Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2496 2496

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

AyaEssa
19.05.2019 1 z 5

Vyborny zacatek, kterym kniha zaujme, se bohuzel posleze zmeni v plytky sablonovity pribeh jako z cervene knihovny vcetne banalniho happy-endu. Jako by autorku omrzelo si s knihou "hrat" nebo ty 2/3 dopsal nekdo jiny. Velka skoda!

Lucinky
17.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha,nemohla jsem se od ní odtrhnout...Kdyz jsem četla příběh Liv,tak jsem doufala,že tak tam bude vysvětleno,jak to dopadlo se Sophii...a nebyla jsem zklamaná.Knihu mohu jen doporučit!

MagdalenaSlaba
08.05.2019 4 z 5

Tak tohle mě opravdu mile překvapilo! Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla, i když jsem o ní už samozřejmě slyšela v souvislosti s filmem Než jsem tě poznala. Ale měla jsem zato, že to bude jen červená knihovna, které já nijak neholduji. Takže jsem k ní přistupovala dost opatrně a skepticky. A v podstatě jsem ji otevřela jen proto, že mi ji kamarádka donesla. A ono to přitom mělo naprosto neočekávaný přesah! Takže jsem ji odkládala jen s těžkým srdcem a jen proto, abych se taky někdy vyspala a došla do práce. Na závěr nezbývá než uvést překvapivě moudrá slova jedné z postav: “No jen si to představte, o co všechno přijdete. Jenom tím, že se nechcete vzdát nějakých pár věcí.” Co že to znamená? Přečtěte si, pochopíte.

Le Chat
29.04.2019 5 z 5

Moje první setkání s Jojo Moyes a určitě ne poslední. :-) Kniha se autorce opravdu povedla.

Mateo67
28.04.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih této autorky. Skvělá je část z minulosti, současnost je předvídatelná. Samozřejmě kdyby kniha neskončila happyendem, bylo by to lepší, ale to u toho typu literatury nemůžeme očekávat. Přesto ji dokázala autorka “vypointovat” přímo ukázkově.

knizni.taurus
24.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která ve mě zanechala velmi silný pocit. Moyes zase potvrdila, že umí psát skvěle. Obě dějové linie byly zajímavé a ačkoliv jsem to nečekala, tak historická část knihy se mi líbila o něco více. Obě hrdinky byly velmi sympatické, ale zajímavá byla i postava Kommandanta, která se mi s další a další kapitolou dostávala pod kůži. Kniha je velmi čtivá, ukrývá v sobě spoustu pěkných myšlenek a naznačuje co je v životě důležité. Knihu určitě doporučuje všem.

Barbara182
21.04.2019 4 z 5

Čtivá kniha plná emocí a zvratů, líbí se mi, že autorka řeší restituce uměleckých děl odcizených během první/druhé světové války trochu z jiného úhlu. Dvě dějové linky mi vůbec nevadily, napínavé byly obě, jen ta Sophiina z první světové války byla samozřejmě smutnější. Moc dobrá kniha, skvěle napsaná, doporučuju :-)

Vlak7
19.04.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila až v 2. novodobé části. Současně to byla moje 2. kniha od této autorky.

Veronika.Lap
04.04.2019 5 z 5

Bravo, opravdu skvělá knížka, krásný příběh, že kterého mě až mrazilo v zádech. Naplno jsem soucítila se Sophií jejíž příběh mě samozřejmě za srdce chytl mnohem více. Pohnutky Liv vůči obrazu jsem ze začátku moc nechápala, ale jak děj ubíhá a odkrývají se další a další informace, tak jsem jí také fandila. Knížka graduje celou dobu a závěr je opravdu povedený. Doporučuji všem.

cluci
20.03.2019 5 z 5

Nádherný příběh. Opět pár nocí probdělých dějem válečným. Je krásné to uvědomění si výrazu obrazu, jež seslal určité poselství ženy jako takové. A nad větou: "Jsou to jenom věci. Na rovinu, ať si to klidně vezmou všechno. Jediné, na čem záleží, jsou lidi.", jako by mi je bral z úst. Román pro ženy, a navíc se skvělými myšlenkami, stojí za to přečíst...

petra5721
17.03.2019 4 z 5

Knihy od Moyesové mají vždy zajímavý příběh. Člověk se musí prokousávat vždy zvláštním začátkem, který je mnohdy až nudný, ale pak knihu nechcete pustit z rukou.

aginecka
12.03.2019 4 z 5

Lepší průměr. Dobře napsaný příběh přesně podle diktátu romantické šablony. Žádná překvapení.

katallinka
11.03.2019 4 z 5

Uf. Nevím proč, ale tato kniha mi dala pěkně zabrat. Byl to krásný příběh, ale podle mě strašně dlouhý (zbytečně). Nejvíce se mi líbil příběh z období války.

