Dítě noci

Dítě noci https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497154/bmid_dite-noci-Buq-497154.jpg 4 221 72

Napínavý román o tom, že nikdy nevíme, kdo jsou vlastně naši sousedé Jedné chladné lednové noci vyjde Sharon na zahradu, aby mohla sledovat zatmění Měsíce. Místo toho ji ale zaujme něco zvláštního v domě hned za jejím dvorkem. Oknem do kuchyně vidí malou dívenku, jak myje nádobí. Jenomže Flemingovi, kteří tam žijí, žádné dítě v tomhle věku nemají, a i kdyby nakrásně měli, proč by dělalo domácí práce tak pozdě? Sharon by to nejspíš pustila z hlavy, ale pak se k ní nastěhuje opuštěná osmnáctiletá Niki a také si u sousedů všimne něčeho podivného. A když se obrátí na patřičné úřady a nemá to žádný efekt, pustí se nakonec do pátrání na vlastní pěst.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

The Moonlight Child , 2020

Ďumbierka
28.10.2022 5 z 5

Ja som veľmi spokojná.

Dostala som veľmi dobrý rodinný psychologický thriller / drámu, kde sa to nehrá na krv ani akčnosť s nesmrteľnými hrdinami.

Bolo tak príjemné byť len praobyčajným pozorovateľom príbehu. Užila som si to od prvej stránky po poslednú a na konvi som uronila aj pár sĺz.

Táto kniha vás nemá šokovať v tom zmysle, zme vám bude zle, ale zároveň vás šokovať má, ako úplne nenápadne sa tieto veci dejú.
Nemá vás pripraviť o spánok z pocitu strachu, ale zároveň viete po jej prečítaní premýšľať či sa vo vašom živote nestala práve nejaká “obyčajná” situácia, kde by možno pomohol váš zásah, vaša pomoc, váš úsmev a pokoj.

To len my sme zabudli v dnešnej zrýchlenen dobe, kde sa niekedy moc tlačí na pílu na to, že dobrý thriller nemusí byť len taký, hmm prvoplánový? Neviem momentálne nájsť lepšie slovo.

Pozorný čitateľ odhadne poitnu hneď od prvých kapitol aj ja som to tušila a vôbec ma nenudilo čítať knihu ďalej. Veľké plus. ;)

Bavili ma osudy každej jednej postavy. Bavilo ma spoznávať ich viac a viac a snažiť sa ich pochopiť.

Táto kniha jednoducho ukázala realitu, ktorá sa podlla mňa bežne môže stať, alebo sa pokojne aj deje, len možno práve nie u vášho suseda.
A verte mi, dejú sa aj horšie veci, len ľudia radi predtým zatvrajú oči a hrabkajú si a starajú sa o svoj piesoček. Niekedy je aj len uveriť naozaj ťažké.

Ja som si pri knihe oddýchla, ale zároveň ma drzmala v napätí takým dobrým spôsobom. Užívala som si čítanie s čajom a kávou a občas si aj schrumla nejakú sušienku či ovocie.
Nenáhlila som sa a aj tak mám pocit, že som knihu prečítala nejak rýchlo.

Ja ju viem len a len odporučiť. Pokiaľ vás moje písanie o knihe zaujalo a hľadáte niečo presne také, bude vás príbeh baviť.
Ak ste skôr na iné zaležitosti a hľadáte v thrilleroch opak (viete čo myslím), siahnite po inej knihe.

Toto je podľa mňa čítanie, ktoré by som odporučila pokojne aj ľuďom, ktorí sa so žánrom thriller len zoznamujú alebo k nemu pričuchnú len raz za čas a Carter či severské kriminálky nie sú práve podľa ich gusta.
Za mňa je kniha pokojne vhodná aj pre čitateľov vo veku od 13-14 rokov. Knižka im má čo ponúknuť aj pokiaľ ide o psychológiu príbehu ako takéto.

Za mňa teda spokojnosť a budem zvedavá, či sa k nám ešte niečo ďalšie od autorky dostane.

