Dílo III

Dílo III https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47372/dilo-iii-47372.jpg 4 5 1

Obsahuje básně z období 1931 - 1939, zahrnuté ve sbírkách : Nebe peklo ráj Plancius Zrcadlo noci

JulianaH.
21.04.2019 5 z 5

Básník-melancholický myslitel. Z jeho sebraných spisů mám převládající dojem plaché citlivosti, která na tak mnohý popud zoufale vzlétá a pořád do něčeho tluče křídly, láme si u toho pera i kosti, touží jen a jen pomoci soucitem a básnickým slovem (až ji konečně uštvou a usouží komunisti).
Jeho raná poesie je velmi smutná a v podstatě vždycky zůstává takové elegické zamyšlení přítomné i tam, kde v meziválečném období sní nad exotikou - čili vzdálen už válce, nemoci a své smutné medicínské praxi:
Na širém moři začíná listopad
Na širém moři
Tak jako doma v aleji
A pak, po roce 1948, znovu propuká ten soustrastný smutek a mučivě podnikavá účast s trpícími lidmi, která jeho duši nedá spát, a prozření z lásky k humanistické autoritě SSSR (protože pro něj byl komunismus totožný s humanismem asi tak jako pro Masaryka protestantismus; věřil v Lenina a ve Stalina, protože toužil po světovém míru, optimistické vizi světa a štěstí pro lid). K smrti utrápený řekl o komunistickém režimu: "Vy přece ale vůbec nerozumíte svým básníkům." a sám se zabil pádem z okna.

Konstantin Biebl
česká, 1898 - 1951