový způsob života se již nějakou dobu zajímám a tak jsem už věděla dost věcí, o kterých se v knize píše. Přesto stojí za přečtení. Autorka popisuje každodenní život své rodiny, věci které vlastní a proč, dává spoustu užitečných návodů.

markéta783
markéta783
23.11.2018 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá a podnětná. Taky se snažím minimalizovat odpadky, co za sebou zanechám, ale tak do extrému se asi nikdy nedokážu dostat. Každopádně je zde spousta zajímavých námětů, co lze ještě vylepšit, aby se člověk nechoval k naší planetě jako bezohledné prase. (Tímto se omlouvám všem slušným čuníkům.)

Sylvanas
Sylvanas
23.11.2018 3 z 5

Ne že by knížka stála za nic, ale hodně věcí, o kterých se v ní psalo jsem už měla „nastudované“, takže mi víceméně nepřinesla nic nového. Spíš bych ji doporučila těm, co jsou tímto naprosto nepolíbení.

misatrix
misatrix
17.11.2018 2 z 5

Kniha je čtiva, ale čekala jsem od ní víc. Ikdyz s minimalizovanim a myslenkou zero waste teprve zacinam, nepřinesla mnoho novinek. A z některých rad jsem se az chytala za hlavu. Opravdu tato pani travi svuj volný cas tim, ze si planuje trasu pochuzek tak, aby co nejvice zatacela doprava? O objevech tipu "prisivejte odpadle knofliky" nebo "nakupujte v second hand obchodech a jen takove kousky, ktere zkombinujete a jsou co nejvic basic" se v Česku ani nemusela zmiňovat. Suma sumarum, kniha se dobre cte ale pro českou ženu neni extra přínosna.

Zmiu
Zmiu
11.11.2018 1 z 5

O této knize jsem slyšela hodně a tady na ní každý pěje chválu. Tohle téma mě zajímá, už několik let minimalizuji, baví mě to a doufala jsem, že se něco dozvím. Ale tahle kniha je děs. Je především hodně nevyvážená. Na jednu stranu jsou zde rady, které jsem až donedávna považovala za samozřejmosti a na druhou stranu jsou zde extrémní věci, které asi ne každý bude realizovat. Chápu, že tohle objevila botoxová žena, co donedávna žila svůj Americký sen, ale máme tohle zapotřebí i u nás? Vážně už jsme tak zpitomělí, že nám musí někdo říkat, že existují látkové kapesníky a oblečení se dá přešívat? Něco jsem přečetla, něco přeskákala a vracím do knihovny. Na knihu se dlouho čeká, tak snad někomu něco přinese. Mně přinesla to, že se bez ní obejdu a využiju svůj drahocenný čas k lepším věcem.

karolinadustman
karolinadustman
10.09.2018

Parádní kniha, hodně mě inspiruje v tom, jak teď nakupuji, co používám, kolik utrácím. Kdyby si ji každý na světě přečetl, možná by se naše myšlení, co se týče ochrany životního prostředí, změnilo k lepšímu. A nebyli bychom my, ti co myslíme v mnohém i na přírodu a okolí, pomyslní sluníčkáři. Vy, co se zajímáte a máte tuto knihu v ruce, čtěte, inspirujte se!

annasglamour034
annasglamour034
31.08.2018 5 z 5

Kniha je velmi vydařená a popisuje, jak se stát nezávislým na odpadech. Ukazuje cestu, že se dá žít jinak i s vtipnými příhodami na začátcích. Opravdu jsem si knihu užila a přečetla nejednou.

adorjas
adorjas
21.08.2018 4 z 5

Čakala som väčšiu "američinu", ale vzhľadom na to, že je autorka pôvodom z Francúzska, tak sa to dalo zvládnuť. Aj keď som očakávala zminimalizovanie bytu z 300 metrov štvorcových na menej, ale autorke už aj byt o veľkosti 130 metrov štvorcových prišiel ako mini-byt ;)
Inak, je tam zopár zaujímavých tipov- ohľadom skladovania v kuchyni a podobne. Ale je tam aj zopár bizarných tipov, ako si čistiť uši malíčkom...