Petronela16
22.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Nástup - veľmi fajn, rychlo vtiahol do deja.Ja, ako už pokročilá čitateľka thrillerov a krvakov som sa však po cca tretine začala aleže veľmi nudiť, lebo dej sa prestal uplne vyvíjať.Iba sa to nejako točilo, krutilo ,ale v podstate nič sa nedialo.Niektoré veci mi už prišli absolutne nerealne, napr. ze si hlavna hrdinka kvôli uplne neznamemu človeku požičia auto a ide hľadať jeho mamku.Určite nerealne nieže u nás ale v Amerike už v žiadnom pripade.Dej sa už potom len vliekol, záver predvídateľné končil happyendom.No toto nebolo pre mňa, ale tak zvladla som.Slabučke ako 3x prevareny sáčkovy čaj.Za ten zaciatok a obal davam zopár tych *,ale viac menej už s touto spisovateľkou asi pokračovať nebudem.

alexis818
22.10.2022 4 z 5

Kniha pěkná,příběh Mii zajímavý,ale chybělo mi tam to wow.Od autorky si ráda přečtu i něco jiného.

spencer
21.10.2022 4 z 5

Už jste někdy uvažovali nad tím, co byste dělali, kdybyste u sousedů v okně viděli malé dítě umívat v noci nádobí, přestože žádné malé děti nemají? Okolo této otázky se točí Dítě noci, což pro mě osobně bylo velmi překvapivým čtením.

Zaměřuje se na tři matky, jejichž životy se postupem času propojí tak, jak by to žádná z nich nečekala. Přestože je děj poměrně předvídatelný, budete hltat stránku po stránce, protože budete chtít zjistit, jak to tedy ve skutečnosti je. Autorka si velmi dobře poradila s psychologií postav a vykreslila je tak, že pochopíte odkud se berou motivy jejich jednání. Ukazuje, jak snadno se lidé dostanou na scestí a proč je nutné čelit následkům svých činů.

Titul se mi tedy líbil, nicméně se nemůžu zbavit pocitu, že by byl mnohem překvapivější, kdyby dějová linka okolo Wendy v knize nebyla. Myslím, že prozrazuje příliš mnoho a některým čtenářům*čtenářkám by mohla zkazit čtecí zážitek. Jinak ale můžu Dítě noci doporučit všem, kteří mají rádi thrillery, ve kterých se pořád něco děje. Je v něm zakomponováno několik motivů a témat, ale nepůsobí to přeplácaně. Pro podzimní večer s knihou a svíčkou je kniha jako stvořená.

Luccinda
18.10.2022 4 z 5

Napínavý román s prvky psychologického dramatu? Asi tak bych Dítě noci definovala. Skrývá toho však v sobě mnohem víc. Na počátku je důchodkyně Sharon, která si jedné zimní noci všimne rozsvíceného světla v sousedním domě a oknem spatří malou holčičku, která myje nádobí. Flemingovi ale žádnou dceru nemají a když následně sami popřou, že by u nich jakékoliv dítě bydlelo, Sharon se snaží spolu se svou novou spolubydlící, osmnáctiletou Niki, která prchá od nenáviděných pěstounů, dopátrat pravdy.

Námět zní skoro až thrillerově a skutečně se v knize taková rádoby “detektivní” zápletka objevuje, spíše se ale jedná o dojemný příběh jedné malé holčičky, která to měla už od narození v životě neskutečně těžké. Maličká Mia se vám však vryje do srdce. Autorka nakousla i téma rodičovství, pěstounské péče, smrti dítěte, drog a závislosti. Až v poděkování autorky se dozvíte, že se pro Dítě noci inspirovala skutečným příběhem, to už je tedy jen taková třešnička na dortu.

