Dívka od vedle

Dívka od vedle https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252536/bmid_divka-od-vedle-DZS-252536.jpg 4 283 94

„Dívka od vedle žije. Tento román děs neslibuje, on ho skutečně přináší.“ - Stephen King Předměstí v New Jersey. Padesátá léta. Stinné ulice, zastřižené trávníky a útulné domy. Klidné místo, kde se dá příjemně vyrůstat. Pokud ovšem nejste šestnáctiletá Meg a její mladší sestra Susan a po smrti rodičů se o vás nestará vzdálená pološílená teta se třemi syny, kteří splní, co jí na očích vidí. Kontroverzní trýznivý horor, podle kterého byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. V našem vydání najdete kromě románu také obsáhlou předmluvu Stephena Kinga, doslov Jacka Ketchuma a dvě jeho bonusové povídky, plus rozhovor s Jackem Ketchumem a scénáristy filmu.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Girl Next Door , 1989

Leena
18.11.2020 2 z 5

Musím se přiznat, že po přečtení recenzí jsem k této knize přistupovala s odporem, a odpor ke všem protagonistům ve mě při čtení sílil víc a víc.
Autor chtěl sice vylíčit hrůzný čin podle skutečné události, ale zamontovat do rolí pachatelů 12leté a menší děti, to už je tedy přes čáru.
Aspoň já mám tedy z toho ten pocit a pro mě prostě neuvěřitelné.
Možná kdyby jim bylo 16, 17, budiž, ale v tomto případě ne.
Ani se mi nelíbil styl psaní autora:-(
Už nikdy číst nebudu, jestli někdo chce, přenechám, čteno jednou.

jana3099
12.09.2020 5 z 5

No teda ........ hodně silný příběh, krutý, zvrácený, nespravedlivý, smutný ...... přečetla jsem během jednoho dne, nedalo se jinak, musela jsem vědět, jak to bude dál .... až jsem dočetla ..... Myslíte si, že víte něco o bolesti? Určitě ne, ne tak jak si přečtete v tomto románu.

WildEv
04.08.2020 5 z 5

Kniha začínala tak nevinně, že jsem si říkala, proč se objevila v žánru horor, když ten milý chlapec tak krásně líčil, jak si se svými vrstevníky hráli u řeky a takový vcelku poklidný život dětí na vesnici. Postupně však příběh začal nabírat na brutalitě a říkala jsem si, že tohle může číst jen psychopat se sadistickými sexuálními úchylkami, že tohle přeci nejde přečíst, ale sama jsem se od četby nemohla odtrhnout, ne protože by se mi ten příběh líbil, spíše jsem čekala, kdy už konečně bude Meg a její sestra v bezpečí a že násilníci budou potrestáni. Z toho, co byla nucena dívka vše nechutného podstoupit se mi dělalo fyzicky zle a ještě se třesu. Kniha není pro slabé žaludky.

danny_21
08.06.2020 5 z 5

Jacku, musím říct, žes mě posadil na prdel ! Málokdy se stane, že danny nemůže odrhnout oči od řádků a čeká, co se na něj chystá na další straně, v novém odstavci, v další kapitole, autor je obdarován tím mimořádným talentem, o kterém většina jen sní. Výborně zvolená forma ich vyprávění, samozřejmě obsah není lehce stravitelný pro slabší a citlivější povahy a i otrlá povaha nejspíš to všechno vnímá jako David - a říká si : "přestaňte s tím, vždyť ji zabijete, udělejte někdo něco ! " ale přesto je zvědavý, co bude dál ... Ketchum jednoduše dokáže zhmotnit ty nejhorší představy a uskutečnit je, ne jen o nich v náznacích mluvit, bez pocitu, že čtete brak splatteru. Jak jsem byl rezervovaně střízlivý s hodnocením Po Sezóně, tak tady opravdu zasloužená plná palba, na JK jsem narazil právě tady na databázi v doporučence a v tomto případě je jasné, že fičím hledat další kousky, protože autor je kvalitou úplně jinde než většina konkurence - 95 %

Markisha13
08.06.2020 5 z 5

Dělám u soudu a vůbec se aktivně zajímám o zločiny, zejména násilné a že se takové věci dějí, zejména v Americe znepokojivě často. I přesto mě to šokovalo a nutilo knihu přečíst v podstatě jedním dechem. I ich forma, ve které je kniha napsána, je zajímavá a velmi pravděpodobná z hlediska lidských povah.

lenkaabooks
29.05.2020 4 z 5

Myslíte si, že víte něco o bolesti? První věta knihy. A pokračuje tak pohodově a vy víte že se to změní a máte strach číst dál. Příběh vypráví dvanáctiletý David. Ve vedlejším domě se děje zlo, kterému David přihlíží, neúčastní se, ale dívá se. Z toho co se tam dělo, že ta zvěrstva prováděly dvanáctileté a mladší děti se souhlasem pološílené matky, z toho mi bylo opravdu zle. A když se dozvíte že to bylo podle skutečnosti... Byl natočen i film, musím nejprve vydýchat knihu.

