Dívky od svaté Magdalény

Dívky od svaté Magdalény https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362381/bmid_divky-od-svate-magdaleny-Yxy-362381.jpg 4 387 129

Šestnáctiletou Teagan pošle rodina do azylového domu pro padlé ženy poté, co je obviněna, že se pokusila svést mladého kněze. Teagan je zbavena vlasů, důstojnosti a kontaktu s vnějším světem. Její představené se sice ohání láskou boží, ale ve skutečnosti podrobují své svěřenkyně krutým trestům a hlavně tvrdé dřině. Dívka plánuje útěk, netuší však, co ve světe čeká na dívky s poskvrněnou minulostí… Román vychází ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Alpress

The Magdalen girls , 2016

Marika Vanova
08.12.2019 5 z 5

To je teda příběh. O Magdalénách jsem nevěděla a musím říct, že všechny ty ženy lituju, že je stihl takový život, měly zlomenou vůli , společnost se na nich podepsala. Spisovatel V.S.Alexander mě nepřestává udivovat svým vyprávěním, jak tímto tak i Ochutnavačkou. Dávám si ho do oblíbených.

cérka
05.10.2019 5 z 5

Některé knihy se hodnotí lehce, jiné těžce. Knihu jsem přečetla jedním dechem, příběh "Magdalén" mě ovšem silně zasáhl. Asi největším překvapením je pro mě zjištění, že samotné poměry v těchto domech byly téměř až do roku 1993 neznámé. Hold "slepí a hluší" k problémům společnosti jsme napříč státy i kontinenty. Tento jev není viditelně typickým jen pro naši společnost.
U nás byla katolická církev od roku 1949 oslabena mnohými perzekučními opatřeními, duchovenstvo internováno, majetek zabaven. Zda před tímto rokem byly domy pro padlé ženy i u nás, mi není známo. Ve spojeném království a Irsku byly ovšem založeny už v 19. století, takže prostor by tady byl.
Bože, děkuji ti za své rodiče, mnozí takové štěstí nemají!
Církev (její problémy) a Víra v Boha se nedají slučovat!

Katana83
11.09.2019 5 z 5

Krasna kniha prectena jednim dechem. Je prekvapujici jak se rodiny vsech vrstev legalne zbavovaly nepohodlnych deti.

Kerberos
02.09.2019 5 z 5

O domovech o padlých dívkách v Irsku už jsem nějakou knížku četla,dokonce jsem viděla na to téma nějaký film.Podmínky byly tvrdé,společnost a církev to zchvalovala,ale překvapuje mě přístup příbuzných,kteří to dovolili.

Grynče
16.08.2019

Nádherná kniha, přečetla jsem jedním dechem.

Calibra
23.07.2019 4 z 5

Téma Magdaléniných prádelen mé zaujalo, proto jsem se rozhodla přečíst tuto knihu, je tam popsáno jak se dívky do prádelen dostaly a i jak byly trestány za neposlušnost. Je zarážející, že prádelny fungovaly až do roku 1996, kdy byla zavřená poslední. Když budu hodnotit knihu, čte se dobře, jednodušše napsána.

Vlaďkaa4
18.07.2019 5 z 5

Další ujištění, že v církvi není nic dobrého. Zneužití moci a fanatismus. V dnešní době se těžko chápe myšlení a rozhodnutí rodičů Magdalén. Určitě doporučuji.

mystar
17.07.2019 4 z 5

Smutny, desivy a emotivni pribeh. Knizka se cetla uplne sama. Pribeh ve me zanechal zvlastni pocity, umocnene tim, ze pribeh vychazi ze skutecnych udalosti. Nejednou jsem byla dojata. Tolik krutosti od sester, ktere slouzi Bohu a hlasaji lasku k bliznimu svemu.

Raada
11.07.2019 5 z 5

Kniha pojednává o událostech, které se děly poměrně nedávno a o kterých se ani dnes příliš nemluví - dívkách, co otročily v prádelnách, aby "napravily své hříchy". Kniha je psána velmi čtivě, doporučuji.

Babo
10.07.2019 4 z 5

Kdysi jsem viděla film , zabývající se tímto neuvěřitelným případem(případy) a tak tato informace o tom , co se dělo ještě v druhé polovině 20. století v rádoby civilizovaném světě , nebyla překvapující . Co na to říct ? Kniha se četla dobře a sama skutečnost , že někdo může jen tak nechat zavřít někoho do kláštera a není odtud úniku je naprosto šílená . Jaká to musí být bezmoc , to si ani neumím představit .
Říkám si , že každý problém musí mít řešení ,ale často to tak není .

babystar
04.07.2019 5 z 5

Otřesný příběh o fanatismu, který ničil lidské životy. O prádelnách, kde byly v příšerných podmínkách "převychovávány " tzv. "padlé ženy", jsem už četla. Člověk by nevěřil, že se něco takového může odehrávat ještě v 2. pol. 20. stol., kdy se rodiče zbavují neposlušných dcer tím, že je nechají zavřít vlastně na doživotí do kláštera, kde jsou otrokyněmi vydanými napospas vyšinuté abatyši. A to vše pod rouškou božího milosrdenství. Nejhorší je, že z tohoto vězení nebylo úniku.