zlatkr
zlatkr
17.08.2018 2 z 5

Musím říct,že kniha mě spíše zklamala. Vlastně to je jen o tom nosit si s sebou plátěný pytlíky nebo zavařovačky. Autorku taky trápí uhlíková stopa,která nastane,když se pošle papírový pohled babičce k Vánocům,ale jaká je nejen uhlíková stopa při konzumaci masa či letecké přepravě,to už ji netrápí.

pajaroh
pajaroh
30.07.2018 4 z 5

Styl knihy je čtivý, ale tady jde hlavně o obsah, který je zajímavý, dobře konstruovaný a přehledný. Některé rady jsou užitečné, jiné byly na mě už moc, ale jak sama autorka uvádí, "není důvod, proč by se váš život měl točit kolem péče o kefírová zrna... důležité je hledat udržitelnou rovnováhu mezi ekologií a praktičností."
Ne, Domácnost bez odpadu není nijak objevná příručka, ale je inspirující a hezky shrnující. Hodně věcí se opakuje, ale v tomto případě je to nejspíš potřeba.
Nejdůležitější je uvědomit si a přijmout onu skutečnost, že každý z nás velkým dílem přispívá k tomu, jak svět vypadá. A na každém je ta změna přístupu. Jen se obávám, že tuhle knihu nebudou číst ti, kteří by měli. Ale i tak té hrstce (a třeba i hrsti) osob, která se nad tímto tématem zamýšlí, a proto vzala knihu do ruky, pomůže najít směr a správnou rovnováhu.

roso.mak
roso.mak
12.06.2018 5 z 5

Přečtěte ji celou a pak si vyberte, co vám vyhovuje.

Bylo to napsáno americkou paničkou v domácnosti a přesto je to velmi dobře přenositelné. Ne, nebudu si sama doma recyklovat papír a vyrábět ruční. Nepřejdu na bidet a mytí pozadí rukou (toaleťáku třikrát sláva). Ale daří se mi odmítat brčka a plastové tašky, udržet naživu žížaly ve vermikompostu a odličovat se našitými tamponky. Obsah mé skříňky v koupelně je opravdu zbytečný, ropu si na obličej patlat nepotřebuji a po té, co jsem koupila maso v řeznictví a ne v Albertu, mé chuťové buňky bouchly šáňo a začaly oslavovat. Spoustu z těchto věcí už dneska (naštěstí) najdete na internetu, ale sláva patří autorce, že tuto cestu otevřela.

mafrid
mafrid
09.06.2018 5 z 5

Nesnáším zbytečnosti. Když mi někdo chce něco dát, vždycky to odmítnu s tím, že mi tahaj krámy do baráku, A ono to funguje. Nikdo už mi nenosí krémíky, pičifuky a podobné zbytečnosti. Vždycky když jdu nakoupit, tak se sama sebe ptám: přežiješ bez toho? A zjišťuju, že jo. Sice nějakou dobu trvá, než si na ten nový systém zvyknete, ale jak se říká: Řím taky nepostavili za den...

maid
maid
04.04.2018 5 z 5

Bible všech, co žijí (nebo se snaží žít) bez odpadu neboli zero waste. Přesto, že jsem měla už leccos o tomto hnutí načteno, tato knížka (kterou mnozí z nás začínají) mě dala stále spoustu nových informací, které jsem předtím neznala. Potěšila mě též poznámka nakladatele.

Gooverka
Gooverka
27.03.2018 4 z 5

Nikdy jsem se o ekologii a bezodpadovou domácnost nezajímala, ale pokud měl nějaký text nastartovat můj zájem o odpady obecně, byla to přesně tato kniha. Autorka na všech možných případech dokazuje, že skoro úplná většina věcí kolem nás jde nějakým způsobem a s menší námahou spotřebovat tak, aby z ní nebyl žádný odpad. Spoustu věcí, které autorka radí, je pro nás v ČR zatím téměř nemožná (jen málo obchodů bez obalu), ale snaha se cení a každá malá změna povede ke změně větší. Kniha pro mě byla velkou inspirací do budoucna.

