Do vody

Do vody
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533468/bmid_do-vody-65e43b24a3432.jpg 3 2579 2579

Je Beckford místem sebevražd? Nebo se tu lze jen snadno zbavit potížistek? Malé městečko Beckford obtáčí řeka, jejíž tichá zátočina vytváří tůň, nad kterou strmí vrcholky skal. Její poklid je však jen zdánlivý - smrt tu během historie našlo nemalé množství žen, pověsti vyprávějí i o topení čarodějnic v rámci "zkoušky vodou", díky množství sebevražd se jezírku začalo říkat tůň Tonoucích. Poslední z obětí místního genia loci je svobodná matka Nell Abbotová, jejíž sestra Jules se po letech vrací do kraje svého dětství, aby tělo identifikovala. Ačkoli spolu sestry po dávné rozmíšce už roky nekomunikovaly, nezdá se jí, že by zrovna Nell byla sebevražedný typ. Toho roku to navíc není první ženská mrtvola nalezená ve vodě, svůj osud tu nedávno završila i mladá dívka Katie. Jejichž smrt rozčeří nejen hladinu temného toku, ale i zdánlivě idylické životy místních obyvatel. A z hlubin začínají na světlo dne vyplouvat dlouho zamlčovaná tajemství ÚČINKUJÍ: Jitka Ježková – Jules Abbottová Lucie Pernetová – Lena Abbottová Jana Stryková – Erin Morganová Apolena Veldová – Libby Seetonová Marek Lambora – Josh Whittaker Růžena Merunková – Nickie Sageová Dana Černá – Louise Whittakerová Aleš Procházka – Mark Henderson Vasil Fridrich – Sean Townsend Ladislav Frej – Patrick Townsend Paula Hawkins (* 1972) Narodila a vyrůstala v Zimbabwe, než se v roce 1989 přestěhovala do Londýna, kde žije dodnes. Studovala filozofii, politologii a ekonomii na univerzitě v Oxfordu a 15 let pracovala jako novinářka (např. pro londýnský deník Times). V roce 2009 začala pod pseudonymem Amy Silver psát humoristické romance, poté se však začala věnovat temnějším stránkám lidské duše. Její první román z tohoto ranku Dívka ve vlaku byl přirovnáván k dílům Alfreda Hitchcocka nebo ke Zmizelé od Gillian Flynn a záhy se stal literární senzací roku 2015. Práva na jeho vydání byla prodána do více než 35 zemí. Ve Velké Británii se román ihned po vydání vyhoupl na 1. místo v žebříčku bestsellerů, aby se zde udržel následujících 20 týdnů, což se doposud žádné jiné knize nepovedlo, a stal se nejrychleji se prodávajícím debutem v Británii všech dob. V Americe, kde deník USA Today román vyhlásil „Nejočekávanější knihou roku 2015“, se situace opakovala, když se kniha na 13 týdnů usadila na 1. místě nejprestižnějšího žebříčku The New York Times Bestsellers a byla také nejrychleji se prodávajícím románem v historii. V roce 2016 vznikla podle románu rovněž filmová adaptace v režii Tatea Taylora (Černobílý svět, 2011) s Emily Bluntovou v hlavní roli. Její druhý román s krimi zápletkou se jmenuje Do vody (Ikar, 2017). Jitka Ježková (* 1978) Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. Lucie Pernetová (* 1978) Po absolvování gymnázia nastoupila jako elévka do Městského divadla v Mostě. Nyní je členkou souboru Městských divadel pražských. Spolupracuje s Českým rozhlasem, hostuje také v Činoherním klubu a v Divadle Palace. Je členkou souboru Veselé skoky. Zahrála si v televizních filmech Dva na schodišti, Crash Road, Až kohout snese vejce, v pohádce Boháč a chudák či v seriálu Život a doba soudce A. K. Je hlasem Tryskomyši ve Studiu Kamarád. Jana Stryková (* 1979) Po absolvování studia činoherního herectví na pražské DAMU (v roce 2003 obdržela Cenu Valtra Tauba určenou pro nejlepší absolventy herectví na DAMU) zůstala na jednu sezonu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a následně v pražském Divadle Rokoko. Od září 2013 je na volné noze, avšak spolupracuje s řadou pražských scén. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou. Vasil Fridrich (* 1976) Absolvoval DAMU, ještě na škole se setkal s režisérem Dušanem Pařízkem, který ho obsadil do role Peachuma v Žebrácké opeře. Po skončení studií získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. V současné době je členem souboru Městských divadel pražských a hraje také s Komorní činohrou Praha. Zahrál si například ve filmech Vaterland (2004), Hlava-ruce-srdce (2010), Kobry a užovky (2015) nebo v seriálu Ohnivý kuře (2016).... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Into the Water , 2017

