Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388221/bmid_divocina-ZPN-388221.jpg 4 1448 380

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.... celý text

janavan
15.08.2015 5 z 5

Krásný příběh o nejen fyzicky vyčerpávající cestě,ale především o té duševní. Každý máme jiné problémy,ale někdy máme chuť sbalit batoh a vyrazit někam,kde za den nepotkáte ani nohu.

A Cheryl to uskutečnila.

Přidávám můj oblíbený citát:
"What if I forgave myself? I thought. What if I forgave myself even though I'd done something I shouldn't have? What if I was a liar and a cheat and there was no excuse for what I'd done other than because it was what I wanted and needed to do? What if I was sorry, but if I could go back in time I wouldn't do anything differently than I had done? What if I'd actually wanted to fuck every one of those men? What if heroin taught me something? What if yes was the right answer instead of no? What if what made me do all those things everyone thought I shouldn't have done was what also had got me here? What if I was never redeemed? What if I already was?"

sabinaK
14.08.2015 1 z 5

Za mě teda nic moc. Zdlouhavé, prostě jsem se nemohla dočkat konce a knihu jsem dočetla ani nevím proč. Cheryl je magor a to nejen kvůli PCT.

patricka
10.08.2015 5 z 5

Moc jsem se na knížku těšila, protože už jen samotný námět se mi moc líbí. Moc ráda bych taky zkusila přejít PCT. Nemám takové problémy jako Cheryl, chtěla bych to zkusit jen tak... Autorky vyprávění se mi moc líbilo. Doufám, že jí tahle cesta opravdu změnila život k lepšímu a že se jí vede dobře do dnes.

Tess.96
10.08.2015 4 z 5

Na začátku knihy jsem měla docela problém se pořádně začíst a sžít se s hlavní hrdinkou, postupem času se to ale zlepšovalo, ale nalezli se tam i pasáže, kde jsem nevědomky začala myslet na něco úplně jiného a na text jsem se plně nesoustředila, nicméně jsem druhou polovinu přečetla za den a nakonec jsem si nějaké to pouto k hlavní hrdince našla.

Terry.89
09.08.2015 5 z 5

Bezesporu jedna z nejlepších knih, jaké jsem v letošním roce zatím přečetla. Autorka bez nejmenších zábran popisuje svůj život, vnitřní boj a hledání sama sebe. Její odhodlání a vytrvalost, stejně jako odvaha jsou velice inspirující. Stejně jako vnitřní síla, která ji poháněla napříč divočinou a PCT. Kniha v mnohých jistě vyvolá touhu také vyrazit někam do přírody. K autorce pociťují nesmírný obdiv a úctu za vše, čemu navzdory různým nepříjemnostem, které ji během putování potkaly, odhodlaně čelila a nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích, kdy ji k tomu mnohé svádělo. A za těch mnoho mil, které zvládá téměř výhradně sama ujít, s obřím batohem.

Anet1994
28.07.2015 5 z 5

Inspirující kniha :-) člověk má hned chuť vstát a jít na túru :-D

natalie8531
28.07.2015 4 z 5

Autorka vedla velice zajímavý život. Začala jsem uvažovat o tom, zda bych zvládla to, co ona dokázala. Hodně by se mi to líbilo, avšak vím, že já si raději sednu doma do křesla s další skvělou knihou :)

Tyeen
22.07.2015 5 z 5

Za mě jednoznačně úžasná kniha. Doporučuji k přečtení úplně všem. Autorka zde popisuje velmi silný příběh - a to jak utrpení hlavní hrdinky, které nastalo ztrátou matky, ale i nalézání sebe sama při šílené cestě, na kterou se vydala naprosto nepřipravená. V díle je spousta nečekaných situací, které člověka překvapí, proto se čte jedním dechem. Představovala jsem si její cestu a nádhernou krajinu, kterou Cheryl procházela - podle autorčina podrobného popisu to šlo opravdu snadno. Chystám se pro porovnání shlédnout i film.

dillemik
21.07.2015

Nádherná cesta za proměnou, přesně to potřebuji, pár let, a chystám se v Cheryliným šlépejích :)

SelenaDemi428
21.07.2015 3 z 5

Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst a chtěla jsem knihu odložit. Jsem ale ráda, že jsem to neudělala, za chvíli jsem se totiž začetla a měla to za chvilku přečtené. Dlouhé popisy krajiny jsem ale přeskakovala, to fakt nemusím. Pak jsem se taky ztrácela v těch jménech, ale pak už jsem se zorientovala. Cheryl obdivuji, že se k tomu odhodlala a nevzdala to. Těším se, až se podívám na film, celkem mě zajímá, jak ta kniha byla zpracována.

Terka18
14.07.2015 1 z 5

Na knížku jsem se těšila. Bohužel jsem ji nedočetla. Občas jsem se musela i do čtení nutit a poté jsem ji odložila. Knížka samotná mi nesedla.

keselylenka
11.07.2015 5 z 5

Kdyby to byla poslední kniha, kterou kdy přečtu, budu spokojená :-). Rozhodně doporučuji všem. A jestli hledáte čtení na léto, rozhodně se této nebojte, možná, že si nakonec oddechnete mnohem více než s nějakým romantickým slaďákem.

