Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272584/mid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-WNh-272584.jpg 5 2486 2486

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý.

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

Lena63
03.02.2016

Zcela souhlasím s hodnocením TaLu. Úžasná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Moje první od této autorky, zkusím ještě nějakou.

raty
03.02.2016 5 z 5

Silný příběh, který mě chytil a nepustil, dokud jsem nedočetla.

Januletta
02.02.2016 5 z 5

Zhltla jsem ji za dva dny. Bezvadné čtení!

hanka616
02.02.2016 5 z 5

Moc hezké, knihu jsem dostala k Vánocům a byla přečtena opravdu rychle.

Ragazzaforte
02.02.2016 4 z 5

Překrásné, poutavé

TaLu
01.02.2016 5 z 5

Dočteno.
Kniha ještě leží přede mnou a já bych chtěla popsat alespoň něco z toho, co se mi honí hlavou.
Znáte autory, jež jsou tak skvělými vypravěči, že z vás udělají svědka svého příběhu a vy posloucháte a žasnete ?
Ale znám i několik knih, které jsou napsány tak, že se vy sami stanete součástí příběhu, jež pomocí slov ožívá a vy žijete s ním.
Tak píše tato autorka. Pro mne ano.
Takovýto prožitek z knihy je místy až vyčerpávajícím zážitkem, plným emocí, které ve mě souzní s tím, co se odehrává na stránkách knihy. Zprostředkovat čtenáři zážitek strádání války tak, že důsledky hladu pocítí i ten, jež ho nikdy mít nemusel, to je podle mne umění.
Obě časové roviny příběhu mne zaujaly, ten dávný příběh z první světové války i současnost. To celé propojené obrazem, který se dotýká osudů mnoha lidí.
Opravdu lituji, že nemohu dát více hvězd.
Kdo si bude za nějakých 80 let pamatovat, jací jsme byli lidé ?
Ale zda, a jakou láskou, jsme se dotkli života druhých, to se neměří časem. A o tom je možná tato kniha.

makca
01.02.2016 5 z 5

Nádhera, přečteno jedním dechem. Jojo Moyes mě nikdy nezklame!

misssicccka
01.02.2016 4 z 5

Mam radost, ze se mi po Stribrne zatoce vratila ta stara dobra JoJo.Opet dobry. A tesim se na dalsi.Trosku me mrzi, ze ty obalky a vazby prohlubuji ten mylny dojem cervene knihovny, ale co uz :). Ja to beru jako, ze to k tomu patri.

babsi66
31.01.2016 4 z 5

Přiznám se, nejsem čtenářkou červené knihovny a tenhle žánr obcházím obloukem. Nicméně, když o té Jojo všichni tak básnili, tak jsem si chtěla udělat vlastní názor. A jsem ráda, že jsem se nenechala odradit Stříbrnou zátokou, protože napodruhé mi Jojo Moyes dokázala, proč je jako autorka tak oblíbená.

Děj Dívky krásně odsýpá, a i když to je příběh o lásce, není to nudné ani klišovité. Minulost a současnost se prolínají tím správným způsobem a ve správný čas se objevují další dílky skládačky, aby do sebe v závěru vše hezky zapadlo. Postavy by sice snesly lepší propracování, ale určitě bych neřekla, že by byl příběh kvůli tomu nevydařený. Jasně, závěr s Edith v soudní síni je trochu přitažený za vlasy, na druhou stranu, kdo by čekal, že celý ostře sledovaný proces skončí jen formálním vynesením rozsudku, že.

Za mě tedy určitě to lepší, co se dá v rámci žánru červené knihovny přečíst.

trape
31.01.2016 5 z 5

Co napsat tam,kde už je vše napsáno. Krásná kniha, prostě si jí přečtěte.

ctenarkaEva
31.01.2016

Krásná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Hlavně 1. příběh, který se odehrává v době 1. světové války, je psaný úžasným způsobem. Válka tvoří jen pozadí děje, proto se kniha dobře čte i těm, kteří válečné romány nevyhledávají. Druhý příběh je na první napojený zajímavým způsobem. Rozhodně tato kniha stojí za přečtení.

jaja10
30.01.2016 5 z 5

Ani nevím, co bych tady měla psát,....... ta kniha mě naprosto dostala. Byla tak krásně napsaná, i když se jednalo ne zrovna o pěkné téma. Chtěla jsem ji mít přečtenou hned, abych věděla, jak to dopadne, ale na druhou stranu jsem si přála, aby ta kniha nikdy neskončila.
Jojo mám opravdu ráda, píše nádherně, doufám, že brzy vyjde nějaká další její kniha. :-)

niknikita
30.01.2016 5 z 5

Příběh tak emotivní, až jsem si chvílemi myslela, že už nemůžu číst dál - tak silně se mne osudy všech postav dotýkaly . Jojo Moyesová je naprosto jedinečná vypravěčka.