Ophelie
16.05.2020 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco! Začátek knihy je taková příjemná oddychovka, ale zhruba po třetině to začíná být psycho. Čtete dál a dál a jak krutosti přibývají, tak si myslíte, že to už snad horší být nemůže proboha! A mýlka - může a je, brutalita se stupňuje, stejně tak čím dál vyšinutější chování trýznitelky, zrůdy a bestie v jednom - Ruth. Neskutečný děs a hrůza na mě padly po dočtení knihy, když si člověk uvědomí, že se něco takového opravdu může ve skutečnosti dít. A jak zdrcující dopad má lidská pasivita a nicnedělání... Kniha není pro slabé povahy, ale rozhodně stojí za přečtení.

karol.cadex
15.05.2020 5 z 5

Na začátku knihy jsem si říkala, že se jedná o mýlku v žánru, protože David tak hezky vypráví. Jak s ostatními dětmi z ulice chytají raky, jakou má kdo povahu, jak ta ulice vypadá, jak se v těch padesátkách žije, jak je přistěhovaná Meg hezká, prostě normální dětské starosti. Navíc Dallas píše hrozně lehce, úplně jsem se viděla v Kingových nebo Simmonsových knihách (později v mnohem odpudivější Betonové zahradě).
A znenadání mrdne matce jeho kamarádů v hlavě a začne týrat své neteře, o které se má starat, přímo před očima svých dětí a vlastně pak prakticky celé ulice. Davové šílenství zafunguje a Meg za chvíli už týrají všechna něčím poznamenaná děcka z okolí. Nevím ale, jestli to bylo tou dobou a doznívající otupělostí z druhé světové války nebo čím vlastně, jelikož všichni účastníci, včetně přihlížejícího Davida, ve kterém se mezitím pere dobro a zlo, nechají situaci vyústit do hrozné tragédie.
Nenávidím bezpráví a týrání zvířat a dětí. Tohle se fakt nečte lehko, kolikrát jsem si různé odstavce musela přečíst dvakrát, jestli jsem vážně četla správně.
Kniha si opravdu zaslouží plný počet, ba naopak mi přijde nedoceněná, i já jsem na ni narazila úplnou náhodou.

Lvíček835
06.05.2020 4 z 5

Hrůza děs znepokojení ,výčitky ale super kniha co se týče hororového žánru

PAVEL z BRNA
09.04.2020

HRŮZA. HRŮZA. STUD. KATARZE. Ketchumovo vrcholové dílo mě asi definitivně vyléčilo z fascinace hororovým žánrem.

Ninjer
30.12.2019 5 z 5

Nic pro slabé povahy. Jack Ketchum vypráví drastický příběh o mladé pohledné dívce, kterou její sadistická teta spolu s dětmi mučí ve sklepě. Ketchum umí zatraceně dobře psát, a tak tu máme nejdřív takové retro z amerického předměstí, kde se všechny děti znají, pijou Coca Colu, hrají si u rybníka, poslouchají Elvise... prostě taková vesnická idylka, když nepočítáte pár dětí se sadistickými sklony ke zvířatům. Příběh však začne být čím dál temnější a eskaluje a eskaluje a eskaluje... Spolu s hlavním hrdinou, sotva patnáctiletým klukem, se stáváte voyeurem, kterému je zle z toho, co vidí, ale zároveň je tím vším vyděšený i fascinovaný a hlavně se nemůže přestat dívat.

U filmové adaptace (která vypadá, že se hodně drží předlohy, ale asi ji nechci nikdy vidět) se někdo na ČSFD podivuje nad tím, proč se vůbec něco takového točí. No, v případě knihy jde myslím o to, že jako každý kvalitní horor (a tohle je zatraceně kvalitní horor) i Dívka od vedle nutí čtenáře k tomu, aby se postavil svému strachu. Ne jen tak z hecu, ale proto, že se tím člověk může dozvědět i něco sám o sebe, a snad ho to i připravit na různé reálné děsy. A v tomto konkrétním případě kromě toho, že má tahle kniha nepopiratelné literární kvality (opravdu), tak se rozhodně jen nesnaží šokovat, protože tenhle příběh je bohužel volně inspirován reálným, ještě odpornějším činem. Svět je někdy zatraceně hnusný místo nejen v románech Jacka Ketchuma, a občas asi není na škodu si to uvědomit.

Odporné, fantasticky napsané, znepokojující a opravdu hrůzostrašné.

Devět drastických hororů z deseti.

