Detvan

Detvan https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370789/bmid_detvan-Jzu-370789.jpg 4 27 3

Detvan je lyricko-epická báseň (alebo skladba), ktorú napísal Andrej Sládkovič v rokoch 1845 až 1847. Námetom je autobiografický, reálny ľúbostný zážitok - a to láska mladého Sládkoviča k Antónii Júlii Sekovičovej, dcére panského úradníka z Honseku a básnikovej budúcej manželke. Tento príbeh, ktorý oslavuje zmysel pre spravodlivosť, je inšpirovaný jánošíkovskou a korvínovskou folklórnou tradíciou. Dej Detvana sa odohráva v 15. storočí v období vlády Mateja Korvína v okolí Poľany. Skladba vznikla ako oslava slovenského ľudu, čomu zodpovedá aj vysoká miera idealizácie slovenského ľudu. V popredí stoja idealizované kladné morálne vlastnosti späté s čistou krásou slovenskej prírody.... celý text

SSTknihy
10.09.2018 3 z 5

Slovanství, hrdost, láska k rodné vlasti, k valašce i k věrné milé. Povinná četba, která se celkem dala překousat díky kvalitě veršů. Takový lehký odvar z Jánošíka, ovšem s dobrým koncem. Přestože mi čtení ve slovenštině nedělá problémy, tohle bylo místo přeci jenom tak trochu jako detektivka a bez slovníku to nešlo.

Simona02
20.02.2018 2 z 5

Dielo ma nijako zvlášť neoslovilo. Nečítalo sa najjednoduchšie, a bolo pre mňa celkom zložité sa prelúskať až na samý koniec. Spevy na seba nadväzovali, a vytvárali určitú spojitosť, avšak celkový dojem, ktorý vo mne zanechala knižka, nie je práve pozitívny.

wiix
09.08.2016 4 z 5

Veľmi príjemné a vekom overené kvalitné (a slovenské!) čítanie, v ktorom som cítila lesy, naivitu, nehu i tvrdosť zároveň a život na Slovensku ako taký.