Dítě noci

Dítě noci https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497154/bmid_dite-noci-Buq-497154.jpg 4 221 72

Napínavý román o tom, že nikdy nevíme, kdo jsou vlastně naši sousedé Jedné chladné lednové noci vyjde Sharon na zahradu, aby mohla sledovat zatmění Měsíce. Místo toho ji ale zaujme něco zvláštního v domě hned za jejím dvorkem. Oknem do kuchyně vidí malou dívenku, jak myje nádobí. Jenomže Flemingovi, kteří tam žijí, žádné dítě v tomhle věku nemají, a i kdyby nakrásně měli, proč by dělalo domácí práce tak pozdě? Sharon by to nejspíš pustila z hlavy, ale pak se k ní nastěhuje opuštěná osmnáctiletá Niki a také si u sousedů všimne něčeho podivného. A když se obrátí na patřičné úřady a nemá to žádný efekt, pustí se nakonec do pátrání na vlastní pěst.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

The Moonlight Child , 2020

knihomolkajanca
31.01.2023 4 z 5

Co byste dělali, kdybyste u sousedů v domě zahlédli uprostřed noci uklízet malé dítě, které jste nikdy dříve neviděli? Tak přesně tuto otázku si budete klást při čtení Dítěte noci. Stejná situace se totiž přihodí hlavní hrdince Sharon, která si je jistá, že u sousedů žádné dítě takového věku nežije. Když navíc něco podivného spatří i její nová spolubydlící Niki, rozhodnou se, že musí celé věci přijít na kloub.

Ačkoliv Dítě noci začíná poměrně nenápadně, autorka si dokáže velmi rychle získat vaši pozornost. Velmi zajímavé jsou navíc i hlavní postavy celého příběhu, a to starší žena okolo šedesátky Sharon, a naopak mladá teenagerka Niki. Zatímco Sharon si poklidně užívá svůj podzim života, s Niky se zase život příliš nemazlil. Právě Sharonina dcera jí v pravou chvíli nakonec podává pomocnou ruku, a tak svádí osud tyto dvě naprosto odlišné osoby dohromady.

Tohle pomalu vznikající netradiční přátelství je velkým tahounem celé knihy, jelikož jsou charaktery Sharon i Niki velmi dobře zpracované. Postupně se dozvídáte střípky z životů obou aktérek, a do toho spolu s nimi odhalujete ono prapodivné sousedské tajemství. Touha po rozluštění celé záhady vás rozhodně navnadí na další čtení, obzvlášť když vás autorka nechá nahlédnout i do života sousedů. Zároveň se McQuestion dotýká vážnějších témat jako je domácí násilí nebo třeba psychopatická touha ovládat druhé.

Ač se to možná na první pohled nemusí zdát, příběh má poměrně poklidné tempo. Nejspíš vás ničím úplně nepřekvapí a kapičky dramatu se dočkáte až v samotném závěru. Pokud však zrovna toužíte po něčem oddechovějším, tohle vůbec není špatná volba. Po dočtení možná dokonce budete mít pocit, že se jedná o pohádku pro dospělé. V tomto ohledu autorka klidně mohla přitlačit na pilu. Přesto se však jedná o velmi povedenou záležitost a ráda si od ní přečtu něco dalšího.

Hodnocení: 80%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Cosmopolis a Gradě.

Veju007
24.01.2023 4 z 5

Dítě noci byl famózní čtenářský zážitek. Dopředu jsem věděla, že se nejedná o thriller, byť je tak označován a díky tomu jsem rozhodně nebyla zklamaná.

Důchodkyně Sharin si u svých sousedů všimne malé holčičky, ale je si jistá, že sousedé žádnou dceru nemají. Spojí své síly s 18letou Niki, která se k ní nastěhuje a snaží se této záhadě přijít na kloub. Niki, která si sama prošla pěstounskou péčí se nechce vzdát, chce odhalit pravdu a pomoci tak dívence, která může být v potížích. Jak to nakonec celé dopadne? Kde se skrývá pravda?

