Dívka ve vlaku

Dívka ve vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262619/bmid_divka-ve-vlaku-IOv-262619.jpg 4 9367 2274

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl on the Train , 2015

Blekí
04.06.2016 2 z 5

Kniha roku 2015? Bestseller? Sakra, asi jsem četla jinou knihu.

Hned mě zaujalo téma dívky ve vlaku, už jen proto, že sama každé ráno jezdím vlakem stejnou trasu a jelikož mám ráda psychologické romány a thrillery, neváhala jsem a pustila se do čtení.

Docela mě překvapila hlavní postava - alkoholička. Na jednu stranu to knihu trochu okořenilo a plus autorce za to, že nám podala alkoholismus ve své naturalistické realitě. Na druhou stranu, ačkoli jsem toho názoru, že hlavní hrdinu knihy si nemusíte oblíbit, aby jste si knihu užili, mi Rachel lezla na nervy čím dál víc a ke konci už se mi jen hnusila.

Děj mě hodně zklamal. Knihu jsem sice dočetla do konce, ale jen proto, abych věděla, jak to všechno bylo a knihu mohla s klidem v duši nadobro odložit. Než se čtenář dostal k nějakému ději, musel se prokousat přes stránky a stránky Rachelina bídného života, alkoholismu a sebelitování. Také Meganina část knihy mi přišla zbytečně dlouhá, buďme upřímní, polovina věcí z jejího pohledu čtenáři nedala vůbec, ale vůbec nic.

Ke konci knihy už jsem tušila, kdo za tím vším stojí, takže u mě se žádné "mindblow" nekonalo, bohužel. A všechno, co mi přišlo na oné postavě zajímavé (lži, rodiče?), bylo jen zmíněno, osekáno a nerozvedeno aneb čtenář se zase dozvěděl velké prd.

Ačkoli je zde kniha zařazena do thrilleru, dle mého názoru je to spíš psychologický román. Bídně napsaný psychologický román. Postavy tuctové, nepropracované, jejich chování si často naprosto odporuje se vším, co jsem se o nich prozatím dozvěděli. Třeba chování Anny na konci knihy? Naprostý nesmysl. Přišlo mi, že autorka nechtěla ve své knize žadné "normální lidi" a rozhodla se udělat psychouše alespoň trochu úplně ze všech.

Závěrem váhám, jestli mám knihu hodnonit dvěma, nebo třemi hvězdičkami. Opět, propast mezi tímto hodnocením je velká. Ta kniha měla potenciál. Zajímavé téma. Hlavní postava alkoholička. Zločin. Dějový zvrat na konci. Bohužel, autorka si s tím nedokázala poradit. Označení Kniha roku 2015 a bestseller v tomto případě není nic jiného, než marketingový tah.

Lucek
04.06.2016 5 z 5

Jedním dechem přečteno!

kaja77
03.06.2016 3 z 5

kniha mně v podstatě bavila, ale čekala jsem víc. přiznám se, že jsem zpočátku tápala v tom kdo je kdo... chvílema jsem měla pocit, že se příběh dost vleče. byla jsem ale zvědavá kdo je vrah :) tak jsem to překonala a dočetla.

motolka
03.06.2016 4 z 5

Začátek hodně utahanej. Myšlenkové pochody z různých úhlů postav mě bavily. Knihu jsem přečetla hodně rychle, protože napětí gradovalo, když se Megan začala pohřešovat. Pěkně je tam ukázáno, že lhát se nevyplácí a může člověka zbytečně dostat do potíží, kam by se byl býval nedostal, kdyby mluvil pravdu od začátku. Dál je tam pěkně ukázáno, že "není všechno zlato co se třpytí". Že člověk může z dálky něco závidět, ale když mrkne pod pokličku, tak už to tak skvělé není. Každý má toho malého či velkého kostlivce ve skříni a zbytek rodiny, o něm třeba ani nemusí vědět.

