Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2483 659

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

tamara1351
30.07.2020 3 z 5

Mně byla hodně nesympatická hlavní postava

Evik7474
29.07.2020 5 z 5

Napínavé, romantické, historické, originální námět...kdybych nemusela spát, přečtu to jedním dechem :-)

LucyA7
19.07.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, přečetla jsem jí jedním dechem, romantické příběhy s patráním po tajemnstvích minulosti mám ráda. Víc mě zaujala linka z 1. světové války.

tittanie
19.07.2020

Knihu jsem četla na doporučení a musím říct, že styl autorky mi nesedl. Ale potom jsem četla ještě další knížky od autorky, a musím říct, že styl mi nesedí. Kniha byla zajímavá. Děj i myšlenka. Kniha byla delší než by snesla a některé pasáže byly moc dlouhé a naopak vysvětlení takové useknuté.

Sixtinka144
17.07.2020 5 z 5

Jako správná knihomolka jsem měla autorku už dlouho vysoko na mém wishlistu. Protože jí všichni opěvují, milují její knihy a snad jsem na ní neviděla žádnou kritiku. Začala jsem právě touhle knihou. Dívka, již jsi tu zanechal. Kniha se mi četla dlouho, i když byla vážně skvělá, První část knihy, z první světové války jsem milovala. Postavy jsem si oblíbila a tajně jsem doufala, že si Sophie najde cestu ke svému milému. Druhá část taky byla fajn, ale přece jenom, to nebylo tak zajímavé a napínavé, jako u předchozí části. Jinak Liv jsem měla taky ráda, protože byla taková od rány. Konec knihy je za mě dokonalý, i když nejsem zastánce velkých happyendů, tady to bylo takové úsměvné, a každý čtenář si vlastně mohl domyslet, jak to s nima skončilo. Za mě hezký příběh, a určitě si plánuji od autorky přešíst i ostatní díla.

hanka0630
06.07.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která mluví o vážných věcech, a přesto jsem se u ní mnohokrát i zasmála. Je to inteligentní, vtipné, poutavé čtení. Doporučuji.

žany.kdovi
22.06.2020 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale bohužel jsem byla mírně zklamaná. Bylo to moje první setkání s autorkou a po všech těch kladných recenzí jsem čekala něco, co mě pohltí. První část knihy odehrávající se v minulosti, se četla prakticky sama. Jakmile jsem přešla do současnosti, měla jsem problém se začíst a knihu jsem dočítala už jen ze zvědavosti, jak to vlastně celé dopadlo. Konec byl pěkný, překvapivý :)

Amitiel76
19.06.2020 4 z 5

Hezký, poutavý příběh, s překvapivým koncem. Prolínání osudů dvou žen, které spojuje tajemná dívka na obraze..... Dvě časové roviny. Pohnutý osud francouzky Sophie, za 1.světové války. A současný příběh mladé vdovy Olivie, která se snaží vyrovnat s prožitou tragédií, a hledá cestu, jak začít znovu žít....
Kniha zvolna plynula, a příběhy se nenásilně proplétaly. Těžko říct, která dějová linka byla zajímavější. Mě upoutaly obě stejně.
Byla to má čtvrtá kniha od této autorky, a opět jsem si četbu užila. I když mé "TOP" příběhy "Než jsem tě poznala" a "Jeden plus jedna" asi nepřekonala :-)

Minarikova443
15.06.2020 5 z 5

Tahle autorka nikdy nezklame, překvapí pokaždé nádherným příběhem.

denisa7430
10.06.2020 5 z 5

Nádherný příběh. Protíná se dávná minulost se současností.... Dojemné vyprávění.

kathla
01.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha, stačilo pár stránek a věděla jsem, že mne bude čtení bavit. Nemohla jsem ji odložit a i se závěrem jsem byla spokojená, ačkoliv jsem čekala něco jiného. Spojení děje v současnosti s linií za války prostě funguje. Tuto knihu si dodatečně koupím, patří mezi TOP, co jsem kdy četla.

Sabča817
12.05.2020 5 z 5

Opravdu pěkná kniha. Hezky se čte. Kapitoly o Sophii se mi líbíly více...

Lucy.Prochy
04.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha!!! Téma světových válek zrovna nemusím, ale kniha jako je tato ve mně vždy probudí zájem dozvědět se víc o osudech lidí, kteří válku(války) zažili. Kniha mě vždy vtáhla asi na dvě hodiny denně, rozhodně to není ten typ, kde vám stačí číst půl hodinky.
Knihy s velmi podobným příbehem, které se mi taky moc líbily byly "Alicina síť" a "Slavík".

Acquenta
03.05.2020 4 z 5

Krása jako vždy od Jojo...

Kamka30
12.04.2020 4 z 5

Moc hezký příběh. Jako obvykle. :-)

Veňa2
09.04.2020 5 z 5

Tohle byla tak nádherná kniha! Po knize Poslední dopis od tvé lásky jsem myslela, že už mě Jojo nepřekvapí ničím tak srdceryvným, ale tohle byla taková nádhera, až se mi chtělo brečet, že jsem na konci knihy. Kniha je pro všechny romantické duše. Nádherný příběh hluboké lásky (jak Sofiiny k Édouardovi, tak Liv k Davidovi). Nejvíc se mi líbily pasáže z minulosti.

Niu
06.03.2020 5 z 5

Dlouho se mi do knihy nechtělo a jak to tak bývá, strašně se mi líbila. Odrazovala mě válečná tématika. Ale příběh není jen zasazen do první světové války. Je tam i současnost a také druhá světová. Kniha byla propracovaná, zachytila významné etapy a osudy lidí ve 20. století. V překladu se mi lépe četla Sophiina část, kde autorka použila já formu. U Liv jsem nikdy nevěděla, o kom se autorka zmiňuje a moc mi nesedí používání přítomného času a 3. osoby (to je na překladateli).
Téma restitucí bylo hodně poutavé a vidět to z druhé stránky je nutné. Všechno není jen černobílé a všechno není jen o penězích.
Sophie mi přirostla k srdci svou odvahou, svým osudem. Liv mě trochu štvala, ale Mo byla tím pozitivním vyvážením.

eliska2106
02.03.2020 5 z 5

SPOILER
Popravdě nevím, co jsem čekala, ale toto rozhodně ne. Ten příběh byl tak promyšlený, uvěřitelný a působivý. Věděla jsem jen, že děj se má odehrávat v období první světové války, takže i linka ze současnosti pro mě byla milým překvapením. Zůstává ve mě jen jedna otázka: Kde se vzala ti potomci pana Lefèvra, dožadující se obrazu, když si Sofie s Édouardem změnili jméno a zřejmě neměli žádné děti?

LéňaV.007
01.03.2020 5 z 5

Krásný a zajímavý příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Bylo pro mě zajímavé přečíst si o životě obyvatel v obsazeném městečku a milostná linka to okořenila.

Sony9
27.02.2020 4 z 5

Po sérii knih “Než jsem tě poznala” musím říct, že toto mě dostalo. Prostředí válečné Francie mě vtáhlo, sice některé pasáže z Londýna jsem musela přeskakovat, přišly mi občas zdlouhavé, ale rozuzlení bylo překvapivé, dojemné. Po téhle knize jsem rozhodnutá, že s autorkou rozhodně nekončím. :)