Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2462/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-S55-2462.jpg 5 998 246

Autorka líčí život české lékařky Dr. Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

Mrejča
21.11.2015 3 z 5

Život sám o sobě neuvěřitelný, jeho podání trochu slabší.
Měla jsem k dispozici vydání z roku 1984, vím že v knihovně je i vydání z postkomunistických let, tak se do toho ještě podívám, jestli je to fakt tak opatrně napsáno, nebo to bylo pocenzurováno. Protože pokud je to napsáno tak, jak jsem četla, je to velmi krotké podání zjevně strhujícího života.
Největší drama je navíc vyspoilerováno nevhodně vloženými fotkami (měly být až na konci)

Petratra
10.11.2015 5 z 5

Báječná kniha a životní příběh plný síly.

"Byli se mnou, dotýkala jsem se jich, mluvili na mě. Mně se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí."
"Anna Kálalová letěla ve svých třiašedesáti letech letadlem poprvé. Ohromně ji to zajímalo. Vždycky ji všecko v životě ohromně zajímalo."
"Nikde nestojí psáno, že musíš natrvalo, na celý život dělat práci, pro kterou se nehodíš. V tom je velká svoboda a krása života: neustrnout..."
"Dítě spíš snese špínu, než aby mu chyběl loket, který by ho pochoval, a srdce, které by ho přivinulo... A nenechte synka dlouho čekat na sourozence. Sourozenci k té péči o duši patří taky."
"Čtyřicet let. Je možné, že čtyřicet let tak rychle uteče? Profesor Putti ji říkával "ragaza nostra di Praga", naše děvčátko z Prahy. Někdy se Vlastě zdá, že má s tím děvčátkem ještě pořád společnou duši. Tělo už ne. Tělo je staré, dobité, odrané. Už ani nestojí za spravování."

lidunka1
02.11.2015 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem konečně tuto knihu přečetla. MUDr. Kálalová je pro mě obrovskou inspirací, jak nepromarnit dary, které jsem do života dostala. Jak je možná nad sebou nebrečet, ale být tu pro druhé, jak je cenné cestovat, jak se v žádné životní situaci nevzdávat.

Nielada
20.10.2015 5 z 5

Jsem Iloně Borské vděčná za knihu o neobyčejné Češce .- vynikající lékařce Vlastě Kálalové, o které málokdo ví. Jako Češi si potřebujeme uvědomovat, že z našeho národa vyšlo mnoho statečných, neobyčejných lidí, kteří byli ochotni do konce sil bojovat za svou věc. Škoda jen, že život je nespravedlivý a mnohdy připraví těm nejúžasnějším to nejtěžší. Ale já doufám, že si to v životě "potom" vyberou...

Kabi
08.09.2015

Fantastická kniha. Bydlím blízko místa odkud doktorka pocházela a velice jsem knihu prožívala.

Lucopatka
28.07.2015 5 z 5

Neuvěřitelný životní příběh... Kolik podobných osudů leží zapomenuto kdesi ve vzpomínkách; přitom by si zasloužily být vyprávěny dál...právě proto, aby si člověk uvědomil, nad jakými malichernostmi ztrácí svůj drahocenný čas. Čteno jedním dechem.

Jihorka
23.05.2015 5 z 5

Má první kniha od Ilony Borské. Zcela zbytečně jsem se obávala, abych nečelila sladkobolnému příběhu chudé dívenky, která potkala štěstí v dalekém Orientu. Víc jsem se plést nemohla. ;) Silný životní příběh české lékařky zpracovaný brilantní formou - jednoduché sdělné věty plné nevšedních zážitků, plnokrevných emocí, odvahy, rozhodnosti a pevných postojů. Obdivuhodná to žena.

ctecka_knih
12.05.2015 5 z 5

Úžasný příběh, ohromně inspirativní.
Paní doktorka Kálalová byla velmi statečná žena, a nikdy se nezastavila před žádným problémem, či překážkou. Škoda, že nebylo možné poznat její duchovní život více do hloubky. Protože zde vyvstává zásadní otázka: Kde brala sílu na to vše, co prožívala?

