Divočina

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388221/big_divocina-ZPN-388221.jpg 4.31248
Literatura světová, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Wild, 2012

Kniha Divočina

CorpseBride
21. listopadu

Skvělý příběh, zejména první půlka ubíhá svižně. Skoro mě až chytls touha vyrazit sama do hor Za druhou polovinu strhávám jednu hvězdičku - místy jsem preskakovala text, dny se trochu opakují. Celkově ale určitě doporučuji, rozhodně stojí za to.

IvetaZ

Nepovažuju se za dobrodruha, co by přežil někde v hlubokých lesích s medvědy a ušel jen tak tisíce kilometrů, ale v posledním roce jsem začala trajdat ,,kolem věže" a něco na tom chození je. Chvíli si přemýšlíte nad svýma trablema, pak si uvědomíte, že jste ušli několik kilometrů a přitom už na trable nemyslíte, protože se koukáte kolem nebo pod nohy v náročném terénu a přemýšlíte, jak se dostat přes ten potok, řeku, hustý les, aniž byste se museli vrátit. Takže Cheryl, máš můj obdiv, na hřebenovku se nevydám, ale chápu tě :-)

helena842

Velmi inspirativní příběh o hledání sebe sama a vyrovnávání se s nástrahami života. Knížka se mi moc líbila, je to něco mezi zajímavým cestopisem a románem, který je plný dobrodružství. Za mě super čtení, které doporučuji.

GreenTee

Jasně, tahle kniha není bůhvíjak akční a všichni dopředu víme, jak to dopadne. Přesto jsem si ji zamilovala a nechtěla, aby skončila. Kvůli Cheryl. Líbila se mi jako postava a obdivovala jsem ji jako autorku. Sledovat zkušenou trekkerku a nechat si udělovat rady by zkrátka nebylo tak zajímavé jako moct se vžít do kůže odvážné začátečnice. Plácat se do čela nad blbostmi, kterých se cestou dopustila, a děsit se (a těšit se na ně) dalších, které budou následovat.

Co se týče způsobu, jakým je kniha napsaná, dostávalo mě hned několik věcí. Ať už bylo Cheryl vedro, byla vyprahlá nebo zmrzlá na kost, cítila jsem to taky. Když se bála, bála jsem se taky. Když byla veselá, při čtení jsem se usmívala. A myslím to vážně!
Další věc - popisy přírody! Byly podané akorát, abych se tam v mysli ocitla, ale zároveň se nenudila. Tak zajímavé, že jsem si musela vygooglit, jak to jezero vypadá ve skutečnosti.
A pak ty flashbacky. Tahle kniha je plná flashbacků, ale jak mistrně zvládnutých a naprosto nenásilně vpašovaných do děje na správných místech! Příběh Cheryl předtím, než se vydala na PCT, se odkrývá postupně, a když už si myslíte, že ho znáte celý, dostanete další kousek.
A nesmím zapomenout na vedlejší postavy. Cheryl na své cestě potkala spoustu lidí, z nichž většina se v příběhu opravdu jen mihla. Přesto měly svůj charakter, svůj hlas a nebyly jedna jako druhá.

Velmi ráda jsem se tímto způsobem na PCT vydala a zavzpomínala si při tom na svůj vlastní, v porovnání naprosto pohodový třídenní trek v Alpách.

Enehy

Tomu říkám odvaha. Vydat se úplně sama někam do hor, bez mobilu, zkušeností nebo nějaké přípravy, a opravdu dojít do konce i přes všechny překážky, nejenom ty fyzické, a ještě o tom napsat knihu. Zatím nejakčnější zpověď o cestě někam a zároveň k sobě, která se ke mně dostala. A ano, několikrát jsem se během čtení byla projít v lese :-)

capar

Ač za mě velký obdiv autorce za zvládnutou cestu, tak mě kniha příliš nechytila...ale to jsou ta očekávání, čekala jsem, že víc nahlédnu do vnitřního světa hlavní postavy, vzhledem k putování jsem nečekala žádné velké akce, ale asi víc toho hledání sebe sama. I tak se to četlo dobře. Film tedy teď můžu taky zkusit :)

TerkaJK

Příjemné čtení, hlavní hrdinka/spisovatelka byla hodně odvážná a obdivuji, že se do takové cesty vydala. Zvládla to.

Jsem ráda, že jsme si knihu přečetla. Motivační kniha, která stojí za přečtení.

SVOBODA ROZHODNUTÍ, sám za sebe, o sobě...Cheryl je Cheryl a tak musela zažít, co prožila, aby byla připravena, zdolat nutkavou touhu, sdílet krásu cest a dálek. Příroda se s každým podělí, každý její dary může ohmatat, uvidět, cítit, slyšet, ochutnat, může se oprostit od starostí, konzumu. Šla den, za dnem lesem, pouští, sněhem, přes pitomou obří skálu. Může toho nechat...?

Citace:
"Byla jsem silná, zodpovědná, víš? Chtěla jsem něčeho dosáhnout. Nevím, kdy se ze mne stala taková troska. Zničila jsem si manželství a teď i zbytek života. Musím se vrátit. Zas budu tím, čím mě chtěla mít matka."
"Ztratila jsem se v divočině svého žalu. Nevěděla kam jdu, dokud jsem tam nedorazila. Můj život jako všech ostatních je tajemný, posvátný, je jen a jen můj. Nedá se zjistit, proč se něco stane tak a ne jinak. Co k čemu vede. Co koho ničí. Čím něco rozkvete nebo zahyne, nebo nabere jiný směr."

Kráčí krajinou se svými myšlenkami, vzpomínkami. V bodech putování si vyzvedává zásilky od svých přátel, kteří jsou v duchu s ní, podporují ji, povzbuzují, vyjadřují projevy úcty, respektu, lásky i přes její složitou a komplikovanou povahu.

Líbil se mi příběh i přestože si sebe neumím, v této situaci představit ani ve snu. Život přináší jakýsi "napnelismus", chvíli je krásný a pak... nečekaně se jižní Moravou prožene tornádo s rychlostí 200km/hod./čtvrtek 24.6.2021/. Ale stejně každé ráno slunce vstává a večer zapadá a ten den je máš.