Desátý stupeň

Román Desátý stupeň zachycuje nepříliš vzdálenou budoucnost, kdy Zemi hrozí zničující zemětřesení o síle deseti stupňů Richterovy stupnice, jaké lidstvo dosud nepoznalo. Seismolog Crane marně bije na poplach, neboť svět rozdělený politickými, náboženskými a rasovými spory o jeho varování nestojí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8772/big_desaty-stupen-w78-8772.jpg 4.284
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet, Knižní klub

Richter 10, 1996

Kniha Desátý stupeň

HAL

Není divu že Clarke k Desátému stupni jen nadhodil zápletku, ale její doplnění o futuristický svět a rozšíření do knihy se chopil někdo jiný - samotný Clarke by tak depresivní budoucnost lidstva nikdy nenapsal, a už vůbec by o ní nepsal tak cynicky. Žádné vznešené sci-fi a zkoumání high konceptů, tady se jede hlavně přízemní zlo skryté v náboženském fundamentalismu, korupci, mocichtivých korporacích, i lidské malichernosti. Tak trochu cyberpunkový přístup, což je u sf knihy o zemětřeseních docela překvapivé... a vlastně mi všechna ta omáčka kolem připadala místy až nadbytečná. Protože ty zemětřesení jsou prostě fascinující, a mají tu nakonec docela malý prostor.

Aya81
29.06.2020

Tahle knížka mne nadchla už když jsem ji četla před více než dvaceti lety poprvé. Asi právě ona má za následek mou fascinaci zemětřesením. Kdysi v těch asi 16 letech jsem vážně uvažovala o studiu deskové tektoniky a seismických procesů. No, rozmyslela jsem si to, přece jen nejsem povahou dobrodruh schopný zasvětit povolání celý život. Ale teď, když čtenářská výzva nabídla téma hlavní postavy mající vaše vysněné povolání, byla jasná volba si knihu znovu přečíst.
Napodruhé (s opravdu velkým odstupem) zjišťuji, že mnohé z děje si už nepamatuji. Politickou a sociální dějovou linku, love story... v hlavě zbylo jen to zemětřesení. Takže mne kniha vlastně znovu pohltila a tentokrát jsem si oproti teenagerskému věku mnohem lépe vychutnala myšlenky ohledně ovládnutí americké společnosti včetně politiky čínskými korporáty a vizi vývoje rasově - náboženské problematiky. No, současný trend hyperkorektnosti zvrhává zatím vše spíše na druhou stran, než jakou prezentuje Mike McQuay. Uvidíme.

Metla
27.04.2019

"Desátý stupeň" vlastně nenapsal Arthur C. Clarke: na stará koulena zažil v Indii zemětřesení, dostal nápad, nadrásal o něm tři stránky a předal je svému kolegovi spisovateli. Mike McQuay po nějakém roce (údajně bez vzajemných konzultací) poslal siru Clarkeovi dílo k posouzení a ten byl spokojen. McQuay se vydání románu nedožil, aby ocenil ironii, jak se jeho jméno nenápadně krčí pod slavnějším autorem. Holt marketing...
Kniha nás zavede do nedaleké budoucnosti a jak naznačuje její název, stěžejním tématem jsou zemětřesení. Jedním pustošivým otřesem byl v dětství poznamenán Lewis Crane, proto zasvětil svůj život výzkumu seismických procesů, jejich předvídání, zmírňování následků, zkrátka se stal posedlý bojem s tímto živlem. Jeho zanícení, genialita i přístup k prostředkům přinesly excentrickému vědci Nobelovu cenu, oddaný tým a nebývalé možnosti, jak přesně určovat dobu, místa a sílu budoucích katastrof.
Vše se odehrává na ploše třiceti let, během kterých svět mění - nejen prostředí planety, především politické klima, znesnadňující Craneovu práci. Staneme se svědky triumfů i pádů, zrady, lásky, tragédií... K hlubšímu prožitku chybí důležitá ingredience: postavy jsou vrstevnaté asi jako linoleum. Crane je hybatelem děje, ten ještě dopadl dobře, ovšem co formovalo jeho spolupracovníky či odpůrce, to se v podstatě nedozvíme, tudíž závěrečnou třetinu, kdy McQuay nechává řádit smrtku, nelze prožívat kdovíjak emotivně.
Lépe si autor poradil s popisem seismických procesů, případně se socio-politickou situací. Nad zemí krouží jaderný mrak Masada, kvůli zničené ozónové vrstvě je pobyt na slunci bez ochranných pomůcek nemožný, městské no-go zóny bující zločinem byly obehnány zdmi a staly se tak podhoubím pro růst agresivní ideologie. V tomto směru projevil McQuay už v první polovině devadesátých let vyloženě jasnozřivost, co se týká expanzivní, krvavé politiky Islámského státu.
První prozívanou třetinu "Desátého stupně" jsem válčila s nutkáním knihu odložit, potom události nabraly spád, následoval další útlum, ukončený hromadou patosu v závěru. Nakonec nelituji, že jsem u knihy vydržela; přes mnohá klišé v jistých ohledech nabídla zajímavé náměty k zamyšlení.
Víc než tři astry ze sebe ve prospěch "Desátého stupně" nevymáčknu a to ještě může být Baronet rád, že nestrhávám procenta za hnusné obálky (pravda, tohle je na poměry Valentina Saniho veledílo:-)).

denniys
22.12.2018

Tato kniha velmi zajimave a s lehkosti kombinuje nekolik zanru..chvili trvalo,nez me pohltila,ale kdyz k tomu doslo,nedokazala jsem se odtrhnout..prekvapive byla hodne napinava a strasne se mi libil konec...v knize se objevuje mnoho zajimavych veci,ktere by v budoucnu mohly byt realne-cipovi partneri a celkove cipovy system,oblak Masada (nasledek jadernych vybuchu),zamorena voda..zajimavy je zpusob kolonizace Mesice a situace okolo zlomu San Andreas,ktera by mohla byt predpovedi..a nejvice mraziva je situace ohledne islamu a islamskeho statu,ktera je zrovna v teto dobe palcivou otazkou...velmi dobra kniha

Petroff
08.12.2017

Je tu zmíněn vznik Křeslámu...

Predator3313
31.08.2017

Tuto knížku jsem si koupil, přečetl, ale znovu se do toho asi nepustím. Na můj vkus asi málo sci-fi, nebo nevím. Prostě nějak nezaujala, dlouhý rozjezd a konec to taky nezachránil. I tak to nebyla špatná kniha, ale Clarka v tom moc nevidím, pokud to opravdu vlastně nenapsal, tak to bude asi tím :D

Palorizek85
20.03.2016

Jedno z prvních scifi, které jsem vůbec četl. Knížka je fantastická - nicméně film na základě této knihy již nestál za nic.

Belfi
23.06.2015