Do tmy

Do tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288999/bmid_do-tmy-xON-288999.jpg 4 1495 1495

Do tmy série

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.... celý text

path.the
25.07.2016 5 z 5

Pro mě velmi (!) emotivní zážitek. Místy mě Anna až srala svojí urputností a bojem, který vedla s celým světem - vždyť se to dalo řešit i mírněji! a místy jsem se bála, že zešílím s ní. Ale na druhou stranu - co já vím? Co všechno jí potkalo? O její minulosti se dozvíme jen velmi málo a tušíme, že tam něco zasunuté má - ale co? Každopádně něco, co jí nutí jednat nepředvídatelně, šíleně a stahovat se ze společnosti do svého světa, kde je jí lépe a kde její jednání dávají smysl - asi snad, jelikož její svět je krásný a éterický, ale bohužel neslučitelný s tím "reálným". Trpěla jsem s ní a bála jsem se jejího konce, který tušíme od začátku. Závěr byl ale nádherným zážitkem vysvobození a vykoupení, tak jak předznamenal název kapitoly: VE VÝKUPNĚ V. Každopádně za mě 10 hvězd pro Annu Bolavou a těším se na další knihu!!

lucimark
22.07.2016 5 z 5

Jsem na straně 127, zbývá mi stovka do konce a mám chuť to zároveň přečíst jedním dechem hned teď a zároveň si ten zážitek šetřit na co nejdéle. Bolavý i voňavý zároveň. Anna se mi vryla pod kůži, cítím s ní únavu, bolest, zlost i vyčerpání, slyším šustění sušených květů a bzučení včel v korunách rozkvrozkvetlých lip, cítím, jak to voní u ní na půdě a v sadu... tahle kniha je zkrátka výjimečná.

Arlenka
21.07.2016 5 z 5

Ze začátku čtení jsem si říkala, co jsem si to půjčila za knížku? A každým řádkem, stránkou jsem se ponořila do příběhu, který ve mě bude ještě dlouho rezonovat. Připomnělo mi to moji babičku a jak dřív bylo zcela normální znám bylinky a nasbírat si je buď jen na čaj a nebo na nějakou neduhu. Vůně bylinek a vnoření do přírody a nelehký příběh hrdinky, který je sice bolavý, ale nějakým způsobem i tajemný a krásný.

pipetion
20.07.2016 5 z 5

Nečekaně napínavé a milé čtení o sběru léčivých bylin, které ve mně vzbudilo zájem pozorněji se dívat kolem sebe. Až mi bylo líto, že jsem knížku nečetla v červnu. Jakoby náhodně se mezi řádky dozvídáme o hrdinčině osobitém životním postoji.

Pistácie
13.07.2016 4 z 5

Ze začátku jsem nemohla uvěřit, že to čtu. Přišlo mi to neskutečně šílené a o ničem zároveň. Ale jak jsem se dostávala dál a hloubš do nitra samotné hrdinky, uvědomovala jsem si, že mě to začíná bavit. Že mi to něco přináší. Že je to o něčem. Že to snad má něco předat i čtenáři. Uvědomit si život, jeho smysl a to, jestli děláme to, co nás skutečně baví, zda nám to něco přináší. Zda jen nepřežíváme. Neunášíme se životem. Mě to dalo spoustu myšlenek, o kterých jsem začala přemýšlet. Kniha je dost silná, depresivní a emoční zároveň. Možná vás začátek odradí, ale nenechte se.

montana
27.06.2016 5 z 5

"Jaký je vlastně sesychací poměr člověka?"

Výborné, přímočaré a tím značně sugestivní čtení o jedné utrápené duši. Aneb jak se z naprosto náhodně vybrané knihy v knihkupectví může stát srdcovka. Oceňuji jednoduchý deníkový jazyk, který je přesto plný až magické symboliky. K naprosté dokonalosti chybí jen ilustrace bylin u každé kapitoly.

kalinkacz
24.06.2016 5 z 5

Tuto knihu bych nazvala "Emočním bylinkářským zážitkem"... Jedná se o naprosto dokonalou knihu plnou skvěle dopodrobna vylíčených pocitů a zážitků z minulosti hlavní hrdiny... Popisy a charakteristiky okolí vás donutí se do příběhu vžít, jako bychom my sami byli jeho součástí... A i když jsem alergik, tak jdu hned na louku mezi luční kvítí, nějaké si natrhám na sušení a potom budu dál přemýšlet nad tímto příběhem..
P.S. Tato kniha rozhodně není lehké čtení!