zuzi1162
27.03.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale ke konci už šlo jen o čtení různých útržků a to už mě moc nebavilo.

petunkav
19.03.2015 5 z 5

Kniha ve mě zanechala silný dojem. Doktorka Vlasta je velmi cílevědomá žena, která to nemá v životě vůbec jednoduché. Stihla toho za svůj život opravdu mnoho.
Ke knize samotné - čte se pěkně. V polovině knihy, kdy se Vlasta jakoby usadí zpět v rodném městě mi přišlo, že už bude děj spíš obyčejný. Ale opak je pravdou. Takový vývoj děje jsem opravdu nečekala - bylo to velmi silné.
Knihu určitě doporučuji k přečtení............

midlajs
06.11.2014 4 z 5

Take doporucuji precist, uz kvuli tomu, abychom vedeli o takovych lidech vic a naucili se neco od nich.
Konec byl ale strasne zdlouhavy, proto o hvezdicku mene.

NikiVai
09.09.2014 5 z 5

Opravdu silná kniha, vracím se k ní stále dokola. Doktorka Kálalová by mohla být vzorem mnoha ženám. Určitě doporučuji přečíst.

Bran
31.08.2014 5 z 5

Kniha s velmi silným příběhem. Doktorka Kálalová byla neuvěřitelně činorodý člověk a její činorodost je do určité míry inspirace a motivace pro každého. Kniha se velmi dobře četla, nejspíše se k ní vrátím a určitě doporučuji přečíst.

daniela7015
21.07.2014 5 z 5

Nádherná a silná kniha o nádherné a silné doktorce Kálalové. Čtivé, poučné, silné, dojemné, ze života...

Ankavi
10.06.2014 4 z 5

Neobyčejný příběh zvláštní, nepochybně velmi silné, inteligentní a schopné ženy - lékařky, která svůj potenciál plně využila i v nelehké době a vrhla jej tam, kde ho bylo nejvíc třeba. Svou pílí a odvahou předčila i některé muže, což v její době jistě nebylo nic běžného. Nepřekvapilo mě ale tolik, že mi Vlasta nesedí v roli manželky a hlavně matky - ono to tak většinou bývá: někde přidáno, jinde ubráno. Nicméně statečnost, se kterou se postavila k tragické události, jež ji potkala, je obdivuhodná. Knihu jsem četla již několikrát - poprvé jsem rychle hltala vlastní příběh, pak jsem četla pomaleji a po částech, kdy jsem vnímala i jemnější nuance příběhu. Touha pomáhat, zdolávat překážky, nesmírná píle i pokora. Kéž by každý člověk po sobě zanechal aspoň zlomek toho, co tato paní doktorka, která konala navzdory nepřízni osudu.

Antoaneta
10.06.2014 3 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá je to nepochybně zajímavé téma psané podle skutečných událostí ,ale mně bohužel nenadchla.Styl této autorky mi prostě nesedí.

Iva-JU-KA
10.06.2014 5 z 5

O to víc kniha zaujme svým obsahem, že je psána dle skutečných událostí. Pěkný, i když smutný příběh.
Jsou knihy, které člověk přečte a za rok už neví o čem byly. Jsou knihy, které si obsahem pamatujete stále a tato patří k nim. Doporučuji se ponořit do doby, která nás osloví i dnes.

Bella09
02.03.2014 1 z 5

Bohužel jsem nebyla schopná knihu dočíst do konce. Jako první od této autorky jsem četla Cizí tvář v mém zrcadle, která mě uchvátila.

iva23
24.02.2014 5 z 5

Knížku jsem četla několikrát a pokaždé mě bavila od začátku do konce.

Clara del Valle
19.02.2014 3 z 5

První polovina strhující a dechberoucí, druhou polovinu jsem prolistovala a vlastně ani nedočetla, nějak mě to nebavilo.