Dítě „L“

Dítě „L“ https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466892/bmid_dite-9pY-466892.jpg 4 128 51

Některá životní rozhodnutí mají své následky a můžeme za ně zaplatit i daň nejvyšší. Když byla mladá psycholožka Anne požádána, aby se zapojila do případu Dítěte L, netušila, že už první setkání s Laurie navždy změní její život. Laurie a její bratr zažili trauma, s jakým se dětská mysl dokáže jen stěží vyrovnat. Vidina profesního růstu díky medializovanému případu byla pro Anne hnacím motorem. O třicet let později si ale uvědomí chybu, které se tenkrát dopustili. A ta chyba teď stála lidský život. Amira, Sarah, Paula, Ewan a Charlie spolu pracují roky. Vědí o sobě, jakou kdo má rád kávu, vzájemně znají svůj soukromý život i noční můry. Jednoho dne se ale všechno změní... Nový nadřízený má za úkol restrukturalizovat oddělení. To zamíchá nejen jejich vztahy, ale na povrch začnou vyplouvat i skutečné povahy dosud přátelských kolegů. Co dokáže s dobrým týmem udělat nabídka na povýšení a jaké hry budou rozehrány, aby si lidé zachránili vlastní kůži? ... dvě různé dějové linky spojené v jeden příběh... příběh, ze kterého mrazí...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Katto

When She Was Bad , 2016

BariEli
16.10.2021 2 z 5

Zklamala mě. Začátek super, rozjíždělo se to náramně! (V Sarah jsem se skoro viděla pár let zpátky). Fantazie mi jela na plné obrátky....no bohužel má fantazie byla daleko lepší než druhá polovina knihy. Čekala jsem šmrnc, něco chytrého. Prolnutí obou příběhů bylo NNUUDDAA!

Jana65
05.10.2021 2 z 5

Tak kniha přečtena, ale musím se přiznat, že se mi nelíbila. Většinou, když dám na doporučení, jsou knihy super, ale tato mě nezaujala. Možná to bylo tím, že byla vyprávěna z pohledu více lidí.

Naty_books
02.10.2021

Opět další skvělý thriller od tohoto nakladatelství. Za mě rozhodně hodící se na podzimní období. Knížka má krátké kapitoly a čte se vážně hodně rychle. Já jí měla přečtenou za pár dní. Nevýhodou je určitě hodně postav v knize. Ze začátku mi dělalo docela problém, vyznat se v tom kdo je kdo, ale nakonec se mi to nějak povedlo. Téma v knize mi přišlo asi takové nejsilnější a nejodpornější a nedokázala jsem si představit, že by se tohle mohlo stát nějakému dítěti doopravdy. Opravdu odporné to co se tam stalo. Hodně mě to vzalo a brečela jsem u toho. Prostě nepředstavitelná věc. Některé postavy mi sedly více a některé jsem zase upřímně moc nemusela. Úplně nejradši jsem měla Ewana, Chloe a Sarah, Charlie mi nijak moc nevadil a ostatní jsem moc nemusela a jejich povahy. Ráda jsem měla i psycholožku Anne, jejíž příběh mě bavil trochu více, protože jak už jsem psala zbožňuji minulosti má takovýchto žánrech. V lnozezse objevily dva případy a to dítě ,,L" a ,,D". Já si více oblíbila chlapečka, ale i holčička nebyla špatná. Velký zvrat na konci jsem absolutně vůbec nečekala a dopadlo to docela mrazivě a trochu šťastně, ale pouze trochu, ale naštěstí aspoň něco.
5* /5* Skvěle propracovaný thriller, lepší už snad ani nejde napsat. Za mě velké doporučení. Z knihy mrazilo a ještě po jejím dočtení jsem na ní musela nějakou chvíli myslet.