L.Helena
18.10.2022 5 z 5

Krásné počteníčko. A závěr - jedno velké slzavé údolí... 4,5*

JustWomen
12.10.2022 4 z 5

Přečteno za jeden den, čtivé, srdce drásající, ukázka manipulace jedné osoby, kterou naučili, že sebevědomí je nejvíc, celou rodinou.

veronika4001
12.10.2022 5 z 5

Nové dítě. Jiné dítě. Zajímalo mě, jak se proplete osud Sharon a Nikity s osudem Mii. Můžeme Nikitě/Niki věřit? Je první dojem u Niki a pak u Mii správný? Obě mají něco společného - životní zkušenosti, pěstouny, nespravedlnost a příkoří, obdivuhodné osobnosti dívek. Při čtení jsem oba životní příběhy viděla jako krásný propletenec. Jsou zde celkem tři životní etapy - ještě Morgan. Tato etapa je začátkem a koncem dějiště a slouží k rozuzlení. Niki mě překvapila, jak se děj odehrával, stala se velmi odvážnou a schopnou, žádná sebelítost. V příběhu také vystupuje mnoho hodných lidí, skoro jako protějškové postavy ztělesňující "dobro x zlo", žádný střed. Knihu doporučuji, četla se jako s větrem o závod.

Adris
10.10.2022 4 z 5

Neřekla bych thriller, to asi ne, ale jedná se o román s prvky napínavého "detektivního" pátrání. Strašně, ale strašně dobře se to četlo. Stránky ubýhaly neskutečně rychle. Čtenáře žene zvědavost, která je motivována několika pohledy postav, které spolu souvisejí. A přesto není příběh komplikovaný, s nějakým složitým, květnatým jazykem. Ne, žádné velké popisy. Je vidět, že autorka je spíše akční člověk a melodramatické dvoustránkové popisy budov, pokojů nebo vzhledu postav, jdou mimo ni:). Dost dobře ale vykreslila různorodé emoce - dokázala stvořit jak psychotika, tak dobrotivce se srdcem na dlani. Za mě je to skvělý, napínavý román, kterým nás (v hlavní roli) provádí dvojka k pohledání: babička v důchodu a její svěřenkyně, která si prošla pěstounskou péčí a náhodou se ocitla na prahu této babičky, která jí nabídla pomocnou ruku. Dalekohledem špehují sousedy a pozorují opravdu divné věci...

Knižní střípky
10.10.2022 4 z 5

Celkem záhy se dalo vytušit, jakým směrem se příběh bude ubírat, ale nebylo to na škodu tentokráte. Autorka velice hezky zpracovala téma jenž opravdu není jednoduché. Já jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, donutila mě přemýšlet nad spoustou věcí.

Přečtěte si tuto knihu, rozhodně za to stojí.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

andulka1406
09.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila moc. Sharon i Niki jsem si strašně oblíbila. Mii mi bylo strašně líto. Horší, když si představíte, že tohle se může reálně někde dít. Alespoň, že měla Mia Griswolda. Musím říct, že na konci mi bylo líto Jacoba a z části i jeho otce.

Danilla
07.10.2022 4 z 5

Velmi dobře a poutavě napsaná kniha. Napětí bylo dávkováno postupně a příběh malé Mii chytne snad každého.

Pípasek
05.10.2022 5 z 5

Velmi zdařilý emotivní román, skrývající nejedno tajemství. Malá Mia Vás chytne za srdce

Krchnaida
04.10.2022 5 z 5

Ta se četla jedním dechem. Chudinka Mia. Konec pěkný

oblakaknih
04.10.2022 5 z 5

Dítě noci je pro mě kniha, která ačkoli jsem od ní neočekávala mnoho, nejspíš navždy zůstane v mojí paměti.

Protože v jejích stránkách se skrývá opravdu tajemný a hrozivý příběh, který se podle mě dotkne nejednoho čtenáře.

Abych byla zcela upřímná, nečekala jsem, že mě kniha takto nadchne! O to víc jsem ale ráda, že jsem se do ní pustila a můžu ji tak doporučovat na každém kroku.

Nečekejte žádnou akční knížku, kdy vás něco obrovského překvapí na každé straně. Kniha má totiž úplně jinou výhodu! Příběh je vystavěn velmi pomalu, o to víc ale na čtenáře působí.