Jessybelle
07.07.2015 5 z 5

Kniha byla super. Tuším, že bych ji zvládla přečíst jedním dechem, kdybych neměla jiné povinnosti. Já ji vřele doporučuji.
Cheryl je odvážná, ne každá z žen by to dokázala. Ať ji k této cestě dovedly jakékoli okolnosti, nemyslím si, že ji "pouť téměř dožene k šílenství" - jak je psáno výše, ba naopak, že se usmíří sama se sebou, a o to jí přece šlo.

Leusee
05.07.2015 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Miluji takovéhle příběhy, jelikož i já bych chtěla jednou takovou výpravu uskutečnit. Nicméně klobouk dolů před Cheryl, která to celé zvládla na vlastní pěst. Fandila jsem jí od samého začátku a každou nesnázi jsem prožívala s ní. Je úžasné že se ve světě najdou takhle odvážné ženy!

fons
05.07.2015 4 z 5

Lidi, kteří podstupují podobné cesty, obdivuji a zároveň nechápu. Hledání sebe sama tím prakticky nejnáročnějším způsobem se ne vždy setká s dobrým koncem. Ale takovou menší tůru, třeba po okolí bydliště, by měl pro vyčištění hlavy a urovnání myšlenek podstoupit každý.
Příběh Cheryl Strayedové, ženy, která se na životní křižovatce rozhodla sejít z přikázané cesty a vydat se vlastním směrem, je klasický popis překonávání lidských a zemských hranic, který mnohé čtenáře inspiruje.
Čtení knihy se pro mě stalo přínosným a příjemným až v druhé polovině. V té první jsem měl problém se stylistikou textu, která mi připomínala narychlo sepsané slohovky ze střední školy bez špetky literární invence. Nejspíš to bylo úmyslné, pro vytvoření obrázku o hlavní postavě, která se během pouti měla změnit z nerozhodného telátka v silnou a sebevědomou ženu. To se dle mého povedlo, ale i přesto, že ženská síla je nezměrná a nelze jí podceňovat, daleko větší emotivní dopad na mě zanechal tématicky příbuzný "Útěk do divočiny", kde se čtenář setkává s prohrou člověka nad přírodou v té nejzazší podobě. To byl ale příběh o plném oddání se matce přírodě, v případě Cheryl byla stále znát přítomnost civilizace, ať už v podobě navštěvování zděných sprch či předem pečlivě zabalených zásob. A to je právě zásadní kamínek v trekerském obutí této knihy...ta jistota zaopatření dodává cestě punc jednoduchosti a odkazuje, že prakticky každý to zvládne bez jakékoliv újmy. I já na svém občasném vandru po Česku musím vynaložit určité úsilí, abych cestu hravě zvládl.
Přesto chci na závěr knihu doproučit. Čte se svižně, není nikterak náročná a jak už jsem zmínil, pro mnoho lidí jsou tyto příběhy inspirací. Já si jí nejvíce vychutnal za chůze. Sice kniha vypadá, jako bych jí hodil pod kola traktoru, ale čtení na čerstvém vzduchu mi maximálně pomohlo se do světa hlavní hrdinky vžít! A teď už se jen těším na filmové zpracování!

Rup
30.06.2015 2 z 5

V závěru anotace se píše: "Pouť ji téměř dožene k šílenství." Já doufám, že ji z toho šílenství alespoň trochu vysvobodila. Kromě toho, že k němu přiváděla všechny své blízké, dařilo se jí totéž poměrně úspěšně i u mě, tedy u čtenáře. Přes veškeré její vzdělání, tak pitomou a zakomplexovanou osobu jsem ještě (naštěstí) nepotkal. Literárně je ovšem příběh zpracován výborně. U překladu je však výrazným záporem ponechání americké měrné soustavy, až na zanedbatelné výjimky, v celém textu. Schválně z hlavy: Kolik stop má Sněžka? Pro ty líné jako jsem já je to ft. 5.256. Jenže co je nám v Evropě do toho, že? Tady je metrická soustava. Takže jsem soustavně netušil jak daleko, či vysoko, dolezla. Ovšem jeden přínos pro mě dílko mělo: už si dovedu představit "divočinu" v USA.
Za literární hodnotu 4, za vše ostatní -2, takže 2.

elfinkaa97
29.06.2015 4 z 5

Pro člověka, který nesnáší popisné části bez dialogů bude tahle knížka asi těžká , ale kdž se prokoušete na konec, uvědomíte si pravé poslání knihy a jak jednoduchá je vaše cesta když nenesete na zádech obří monstrózní batoh, přestože každý máme nějaký ten "batoh" na zádech, který si musíme nést sami. Jinak příběh je poutavý, vtipný a hlavně je UPŘÍMNÝ. :)

Siraelxy
28.06.2015 3 z 5

Jak říká Mňága a Žďorb: I cesta může být cíl......více zde: http://siraelxy.blogspot.cz/2015/06/cheryl-strayed-divocina.html

rubicka
26.06.2015 5 z 5

Cheryl není žádná sympaťačka, nejspíš proto, že je reálná. Svoje pokání ale nevzdává. Naopak mu dává nesmírnou sílu a osvobozuje sama sebe od svých chyb i hloupých rozhodnutí. A hlavně odpouští. Všem kolem, ale hlavně sama sobě.

Edeltruda
26.06.2015 5 z 5

Už od zhlédnutí filmu a poté přečtení knihy mám chuť vydat se po PCT také.