Dívky od svaté Magdalény

Dívky od svaté Magdalény https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362381/bmid_divky-od-svate-magdaleny-Yxy-362381.jpg 4 387 129

Šestnáctiletou Teagan pošle rodina do azylového domu pro padlé ženy poté, co je obviněna, že se pokusila svést mladého kněze. Teagan je zbavena vlasů, důstojnosti a kontaktu s vnějším světem. Její představené se sice ohání láskou boží, ale ve skutečnosti podrobují své svěřenkyně krutým trestům a hlavně tvrdé dřině. Dívka plánuje útěk, netuší však, co ve světe čeká na dívky s poskvrněnou minulostí… Román vychází ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Alpress

The Magdalen girls , 2016

DanaKa81
01.10.2021 5 z 5

V.S. Alexander si umí najít pokaždé zajímavé téma na román, které je navíc podle skutečných událostí. Doporučuji k přečtení

monushka
05.09.2021 5 z 5

Krásný, bolestivý příběh. Při čtení mi bylo hodně ouzko. Na čtení stačí dva večery, protože jí nebudete chtít pustit z ruky.

Lujda8752
03.09.2021 5 z 5

Ač je tato kniha vlastně o neskutečně otřesném příběhu, tak je naprosto úžasná. Je skvěle napsaná a člověka doslova pohltí. Nemohla jsem knížku pustit z ruky. Velice doporučuji přečíst.

Hakate
06.08.2021 5 z 5

Po knize jsem sáhla na doporučení, i přes to jsem na knihu neměla vysoké nároky.
Kniha si mě získávala od samého začátku a od nějaké 3. kapitoly mě měla zcela ve své moci, kdy už jsem ji nedokázala odložit. Příběhy mladých žen, které jsou mnohdy křivě obviněny a poslány, aby se staly Magdalenami. Vše podtrhuje, že kniha je psána na základě skutečných událostí vesměs jen pár let zpátky a ještě v civilizovaném světě. V knize zažívate s hlavními postavami nejen křivdy a bolesti ale také pocity skutečného přátelství.
Kniha je velmi dobře napsaná.
Mohu jen doporučit dál.

Ophelie
04.08.2021 4 z 5

Kniha se čte dobře, děj hezky plyne. Na téma Magdaléniných prádelen jsem četla i jiné knihy, tato byla ještě z těch "mírnějších", ale to ji vůbec neubírá na čtivosti. Napsané dle skutečných událostí, příběh Teagan je opravdu velmi silný příběh. Rozhodně knihu doporučím dál k přečtení.

Belanna
29.07.2021 5 z 5

Příběh o Magdalenách mě velmi zaujal a naprosto pohltil. Je to příběh bolestný a sugestivní. Působí o to víc, že byl napsán podle skutečné události. Nejhorší je zjištění, že tohle všechno se dělo v civilizovaném světě a na zničení života stačilo jen "odseknout" doma ...

Madelisi
12.07.2021 5 z 5

Trest za nic bez konce. Blíže se seznámíme pouze se třemi dívkami, z nichž jsem u jedné přemýšlela, proč pro ni neexistovala jiná instituce, a u druhých dvou mi přišlo padlé na hlavu, že se do Magdaléniných prádelen dostaly jako hříšné kurvy a přitom byly panny. Tedy nevinné ve smyslu obvinění, co je do kláštera poslalo.

Příběh je psaný velmi poutavě, mnohokrát jsem měla strach, aby se Taegan nebo Nora nevzdaly a nestaly se z nich ženy bez vlastní vůle. Obě dvě a vlastně i Lea měly smůlu na muže ve svém okolí. Jediný kladný muž byl pouze Taeganin kamarád Cullen a její strýc Harold. A to bylo ještě zdůrazněno, že jeden je protestant a druhý žid.

vikaa
21.06.2021 5 z 5

O Magdalénách už jsem slyšela, takže knihu jsem si zvolila právě z důvodu, abych se o nich dozvěděla víc. Není to literatura naučná, ale literatura pro ženy s historickou nadstavbou. Věřím tomu, že život na takovém místě a s takovou "převýchovou" musí do smrti poznamenat všechny chovanky. Víra v Boha není zlá, co je zlé, je instituce církve, která si osobuje právo rozhodovat o osudech mnohdy ještě dětí a hraje si na Boha.
Víte, že zpěvačka Sinead O'Connor strávila za zdmi tohoto ústavu 18 měsíců za krádež v obchodě?

