Dívky od svaté Magdalény

Dívky od svaté Magdalény https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362381/bmid_divky-od-svate-magdaleny-Yxy-362381.jpg 4 387 129

Šestnáctiletou Teagan pošle rodina do azylového domu pro padlé ženy poté, co je obviněna, že se pokusila svést mladého kněze. Teagan je zbavena vlasů, důstojnosti a kontaktu s vnějším světem. Její představené se sice ohání láskou boží, ale ve skutečnosti podrobují své svěřenkyně krutým trestům a hlavně tvrdé dřině. Dívka plánuje útěk, netuší však, co ve světe čeká na dívky s poskvrněnou minulostí… Román vychází ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Alpress

The Magdalen girls , 2016

lapagerie
25.02.2019 4 z 5

Magdaléniny prádelny jsou hodně zajímavé téma, a proto jsem ráda sáhla po této knížce. Člověk by řekl, že se odehrává ve středověku, ale jde o 60. léta minulého století. Puritánská a pokrytecká společnost odsoudila mnohé nevinné dívky k doživotní dřině. A i ty, které se proti morálce provinily, byly trestány nepřiměřeně tvrdě.
Líbila se mi postava Nory, nečekala jsem takový závěr. A ráda bych byla věděla, jak to s ní dopadlo. Pomohla Teagan své kamaráce?

morava
16.02.2019 5 z 5

Jako vazne ? Posledni z techto pradelen i v roce 1996 ?Jako fakt ? Co na to rict ?Snad jen jedno, behem cteni me behal mraz po zadech.Knihu urcite doporucuji k precteni. Pribeh mne vtahnul a cela ta atmosfera mne dosti zasahla a s divkama od svate Magdaleny jsem primo prozivala kazdicky okamzik a drzela jim pesti, at vse dobre dopadne. V hlave se mi honi spousta otazniku. V kazdem pripade, kniha, ktera neni zadnym odpocinkovym ctenim, spise vas deprimuje, ale je moc pekne napsana.Na konci mi ukapla i slza.

Nestorkea
15.02.2019 4 z 5

Přečtena v rámci ČV. Ne, že bych milovala kláštery, ale mám slabost pro Irsko. Kdysi jsem viděla stejnojmenný film, který se dějem lišil, ale podstata je stejná. Kniha je velmi silná, nedovedu si představit, jakou bezmoc musely dívky a ženy prožívat, a to mnohdy z banálních důvodů. Že za ně mohla rodina rozhodnout, uvěznit je a zavrhnout. A snad ještě děsivější se mi zdá, že to probíhalo poměrně nedávno.

Ladyhawke1983
09.02.2019 4 z 5

Téma "irských" prádelen mě zajímá již delší dobu, proto jsem po vydání tohoto díla po něm automaticky okamžitě sáhla v knihkupectví.
Ačkoliv jsem četla a viděla spoustu dalších knih, filmů a dokumentů na toto téma, s mnohem větší a děsivější hloubkou toho, co se odehrávalo za zdmi těchto prádelen, kniha popisuje toto hrozné téma, které na mé oblíbené Irsko vrhá temný stín, v plném rozsahu a i člověku, kterému byly tyto události dosud neznámé, popisně a pochopitelně.
Knihu jsem dočetla na jeden zátah, na konci jsem zadoufala, že existuje další díl, abych se dozvěděla o tom, co následovalo poté.

KáťaM.
03.02.2019 5 z 5

Nemohla jsem se zbavit pocitu, že čtu takovou novodobou Diderotovu Jeptišku, méně drsnou. Konec mě ale přesvědčil o tom, že autor vytvořil jiný příběh, s rozmanitějšími postavami, které nejsou černobílé a takové mám ráda. Čtivý historický román z prostředí kláštera, vřele doporučuji. Diderotova Jeptiška byla silnější, ale klasiku beru jako jinou ligu, kterou nehodnotím, a proto Dívkám od svaté Magdalény dám ráda plné hodnocení, stojí za přečtení!

Evaho73
21.01.2019 5 z 5

Po prečítaní knihy pociťujem smútok a ľútosť, že takéto bezprávie na nevinných obetiach sa dialo práve v rímskokatolíckej cirkvi.
Pôvodne šľachetná myšlienka zakladať Magdalénske azyly ako záchranné hniezda s cieľom rehabilitácie žien živiacich sa prostitúciou, sa zmenila a vznikali inštitúcie, ktoré postupne nadobudli väzenský charakter. Stále rozšírenejším javom sa stávalo presahovanie vecí od prostitúcie až k slobodným matkám, predčasne vyspelým ženám a zneužívaným dievčatám.
Kajúcnosť sa vyjadrovala tvrdou prácou, najmä v práčovni. Mníšky presadzovali poriadok a udržovali kláštornú atmosféru tým, že od chovankýň vyžadovali dodržiavanie prísneho ticha po väčšinu dňa. Telesné tresty tiež neboli výnimkou !!!
Chovanky postupne strácali svoju dôstojnosť a kontakt s vonkajším svetom...

Hoci príbeh troch chovankýň je vymyslený, pomery a praktiky Magdalénskeho azylu sa autorke podarilo celkom realistický zachytiť. Slušne vyprofilovala aj všetky postavy príbehu, ktoré spolu dotvárajú celkový obraz o fungovaní podobných kláštorov.

Som veriaca, ale hlásanie pravdy, dobra a lásky si predstavujem úplne inak...