Mrazivé je pak zjištění, že skutečně nikdy nevíme, co se odehrává přímo vedle nás, pokud je to naším očím schované.

Kniha se četla skvěle! Nutně jsem potřebovala vědět, jak to nakonec dopadne a nemohla se od čtení odtrhnout.

Postavy jsem si velmi oblíbila, na pozadí tady totiž roste jakýsi rodinný vztah mezi hlavními postavami a ten byl krásně vykreslen.

I ostatní postavy bylo díky popisům jednoduché si představit, vžít se do nich.

Děj je velmi nelehké popsat, abych náhodou nevyzradila nějakou drobnost, která by pak narušila dojem z celého příběhu. Jen tedy zmíním, že pro mě osobně jsem nebyla ničím v knize kdovíjak překvapená, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo.

Nakonec ještě vyzdvihnu obálku, která se moc povedla!

Za mě je Dítě noci obrovské doporučení.

Adhara
03.10.2022 2 z 5

Slabý triler. V porovnaní s priemerom iných trilerov tam zase o toľko nejde. Začiatok vyzeral sľubnejšie, no čím ďalej som čítala, tým viac som sa nudila. Chýba gradácia aj napätie. Postupne mi začalo byť fuk, ako kniha dopadne, možno preto, že bolo jasné, ako dopadne. Postavy, hoci spočiatku nevyzerali plocho, sa v priebehu knihy zmenili na výlučne kladné (nanajvýš s niekoľkými chybami v minulosti) a výlučne záporné. To je nerealistické a plytké. No a ten presladený rozťahaný koniec... Odporučila by som to začínajúcim čitateľom kníh pre dospelých, tým, čo trilery veľmi nemusia a tým, čo chcú vyskúšať triler, no najprv slabý a jemný bez potokov krvi a ohrozenia celého sveta.

Bubulka
01.10.2022 5 z 5

Napínavý příběh s dobrým koncem. Kniha je po celou dobu zajimavá a čtivá.

mamina2
28.09.2022 5 z 5

Neotřelá zápletka, napínavý děj, svižně vyprávěný příběh. Přečetla jsem na jeden zátah.

Ivuska.09
28.09.2022 4 z 5

I mě příběh moc bavil. Nechybělo napětí, zároveň nebylo nic vyloženě přehnané. Budete pozorovat sousedy a přemýšlet, co někteří z nich skrývají. A jsem spokojená i se samotným závěrem.

nada3314
27.09.2022 5 z 5

Výborné psychologické drama a jako bonus překrásná strašidelná obálka, která na pultech obchodu určitě každého hned zaujme. Tohle je mé první setkání s autorkou a vše jsem ji snědla i s navijákem :-) Přečteno jedním dechem. Opravdu mi její styl psaní sedl. Hned od první kapitoly mě příběh chytil a nepustil.

Kdo by to byl řekl, že mě upoutá příběh, který začíná tím, že ve vedlejším domě pozdě v noci při sledování zatmění měsíce uvidí Sharon malou dívku, která myje nádobí, a zdá se jí to podivné. Neprodleně zavolá své dceři Amy a děj se rozjíždí. Tuší, že tohle není jen tak...Ve vedlejším domě přece bydlí rodina s dospívajícím synem, jaktože nádobí myje holčička a ještě takhle pozdě v noci? Amy mezitím poprosí svou maminku, aby vzala pod křídla 18 letou Niki, která žila u pěstounů a teď nemá kam jít. Teď jsou na to dvě a ani jedna to nenechá jen tak a budou se té záhadě snažit přijít na kloub.
Příběh je plný tajemství, napsaný do hloubky, všechny postavy jsou propracované a každá nám má co říct, tohle se autorce opravdu moc povedlo. Bylo to maličko předvídatelné, ale určitě doporučuji k zhltnutí tedy k přečtení :-)

pěstounská péče sousedé thrillery pro ženy

2018  66%A hvězdy mi daly tebe
2022  82%Dítě noci