Postava alkoholičky Rachel a její výpadky paměti, nespolehlivé svědectví pro policii a labilita, byly briliantně autorkou podány a čtenář netuší, co se z toho vlastně nakonec vyklube, protože sama hlavní hrdinka neví, jestli něco udělala nebo ne, stalo se nebo ne, protože si to zkrátka nepamatuje, když je stále namol, ale má divné tušení a cítí za něco vinu. Proto je ta kniha mimořádná. To, že by se alkoholik snažil vyřešit vraždu, která se ho vlastně vůbec netýká, jsem ještě neviděla a tím je to o to zajímavější a geniální nápad autorky.

Vraha jsem neodhalila hned, až když autorka naťukla. Tipovala jsem úplně někoho jiného. Takže pro mě překvapující. Moc se mi líbí, že sám vrah vysvětlí, důvody svého činu a průběh a opačně i sama oběť líčí průběh až do své smrti.

Pobavila mě vražedná zbraň na konci, ale vlastně proč ne, když nic jiného po ruce není, že? :o)

V čem nesouhlasím je, že by se knížka nějak zvlášť podobala knížce od G. Flynn "Zmizelá". Flynn měla knihu propracovanou do posledního detailu, a i mnohem víc napínavou. Společný rys je snad jen že se ztratila manželka a podezřelým je manžel, který zjišťuje, že vůbec nevěděl, kdo jeho manželka byla. Tohle srovnání myslím knížce víc uškodilo, než pomohlo.

Knihou roku bych rozhodně tuto knihu nehodnotila a to z toho důvodu, že bych jí podruhé určitě už nečetla (možná mrkla maximálně na film), bestseller z ní zase jen udělala reklama. Určitě v roce 2015 vyšly mnohem lepší a zajímavější knihy. Ale jednou přečíst bylo fajn. Nelituji toho. Jiné knížky od autorky si každopádně přečtu. Normálně bych hodnotila tak na 3 hvězdy, ale tím, že je to vlastně prvotina, tak se knížka autorce opravdu povedla a uděluji 4 hvězdy. Myslím, že si to zaslouží, a nezklamu se v ní v dalších knihách.

Jen tak na okraj ... na knížku by se snad víc hodil název: "Žena ve vlaku" - třicetiletá, rozvedená, nezaměstnaná žena, alkoholička není zrovna dívka :o))

Zentao
01.06.2016 odpad!

Dal jsem tomu dvě kapitoly. Více se opravdu nedalo. Možná za to může překlad, ale spíše asi ne. Obě hrdinky mi byly hned od počátku nesmírně nesympatické, tak mi už bylo jedno, co se jim dále může přihodit.

svycarska
31.05.2016 5 z 5

Knížka mě pohltila od prvních stránek a já musela za každou cenu co nejrychleji vědět, jak to skončí, kdo za to může.

MahulenaK
31.05.2016 3 z 5

Tak já nějak nevím. Na to, jak jsem na knížku dlouho čekala (rezervace z knihovny) a jak je všude vychvalovaná, tak zas taková bomba to nebyla. Pořád se všechno opakovalo, až konec měl trochu spád, ale taky nic moc velké překvapení. Dala bych jen dvě hvězdičky, třetí je za to, že se knížka dobře četla.

Kexina
31.05.2016 3 z 5

První polovinu knihy jsem uvažovala, z jakého důvodu je to proboha bestseller (kromě důvodu zvaného reklama). Rozvláčné, nikam nevedoucí vyprávění alkoholičky, které se zadrhlo ve smyčce "ožrala jsem se - nemůžu si na nic vzpomenout - snažím se si vzpomenout - nedaří se mi vzpomenout - ožrala jsem se - zase si nemůžu na nic vzpomenout". U čtení mě udržovalo jen to, že jsem nevěděla, kdo je vrah.
Naštěstí druhá polovina knihy je podstatně lepší, takže po chvíli zvažování nakonec dávám 3 hvězdičky. Ale mohla to autorka tak o sto stran zkrátit, nebylo by to na škodu. :-)

Audreyh
31.05.2016 3 z 5

Měla jsem u této knížky asi příliš velká očekávání ... Příběh super, ale hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla. Jinak napínavé čtení až do konce, takže pro mě taky takový průměr.
Známe ale lepší trháky.

