Poklad

Poklad https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/9483/bmid_poklad-mbY-9483.jpg 4 54 5

Dirk Pitt série

V Mexiku stanul v čele nespokojených obyvatel nový mesiáš: říká si Topiltzin a chce zemi vrátit do poměrů, jaké v ní vládly za panování aztéckých dynastií. O tisíce mil dále, v Egyptě, sní jiný vizionář o jinak uspořádaném světě: Jazídův ideál je založit fundamentalistický islámský stát a z něho šířit víru dál. I když mají cíle odlišné, mnohé napovídá, že oba političtí dobrodruzi jednají koordinovaně a ve jménu jakéhosi vyššího, leč neznámého plánu. Něco málo vyjde najevo, když jsou odhaleny plány na zavraždění generální tajemnice OSN, která hodlá učinit přítrž hazardním geopolitickým experimentům. Znepokojeni vývojem situace jsou i hlavy států. Míří na summit svolaný do Uruguaje, avšak křižník Lady Flamborough, na kterém se všichni plaví, je unesen neznámými pachateli a z nejvyšších představitelů zemí světa se stanou rukojmí k vydírání. Vláda Spojených států po celou tu dobu pátrá po starověkém pokladu nezměrné ceny. Legendární Alexandrijská knihovna byla podle starověkých pramenů ukryta na neznámém místě. Po šestnácti stech let nejde prvořadě o její kulturní hodnotu. Vše nasvědčuje tomu, že mezi půlmilionem svitků se nalézají i mapy nalezišť surovin a vzácných kovů. O existenci knihovny a možném místu jejího úkrytu však ví nejen americký prezident, který by rád pomohl Izraeli k nalezištím ropy a tedy ke zvýšení jeho vlastní životaschopnosti. Ví o něm i druhá strana, pro kterou by se vědomosti obsažené ve svitcích mohly stát cenným nástrojem pro destabilizaci světa. Taková situace si žádá výjimečné nasazení sil. Do akce je povolána NUMA a její eso Dirk Pitt...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , BB art

Treasure , 1988

Luigi1
14.09.2023 5 z 5

Tato kniha se opět povedla

ludek.n
25.04.2022 4 z 5

Dirk Pitt zprvu pátral po havarované ruské ponorce, a posléze po pozůstatcích bájné Alexandrijské knihovny. Když ale neznámí útočníci unesli jeho otce, neváhal ani chvíli a se svou pověstnou buldočí neústupností se vydal po jejich stopách. Deváté pokračování Dirkových dobrodružství je proto navzdory jednoznačnému titulu o všem jiném, než o hledání pokladu. Máme tu hned zkraje atentát na generální tajemnici OSN, nepokoje v Egyptě, hrozící státním převratem, protivládní demonstrace v Mexiku pod taktovkou novodobého aztéckého mesiáše, únosy, vraždy, a samozřejmě i hřmění ve sklenici vody, postavené v oválné pracovně Bílého domu, odkud americký prezident vše bedlivě hlídá a dozoruje. Onen poklad, který představují nejlepší umělecká díla, knihy, svitky a dokumenty, zachráněné před šestnácti sty lety z Alexandrijské knihovny, tu hrají po celou dobu druhé housle, navíc notně zpolitizované, a objeví se až jako douška na závěr příběhu, aby ho celý zarámoval a naladil do patřičné tóniny. Dirk Pitt je stále nezdolným a neprůstřelným hrdinou, ženy jsou krásné a sexy chtivé, zloduši drsní, nelítostní a odporní. Ve světle předchozích dílů se už nicméně objevuje lehounké vykrádání sebe sama. Dopředná rychlost je naštěstí zatím nastavena natolik vysoko, že celistvý dobrodružný zážitek nemůže být tímto handicapem pokažen.

hana4834
28.05.2021 3 z 5

Jako vždy dobrá kniha Pitt je nezničitelný

babicka_amalka
26.01.2017 5 z 5

doporučuju

Maarty.J
16.02.2014 5 z 5

Kniha jako všechny ostatní dobré, jen mi tady tak nějak přišlo, že ten konec už je extra vyumělkovanej. Happy end tu každej očekává, nikdo nechce vidět Dirka Pitta bradou vzhůru. Ale že se podaří ÚPLNĚ všechno je možná trochu unavující. To ale nikterak nesnižuje čtivost této knihy. Už jen kvůli zvědavosti co zase Cusslera napadne jsem se na ní lačně vrhnul. A nezklamala.