Mathiola8
16.06.2021 4 z 5

Není to první kniha, kterou jsem četla o Magdalénách. Příběh pěkný, místy trochu pokulhává a místy je trochu překombinovaný. V celku je pěkný a dá se dobře číst.

Saela
12.05.2021 5 z 5

Pokud bych měla vybírat knihu dle obálky a názvu, tak by asi u mě v knihovně nepřistála. Četla jsem ji na doporučení a upřímně jsem ani nevěděla, co od ní počekávat. Ale teda jako hustá kniha! Nejvíc na tom mrazí to, že se jedná o příběh dle skutečnosti, že se tohle vlastně dělo ještě nedávno. Ke konci knihy mi šly i slzy do očí, když jsem si danou situaci představila. Kdyby mě někdo vzal děti, asi bych umřela. Závěr byl pro mě zdrcující, kdy vlastně matka (úmyslně nepíšu kdo) nechtíc a nevědomky zabije své dítě. Brrr, úplně mě mrazí.

Co mě jen zklamalo bylo, že konec zůstal otevřený. Chci a potřebuji vědět, jak to dopadlo s Norou!

oka3408
30.04.2021 5 z 5

Dočteno slzami v očích.Krásný,smutný příběh.

Modrásek16
25.04.2021 5 z 5

Silná kniha vycházející ze skutečné události.

HDosoudilová
14.04.2021 5 z 5

Velmi silná kniha, kterou jsem si musela dávkovat postupně. O to děsivější je fakt, že je to podle skutečné události. Poslední takový azylový dům zvaný Magdalenina prádelna byl uzavřen v roce 1996!
Nejen Nory a Teagan mi bylo nesmírně líto. Takový život, jaký měly tyto šestnáctileté dívky v klášteře, si neumí představit nikdo z nás. Po celou dobu čtení jsem byla napjatá a zvědavá, jak to celé skončí. Co bude dál? Dostanou se z toho pekla? Uvěří jim někdo?
Zároveň jsem měla velký vztek na všechny ostatní postavy - matky dívek, že se jich nezastaly (byť to v té době nebylo tak jednoduché), na jejich otce za to, co svým dcerám provedli, sestry v klášteře za jejich chování k dívkám a na kněze, kteří jen slepě přihlíželi.
Závěr knihy mě hodně překvapil, kniha vlastně od poloviny celkem silně gradovala. Alespoň na mě to tak působilo. Chtěla jsem číst pořád a dozvědět se víc. Avšak to hlavní odhalení jsem nečekala. Mrzí mě, že děj skončil takto otevřeně. Moc by mě zajímalo, co bylo hlavně s Norou dál...

Lena79
06.04.2021 4 z 5

Nikdy jsem neměla důvěru v instituci zvanou církev. V jejím jménu se v minulosti konaly války, vraždy, upalování lidí a vzácných knih. Tato kniha můj dojem jen umocňuje. Otázka je, kde končí víra a začíná fanatismus.

Vilma232
04.04.2021 4 z 5

Zase jeden příběh o tom, jak církev dokáže ničit lidské životy . Neustálé ohánění se pojmy "hřích" a "hříšnice" a k tomu spousta nešťastných osudů. A není to nijak vzdálená minulost. "Nikdo, a rozhodně ne církev, se nikdy nezajímal o jednotlivé životy svých svěřenkyň."

ydnac
13.03.2021 3 z 5

Nevím jak bych přesně popsala co cítím po přečtení této knihy, ale asi smutek z toho, že tento příběh vychází ze skutečných událostí.
Umístění Teagan do "azylového domu pro padlé ženy" bylo kruté, pro mě nepochopitelné, obzvlášť za přispění kněze...
Nechci si ani představovat, že nějaká lidská bytost musela toto snášet.
Doufala jsem, že všechno dobře dopadne alespoň v knize...
Při čtení jsem hodně přemýšlela jak jsem ráda, že žiju v době, kdy už ženy mají svá práva, svou práci, svůj dům a svůj rozum.