Monča Máňa
24.06.2016 5 z 5

Skvostna kniha, u ktere musite cist mezi radky. S Annou jsem nesympatizovala ani ji neodsuzovala, brala jsem ji takovou jaka je, ale tak nejak vnitrne (i prestoze od zacatku bylo jasne jak vse skonci) jsem doufala po jejim uzdraveni a stastnem konci (ale to si ani hlavni postava neprala). Jeji styl zivota je diametralne odlisny,ale ja ji chtela videt ve spolecensky prijatelnejsi roli. :( Kniha mi dala jedno velke plus a tim je, ze jsem si zacala vsimat stromu a rostlin kolem sebe. Roman neni podobny Zitkovskym bohynim,presto jsem na ne porad podvedome myslela. :)

Elisa.Beth
23.06.2016 5 z 5

Poetika sběru bylin s nádechem osobní, rodinné, vesnické tragédie (?). Při čtení se ve vás bude mísit klid a mír s napětím a strachem (a půjdete si něco natrhat, možná třezalku ;-) ).

nezbývá mi nic jiného, než tiše, osaměle smrdět ve tmě/ jsem ráda, že je tu alespoň jeden člověk, se kterým začínám od začátku, nezašpiněná vzpomínkami/ bolest je vždycky menší, když se jí nepodléhá/ ať člověk zažije cokoliv a pozná kohokoliv, je v tom sám, sám si večer lehá do postele a sám dá ráno pokyn nohám

"Možná bych do té hromady bylin vlezla a umřela tam. Existuje hezčí smrt? Nikdo by mě tam nikdy nenašel. Rozpustila bych se v té pronikavé vůni, seschla bych tam ve tmě na zemi na novinách jako jeden podivný lidský květ. Jak dlouho by to trvalo lípě, a jak dlouho mně? Jaký je vlastně sesychací poměr člověka?"

Ivadus
14.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Poklona Paní Autorce! Víc nenapíšu, nemám čas, musím ještě pro pár pytlů listu ořešáku.

boticelli
12.06.2016 5 z 5

Tato prekrasna, poeticka a vcelku vazna kniha mne parkrat necekane i rozesmala, Anna si ziskala veskere moje sympatie a jsem rad, ze jsem pribeh cetl prave v cervnu na zahrade a mohl kolem sebe pozorovat i ostatni hrdiny knihy - lipu, trezalku, listy oresaku...

LuckaH2
01.06.2016 5 z 5

Hodne zajiamva a zvlastni kniha (takovy typ knih moc nectu...). Pribeh je pusobivi i presto-prave proto, ze obsahuje spoustu otazniku, ale zaroven tolik lasky k prirode (bylinky pestuju, pokazde kdyz jdu ven neco trhnam, nosim vetvicky, kaminky, miluju prirodu v tech detailech) a ukazuje navod jak s ni zit. Dalsi poslani knihy je - nekoukejme na predsudky ostatnich ale na to, co se nam libi!

cérka
27.05.2016 5 z 5

"Kolik prachu je potřeba zvířit, aby zmizely i mé poslední stopy? ..."

Vau, úžasná kniha, příběh mám pod kůží, hučí mi v hlavě a v noci jsem slyšela šustění na půdě. Zítra jdu na bylinky a mám strašnou chuť žít.
Žít tak jak chci já !