MíšaK.
30.05.2016 3 z 5

Od této knihy jsem čekala naprostou bombu. Byl to Bestseller. A proto mě to asi trochu zklamalo. V každém případě to byl hodně čtivý příběh, zajímavý děj a musím říct, že vraha jsem si nedokázala tipnout. Ke konci (vlastě už od nalezení Meganina těla) jsem musela číst pořád. Nedalo se odtrhnout. Za mě takový skoro průměr.

tulipa
30.05.2016 3 z 5

Bez nápadu, nesympatická hlavní postava a často až předvídatelný děj. Neříkám, že kniha je špatná, jen znám prostě mnohem mnohem lepší. Za mě průměr.

9katarinka9
29.05.2016 5 z 5

Pre mňa úžasná kniha. Prečítala som ju behom dňa. Až do konca napínavá. Odporúčam !

koolsavage
28.05.2016 3 z 5

Docela čtivý příběh o naprosto dysfunkčních párech a dysfunkčních jedincích, až mi to chvílemi přislo trochu moc překombinované, nereálnost chováni postav byla někdy až nesnesitelně na sílu. Na druhou stranu, líbila se mi forma vyprávění z pohledů jednotlivých postav. Škoda, že hlavního záporáka není těžké odhadnout.

JezinkaJ
28.05.2016

Nebylo to špatný. Ráchel mi byla sympatická. Holt když jde člověk dolů, trvá to než narazí na pevný bod a ještě stihne cestou napáchat všelijaké pitominy.
Nenudila jsem se a hlavního lotra jsem taky neuhodla. Což mě baví.

BBaarča
27.05.2016 3 z 5

Já jsem od knihy čekala malinko víc. Zpočátku jsem se ztrácela v postavách i časové linii. Kniha mi přišla zdlouhavá a děj se točil pořád dokola. Když se zamyslím zpětně... tak mi příběh přišel místy nepravděpodobný a překombinovaný, k tomu všechny postavy záporné, ale poslední stránky mě pak hodně chytly a nemohla jsem se odtrhnout. Dávám 3 hvězdy, kdyby byla ta možnost, dám 3,5. Zase tak špatná nebyla a celkem dobře se četla... jen očekávání byla vyšší.

Danago
26.05.2016 1 z 5

Kniha měla ohromnou reklamu. No a jak to bývá velmi ji potřebovala. Co na ní mohu ocenit je , že je velmi rychle asi po 50ti stranách čtivá, což u knih tohoto typu nebývá pravidlem. Ale jinak postavy nesympatické. Děj průhledný, zápletka ničím nepřekvapila. Knížka je docela krátká , takže sem ji přečetla za jeden den a sem ráda , že to mám za sebou.....

Markettka00
26.05.2016 3 z 5

Jedna z mala knizek posledni doby, ktera neni psana z pohledu zestarleho policisty. I kdyz jsem chvilema byla na hrdinku knihy nastvana, ze nedokaze bojovat s demonem alkoholu, porad jsem ji fandila. Myslela jsem, ze to bude 'skvar', ale velice mile prekvapila.

preciousx
26.05.2016 4 z 5

Kniha je psaná neuvěřitelně čtivým způsobem, když už jsem se začetla, nedokázala jsem ji odložit. Všechny tři "hrdinky" mi byly nesympatické, ale to jen dodávalo příběhu šťávu. Nic extra jsem od knihy neočekávala, takže za mě spokojenost.

ještěrka38
23.05.2016 5 z 5

Přečteno jením dechem, jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Napínavá až do konce.

Michaeles
22.05.2016 3 z 5

Knihu jsem si vybral hlavne kvuli tomu ze o ni porad nekdo nekde basnil. Ze je to bestseller, ze je to dokonala kniha apod. Po precteni musim rict, ze to takova pecka neni. Klasicky roman s lehce kriminalni zapletkou. Hlavni postava o niz tam je mozna 50 stran ze pije pak ne pak zase jo pak ne a porad dokola. To vas po chvilce prestane bavit uplne. Jsem rad ze jsem si knihu precetl ale jsem lehce zklaman obsahem.