Dny opuštění

Dny opuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406746/bmid_dny-opusteni-co9-406746.jpg 3 295 74

Ve druhém románu Eleny Ferrante, stejně jako ve všech pozdějších, je hlavní hrdinkou žena stržená vírem svých emocí a dávných vzpomínek. Olgu, spisovatelku žijící v Turíně, která se vzdala své kariéry ve prospěch rodiny, opustí zdánlivě bezdůvodně manžel a nechá ji topit se v pochybách a klamných nadějích na jeho návrat. Olga se nejprve snaží žít jako doposud a zůstat za všech okolností klidná, ale do mysli se jí neustále vkrádá vzpomínka z jejího dětství v Neapoli na ženu opuštěnou mužem, které ona sama přezdívá Chudinka. Té se za žádnou cenu nechce podobat, ale jak se odkrývají důvody manželova odchodu, propadá se stále víc do beznaděje, deprese a neschopnosti postarat se o svou rodinu. Elena Ferrante dokázala pád své hrdinky na dno vylíčit s naléhavou intenzitou a detailně popsala hluboké výkyvy mezi zdánlivým vnitřním klidem a hysterií, které doprovázely Olžin přerod závislé ženy v samostatnou bytost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

I giorni dell'abbandono , 2002

alcerka
18.04.2019 2 z 5

Kniha obsahuje tolik negativních emocí, až jsem z ní dostala bolení břicha...

Chesterton
18.04.2019 1 z 5

Jakési prázdné hňahňání v pocitech sebelítosti bez náznaku důvodů či chyb hrdinky.
Pocity to skutečně přetéká natolik, že to nedokážu ani poslouchat. Neskutečně prázdná a zbytečná exploze emocí. Lepší věnovat čas čemukoli praktickému.

lištička123
16.04.2019 4 z 5

Elenu Ferrante a její knížky mám moc ráda a vím, že má svůj osobitý styl, ale za mě byla toto nejslabší knížka. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale víc ji už asi číst nebudu. Škoda.

Enehy
25.03.2019 3 z 5

Celou dobu čtení jsem si kladla jednu otázku. Kdyby se pod pseudonymem Elena Ferrante skrýval muž, vyznal by se tak dobře v duši a pocitech ženy? Některé situace jsou vykresleny tak detailně a šíleně, že bych to tipla na vlastní zkušenost autora/autorky. Nebo to vymyslela manželka a manžel napsal? Ať tak nebo tak, asi jsem moc rozumově založená, abych s Olgou soucítila, což mě ale neodradí od toho, abych si přečetla jeho/její další knihy.

tatasek
27.02.2019 4 z 5

Kniha mě bavila, myslím že podobně to prožívají i muži. Zajímavé čtení.

jasmína
31.01.2019 3 z 5

Obsahuje SPOILERY : Hlavní hrdinka po rozchodu stávající se troska, skoro blázen. Chudáci děti, ještě že to byla jen kniha a jak jsem se dočetla i zfilmováno, asi se podívám, ač scénu s umírajícím pejskem, nemocným synem a dcerou řezající do stehna matky na její povel, no nevím, zda to zvládnu.

Do momentů, kdy se nevykašlala na děti, jsem ji i chápala, ale později moc ne, ač přišla k rozumu a naštěstí nebylo ještě úplně pozdě.

J.x
03.12.2018 3 z 5

Knížka se mi chvíli četla dobře, chvíli jsem měla pocit, že když přeskočím dvacet stran, nic se nestane, pak zase dobře. Jsem na rozpacích.

Radka_p
17.10.2018 3 z 5

To že táto autorka vie písať je jasné, aj v tejto knihe je to jasné ale mne sa žiaľ kniha nepáčila. Hlavná hrdinka mi bola až vrcholne nesympatická, rozumiem tomu, že proces rozvodu je náročný ale v niektorých momentoch (tak polovica knihy) správanie Olgy hraničilo so psychózou a reálne som očakávala, že hlavná hrdinka skončí na psychiatrii. Alebo je len možné, že taliansky temperament je jednoducho iný ako ten náš

adorjas
16.07.2018 5 z 5

Druhá kniha Eleny Ferrante, ktorú vydala po 10 rokoch od Zraňujúcej lásky (tá na mňa pôsobila roztrieštene, cítila som, že autorov štýl ešte úplne vytriebený nie je). V tejto knihe je pociťujem takisto jemné hľadanie seba ako svojho autorského hlasu, hlavne v časti, keď Oľga začína "šalieť", má vidiny, nezvláda realitu. Ale je to celé v ucelenejšej forme, sny sa až toľko s realitou neprekrývajú. Kniha ma opäť bavila tou surovou talianskou naturalistickou formou!

KACABAK
21.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha, pokud autorka popisované opuštění Olgy neprožila a jen událost vymyslela, je to geniální spisovatelka.Velmi silně popsané emoce až do úplné hloubky, kniha je občas obscénní, ale bez toho by událost popsat nešla.

esma
26.02.2018 3 z 5

Rozpad rodiny dle vzorce : on + mnohem mladší nová partnerka, ona + péče o společné děti a jeho psa. Exploze emocí a hledání cesty ven.

LuciLu
18.07.2017 4 z 5

Toto je zobrazení ženy, Olgy, a toho jak se zabývá (nebo neřeší) skutečnost, že se její manžel náhle rozhodl ji opustit. Čtenář je po celou dobu v hlavě hlavní postavy, čímž se dostává do opravdu ponurého, temného a někdy i šokujícího místa. Jsme svědky jejích nepravidelných myšlenek, halucinací, zoufalství, bolesti, hněvu.
Celý příběh (i když jednoduchý) je neuvěřitelně silný. Po celou dobu jsem měla naprosto smíšené emoce směrem k hlavní postavě (Olze). Z části jsem s ní sympatizovala, protože její situace byla strašná ale na druhou stranu některé věci, které řekla a udělala, způsob, jakým s lidmi zacházela, to bylo hodně přes čáru.
Přestože se jedná o relativně krátký román, čtení chvíli zabere - už jenom z toho důvodu, abyste mohli vstřebat emoce, které na vás tryskají.
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Je až neuvěřitelné, jak i po několika dnech musíte pořád přemýšlet o pocitech a chování Olgy.

jitvav
09.05.2017 3 z 5

Hlavním tématem knihy je situace, kdy manžel po patnáctilétém soužití opouští svou ženu, nechává jí na starost péči o domácnost, dvě malé děti a psa. Tento stav zažily mnohé z nás a každá byla nucena vyrovnat se s ním po svém. Hrdinka knihy se velmi otevřeně zpovídá z toho, jak situaci řešila ona. Je to napsáno na můj vkus dost syrově až naturalisticky. Přestože jsem se s hrdinkou vůbec neztotožňovala v řešení nejrůznějších problémů, kniha mne zaujala a za přečtení určitě stojí.

Marcela52
23.11.2016 3 z 5

Psychologická studie opuštěné ženy je napsaná otevřeně a přestože je to zpočátku značně depresivní čtení, autorka má svérázný smysl pro humor a dokáže vás natolik vtáhnout do problémů opuštěné ženy, že knihu dočtete až do konce. Není to kniha, která vám zlepší náladu, ale určitě vás donutí k zamyšlení a to také není málo...