happy-smile
21.06.2017 3 z 5

Bohužel, za mě neskutečná nuda. Vše se pořád tak nějak opakovalo dokolečka dokola, až to už čtenáře nemůže zákonitě bavit. Vím, že bylo účelem navodit atmosféru a dojem, že vše, co se v knize stane, se točí kolem tůně, ale když má i čtenář pocit, že se děj tak nějak točí dokola, tak to už je špatně. Možná, kdyby měla kniha tak o sto stránek méně, tak by to čitelnější. Na druhou stranu musím uznat, že od minulé knihy u autorky nepochybně proběhl vývoj - předchozí kniha byla velmi čtivá, styl psaní prostý a hodně to sklouzávalo k ženskému románu. Řekla bych, že tady už ani jedno neplatí. Bohužel čtivost šla na úkor složitějšího stylu psaní, ale to už tak bývá, to bych autorce úplně nevyčítala. A ostatní body jsou naopak posun k lepšímu. Jako celek to ovšem moc nefunguje.

petra.kind
21.06.2017 3 z 5

Kniha je čtivá, pořád jsem se chtěla dozvědět, co bude dál. Opět se zde střídalo vyprávění jednotlivých postav, i když zezačátku mi dělalo problém se v nich orientovat, protože těch vypravěčů je víc než v Dívce ve vlaku. Když si to tak vezmu, jinak by se to na tolik stran ani napsat nedalo, protože ve výsledku se tam toho zas tolik neudálo :) Závěr moc nepřekvapil, v tomto byla Dívka ve vlaku určitě lepší a taky více držela čtenáře v napětí. Ale byla to fajn oddychovka mezi těmi mými obvyklými mordy :)

Daenerys
20.06.2017 5 z 5

Tak tohle pro mě zatím kniha roku! Bavilo od první do poslední stránky. Uznávám, že je to spíš takové ženské téma - což mě tedy navnadilo o to víc. Moc pěkně sestavené, několik příběhů, všechny se točí ve víru řeky... Za mě lepší, než Dívka ve vlaku. Pošmákla jsem si :o)

Michaela91
19.06.2017 3 z 5

Knížka nebyla špatná ale taky nebyla úplně nejlepší. Myslím, že hodně lidí ji koupí jen díky tomu, že autorka napsala Dívku ve vlaku. Námět podle mě nebyl vůbec špatný, jen bych upřednostnila více děje a akce. Vše se řešilo pořád dokola a zbytečně zdlouhavě, pořád jsem čekala na nějakou fakt bombu, která nepřišla. Vyprávění z pohledu více lidí mě nevadilo naopak si myslím, že to bylo zpestření knížky. Spokojenost ale nejsem tak unešená jak jsem si myslela že budu.

astina
18.06.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zpočátku jsem měla zmatek v postavách, ale musím poctivě přiznat, že jsem ji přečetla na jeden zápřah, proto ráda doporučuji dál

Acinore
18.06.2017 4 z 5

Jo, v těch jménech je trošku zmatek a kdo patří ke komu.. Ale není to špatný čtení :)

Nika_holo
18.06.2017 2 z 5

Za mne osobně velké zklamání. Po Dívce ve vlaku jsem čekala mnohem více. Zajímavé téma. Zajímavá zápletka. Ale konec?? Ten mi přišel bez nápadu a poměrně rychle ukončeny. Kniha koupená jen díky dobré reklamě.

MarieH
16.06.2017 2 z 5

Kniha se mi nelíbila, další od autorky číst nemusím, nelíbil se mi styl psaní a námět dost obehraný a kýčovitý.

Babouš
15.06.2017 4 z 5

Paula Hawkins mohla po hitu Dívka ve vlaku napsat cokoliv a lidi by to kupovali. Ona ale tuhle příležitost, kterou dostane fakt jenom hrstka spisovatelů, využila k tomu, aby napsala příběh, který by bez slavného jména na obálce nejspíš nikdy neprorazil. O tom, jaké to je bydlet na městečku, kde si všichni vidí do talíře, o tom, co to znamená dnes být ženou (a mužem), o tom, proč si některé věci pamatujeme až do smrti, zatímco v jiných lidech to nezanechá sebemenší vzpomínku. Hutný styl, mnoho postav, ale výborná atmosféra a autorka vás nenechá chvíli v klidu. Jediná nevýhoda je, že Do vody vyžaduje vaši absolutní pozornost a soustředěnost, jinak vám stoprocentně unikne něco důležitého - nikdy to není jenom psaní pro psaní, všechno tam má svůj smysl. To koneckonců zjistíte na konci sami.

lenka666
11.06.2017 5 z 5

Velmi čtivé a napínavé. Trochu jsem se motala na začátku ve jménech, ale celkový dojem z knížky to nezkazilo. Kniha si zaslouží 5 hvězdiček