Tarzan

Tarzan https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87706/bmid_tarzan-4hh-87706.JPG 4 276 38

Z obalu knihy: Americký spisovateľ Edgar Rice Burroughs (1875 – 1950) napísal vyše päťdesiat románov a množstvo poviedok. Všetky jeho diela si získali veľkú popularitu, najviac ho však preslávil románový seriál o Tarzanovi. Stal sa svetoznámym, preložili ho do mnohých jazykov a niekoľkokrát sfilmovali. Romantický príbeh chlapca, ktorý sa narodil a osirel v africkej džungli a jedine vďaka opatere a ochrane opice Kaly mohol prežiť a vyrásť v mocného a obratného muža, priťahuje čitateľov nielen Tarzanovými dobrodružstvami v divom pralese. Čistá osobnosť mladého človeka vychovaného prírodou, jeho túžba spoznať ľudí a húževnaté úsilie pochopiť ich a dorozumieť sa s nimi, sklamanie, akým potom naplní jeho šľachetnú dušu spletitá džungľa civilizácie, to všetko nás chytí za srdce. Veď ho vieme pochopiť, každý z nás má občas podobné pocity a túži odísť do prírody, kde nejestvuje faloš a pretvárka, kde je všetko prosté a jednoznačné.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Tarzan of the Apes , 1912

klarka61
25.12.2016

Oblíbená knížka mého dětství, Tarzana jsem milovala - všechny 4 díly, které byly tenkrát přeložené do slovenštiny

Pasadenka
09.12.2016 4 z 5

Takové, jak to máme rádi. To je Edův Tarzan. Můj první kontakt s Edem byl s Johnem Carterem, nejlepším šermířem na dvou světech. A byla to láska na první knížku. Ed nepíše dokonale, precizně, ani logicky. Ed píše pohádky. Dobrodružné příběhy, které si lidé vypravují večer u ohně a které je nabíjejí touhou po dobrodružství. Nic pro rýpali. Pět nemůžu dát s čistým srdcem, protože stylem je to podobné Julesovi, ale kvalitou nikoli. Takže 4* je v rámci žánru pro mě strop.

Můj první Tarzan. Krása. Pohlazení po duši.

haki34
18.11.2016 5 z 5

Milovana kniha meho mladi... Nezapomenu jak jsem byla napjata pri liceni radeni strasliveho Kercaka, boj s gorilou Bolgani,... Obetavost opici matky.. Sice jiz tehdy mi bylo divne, jakse sam nauciĺcist a psat, a dnes, kdyz doma bojuju s prvnackem a ctenim, se divim o to vic ;) no, ale to byl skvely tarzan, ze ano ;))
Dnes s odstupem se u knihy vice pousmeju , ale za krasne dobrodruzstvi v detstvi nelze jinak nez dat 5...

TaLu
21.10.2016 5 z 5

Právě jsem zjistila, že nemám přidáno hodnocení k této knize mého mládí .
A když si vzpomenu s jakým zaujetím jsem naslouchala maminčinu hlasu a před očima se mi odvíjel příběh chlapce, kterého vychovaly opice a s jakou chutí jsem se později jako čtenář k jeho dobrodružství vracela - nemohu jinak, než dát plné hodnocení. Rozhodně příběh, který rozvíjel dětskou fantazii. A poslední filmové zpracování se mi také líbilo - až překvapivě ! Přece jen s novodobými filmovými triky se skáče ze stromu na strom pomocí liány snadněji, než tomu bývalo dříve. :o)

kacaabba
26.05.2016 4 z 5

Čteno kdysi, kdy mne to zcela pohltilo. Dnes spíše úsměvné a naivní.

verden
18.05.2016 5 z 5

Jedna z mojich vôbec najobľúbenejších kníh, x-krát prečítaná za mojich mladých liet :) Keď som sa k nej po rokoch opäť dostala, neskutočným spôsobom ma preniesla do minulosti a cítila som sa, akoby som mala opäť pätnásť :)

farbi
26.07.2015 5 z 5

Môj mladší brat mi odporúčal Tarzana, ešte keď som bola v puberte a ja som sa k nemu dostala až nedávno. Príbeh je od začiatku do konca pútavý, takže som ho "zhltla" skoro naraz. Ale naozaj je stručný, určite by sa dal rozviesť oveľa podrobnejšie a vôbec by mu to neuškodilo. Ale kníh o Tarzanovi je celkom 26, takže pravdepodobne v iných knihách bude život "kráľa džungle z rodu Opov" popísaný podrobnejšie a určite si prídem na svoje.