Stoklaska
30.06.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou v knihovně. O existenci domů pro padlé dívky jsem nevěděla. Kniha je napsaná čtivě. Souhlasím s některými názory, že téma by zasloužilo víc propracovat, kniha je napsaná trochu na efekt. Děsivé je zjištění, že i v dnešní době a v civilizované zemi můžou člověka zcela semlít okolnosti a jedinec sám nezmůže nic.

Kryštofka
23.06.2019 2 z 5

Proč jsem se rozhodla přečíst si tuto knihu? Chtěla jsem se dozvědět víc o absurdním způsobu převýchovy „padlých“ dívek, který se dá spíše označit jako novodobé otrokářství.
Proč mě kniha nenadchla? Slabě a naivně vystavěný příběh, jehož nespornou čtivost způsobuje jediná touha. Dozvědět se, zdali to s hlavní hrdinkou dopadlo dobře.
Příběh má spoustu mezer a nesrovnalostí.
Největší pitomost z celé knihy je ale popis příčin požáru a nadlidského výkonu hasičů, kteří v troskách spálené skříně (ohnisko požáru) našli mimo jiné oharky ohořelých zápalek.
I ten překlad byl místy dost neohrabaný, třeba jak se z balíčku po chvíli stala krabice.
Škoda, toto silné téma si zasloužilo lepší knižní zpracování.

Allys
04.06.2019 5 z 5

Dojímavý príbeh o osudoch žien a dievčat z nedávnej minulosti, keďže posledná takáto inštitúcia bola zatvorená v roku 1996. Posielanie žien v podstate pre nič za nič do takejto inštitúcie v mene cirkvi, ktorá hlása lásku k blížnemu. Pôvodný účel, ktorý bol pomáhať napr. prostitútkam zaradiť sa prácou naspať do spoločnosti sa zvrhol a bežne sa tam dostali mladé nevinné dievčatá a z práčovní sa stalo väzenie. Najviac som bola šokovaná z prístupu rodičov dievčat a ľudí bývajúcich okolo práčovní, ako sa boli schopní správať k tým ženám. Viem, že príbeh je vymyslený, ale na základe udalostí, ktoré sa naozaj stávali a je mi z toho smutno, koľko zloby sa môže v človeku nájsť.

tess.de.veles
14.05.2019

Shinead O'connor, Irska zpěvačka, jejíž nejznámější hit je 'Nothing compares to you', si 'systémem' prošla. Rok byla v takovéhle instituci.

martinaandulka
24.04.2019 5 z 5

Na doporučení Irenky z Knihánkova jsem si přečetla tuto knihu a nelituji.Příběh je napsaný ze skutečných událostí,je znepokojivé a šílené jak mladé dívky se do stali jako špatné zboží do kláštera kde nebylo úniku a žili jako otrokyně... .

Ronny
23.04.2019

Fakta, na jejichž základě byl napsán tento román, jsou mi známá, viděla jsem i film o Magdaleniných prádelnách a četla knihu Nechtěné. Tyto skutečnosti a pohnuté osudy mladých žen a dívek, které se do prádelen dostaly, jsou otřesné. Nicméně tato kniha mne nijak nezaujala a nedočetla jsem ji, přesto že je napsaná čtivě.

kulatina
18.03.2019 5 z 5

Tak to člověk kouká, co se dělo v klášterech v Irsku. Příběh dle skutečných událostí mne zasáhl, a donutil přečíst si i další fakta na wikipedii, a podivat se na film Padlé ženy, kterým byly tyto udalosti ještě více přiblíženy. Člověk zírá, kolik skandálů ještě na církev vyplave a co vlastně znamená LÁSKA. Dávám nejvyšší hodnocení.

Lucajda111
15.03.2019 3 z 5

Je to hrůza když si uvedomite že je to podle pravdivých udalosti

alnahu
25.02.2019 4 z 5

Děj podle skutečných událostí , který se odehrává v Dublinu-minulého století .Příběh padlých žen označených právem či neprávem ,které se měli provinit údajnou nemorálností nebo jen tím, že byli příliš hezké a rodina se jich chtěla zbavit. Dívky byli posílány za trest do kláštera ,kde sloužily jako pradleny a staly se vězeňkyněmi bez nároku na cokoliv. Příběh Magdalén je opravdu šokující.

azylové domy Magdaleniny prádelny

V. S. Alexander