Dolní Věstonice-Pavlov : Místo: jižní Morava : Čas: 30 000 let

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Populárně vědecká publikace je souhrnem dosavadních poznatků o světoznámém sídelním areálu Dolní Věstonice – Pavlov, jejž proslavil už Karel Absolon svým nálezem Věstonické venuše. Autor zde zpracoval současné poznatky získané během systematických a záchranných výzkumů za posledních devadesát let. Shrnuje význam tohoto areálu v procesu šíření anatomicky moderního člověka (Homo sapiens) do Evropy a zániku posledních neandertálců. Podává přehled jednotlivých nalezišť pod Pálavou, sleduje vývoj tamní krajiny v době ledové a otázky každodenního života lovců mamutů (výživa populace, demografie, sídelní strategie, sídliště a obydlí, suroviny a nástroje, keramika, umění, pohřbívání). Čtivý text profesora Jiřího Svobody, jenž je přinejmenším evropskou „špičkou“ ve výzkumu starší doby kamenné, fotografie Martina Frouze, známého fotografa National Geographic, a dokonalé ilustrace akad. malíře Pavla Dvorského činí z této práce působivou publikaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367431/big_dolni-vestonice-pavlov-misto-jizni--Rpd-367431.jpg 4.65
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dolní Věstonice-Pavlov : Místo: jižní Morava : Čas: 30 000 let

witiko
30. září

Výborná, skutečně reprezentativní publikace přímo úměrná celosvětovému významu věstonicko-pavlovského naleziště, navíc i čtivě psaná. Život tehdejších lidí je představen velmi komplexně z pohledu různých vědních oborů. Omezené možnosti archeologie tu oživuje paleoetnologická (etnoarcheologická) perspektiva, která se inspiruje i životem současných či nedávných lovců a sběračů. Toto celkové zaměření ani ne tak na artefakty samotné, ale spíš na celkový způsob života, který z nich lze opatrně odvodit, je opravdu zdařilé a chvályhodné. Je skvělé, že kniha vyšla i v zahraniční mutaci (viz Zajímavosti).

Hanka_Bohmova
09. ledna

Pěkně zpracovaná popularizační kniha se spoustou ilustrací a fotek. Slouží i jako vkusná návnada k návštěvě pavlovského Archeoparku.