Marína

Marína https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294050/bmid_marina-h6D-294050.jpg 4 64 11

Martin-M
Martin-M
18.03.2024 5 z 5

Triumf novej štúrovskej slovenčiny, slovenskej poézie obdobia romantizmu a konkrétneho ľúbostného citu. Óda na lásku vo všetkých (alebo aspoň mnohých) podobách, samozrejme s jednou konkrétnou dámou v popredí, pretože čo iné by mladého poetu dohnalo k 2900 veršom jednej skladby... Vďaka tejto nenaplnenej láske má Slovensko jeden z mála ozajstných svetových rekordov a nešťastne alebo aj šťastne zamilovaní možnosť takmer nekonečne dlho čítať jedinú báseň. Sládkovičov básnický jazyk je úžasný, aj po dvoch storočiach stále neuveriteľne živý, ale môžeme poznamenať aj to, že ako málokde inde je práve v tomto prípade vhodné povedať, že menej je niekedy viac - pretože tej ľúbosti už je tam niekedy naozaj príliš veľa. Lenže vieme samozrejme aj to, že lásky nikdy nie je príliš veľa.

MatejHrbolta
MatejHrbolta
10.09.2022 5 z 5

Poézia, ktorej hodnoteniu slová jednoducho nestačia.

Klenot ľúbostnej lyriky.

JankoStirbey
JankoStirbey
27.10.2021 4 z 5

Nebudem tu uvádzať žiadnu citáciu z tohto diela, pretože môj komentár by bol pridlhý. Poviem len, že Sládkovič dokonale vystihol lásku. Možno je jej občas priveľa, možno je občas príliš fyzická, možno je občas pridlhá, možno je občas dokonca nudná, no vystihol jej podstatu a tým si ma získal.

SimonDobes
SimonDobes
23.07.2021 5 z 5

Neľutujem, že som sa rozhodol prečítať si celú Marínu. Prekrásne napísaná báseň. Andrej Sládkovič mi prirástol k srdcu. Pri niektorých strofách sa bolo ťažké sústrediť a nepoberal som ich, za to niektoré sa mi vryli hlboko do duše.
Najviac zrejme táto:

A čo je mladosť? - Dvadsaťpäť rokov?
Ružových tvárí hlaď jará?
Či údov sila? Či strmosť krokov?
Toto sa všetko zostará!
Mladosť je túžba živá po kráse,
je hlas nebeský v zemskom ohlase,
je nepokoj duší svätý,
je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,
je kvetín lásky rajská záhrada,
je anjel v prachu zaviaty!

marhoul
marhoul
03.04.2021 5 z 5

Vydání z roku 2017, s překrásnými ilustracemi Kataríny Vavrovej, je šperkem každé knihovny. Láskyplná romantická báseň, která českým čtenářům nejspíš moc říkat nebude, ale na Slovensku zastává místo obdobné, jako u nás Máchův Máj. Romantismus, poezie, krása! Za zmínku stojí i Banka lásky, kterou můžete navštívit v Banskej Štiavnici, v rodném domě Maríny. Na to se určitě podívejte a když pojedete kolem, o Sládkovičovi a Maríně se můžete dozvědět z první ruky. ;-)

lima123
lima123
08.11.2020 4 z 5

Jednoducho láskyplná...

ChristineDaee
ChristineDaee
22.02.2018 5 z 5

Miestami bolo veľmi ťažké sa sústrediť - zložité úvahy a opisy. Ale niektoré časti sú naozaj prekrásne. Zaujalo ma, keď básnik opisoval mileneckú roztržku. Najpútavejšie časti sú, keď Marínu pokúša motýľ, neskôr had aby zabudla na svoju lásku a neskôr, keď Marína ako Víla pokúša autora, aby s ňou odišiel do vĺn Hrona. My Slováci môžeme byť právom hrdí.

Lessana
Lessana
27.05.2016 2 z 5

Dodnes si pamätám niektoré verše, ktoré sme sa museli naučiť na hodinu literatúry na základnej škole. Tie o Maríne a pre Marínu sa mi vždy páčili najviac...

Možno mi tvojich úst sa odrieknuť,
možno mi ruku nedostať,
možno mi v diaľky žiaľne utieknuť,
možno mi nemilým ostať,
možno mi ústam smädom umierať,
možno mi žialiť v samote,
možno mi život v púšťach zavierať,
možno mi nežiť v živote,
možno mi seba samého zhubiť: —
nemožno mi ťa neľúbiť!

A myslela som si, že všetky budú také podmanivé a pútavé. Neboli však...

wiix
wiix
14.09.2015 5 z 5

"Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený, a v tomto duše mojej ohlase svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!" - toto viem odrecitovať aj o polnoci, tak to vo mne utkvelo. Krásne!

Lily28
Lily28
01.04.2015 5 z 5

Očarujúca básnická skladba, ktorá ma priam vcucla :) čakala som hlbokú nudu a našla žiarivý klenot slovenskej literatúry.

Skjaninka
Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Marína moja!
Teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety v chladnej zemi,
ako tie drahé kamene,
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme...

Klenot slovenskej literatúry.
Verše oslavujúce mladosť, krásu aj lásku k milovanej žene a vlasti.
Toto je skutočná poézia, ktorej čítanie poteší srdce a povznesie dušu.