Toto rodinné drama jsem si maximálně užila. Autorka píše velmi poutavě a čtivě, takže knížku nebudete chtít v žádném případě odložit. Postava Suzette Flemingové je naprosto neuvěřitelně narcisní a manipulativní, že jí budete chtít vyškrábat oči. Všechny postavy dávají smysl, každé fandíte z jiných důvodů a doufáte, že vše nakonec dobře dopadne. Způsob, jakým se všechny dějové linky nakonec spojí dohromady sice není ničím originálním, ale autorka to dokázala napsat tak, že vás konec opravdu chytne za srdce.

Úžasná knížka, autorku si rozhodně do budoucna pohlídám.

dencazrnu
20.01.2023 5 z 5

Když jsem tuhle knihu brala do ruky, očekávala jsem průměrný thriller a ani ve snu by mě nenapadlo, že mě kniha takhle neskutečně pohltí. Celý příběh byl tak uvěřitelně napsaný, že se mi při čtení tajil dech a já ani nedutala. Celá kniha byla opravdu perfektně zpracovaná, autorka zbytečně neztrácela čas nedůležitými věcmi, ale na druhou stranu dokázala vše skvěle a do detailu popsat. Konec knihy mě chytil za srdce. Nevím, zda to bylo z toho důvodu, že sama mám doma malou cácorku, ale úplně mě to dostalo, že jsem po dočtení knihy opravdu neměla slov - a to se mi zase tak často nestává. Takže klobouk dolů a já doufám, že se brzy dočkáme i dalších knih, protože tohle vypadá opravdu na slibný začátek této autorky u nás v Čechách :-)

Možná jen malý poznatek, knihu bych určitě neřadila mezi thrillery. Spíš by se mi líbilo zařazení jako psychologický román nebo něco tomu podobného. Napínavé scény byly, ale určitě ne tak, jak by v kvalitním thrilleru měly být :-) Ale to jen spíš tak okrajově.

Annyshga
16.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh o tajemství jedné rodiny. A že to byla povedená rodinka. Matka Suzette - namyšlená sebestřendá nána, otec Matt - ignorant starající se pouze o svůj vlastní zadek, Jacob - jediný normální člen rodiny co měl aspoň šperku pochopení a citu.

Kniha je označována jako thriller, k tomu jí však chybí troška pořádného napětí či záhady a méně předvídatelnosti. Přesto se jí nedá upřít čtivost a skvělý nápad na příběh. Ten je vyprávěn že tří stran. Rodiny, která pohřešuje dospělou dceru, rodiny, co skrývá tajemství a jejich sousedkou, která se rozhodne ho za každou cenu zjistit. Konečně propojení všech zúčastněných bylo hodně předvídatelné. Je to škoda, stačilo by trošku mlžit a tím poplést čtenáři hlavu a rázem by byl úžasný thriller na světě. I tak jsem ale byla spokojená .

Martiiiik
30.12.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila.. Když to člověk bere z emočního hlediska, tak zde moc postav v neutrální zóně nebylo.. Buď hodné jako z pohádky nebo téměř či úplně monstra.. Ale s malou Miou autorka pěkně zahrála na city.. Bylo to čtivé a byla jsem celou knihu moc zvědavá, jak to dopadne :-) takže moc povedený počin a doporučuji :-)

konicekbily
25.12.2022 4 z 5

Asi to měl být psychologický thriller, ale mně to tak nepřipadá. Spíše příběh zařazuji ve své mysli jako sociální román na ožehavé téma výchovy dětí, jejich dospívání a hledání cesty k samostatnému rozhodování o tom, kde má dospívající hledat pomoc a komu by měl pomoci. I bez ohledu na následky. Některá rozhodnutí hlavních hrdinů jsou mimo moji úroveň chápání!

Ajuszka
09.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Jednoho dne se Sharon dozví o svých sousedech zvláštní věc a rozjíždí spolu s dívkou Niki pátrání.

Krásný a smutný příběh o rodině, která funguje pod nadvládou tyranizující matky.
Naštěstí se zde dočkáme šťastného konce.
Za mě povedená kniha.

knihomolkadorfa
27.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel jsem čekala něco úplně jiného, ale kniha byla velmi čtivá. Mia, úžasná holčička a i všechny hlavní postavy sympatické. Ovšem až na tu příšernou Suzette. Příběh promyšlený a nakonec vše do sebe zapadlo.