LaBrume
LaBrume
30.01.2018 5 z 5

Jak zde bylo mnohokrát řečeno, v knize najdeme spoustu zajímavých rad a tipů, které stojí za vyzkoušení a to i v našich podmínkách (v ledasčem si dokonce myslím, že v našich podmínkách to jde líp než v Americe), nicméně to poselství je jinde: víc být než mít, minimalismus, zapojení selského rozumu,... Ledaskdo by si mohl posměšně říct, že jedna panička objevila Ameriku, a že přece spousta věcí, které Bea popisuje jako super objev, je jasných jako facka a my je tak děláme od pradávna, když se ale rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že to tak jasné asi pro spoustu lidí není... každopádně je super, že se myšlenka zero waste šíří a začíná přinášet ovoce.

jaroiva
jaroiva
24.01.2018 4 z 5

knížku jsem měla dlouho "v hledáčku", ale právě kvůli své aktuální snaze o minimalismus jsem chtěla knihu v elektronické podobě. Dalo mi dost práce, než jsem našla elektronickou verzi, nakonec přímo na stránkách vydavatele, jinde je jen papírová.
tak tedy čtu. Spoustu věcí už praktikuji, ale další nápady ráda zkusím. Vím, že některé extrémní nápady asi nezavedu, ale i tak si je ráda přečtu.

Marčullkas
Marčullkas
21.01.2018 5 z 5

Třídíme doma poctivě odpad, ale stačí to ?

hejnak
hejnak
16.01.2018 2 z 5

Třídění odpadu mě zajímá, ale tuhle knížku jsem ani nedočetla. Zajímavé nápady a myšlenky, ale dost věcí se opakuje, něco je pro mě v tuto chvíli extrém.

zazvorek
zazvorek
29.09.2017 5 z 5

O tom, jak americká panička z vyšší střední třídy prozřela a stala se extremistickou ekofašistkou...:-)
Nenechte se zmást touhle mou cynickou první větou. Autorčin příběh a cesta k bezodpadové domácnosti mě nedojímá, ale její příručka je opravdu skvělým návodem, jak začít víc prožívat svůj život a přestat řešit nesmysly. Apeluje na nás, ať nehromadíme majetek, ať zbytečně neplýtváme svým časem, zdroji, potravinami, materiálem... a místo toho zapojíme selský rozum a začneme být aktivní a rozvážnější. I kdyby každému čtenáři dala jen tohle, už to je pro dnešní společnost ohromný úspěch. A jak už tady bylo psáno několikrát - zavést jako povinnou četbu do škol! :-)

Svastas
Svastas
20.07.2017 5 z 5

Kniha není jen o omezování odpadu. Spíše je o zjednodušení života, minimalismu. Rozhodně doporučuji každému, komu není lhostejné, co jí, jakou chemií se obklopuje a jaký dopad má jeho chování na naši planetu. Je v ní hromada tipů a rad, většina se dá aplikovat i u nás. Oceňuji "Poznámky pro české čtenáře" - i když se o toto téma zajímám, i tak jsem zde našla spoustu nových a užitečných informací. Někdo tu komentářích kritizoval vazbu - já mám knihu půjčenou z knihovny (musela jsem vyčekat dlouhý pořadník, takže ji muselo číst několik lidí přede mnou) a kniha vypadá jako nová. Ale i kdyby ne, tak důležitý je obsah :)

Nestorkea
Nestorkea
11.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Je na ní vidět, že autorka vše popisuje podle vlastních zkušeností. Líbí se mi, jak sama hodnotí svůj postupný vývoj. Podle mého názoru se 99% rad dá použít i u nás, záleží jen na tom, nakolik jsme schopni odlišovat se od průměru. Osobně nevím, jestli se někdy dopracuji k tomu, že budu do masny chodit s vlastní sklenicí na maso, ale spoustu věcí už jsem začala zavádět a opravdu se mi zjednodušil život. Kéž by se co nejvíce lidí řídilo tímto životním stylem.