GYROTOURBILLON
24.09.2021 5 z 5

Ano, tak jsem dočetl. Dvě dějové linky, pravda každá vzdálená od té druhé, ale s blížícím se závěrem jsem začal tušit, jak to bude cca pokračovat. Jasně, trochu to poukazovalo, že šéfová by mohla být L. Konečné propojení bylo velmi zajímavé.
K celé té problematice kanceláří...autorka to vystihla velmi věruhodně, alespoň já ( přestože nepracuji v kanceláři ) jsem podobnou věc s novým kolegou zažil.
Vedení přijalo nového pracovníka na stejnou pozici jako mám já.
Ve velmi krátké době se tento člověk snažil o rozbití kolektivu a docílil toho. Jak se za čas ukázalo, vedení mu slíbilo vyšší funkci i jiný plat, přestože stálým zaměstnancům nikdo nic neoznámil.
Tato osoba od samého začátku nesledovala hodnoty zdejších zaměstnanců, on jako vzdálená rodinná přízeň vedení, potřeboval vyšší místo i finance, což zde dle vedení nebylo možné.
Čili se postaral o rozepře, jako v této knize, každý přestal důvěřovat každému. Dokonce jménem vedení nabízel zaměstnankyním věci, které nikdy vedení nabídnout nemohlo. Ale ano, povedlo se mu to. Kolektiv rozdělil, vytvářel falešné informace, roznášel lži. Rok mi trvalo to tak nějak zvládat, vedení se k tomuto problému odmítlo postavit a čekalo co se stane...až to tzv. bouchlo. Nebyl jsem nikdy vyhozen, ale věděl jsem , že tento člověk opravdu potřebuje odstranit překážky k tomu, co je pro něho prioritou a jde přes mrtvoly. Ale řádnou výpověď jsem po 8 letech podal. A věřte, že jméno David opravdu nespadá do mých oblíbených jmen.
Jasně, v těch kancelářích to tak může být, obzvlášť v dnešní karieristické době. Kniha je dráždivá i smutná, mnohdy pravdivá..ne jen jako psychothriller.

Nixa
08.09.2021 5 z 5

Od prvních stránek čtivé, napínavé a mrazivé. Na konci jsem měla úplně husí kuži. Skvělý to bylo!

zuzana2599
02.09.2021 5 z 5

Dítě "L" je psychothriller jak má být ! Jen těžko se od čtení odchází a kniha zavírá, příběh je skvěle napsán a také já jsem od začátku přemýšlela, jak mohou dvě dějové linky, každá z úplně jiného prostředí, spolu souviset. Až postupně k závěru jsem začala chápat souvislosti a samotný konec byl šťavnatý až až. Epilog byl pak třešničkou na dortu.
Ano, za chyby se platí a dítěti lze opravdu ublížit mnoha způsoby. I o tom je tato kniha.
Ráda bych se podělila s jednou ze závěrečných vět, která mě v tu chvíli zasáhla:
Pro tento okamžik, jen pro tento okamžik, je láska vším. Nic než láska neexistuje.

L.Helena
31.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Je to jako bych četla souběžně dvě knihy, první o dětské psychiatričce, která vzpomíná na jeden ze svých starých případů, druhou o vztazích lidí v pracovním kolektivu. I když pokud čtete pozorně, je mnohé naznačeno hned v první kapitole, proč a jak právě tyto dvě dějové linie spolu souvisí. Já jsem asi do třetiny nechápala, pak jsem si znovu přečetla začátek, a rázem mi byla půlka záhady jasná. Ta druhá půlka je opravdu překvapení až na závěr.
Knížka se mi dost líbila, mám ráda psychothrillery a tento se docela povedl.

ctenarkaEva
28.08.2021 3 z 5

Souhlasím se vším, co napsala čtenářka Blaufik. Kniha je napsaná dobře, má mrazivou atmosféru, ale mně moc nesedla. Čekala jsem asi něco jiného. Příběh z kanceláře mě nebavil vůbec, druhá dějová linie pro mě byla o něco zajímavější. Čekala jsem stejně jako všichni ostatní, jak se obě linky spojí, no a stejně jako ostatní jsem byla překvapená.

Blaufik
24.08.2021 3 z 5

Mrazivá atmosféra je protkána celým příběhem a čtenář nemá úplně šanci prokouknout, jak celý příběh skončí. Myslím, že kniha, jako taková, je napsána dobře a splňuje požadavky na dobrý psychologický thriller. Nakonec, ohlasy čtenářů dokazují, že kniha není vůbec špatná.

Přesto jsem se však nemohla ubránit jistému zklamání, ale to bude můj problém očekávání versus realita. Osobně určitě doporučuji k přečtení a pevně doufám, že se mi v budoucnu do rukou dostane další autorčin počin.

Katania
19.08.2021 5 z 5

Moc povedené! Možná bych u něčeho uvítala konkrétnější uzavření a vysvětlení, ale i tak se mi to opravdu moc líbilo!

tess.de.veles
02.08.2021 5 z 5

No, knížku jsem překládala, a tak ji znám skoro celou nazpaměť :-) ...a docela se mi líbila.... O to větší bylo moje překvapení, když si ji přečetli mojí blízcí...celkem sečtělé duše....a naprosto knihu zavrhli..., že je to pěkná blbost.... Tak vám nevím, co si myslet....ale těší mě, že se tady drží v červených číslech a hodnocení jsou docela dobrá.... :-) Tak moje milé "Dítě L", jen tak dál :-)

Tapani
01.08.2021 4 z 5

Měla jsem spoustu teorií jak to celé dopadne. Jak se dějové linky protnou. Ani jedna nebyla správná. Konec překvapivý, kniha velmi čtivá.