MMacicekk
22.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Vyzdvihla bych autorčin styl psaní, který je opravdu čtivý a četba probíhá velmi plynule bez výrazných hluchých míst. Naopak musím vytknout jistou předvídatelnost, která vás bude provázet celým příběhem. Ani v jednom případě, kdy bude právě probíhající scéna nabízet různá vyústění situace, vás autorka ničím nepřekvapí. Po přečtení epilogu nabudete dojmu, že jste četli pohádkový příběh. Téma, které autorka zvolila, bylo víc než zajímavé, zpracování bylo velmi čtivé, příběh však může začít nudit, zejména v případě, že jste od něj očekávali zcela něco jiného.

ivetdos
19.11.2022 4 z 5

Zase ta matoucí obálka :) Čekala jsem thriller, dostala jsem společenské drama. Ale vůbec mi to nevadilo. Najdeme tu několik linek, které se na konci propojí a vše do sebe zaklapne. Žádné stresy ani napětí tu ovšem nečekejte :D konec mě taky nijak zvlášť nepřekvapil, ale po dočtení jsem byla spokojená a s klidným srdcem dávám 4*. Mnoho z vás asi bude kritizovat málo emocí, napětí a akce, mě to u této knihy ale vyhovovalo, padla mi skvěle do nálady. Určitě po ní mrkněte, pokud hledáte něco odpočinkového s kapkou drama :)

@knihomaniak

zuzana2599
16.11.2022 4 z 5

Dítě noci je emotivní psychologický román, kterému patří opět přívlastek sousedský. Ale hlavní téma příběhu se mi zdá docela originální, není obvyklé mít v domě malou holčičku, která nikomu nepatří. Na povrch pak vyplouvá spousta otázek. Malá Mia je moc hodná holčička, oblíbila jsem si i Jacoba, Sharon a Niki. Jen paní Suzette by zasloužila... !
Tento román se četl moc dobře, a i když se nekonalo žádné velké překvapení a vše bylo docela předvídatelné, líbil se mi ! Občas je i uspokojivé dočkat se na závěr spravedlnosti a dobrého konce.

Evule *
13.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh smutný, ale čtivý. Pořád jsem čekala, co se z Niki vyklube a ona hodná holka. Vše dopadlo podle mých představ i slzu jsem zamáčkla. Další knihu od autorky si určitě ráda přečtu.

jeny-v
12.11.2022 4 z 5

Knihu jsem dala na dva zátahy a musím přiznat, že mě překvapila. Není to sice žádný ohromující thriller, ale důmyslně zpracovaný, trochu psychologicky laděný román. V celém příběhu zjistíte vše podstatné, žádná hluchá místa, z větší části sympatické postavy a konec detailně dopracovaný. Když to shrnu: výborné víkendové podzimní čtení, jenž neskutečně uběhlo. Líto mi bylo Wendy: "Skončila jsem s tebou. Jdi k čertu" - bohužel, i to se stává. Osamělá důchodkyně Sharon byla od přírody vždy zvědavá. Když při mimořádném zatmění Měsíce u sousedů spatří malé děvčátko, je to podezřelé, protože oni mají jen syna Jacoba. Do toho jí zavolá dcera Amy z Bostonu, že nutně potřebuje ubytovat svoji bývalou klientku Nikitu. Záhada za dvoumetrovým plotem tyto dvě emotivně spojí. Flemingovi mají zdánlivě všechno, ale ve skutečnosti si nikdo nikoho neváží, není mezi nimi žádný cit, natožpak láska, a skrývají velké tajemství.....

ArwenAragorn
12.11.2022 2 z 5

40%

Psychologický thriller, na který jsem se těšila, bohužel se dostavilo zklamání. Nedokázal mě vtáhnout do děje, potom mě ani zápletka a rozuzlení příliš nezaujalo.

annettka1098
05.11.2022 4 z 5

Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, čímž pro mne byl velmi čtivý. Jakmile jsem se začetla, jen nerada jsem knihu odkládala. Děj poukazuje na zajímavá témata jako je pěstounská péče, šikana a domácí psychické násilí. Přestože v případě pěstounské péče a šikany jen tak klouže po povrchu, domácí tyran je v knize popsán velmi dobře a důvěryhodně. Ne jednou mi bylo při čtení opravdu úzko a bojovala jsem se vztekem.
Knize bych možná vytkla předvídatelnost a brzké odhalení celého příběhu, čímž cca v polovině ztratila kniha drive. Nicméně autorce se i tak podařilo udržet čtivost a závěr byl opět povedený. Pokud máte rádi napínavé a srdcervoucí příběhy, bude tato kniha to pravé pro vás.
Doporučuji fanouškům Kathryn Hughes (Dopis, Klíč, Tajemství, Poslední slib).
HODNOCENÍ: 80 %

attila1
03.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Thillerem bych tuto knihu nenazvala. Ale i přes to byla krásná, dobře se četla. Smutné téma držené malé Mii v domě psychopatické ženy a její rodiny.

