Dobrodružství kapitána Hatterase

Dobrodružství kapitána Hatterase https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/919/bmid_dobrodruzstvi-kapita-919.jpg 4 129 24

Román se odehrává v roce 1861 a jeho obsahem je popis britské výpravy k severnímu pólu vedené kapitánem Johnem Hatterasem. Ten je přesvědčen, že kolem pólu je volné nezamrzlé moře, a je svým cílem přímo posedlý. Nezabrání mu v tom ani vzpoura posádky jeho lodi, která s ním nechce pokračovat v nebezepečné cestě a loď dokonce zničí. Pokračuje s několika odvážlivci dál a nalézá u břehu pevniny nazvané Nová Amerika trosky lodi předcházející výpravy ze Spojených států amerických. Na Nové Americe, ležící zhruba na 83 stupni severní šírky a 120 stupni západní délky, cestovatelé přezimují. Velkou zásluhu na jejich přežití má především jeden z členů výpravy, doktor Clawbony, který například dokázal zapálit oheň pomocí čočky vyrobené z tvrdého ledu, pro boj s medvědy vyrobit náboje ze zmrzlé rtuti a masový útok medvědů zastavit výbuchem střelného prachu, odpáleného elektricky. Tím ale jejich dobrodružná výprava zdaleka nekončí... ... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Návrat

Voyages et aventures du capitaine Hatteras , 1866

Krami
24.11.2014 4 z 5

Klasický Verne, který prostě nezklame. Spousta dramatických a podivných situací, boj o holý život i různorodé zápletky. Samotná postava Johna Hatterase mě nejdřív moc neoslovila, ale s postupem děje jsem si ji dost oblíbil. Není to ani moc známá verneovka, ale rozhodně stojí za přečtení.

xeroxino
28.10.2014 5 z 5

Jedna s najlepsich knih od Verna.. !

Eigis
21.08.2013 4 z 5

Kapitán Hatteras je typicky Verneovská postava muže odhodlaného jít za svým přes jakékoliv překážky. Další velice výraznou postavou je doktor Clawbony, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, který je kapitánovi velice výraznou oporou, při jeho cestě na severní pól. Je velice zajímavé, že podobné schéma uplatní Verne ve své knize Ledová sfinga, ve které se hlavní hrdinové snaží zachránit výpravu, která zmizela při cestě na jižní pól.

vitavita
08.04.2012 3 z 5