Rilian
21.07.2015 4 z 5

Klasika bez jakýchkoliv debat, ale je pravda, že překlad za moc příliš nestojí.

reader.007
29.06.2015 4 z 5

Když se série o Tarzanovi v roce 1991 začala znova vydávat, s nadšením jsem ji celou zhltala a i když tam nepochybně byly slabší i hodně slabé díly, byla jsem spokojená. Jenomže... před pár měsíci jsem dala pár prvních dílů přečíst dědovi a ten mi je po přečtení vrátil se slovy, že staré vydání je o dost lepší. No a protože jsem si na něj vzpomněla v jednom antikvariátu přímo před regálem s Tarzanem, na místě jsem si to ověřila. A tam to bylo, přátelé! Další příklad toho, jak lze zprznit knihu. To, co ve starém překladu zabere celou kapitolu, odbyli v novém dvěma větami. Velká škoda pro čtenáře... Zvlášť když se stará vydání skoro nedají sehnat a ta co náhodou jsou, stojí hotové jmění.

wally
26.11.2014 5 z 5

Jako mladej sem přečetl hned několikrát celou sérii tam a zpět....jsou zde slabší i lepší díly, ale tento první je bezkonkurenčně ten nej.

pablovendat
15.11.2014 5 z 5

Škoda, že knihu shazují ty ilustrace od Peška. Když to porovnám s Burianem chce se mi brečet.

Eldar80
28.10.2014 4 z 5

Jako malý jsem tuhle knihu přečetl několikrát. Byl jsem tím docela fascinován, ikdyž jsem si samozřejmě uvědomoval jak moc nereálný děj kniha má. Bylo to však napsáno tak dobře, že to vůbec nevadilo. Člověk se snadno vcítil do děje, ten se neuvěřitelně rychle odvíjel a byl jak akční tak stejnou měrou i napínavý. Přesné hodnocení bohužel neuvedu, protože ikdyž jsem četl knihu odhadem tak 6krát, tak naposledy to bylo někdy před 15 lety. ??%

1972Sixo
28.08.2013 5 z 5

Fascinovaný tarzanovským kultom, a toto bol jeho začiatok, spolu s filmom (s Ch. Lambertom zr. 1984), na dlhú dobu. Teraz neutíchajúca nostalgia po klasických literárnych dobrodružstvách tohto typu.

corvo
23.08.2013

Jako čtrnácti - patnáctiletý jsem četl sešitová vydání několika dílů o Tarzanovi ilustrované Zdeňkem Burianem a neskutečně jsem první tři díly hltal. Do pozdějších dílů se připletl Tarzanův syn, ztracená civilizace starověkých Římanů a nějací ,,Rusáci" v africkém pralese a jak jsem dospíval, tak jsem si uvědomil neskutečnou naivitu a splácaninu těchto dobrodružných sc-ifi příběhů. Jak se ten chlapík mohl sám mezi veleopy (druh lidoopů podobný gorilám) naučit číst, psát a mluvit lidskou řečí? Jak je možné, že statnému lvímu samci (který v africkém pralese vůbec nežije) nasadil dvojitého nelsona a zlomil mu vaz?! Burianovy ilustrace však dodnes v rámci tarzanovských příběhů zůstávají nepřekonatelné.

valda
14.06.2012 5 z 5

Právem klasika dobrodružného žánru. Po tom, co malému lordovi Greystokovi zemřou rodiče, je pod jménem Tarzan vychován tlupou Opů uprostřed africké džungle. Postupně zjišťuje, že se liší od ostatních a pátrá po svém původu.
Napadá mě srovnání s Howardovým Conanem. Ten je podle mě ještě o level dál, ale oproti Tarzanovi se jedná o soubor samostatných povídek. Ale i Tarzan umí být hodně drsný a napínavý a děj je namixovaný ze skvělých pasáží jako je krvavý tanec opů v temné džungli Dum-Dum, vzpoura posádky lodi, zakopaný poklad, souboje s domorodci apod. Oproti Conanovi, kterému prakticky nemám co vytknout, jsou v Tarzanovi ale i problematičtější části. Tarzanovo učení často nedává logický smysl, trochu podivně působí jeho Britská galantnost s jakou se chová k Jane, hned po tom, co strávil 20 let v džungli. Sice je to anglický lord, ale Burroughsův obdiv k všemu Britskému je možná trochu přehnaný, a někdy jsem si říkal, jestli v 5 hodin Tarzan nesleze z liány, a nezačne číst Timesy se šálkem horkého čaje. Pořád je to ale poctivý kus dobrodružství a určitě si rád přečtu i další díly.

Eilem
19.04.2012 4 z 5

Ako mladý fagan som si pri tejto knihe rozvíjal svoju fantáziu. 8/10

Lady Greystoke
16.02.2011 5 z 5

Možná to bude znít směšně, ale tahle knížka mi ukázala jednu z možných životních cest a pomohla zformovat základní pilíře mého životního postoje.

Edward52
30.11.-0001

První kniha o Tarzanovi, jeden z mála dílů, které u nás byly vydány vícekrát. Poprvé byla publikována v roce 1912 a pro toto vydání ji ilustracemi , tak jako celou serii knih o Tarzanovi, doprovodil Richard Pešek.