Milena1967
01.08.2021 5 z 5

Super. Nemyslela jsem, že to o této knize napíšu, protože jsem ji chtěla několikrát odložit. Po půlce se ale děj slušně rozjel a konec je parádní.

astra3
31.07.2021 3 z 5

Vztahy na pracovišti 340 stran - děsivě realistické, pochmurné čtení.

annettka1098
26.07.2021 4 z 5

(SPOILER) DÍTĚ „L“ je příběh dvou rovin. První vypráví psychiatrička Anne, která se jako mladá absolventka dostala k případu týraných dětí a měla na jedno z nich, na dítě „L“ udělat společně se svým vedoucím odborný posudek.
Druhá rovina pro mne byla ze začátku velmi zmatečná. Vypráví totiž příběh pracovního týmu jedné personální agentury, ve kterém jim ze dne na den změnili šéfovou. Přestože se všichni v daném týmu mysleli, že jsou víc než kolegové, že jsou přátele, nová šéfová v nich postupně probouzí rivalitu.
Po celou dobu čtení se snažíte podvědomě přijít na to, co mají tyto dvě roviny společného. Musím říct, že když jsem to ani v polovině knihy stále nevěděla, byla jsem mírně frustrovaná. Nicméně mě to o to víc nutilo číst dál a dál. Vrcholné rozuzlení bylo naprosto bravurní a nečekala jsem ho. Měla jsem své tipy, ale byla jsem v nich absolutně vedle. Autorka si se mnou velmi dobře pohrála.

Jestli jste četli knihu Štvanice od Lucy Foley, mohu vám Dítě „L“ vřele doporučit! Stejně jako ve Štvanici je zde úžasně pospaná psychologie postav, kde v podstatě vidíte všem protagonistům do hlavy.

Lka
18.07.2021 4 z 5

V této knize se odehrávají dvě dějové linie, které se mají protnout. Protnou se, ale téměř až na konci. První dějová linie, která se odehrává v pracovním kolektivu mě až tak moc nebavila. Bylo tam dost jmen a zapamatovat si, co ke komu patří bylo ze začátku dost těžké. Druhá linie o dítěti "L" mě bavila mnohem víc. Uvítala bych kdyby v knize bylo o dítěti "L" napsáno o něco víc. Závěr byl překvapivý a nečekaný. Nakonec se mi kniha líbila.

terryaknihy
13.07.2021 4 z 5

Tohle je Psychothriller s velkým P! Nádherně propracovaný příběh, kdy sledujeme dvě dějové linky, které se nám ke konci prolnou. Absolutně jsem netušila (i když jsem nad tím celou dobu fakt usilovně přemýšlela), jak se linky protnou. A jsem hrozně ráda, že jsem to neodhadla. Je to dobře napsaná kniha s excelentními popisy myšlenek postav. Přestože na mě byl ten rozjezd opravdu pomalejší a táhlejší, tak jsem si užívala pomalu rostoucí nevraživost v kolektivu a pohledy několika postav. Ano, z počátku matoucí, ale ono si to sedne, nebojte. Velmi velmi doporučuji, pokud vás baví psychologie postav. Bravo.

LukBook
12.07.2021 5 z 5

Velice propracovaný psychologický thriller, nabízející dvě na první pohled nesouvisející zápletky, které se skvěle propojí (což samozřejmě víme už od začátku). Po přečtení si možná budete pokládat řadu otázek. Zachoval bych se stejně? Co bych byl schopen udělat kvůli povýšení? A jak mohou být lidé takto krutí?

MMacicekk
11.07.2021 4 z 5

Podle názvu i obálky jsem očekávala, že se příběh bude převážně odehrávat mezi sociálními pracovníky či psychology, což nakonec bylo zcela jinak. Přesto i přes počáteční pomalé se rozvíjení zápletky mezi manažery si mě příběh získal. V poslední třetině sice čtenář (pravděpodobně) odhadne rozuzlení zápletky, které vede k jedinému možnému (a pro mnohé šokujícímu) závěru, přesto autorka dokázala překvapit nečekaným zvratem. Dalším plusem je i autorkou pomalu budované napětí, které ke konci výtečně graduje.

Knižní střípky
10.07.2021 4 z 5

Jste-li trpělivými čtenáři, kteří nepotřebují za každou cenu akci na každé straně a máte rádi hezky propracovanou psychologickou stránku příběhu, DÍTĚ "L" by mohlo být tím pravým pro vás. Já jsem opět spokojená a už se moc těším na další "kattovský" počin.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Tammy Cohen (p)
americká, 1963