Detvan

Detvan https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298244/bmid_detvan-uDA-298244.jpg 4 27 3

Martin, švárny detviansky mládenec cestou lesom valaškou zabije sokola, ktorý sa vrhol na bezbranného zajaca. Keď sa dozvie, že je to kráľov sokol, vyberie sa do Slatiny, kde sa kráľ Matiáš práve zdržuje na jarmoku a prizná sa mu. Kráľovi sa zapáči Martinova priamosť a odvaha, daruje mu vraného koňa. No keď sa kráľ dozvie od Martina o jeho milej, zatúži ju poznať. Nepoznane prichádza na vohľady do Detvy a dvorí Elene. Elena však odmieta bohatého pytača a ostáva verná Martinovi. Kraľ dá zato Martina zverbovat do svojho povestného Čierneho pluku. 5 spevov: Martin, Družina, Slatinský jarmok, Vohľady a Lapačka.... celý text

SSTknihy
10.09.2018 3 z 5

Slovanství, hrdost, láska k rodné vlasti, k valašce i k věrné milé. Povinná četba, která se celkem dala překousat díky kvalitě veršů. Takový lehký odvar z Jánošíka, ovšem s dobrým koncem. Přestože mi čtení ve slovenštině nedělá problémy, tohle bylo místo přeci jenom tak trochu jako detektivka a bez slovníku to nešlo.

Simona02
20.02.2018 2 z 5

Dielo ma nijako zvlášť neoslovilo. Nečítalo sa najjednoduchšie, a bolo pre mňa celkom zložité sa prelúskať až na samý koniec. Spevy na seba nadväzovali, a vytvárali určitú spojitosť, avšak celkový dojem, ktorý vo mne zanechala knižka, nie je práve pozitívny.

wiix
09.08.2016 4 z 5

Veľmi príjemné a vekom overené kvalitné (a slovenské!) čítanie, v ktorom som cítila lesy, naivitu, nehu i tvrdosť zároveň a život na Slovensku ako taký.