ZimníLidé
13.11.2019

Bože jak mě bylo líto Meg a její malé sestřičky. Ztráta rodičů a pak přijdou do domu té odporné, zvrácené zrůdě. Děti se mají chránit!!! Tohle budu mít hodně dlouho v hlavě... moc smutné.

monci6485
07.11.2019 5 z 5

Tohle je opravdu prasárna. Nikoliv autorova, protože se jedná o skutečný příběh (částečně). Nejhorší je, že takových Gertrůd běhá po světě..........

martinstefko
14.08.2019 5 z 5

Kniha „Dívka od vedle“ ukazuje to, proč je násilí v příbězích důležité. Neříkám v každým příběhu, ale v některých ano. Dokáže umocnit to, co se děje. A kniha „Dívka od vedle“ upozorňuje na něco, co mezi lidmi existuje jen se o tom neví. Je to o týrání dětí, o tom, jak dětmi dovedeme manipulovat, o tom, že někdy neuděláme nic, i kdybychom mohli, ať už jsou důvody jakékoli. A je to podáno nesmírně silným sugestivním způsobem, který ve vás ještě hodnou chvíli bude rezonovat. A uvědomíte si – i když je tohle fikce – že i ve skutečném životě jsou lidé, kteří si nenávist zaslouží.

Rawen616
17.05.2019 2 z 5

Ne, že bych chtěl bagatelizovat téma týrání dětí, ale ta kniha mi absolutně nic nedala. Prostě jen čtete o stupňujícím se týrání nebohé mladé holky až (a to asi není ani spoiler) k očekávanému hořkému konci. To je vše. Pokud si tuto knihu nepřečtete, rozhodně o nic zásadního nepřijdete.
Vlastně jednu mrazivou myšlenku mi to vnuklo. Vzhledem k tomu, že je to inspirované skutečnou události, je poměrně velká pravděpodobnost, že se něco takového klidně děje hned vedle u sousedů aniž byste měli tušení (ostatně, nemusíme chodit daleko - viz Kuřimská kauza a další případy)

mvstrom
23.04.2019 5 z 5

To "bolelo" ....

SimonaP
26.03.2019 2 z 5

Knížku jsem nečetla souvisle, přeskakovala jsem stránky, za mě opravdu ne.

ivana1975
04.11.2018 5 z 5

Tuto knihu som dočítala už davnejšie, ale potrebovala som odstup od napisania recenzie a urovnania si myšlienok v hlave. Kniha je velmi velmi silná... Nedokažem si ani predstaviť, že sa niečo také deje... Rozhodne odporučam si ju prečítať, je to sila.

Habana
03.09.2018 5 z 5

Filmové zpracování a kniha je velice zajímavé dílo. Nehanobila bych díla tím, že se jedná jen o čisté násilí. Upoutal mě aspekt vypravěče, který se vrací do dětských let a popisuje jak mají děti jiný pohled na věci špatné a dobré.
Jako děti vnímáme, že to co se děje, není úplně v pořádku, ale pokud nás v tom utvrdí dospělej... že to co se děje je právem... jsou určité rozkoly. Tenhle střet dětství s pokřiveným dospělým světem byl vykreslený skvěle.
Ketchum zvolil velice plynulý děj, kde se seznamujeme se všemi aktéry a pozvolna nás připravuje na to co se bude dít. Za mě je to kniha, která není zcela jednoduchá na vstřebání, ale proč by někdo, kdo tohle nerad čte sáhl právě po Ketchumovi?

Ďumbierka
25.08.2018 4 z 5

Koľko bolesti vieme zvládnuť ak sa deje nám alebo našim blízkym? A koľko bolesti vieme zvládnuť ak sa “len pozeráme”?
Knihu som si prečitala po videní filmu - Americký zločin a ten mi vohnal do očí slzy a cítila som veľkú nespravodlivosť a zlosť. Podobne to bolo aj s touto knihou, no je to vždy horšie keď viete, že sa niečo také dialo aj naozaj a je o tom kniha alebo film. Vtedy sa naozaj prizeráme aj my. Nech je to možno aj nejakým pripomenutím pre nás, že ak by sa niečo také dialo v okolí, nie je správne sa “len pozerať”. Knižka je určite na dlhšie rozdýchanie a nečíta sa jedným dychom, aspoň mne sa nečítala. Som však nejako asi zvláštna , ako aj väčšina ľudí, ktorí si túto knihu prečítali a ja som ju čítať chcela. Neľutujem , no na toto treba mať nervy a žalúdok a určite to nie je knižka pre každého a na nejaký pohodový víkendík. Stačilo mi ju čítať raz a aj tak som sa po dočítaní cítila veľmi zle.

vraždy zfilmováno sadismus horory týrání podle skutečných událostí

Část díla

Jack Ketchum (p)
americká, 1946 - 2018
2015  86%Dívka od vedle
2011  82%Po sezoně
2018  68%Schovka
2016  83%Red
2019  82%Křižovatky

Kniha Dívka od vedle je v