Dievča s perlovou náušnicou

Dievča s perlovou náušnicou https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185448/dievca-s-perlovou-nausnicou-185448.jpg 4 153 34

Román o zápase medzi nevinnosťou a láskou k umeniu i mužovi, napísaný podľa Vermeerovho známeho obrazu. Prekvitajúce mesto Delft v sedemnástom storočí žije usporiadaným životom. Bohatý aj chudák, katolík aj protestant, každý vie, kde je jeho miesto. Aj mladučká Griet, ktorá príde slúžiť do domu slávneho maliare Johannesa Vermeera, sa nazdáva, že vie, čo je jej úlohou: práca v domácnosti, pranie a dozeranie na šestoro detí. Cíti sa dosť silná, aby si poradila s maliarovou bystrou svokrou, precitlivelou manželkou a žiarlivou slúžkou. Nikto však nečaká, že Grietina tichá nevtieravosť, bystrosť, hlboká vnímavosť a zmysel pre krásu a umenie ju nezadržateľne vtiahnu do sveta veľkého umelca. Keď sa stáva aj súčasťou jeho práce, prehlbujúci sa vzťah medzi nimi, ktorý naberá na intenzite, vyvoláva napäté ovzdušie v bezprostrednom okolí a sčerí aj pokojnú hladinu života mesta...... celý text

Literatura světová Romány Umění
Vydáno: , Slovenský spisovateľ , Svornost

Girl With a Pearl Eariring

petvet
08.04.2016 3 z 5

Vermeer Van Delft mě zaujal jako malíř na střední škole při dějinách umění - jeho obrazy nesly příběh, precizní propracovanost, světla, barvy... Tato kniha není žádný trhák, ale čtenáře seznámí se životem a tvorbou děl jednoho z nejznámějších barokních malířů. I když měla kniha pouze 161 stran,tak mi to přišlo, jak kdyby měla stran 500. Jednoznačně zajímavé počtení :)

PS: při četbě jsem listovala v knize s obrazy Vermeera - příjemně to doplňovalo děj.

eeeror
07.08.2015 2 z 5

Pěkně a čtivě napsáno, ale děj...žádný.

Guepp
28.02.2015 4 z 5

Filmem jsem byla kdysi nadšená, Scarlett v něm ztvárnila jemnost a křehkost. Knihu jsem objevila až teď, už na mne neměla takové kouzlo, ale přečetla jsem ji po dvou dnech. Milé, plné náznaků a čtenáři otevřené.

Petrasuvicka
30.01.2015 3 z 5

Knížka byla opravdu tenká a mohla být i tenčí, kdyby si autorka odpustila zbytečně podrobné popisy jejích naivních úvah nebo činností služky. Jen o ždibeček lepší než nudný a utahaný film.

Ranuncul
05.09.2014 2 z 5

Pěkně napsané,těžký život služebné v bohatší rodině.I když možná byli bohatí,jen když prodali obraz.Jinak skoro pořád žili na dluh.
A 11 dětí?Malířova manželka asi nebyla normální i v tehdejší době.

Alizon
08.07.2014 5 z 5

Krasne a poeticke. Cetla jsem ji pred lety pujcenou z knihovny. Chystam se ji precist znovu.

drbohlav
17.02.2014 5 z 5

je to jedna z těch knih, která se musí přečíst celá, aby zanechala ten správný dojem. Zatímco začátek se táhl, nakonci jsem s knížkou s lítostí loučila. Griet nastoupí jako služebná v rodině známého malíře. Ač je to velice tichá, pracovitá dívka, která se snaží udržet své zaměstnání, samota a zájem o zaměstnavatelovu tvorbu ji sblíží se zaměstnavatelem samotným. Nejedná se vztah založený na fyzické přitažlivosti, ale spíš je to podobnost chrakterů a vnímání okolního světa, co oba hrdiny spojuje. Film byl právě zkrácen o konec, který příběhu dodává onu nezapomenutelnou dramatičnost

tatruszka
06.02.2014 5 z 5

Krásný příběh plný zvláštního jiskření. Rozhodně patří mezi mé oblíbené příběhy.

Eva2412
16.06.2013 5 z 5

Film se líbil, ovšem kniha byla fantastická a za ní film opravdu pokulhává.

kadgam
05.03.2013 5 z 5

Čítala som ju v angličtine. Veľmi dobre opísané prostredie, kde sa dej odohráva aj pohnútky k namaľovaniu obrazu. Nie je to dokument, sotva sa takto prihodila jediná scéna, ale na tento obraz nezabudnem.

Tapani
29.01.2013 5 z 5

Kniha mě chytila a nepustila do samotného konce. Opravdu se mi hodně líbila. Film už tak kvalitní nebyl. :)

Edita77
09.08.2012

Krásně zpracovaná kniha... čte se jedním dechem. Příběh vás chytne a už vás nepustí. Film jsem viděla před a po přečtení knihy. Když jsem ho viděla poprvé strašně mě nadchnul. Když jsem ho shlédla po přečtení knihy velice mě zklamal. Má mnoho nedostatků v samém příběhu. V knize je všechno krásně vylíčeno...

Calwen306
09.03.2012 5 z 5

Krásny príbeh a veľmi pekne napísaná kniha. Jeden z najkrajších historických románov aké som čítala.

Janamarie
04.01.2012 4 z 5

Krásná kniha a dnes se podívám opět i na film...