KLHannah
11.03.2021 4 z 5

Je až děsivé, jakou váhu měla církev v roce 1953. Kniha byla pro mě velmi silná. Přistihla jsem se, že pod jejím vlivem přemýšlím o svých činech. Až mě to zarazilo. Co mě zklamalo, i když jsem to zažila u autorovy druhé knihy, je americký konec. Najednou bylo vše zalité sluncem. Uměla bych si představit jiný závěr.

Han-nah
08.03.2021 5 z 5

Magdaleny - padlé dívky.
Už moje babička sice věřila a modlila se k Bohu, ale do kostela nechodila, protože nevěřila farářům a církvi.
str. 302 Prádelny zůstávají sporným tématem, jedna strana jejich působení se nazývá zločinným, druhá prospěšným a nápravným.
Na příběhu tří dívek je ukázka, že církevní prádelny jsou zločinné. Je to nedobrovolné vězení a nucená práce pod dohledem jeptišek. Ty ač mají mít víru v Boha a řídit se Desaterem, jsou více dozorkyněmi. Ta krutost na mladých dívkách, kdy některé se ani ničeho nedopustily, ale stačil podpis rodičů a život dívek byl zničen. V knize jsou zpracovány důvody, proč se tam dívky dostaly. ale jak se s tím vyrovnali rodiče?
Pro Tegan se život změnil k lepšímu, ale kolik dívek na tuto krutost doplatilo životem, tato pravda asi najevo nevyjde.
Je strašné, co vše, i v dnešní době vyplývá na povrch, co se týče církve. Nechovají se, jak káží. Proč faráři římskokatolické církve hřeší /samozřejmě jsou to taky lidé/, ale nemůžou se třeba ženit. Protože církev by přišla o majetek . Káží vodu, pijí víno. Každá víra, která se zvrhne ve fanatismus je špatná. Svým názorem se nechci nikoho dotknout. Také věřím, ale v prvé řadě sama sobě a není to sobecké.

Prateri
07.03.2021 4 z 5

Nebudu hodnotit styl románu. Obsah je důležitý a úplně zničující, protože vychází ze skutečnosti. Čím jsem starší, tak objevuji zlo, které bylo pácháno na lidech v století nedávném. Smutné je, že toto páchala církev. Ve jménu lásky a pomoci šlapala po důstojnosti člověka. Ústa církevních opatrovnic hlásala lásku a pokoru, ale srdce pro své chovanky měly nelítostné a trestající, velice krutě trestající. Těžký život měly dívky v prádelně od Svaté Magdalény.

Mi--LADA
21.02.2021

O Magdaleniných prádelnách jsem slyšela už dávno a pořád nemůžu věřit tomu, co se v téhle instituci těm po mnoha stránkách zneužívaným dívkám dělo, navíc pod rouškou církve. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, doporučuju si o prádelnách předem něco přečíst na internetu, ať víte, do čeho jdete, a pokud nemáte rádi nelítostné příběhy, raději sáhněte po něčem jiném. Zpracování je průměrné a čtenáře šetří od největších hrůz, ke kterým tam docházelo, ale kdo o tomhle "útulku" a jeho poměrech tam ještě nečetl, bude asi hodně překvapený a pro toho bude patrně knížka zajímavá. Není to žádný literární zázrak, spíš taková zajímavost, napsaná úměrně, napínavě a hlavně pro ženy.
Ráda bych si přečetla na tohle téma i něco z literatury faktu, budu pátrat po další knížce, tentokrát ovšem v oddělení naučné literatury. (Kruté příběhy nemám obvykle ráda, prádelny mi ovšem kdo ví proč zaujaly.)

azylové domy Magdaleniny prádelny

V. S. Alexander