Renatecka
01.11.2022 3 z 5

Čtivé, ale jako thriller bych to asi neoznačila. Dost předvídatelné a napětí celkově nic moc, takový průměr.

PrincaListicka
01.11.2022 4 z 5

Čtenář detektivek by jistě označil děj knihy za snadno předvídatelný. Sám jsem měl od prvních stran jisté tušení, ba ne, byl jsem si téměř jistý, jak se příběh bude vyvíjet a dopátrám se tajemství domu sám. Jenže není příliš málo tušit, jaké děsivé tajemství ukrývají? Jistě, jistě bylo. Proto je třeba znát motiv, vědět kdy se jaká událost stala a způsob jakým se vše odehrálo. A to, prosím pěkně, Karen McQuestion zvládla na výbornou. Dítě noci vám nedá spát dokud nedojdete na poslední stránku. Čtete stranu za stranou, snad se vám i tají dech, zažíváte znechucení i pohrdání, ale i naději a šanci na dobrý konec.

A jaký je můj celkový dojem? Neváhejte a hned si Dítě noci přečtěte. Nebude litovat ani jediné minuty. A to jsem se ještě nezmínil ani o krásných deskách a ještě krásnějším přebalu. Podle nejnovějších informací bude podle knihy natočen film, a to už o něčem vypovídá, nemyslíte?

kanitsuj
01.11.2022 4 z 5

Napínavý thriller s originální zápletkou. Nemohu říci, že bych se 100% bavila, protože téma je mi vzdálené a zacházení paní Flemingové s holčičkou mi přišlo místy odporné. Závěr byl trochu přepjatější, ale myslím, že vzhledem k předchozímu ději celkem vhodně zvolený.

Karin94
29.10.2022 3 z 5

Poznáte svojich susedov? Hlavná hrdinka Sharon sa rozhodne, že pôjde pozerať na záhradu zatmenie mesiaca. Namiesto toho ju zaujme susedove okno, kde vidí malé dievčatko umývať riad. Na tom by nebolo nič divné, ale Sharon vie, že okrem mladého teenagera nemajú žiadne iné dieťa. Keď sa k Sharon prisťahuje na určitú dobu Niki, tak aj ona si začne všímať veľmi divné veci, ktoré sa dejú u susedov.

Kniha podľa anotácie vyzerá byť dosť napínavá. Žiaľ dej by som do thrilleru nepriradila ba dokonca mi chýbalo aj napätie. Napriek tomu bola kniha pútava a dobrá, kde sa autorka venovala dosť psychologickým a zaujímavým témam, ktoré sa mi nie veľakrát príjemne čítali. Aj keď kniha je aká je, tak musím uznať, že aj táto autorka opakovala a naťahovala niektoré veci stále dokola, kedy som už nevedela ako ďalej a iba som gúlala očami.

Čo sa týkalo postáv, tak sa mi veľmi páčilo, ako autorka dokázala vykresliť postavy, ktoré sú psychicky totalne na dne a nevedia pochopiť, že je niečo zlé. Ostatní boli taktiež skvelo opísané. Nebudete vedieť, ku ktorej osobe máte prechovávať sympatiu, či zlá postava je naozaj zlá, alebo iba zatvára oči pred pravdou. Každopádne ľudia vidia iba to čo chcú, ale pred zlými vecami radšej zavrú oči.

Ťažko sa mi píše recenzia, keď nechcem zachádzať úplne do detailov, aby som niečo neprezradila. Jednoznačne sa kniha hodí na toto jesenné obdobie a aj keď nemala nejaké extra prekvapivé efekty a za mňa aj táto patrí k priemerným, tak stojí určite za prečítanie.

pěstounská péče sousedé thrillery pro ženy

2018  66%A hvězdy mi daly tebe
2022  82%Dítě noci