Ditules
29.01.2016 5 z 5

Opět se potvrdilo, že Jojo Moyes je geniální autorka. Zhltnuto během 2 dní. Prolínání časů mě většinou vždy zaujme. Skvělé.

Katka.Z
28.01.2016 5 z 5

Jojo Moyes je skvělá,pro mě další kniha ,která byla výborná,nevím jak to spisovatelka dělá,ale její příběhy ve mě nechají něco hlubšího,v teto knize se mi líbila hlavně část v období války,ale celkově byla kniha krásná

Kamienkova33
26.01.2016 5 z 5

Skvelá kniha! Z jednej strany tragické udalosti prvej svetovej vojny, z druhej strany súčasný boj mladej vdovy o obraz, ktorý má pre ňu veľkú hodnotu.. Príbeh o tom, ako sa prelínajú osudy vzdialené od seba takmer 100 rokov.

Ereniss
25.01.2016 5 z 5

Nevím, jak to paní autorka dělá, ale téměř všechny její knihy zhltnu najednou. Nemůžu se od jejích slov odtrhnout a čtu a čtu až do poslední strany. Více mě upoutala první část příběhu, z doby 1. světové války. Ani si nedokážeme představit, jak těžké to období muselo být...
"Co se stane, nedá se odestát."

Anyzz
24.01.2016 5 z 5

Přála bych si umět vylíčit, jaký dojem na mě "Dívka" udělala, ale má slovní zásoba je asi příliš omezená anebo prostě jen nenacházím slova, která by správně popsala mé dojmy a pocity. Nešlo to, přísahám, nešlo se od "Dívky" odrhnout. Nevím, jak to paní Moyesová dokázala, ale jakmile jsem dočetla poslední slova knížky, měla jsem obrovské nutkání, obrovskou touhu si knížku přečíst zas a znova, zas a znova a pořád dokola. Pro mě to byl naprosto strhující zážitek.

Nemohu si ještě odpustit alespoň nepatrnou zmínku o postavě německého Kommandanta. Nemám tušení, co konkrétně ve mě tyto city vyvolalo, ale od samého začátku - a to i ve chvílích, kdy už i Sophie ztrácela naději a víru v Kommandantův slib - já mu věřila. Bezmezně jsem věřila nepříteli a ani na okamžik jsem nepomyslela na to, že by dohodu porušil. V mých očích ten mužský představoval nesmírné charisma. Samotnou mě šokovalo, jak mě tenhle Němec dokázal tak silně okouzlit...

Jediné, čeho opravdu lituji, je, že nemám na výběr šestou hvězdičku. Patřila by rozhodně té odvážné, obětavé, dychtivé "Dívce", které jsem toužila být ochránkyní v časech zlých i těch lepších (kterých mimochodem moc nebylo). Ona mě dostala. Děkuju, Jojo.

Terka18
24.01.2016 4 z 5

Velice zajímavý příběh, nejprve jsem v historii a pak v přítomnosti. V knížce nejde pouze o romantiku a vztah mezi hlavními postavami. Hlavní věcí je v knize něco jiného a to se mi právě líbilo. Ano o lásku šlo také, to je jasné, ale bylo tam hlavní něco jiného. Knížka se mi líbila, i když u mě vede jiná od autorky.

Danka1975
21.01.2016 3 z 5

Je to příběh dvou žen v roce, které dělí 80 let a spojuje je na počátku jeden obraz. Francie roku 1916 a příběh Sofie mě vtáhl na začátku ihned do děje. Myslím, že téma 1. světové války je opomíjeno, zde popsáno bez příkras, naturalisticky. Pak se kniha přehoupne za rok 2000
a příběh Liv mi trochu připomínal červenou knihovnu :-(, která dle mě zaujímala zbytečně moc stránek na úkor příběhu prvního :-(((. (kde už tušíte konec, a to nepatřím mezi čteřáře, kde po pár stránek ví, jak vše dopadne :-))). . .Nicméně je zde i s odstupem let vidět, že hrdinky spojovaly rychlé soudy, statečnost byla odměněna opovržením a jak je těžké nebýt pro mnohé lidi ovcí, ale mít svůj názor a nepodlehnout zbabělosti a plno dalších :-(((. V polovině knihy jsem byla přesvědčena, že dám 3, ale po dočtení dávám 4. Kniha rozhodně stojí za přečtení, zanechala ve mě plno témat k zamyšlení a otevřela plno dalších otázek!!!!