janik6969
11.03.2019 5 z 5

naprosto fantastický příběh

RozaD
09.03.2019 5 z 5

Knihu jsem strašně dlouho dokládala, jelikož nejsem zrovna fanynka historie, ale asi po roce jsem se do ni konečně pustila, jen proto, abych to už měla z krku. A Paneboze! Stačila mi pouhá první kapitola, abych se do knihy absolutně zamilovala! Plakala jsem s postavami, sdílela jejich strachy, vášně, smutky. Ačkoli miluju od Jojo každý její příběh, tento (společně s než jsem te poznala) ve mě zanechal opravdovou stopu, je to velmi silný příběh, na který myslím, nikdy nezapomenu. Kniha mě opravdu dostala. Bravo.

monishek
05.03.2019 5 z 5

Mne se pribeh tak moc libil, ze ani nevim, kde zacit. Libilo se mi vsechno. Postavy mi byly velmi sympaticke. Dokazala jsem se vzit, jak do Sofie, tak i do Liv. Nekolikrat jsem si rekla, ze bych brala kamaradku, jako je Mo. Kazda kapitola me nutila cist dal a dal. Nekdo nebyl nadseny ze stastneho zaveru. A vite co, ja za nej byla rada. Vlastne jsem doufala, ze to skonci stastne. Kdyby ne, tak bych byla zklamana. Knihu vrele doporucuji.

ivousekk
28.02.2019 4 z 5

Bylo to bezva. Jojo je sázka na jistotu. Příběh měl spád, obě dějové linky byly hodně napínavé. A musím říct, že příběh Sophie se mi líbil výrazně víc, než Liv. Bohužel mě Liv svým přístupem, kdy se neustále utápěla v sebelítosti ve strnulém přístupu k vlastnímu životu, po čase docela rozčilovala. A ta zarytost, s jakou trvala na tom, že obraz vybojuje zpět i za dost velkého rizika, že nakonec prohraje a přijde zcela o vše. A to zcela nesmyslné chování vůči Paulovi.. to už byla extrémní ukázka chudinky ublížené. Vím, že knížky autorky vždy končí happyendem, ale v případě Liv mi přišel celkem šroubovaný a zas tak moc mi k tomu všemu nesedl.

Pez892
16.02.2019 5 z 5

Dobrá kniha. Petra

intelektuálka
13.02.2019 4 z 5

Pěkné čtení pro odpočinek - moje první od autorky a vybrala jsem si ji na základě doporučení několika oblíbených čtenářů ...

Zanechané dívky jsou vlastně dvě - Sophie, jejíž muž odchází do války - a potom portrét Dívky, již tu zanechal...

A kolem tohoto obrazu vedou dvě dějové linie - válečná a současná ...

Příběhy se prolínají - a i mě více zaujala část válečná - okupace malé francouzské vesničky a velké odhodlání Sophie najít svého muže ...

Závěr vyzněl pozitivně - a tak to u romantické knihy má být.

Ajrad1981
13.02.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila někdy v době jejího vydání, líbila se mi anotace, jen jsem neměla čas se do ní hned začíst. Pak jsem postupně začala odhalovat, jaký druh literatury Jojo Moyes píše, a trochu mě to vyděsilo. Co jsem si to, proboha, koupila? Vždyť je to úplně mimo žánry, které běžně čtu! Ale protože nejlepší je postavit se strachu čelem, pustila jsem se do toho (jo, a taky se mi to hodilo do letošních plánů).

První část, ta z války, je na plný počet, bez debat. Na začátku druhé části jsem protáhla obličej, jestli za tohle dám víc jak dvě hvězdičky, budu se divit (asi nebyl úplně dobrý nápad hned překonat časovou mezeru, měla jsem začít s druhou částí knihy raději až druhý den, takhle to byl moc velký kontrast). Postupně se to zlepšovalo, takže jsem vůči dějové lince ze současnosti přestala být tak skeptická. Jasně, spousta věcí byla lehce předvídatelná. Třeba Paul. Vlastně i konec soudního sporu, byť nás autorka nechá pěkně dlouho čekat. Na konci první části jsem byla lehce nakrknutá, chtěla jsem vědět, co se stalo se Sophií, a chtěla jsem to vědět HNED. Postupem času mě ale tak pohltil průběh soudního procesu, že jsem Sophiin osud odsunula na vedlejší kolej (naštěstí pro hodnocení knihy, že mě to už moc nezajímalo, jinak bych za to strhla hvězdičku, i když něco podobného se taky dalo čekat).

A stejně mám pocit, že mi autorka dluží několik vysvětlení. Pár mých otázek se ozřejmilo v průběhu děje, ale stejně bych ráda věděla víc o Aurélienovi a hlavně: jak Paul našel Édith?!