Nikusscha
18.01.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila. Dobře se četla. Pokud se tohle opravdu stalo je velmi smutné, že se to řeší až v dnešní době.
Postavy mohly být trošku více propracované.
Jako upřímně jsem trošku zklamaná.
Nicméně děj jako takový úplně nehaním.

milena8281
12.01.2019 4 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh, velmi znepokojivý námět. Trochu mi to připomíná "Kladivo na čarodějnice" - stačí malá pomluva, flirt, nevinný úsměv a hned je z vás vyvrhel, ďáblův služebník, co musí být napraven, kát se a prosit o boží slitování podle představ pomýlených představitelů katolické církve. Odsuzujeme islám, že se chová špatně k ženám, že muslimky nemají žádnou hodnotu, a tady vidíme vlastně totéž. Velmi neuvěřitelné a velmi smutné.
Doporučuji přečíst

inkatenysek
25.11.2018 4 z 5

Tento historický román, odehrávající se v 60.letech minulého století v Irsku mě opět totálně emocionálně rozhodil.

Příběh třech dívek, které se díky křivdám, pomluvám a nefunkčním rodinám ocitly zavrhnuté a společností odepsané v klášterní prádelně Sester svatého vykoupení, ukazuje, jak moc dokáže ublížit pár vyslovených slov, které si navíc posluchač překroutí k obrazu svému nebo čin, který vykonáme, aniž bychom přemýšleli, zda opravdu stojí za to a zda pro nás nebude mít nějaké důsledky nebo už jen to, že jsme součástí rodiny...

Při čtení mě úplně mrazilo z toho, jak se jeptišky, členky církve, dokázaly brutálně chovat ke svým svěřenkyním a že takovéto prádelny pro umisťování "padlých" žen skutečně existovaly a poslední byly zrušeny až v 90.letech. Na knize se mi líbilo hlavně psychologické vykreslení jednotlivých postav, kdy hlavně u třech hlavních hrdinek byla krásně vidět jejich přeměna ze vzdorovitých dívek, plných myšlenek a naděje na útěk, v odevzdané, údálostmi zlomené duše, smířené s údělem života v klášteře.

Opět příběh, který určitě stojí za pozornost a přečtení.

Danisek7
29.10.2018 2 z 5

Kniha dobrá ale asi jsem čekala víc

iveta35
23.10.2018 5 z 5

Tak to je opravdu síla, jestli román vychází ze skutečných událostí nedávné doby. Je to zatím asi jediná kniha autora, tak dávám do oblíbených a budu se těšit na další :-)

Květ
21.10.2018 2 z 5

Příběh vychází ze skutečnosti a šokuje především tím, že se odehrává v době nedávno minulé. Domov pro padlé ženy se jen stěží dá nazvat domovem. Pod záštitou církve zde otročí v prádelnách mladé ženy a nezletilé dívky v naprosto nelidském prostředí. Dívky, které se mnohdy provinily prostě jen tím, že byly příliš hezké. Tvrdé tresty, dennodenní dřina a "vymývání mozků" se na každé z nich dříve či později podepíší. Poslední prádelna tohoto typu zanikla až v roce 1996! V knížce sledujeme příběh tří dívek, není to veselé čtení.

Miro67
12.10.2018 4 z 5

Příběh o otroctví žen a dívek v klášterech, odehravající se v 18. ? ,19.století ?. NE!!! Koncem toho minulého! Pod rouškou "nápravy nemravnosti" šlo především o další zisky instituce zvaná církev, která je ve své lačnosti po bohatství nenasytná. A pokud měla navíc podporu státních institucí, byly dívky, které v těchto prádelnách pracovaly, odsouzeny bez soudu k doživotí, bez možnosti odvolání, žít v podmínkách, proti kterým by v normálních věznicích vznikly vzpoury.

Ctenar1202
06.10.2018 5 z 5

Kniha me uplne pohltila.

dark.ma93
29.09.2018 5 z 5

Klaním se této knize a povyšuji ji na seznam nejoblíbenějších. Další z těch TOP. Za prvé se mi nesmírně líbil styl psaní, za druhé vylíčení a popis pocitů a za třetí je mi blízký samotný příběh a osud Magdalén. Bylo to emotivní, četlo se to jedním dechem a za mě nemělo chybu.

Jaruce
28.09.2018 5 z 5

Velmi emocionální příběh, mladých dívek, které byly neprávem obviněny a psychicky zlomeny. Posledních 60 stránek jsem probrečela. Doporučuji k přečtení!

Janynka
16.09.2018 5 z 5

Silný, velmi, velmi emotivní příběh... Kniha nešla odložit, na konci zůstalo smutno, údiv, jak se toto mohlo ve vyspělé společnosti ještě vůbec dít. Na tuto knížku budu dlouho myslet... Doporučuji přečíst, je hezký psaná a konec... :-) Přečtěte si, co je na konci vždy a pokud to tam není, prý to ještě konec nebývá... :-)

čef
08.09.2018 5 z 5

Kniha o jednom z mnoha hříchů katolické církve, o tom, jak mnohdy vynikající myšlenky mění lásku v nenávist. Příběh, jakých asi bylo mnoho, možná i s jiným horším či lepším koncem, ale vyprávěný s velkým uměním tak, že každého čtenáře zasáhne přímo do srdce. Slaďák to ale rozhodně není, před spaním číst nedoporučuji.

Maruska57
27.08.2018 4 z 5

Je to moje první kniha na toto téma.Při čtení až mrazí.Kdyby byl příběh zasazen do středověku,ale že se dělo něco takového ve 20.století neskutečné.

Miruš
24.08.2018 5 z 5

Lidská sobeckost a krutost snad nezná mezí...

azylové domy Magdaleniny prádelny

V. S. Alexander