vandalka
26.05.2016 5 z 5

Do tmy mě lákala od okamžiku, kdy jsem zjistila, že vyšla. Lákala mě do té míry, až jsem se bála, že to bude zase průšvih, prostě těšit se na knihu je dost ošemetné. Ani si nejsem úplně jistá, co jsem vlastně čekala, mám dojem, že příběh nějaké staré bylinkářky, které už odchází rozum. Tož tak. No a teď Do tmy :) Ta je totiž úplně jiná. A výborná. Anna Bartáková rozhodně není žádná bylinkářka léčící všechny neduhy světa sušenými květy. Problém je v tom, že my vlastně vůbec nevíme, co je Anna zač. Hned v první větě na čtenáře vychrstne proud Anniných myšlenek, jejího vědomí, jejích vzpomínek. To není vypravěčka, která by se spořádaně představila, vysvětlila vztahy k postavám, které zalidňují její příběh a postupně nám s patřičným odstupem vyjevila příběh svého života. Tohle je vír, o to překvapivější, že Annino vědomí se věnuje z velké části rozkoši ze sběru bylin a jakkoli ji to bere, čekala bych, že já se budu nudit. Nemám představu, jak to autorka zaonačila, ale byly okamžiky, kdy byste mi knihu o téhle potrhlé ženské z rukou vyrvali jen stěží. Nesbø hadr. Tápání v Annině světě bylo prostě neodolatelné a ona sama jako Siréna čtenáře láká stále hlouběji do svého nitra. Kudos autorce za napsání tak sugestivní knihy.

magnolia
23.05.2016 3 z 5

Knížka se zvláštní hrdinkou a její zálibou - sběrem léčivých rostlin, která se pro ni stala jediným smyslem života. Takhle napsané to vypadá jako idylka, ale k té má příběh daleko. Anna je totiž nemocná, bere léky, skoro nic nejí, má nemocné tělo i duši. A nejhezčí chvíle zažívá právě jen při trhání a sušení všech možných bylinek (je v tom opravdu dobrá) a při jejich následném odevzdávání ve výkupu. Mezi tím se dozvídáme něco málo z jejího dětství a o několika dalších osobních vztazích s lidmi z vesnice, ve které strávila celý svůj život. Vše je ale takové nejasné, tajemné, jakoby ovlivněné nemocí nebo léky nebo je to prostě záměr autorky. Přesto jsem s hrdinkou a vypravěčkou soucítila, dokonce i chápala její nadšení z rozmanitosti rostlin, z důvěrně známých míst, z jejích denních rituálů i umanutosti. Anna je i přes svoji šílenost, žena svým způsobem čistá, citlivá a krásná. Jenže toho trápení, fyzických i jiných úrazů je tam tolik ... Oceňuji působivý jazyk a styl, některé světlé kapitoly jsem si užívala. Přála jsem si jiný vývoj celého příběhu, přiznávám. Ale vím, že na hrdinku a na její sbírací vášeň jen tak nezapomenu (stačí potkat venku jitrocel, diviznu, tužebník...) Je to tak za 3,5*

terezamuf
17.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha... je mi líto, že jsem ji už dočetla. Ráda bych ještě zůstala uprostřed voňavého povětří a těšila se z přicházející bouřky, nebo na tajuplné půdě uprostřed toho šustícího bohatství... Všechna tíseň lidského osudu se v té vůni rozdrobila na prach jako suchý list. Mám takový dojem, že se k ní budu vracet znovu a znovu.

limetka2008
12.05.2016 5 z 5

Co napsat? Cítím vůni bylinek a léta a tíživý smutek nad osudem člověka. Nedalo se to odložit, přestože vyprávění bylo natolik sugestivní, že mi několikrát bylo zle a těžko spolu s hrdinkou. Kniha je skvělá, ale není to oddechové čtení.

Sobotikova
01.05.2016 5 z 5

Dnes jsem byla na procházce a musela jsem si utrhnout květ hluchavky a promnout jej mezi prsty...jaký je to pocit. Nádherná kniha.

czina
29.04.2016 5 z 5

Už dlouho jsem neměla tak silný čtenářský zážitek. Nemám ráda postavy bojující se smrtelnými chorobami. Většinou je mi z nich smutno a těžko v žaludku. Ale tady ne. Společně s hlavní postavou jsem si její chorobu nepřipouštěla a radovala se z každého snědeného piškotu. Žasla jsem nad dokonalostí stylu knihy, který mi dal nahlédnout do mysli člověka zcela pohlceného vášní pro něco. To, jak se příběh odehrává jakoby na hranici periferního vidění, v jehož centru stojí byliny, je až uhrančivé. Už se těším, až uplyne nějaká doba, rok dva, a ke knize se vrátím.

ZuzanaL
25.04.2016 5 z 5

Z každé stránky mi voněly sušené byliny. Autorka vše popsala tak dokonale, že mě vtáhla na prašnou půdu plnou pylu i pod kvetoucí lípu. S hlavní hrdinkou jsem cítila každou bolest i radost z povedeného sběru.